logo SDS
Dnešní datum: 01. 12. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenější/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návštěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žžádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 24
Prům. 5.6
21 denni
Max. 604
Prům. 345.6

Nyní si čte web : 15 uživ.

08. Od našich čtenářů

* Všehoschopný Asad je nebezpečný i pro světový mír

Vydáno dne 13. 09. 2013 (6577 přečtení)

V reakci na tiskové prohlášení Strany evropské levice (EL) k situaci v Sýrii z 29. srpna (a na aktuální vývoj v této oblasti) jsme obdrželi následující příspěvek, který jde tak trochu "proti proudu" běžných postojů lidí na levici (a mnohým půjde možná i "proti srsti"). Stojí však za to se nad jeho obsahem zamyslet - už proto, že jeho autorem je komunista syrského původu, bývalý vedoucí mezinárodního oddělení ÚV KSČM a bývalý zástupce KSČM ve Výkonném výboru EL.

Syrské povstání začalo v březnu 2011 pokojnými demonstracemi, a touto cestou pokojných protestů šlo téměř osm měsíců. I v této době však režim Bašára Asada (kterého vyneslo k moci "dědictví" po otci, neboť nikdy proti němu, ani proti jeho otci nesměl být protikandidát), zavraždil na 4000 demonstrantů. V důsledku tohoto jednostranného vládního násilí se pokojné demonstrace postupně přeměnily v ozbrojený boj. Důstojníci a vojáci, kteří odmítli střílet do demonstrantů a nemohli se už dívat na vraždění civilistů, opustili armádu a založili Syrskou svobodnou armádu. V následujících bojích připravil Asad a jeho věrní o životy - palbou tanků T72, těžkého dělostřelectva, raket Scud, útoky válečného letectva (Mig 23, Mig 29, Suchoj, a vrtulníky, které shazovaly barely TNT) podle oficiálních údajů OSN dodnes více než 100 000 obětí, včetně více než 15 000 dětí a žen. Zničil a poškodil více než 2 miliony bytů i syrskou infrastrukturu - elektrárny, vodárny, železnice a silnice. Vyhnal do uprchlických táborů v zahraničí více než 3 miliony lidí, mezi nimiž drtivou většinu představují děti a ženy, a v rámci Sýrie připravil o střechu nad hlavou na 6 milionů lidí.
Asad od začátku usiloval o lživé vylíčení a zkreslení charakteru boje drtivé většiny Syřanů, ze všech etnik, tříd a různého náboženského či politického vyznání, vedeného za nejzákladnější demokratické svobody a lidskou důstojnost. Snažil se povstalce líčit jako teroristy, džihádisty a agenty USA, NATO, Saudské Arábie a Kataru. Nepovolil pokojné demonstrace a poslal proti ním tanky a odstřelovače. Odmítl veškerá politická řešení, která by vedla ke odstoupení dynastie Asadů a vojenské oligarchie.
Rusko vehementně podporovalo Asada vojensky (dodáváním zbraní a vysláním tisíce expertů), ekonomicky, politicky a propagandisticky. Paralyzovalo a ochromilo Radu bezpečnosti OSN natolik, že odmítlo i rezoluci žádající Asada, aby dovolil expertům na zkoumání chemických zbraní dojet 4 km na místo zasažené chemickými zbraněmi. Rusko tímto postojem připomínajícím období studené války usiluje, de facto, nejen o své úzké obchodní a vojenské zájmy, nýbrž i o širší strategické cíle, zejména pokud jde o změnu mocenské polarizace našeho světa, a to na úkor skutečných zájmů syrského lidu. 
Írán zajistil pro režim Asada, ze sektářských důvodů, přímou vojenskou intervenci vysláním sil Revoluční gardy, libanonského teroristického Hizballahu, šíitských iráckých, jemenských a pákistánských milicionářů. Tato státní a organizovaná intervence představuje téměř 50 000 mužů, což vedlo k individuální reakci a vstupu některých vetřelců - džihádistů, kteří bojují proti této intervenci. Počet těchto islámských bojovníků se odhaduje na 2000 mužů. Opozice a Syrská svobodná armáda s těmito vetřelci nemá nic společného. Na rozdíl od těchto džihádistů je Al-Kaida v Sýrii produktem režimu Asada (který s ní spolupracoval už v minulosti v Iráku) a poskytuje mu prostor pro velké propagandistické služby, ať už šlo o únos kněze, kanibalství, násilné prosazování zákona šaríi v některých oblastech. Pomáhá mu i přímo, vražděním důstojníků Svobodné armády a povstalců. S touto teroristickou organizací budou mít syrští povstalci i po vítězství nad autoritářským a sektářským režimem Asada nemalé problémy.
Syrští povstalci se spoléhají především sami na sebe, žádali ovšem západní mocnosti o zbraně, zejména protiletadlové a protitankové. USA a západní mocnosti, pod záminkou zákazu dodávání zbraní do Sýrie i pod záminkou, že se zbraně mohou dostat do nepovolaných rukou, této žádosti téměř 30 měsíců odmítaly vyhovět. Vystačily si s rétorickou a "morální" podporou.
Asad používal proti Syřanům veškeré zbraně, které zaplatil syrský daňový poplatník, včetně kazetových bomb, vypálil zemědělskou úrodu a pole, obklíčil města a vesnice, bombardoval pekárny a nemocnice. Jako Hitler kolektivně trestal oblasti, které jsou pod kontrolou syrských povstalců. Již v minulosti používal chemické zbraně v omezeném rozsahu - celkem v 17 lokalitách, a to vždy tam, kde byl vojensky v úzkých. Vyzkoušel si tak reakci a trpělivost mezinárodního společenství. Na předměstí Damašku dne 21. 8. 2013 použil tyto zakázané zbraně ve větším rozsahu, a zavraždil na 1 700 lidí. Používáním chemických zbraní pošlapal ženevský protokol z roku 1925 a Úmluvu o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a o jejich zničení z roku 1972. Režim Asada vlastní obrovský chemický arzenál, převážně ruského původu. Tento arzenál měl být podle Asada-otce strategickou a odstrašující sílou proti jaderným zbraním Izraele. Asad-syn jej použil k obraně svého koryta. Propaganda Asadova režimu, bez ohledu na to, že možnosti skladování chemických zbraní ani prostředky jejich používání nevlastní povstalci, je dětinsky obviňuje z toho, že sami proti sobě použili tyto zbraně, a obrátili je i proti svým dětem a rodinám. Fašistický režim Asada jedná   duchu zásad  propagandy Josefa Goebbelse, který prohlásil: „lži, lži a lži, vždycky se najdou ti, kteří Ti uvěří“.
Situace v Radě bezpečnosti OSN je, v případě Sýrie, díky postoji Ruska tak tragikomická, nebo po půlroce jednání s Asadem měla mise expertů na zkoumání chemických zbraní jen jeden úkol, a to pouze prokazovat zda byly použity chemické zbraně, nikoli kdo je použil. Experti, ačkoliv bydleli v hotelu nedaleko od místa posledního útoku chemickými zbraněmi, nesměli na místo činu dojet. Generální tajemník OSN Pan Ki-moon žádal Asada, aby umožnil expertům dojet 4 km na místo činu. George Sabra, předseda opoziční Národní rady (křesan a bývalý člen ÚV Syrské KS) a generál Salim Idrís, náčelník generálního štábu Svobodné armády (bývalý člen vládnoucí strany Baas) žádali o totéž.. Asad této žádosti vyhověl až po 5 dnech a to jedině pod tlakem a hrozbou použití síly. Proč asi? Každý den je pro vyšetřování důležitý, na co čekal? Čekal až následky zmizí? Měl-li Asad čisté svědomí, proč nedovolil expertům dojet na místo činu? Také Lékaři bez hranic, kteří byli v terénu, potvrdili zločin Asada.
President Obama již před rokem prohlásil, že použití chemických zbraní pro USA představuje červenou čáru. Od té doby Asad tyto zbraně použíl sedmnáctkrát. Asad v důsledku rozmazlování Ruska a nedůslednosti mezinárodního společenství, je schopný tyto zbraně v kritické situace, ve které se nachází jeho vojenské jednotky, používat i nadále proti svému národu a na ochranu svého koryta. Neváhal by nejspíše použít ani jaderné zbraně, kdyby je měl. Podobně Saddam Husajn použil v roce 1988 chemické zbraně proti Kurdům v městě Halabdja a zavraždil na 5000 lidí. Ten, kdo je schopen všeho proti svému národu, představuje i reálnou hrozbu pro sousedy. Asad sousedním státům vyhrožoval již několikrát. Mezinárodní bezpečnost a světový mír jsou hodnoty, které mu nic neříkají. Převážná většina syrského lidu, která požadovala jenom potřebné zbraně, aby ukončila trápení a tragédii národa, je si vědoma vážnosti situace, kterou způsobilo nezodpovědné chování Asada, a bude nadále bojovat za odstranění tohoto fašistického režimu, nebo jen výchovným fackám Asad nerozumí. Zraněné divoké zvíře je nebezpečné.
Redukování celého konfliktu v Sýrii na otázku chemických zbraní ale ukazuje, že jak Rusko, tak i USA chtějí hlavně řešit zájmy Izraele, nikoli syrského lidu. Vývoj syrského konfliktu je dokladem toho, že USA nemají zájem o odstranění režimu Asada. Chtějí, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Kdyby byl Obama nevyhrožoval s červenou čárou, tak by mu dnes Syřané byli ukradeni. Jde mu především o osobní a státní mezinárodní autoritu a prestiž. Tragédie Syřanů, která trvá již 30 měsíců, tkví v existenci tohoto zločineckého režimu, který je schopen čehokoli jen proto, aby udržel své koryto. USA a západní mocnosti nesmí nadále blokovat dodávání zbraní povstalcům, nebo by to prodloužilo období nerozhodného boje, prodloužilo by to tragédii Syřanů.
Dialog s Asadem po tomto bezuzdném a zatím beztrestném vraždění nepřipadá v úvahu. Opozice ale neodmítá jednání s těmi představiteli režimu, kteří přímo nezodpovídají za násilí. Jednání musí vést k odstranění dynastie Asadů a k nastolení pluralitního, demokratického a sekulárního, nikoli sektářského režimu.


Doc. Ing. Hassan Charfo, DrSc.
                        [Akt. známka (jako ve škole): 0,03 / Počet hlasů: 36] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Hassan Charfo | Počet komentářů: 23 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. až 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bližší informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Došlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle všech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více než 200 těchto pseudokomentářů, které mažeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ž a š?
V uplynulých dnech došlo k technické závadě, v jejímž důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z většiny komentářů) ztratila všechna písmena "ž" a "š" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Olšanech
Jako každoročně, i letos položila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru pražské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na olšanském hřbitově. Při té přiležitosti jsme pietně vzpomněli i padlých dalších armád (včetně československé), kteří jsou na Olšanech uloženi.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani žádní váleční sirotci nejsou.
1882 (1882 hl.)
Nebrat! Ještě by nás podřezávali.
1435 (1435 hl.)
Konečně někdo uvažující lidsky.
1484 (1484 hl.)
Ať se každý stará o sebe, nic nám do nich není.
964 (964 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1587 (1587 hl.)
Raději bychom měli zvýšit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1433 (1433 hl.)
Prohnilý humanismus !!
966 (966 hl.)

Celkem hlasovalo: 9751


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaše komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír Šmeral - Mučedník ztracených a vysněných příležitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkušební kámen, na němž se dokáže, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohužel se v něm dopustil dehonestujícího přešlapu, když prohlásil, že Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane Šlemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, že již těším na shromáždění, jako posledně na Václaváku. Doufám, že nebude chybět pán Šafr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naši zemi, již dosáhli hranic dalšího materiálního pokroku a jeho další zvyšování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.