Strana demokratického socialismu Přípotoční 869/19 101 00 Praha 10 Návątěvy po předchozí dohodě tel.: (420) 608 630 506 (420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS) Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010 Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme. secret@sds.cz (c) SDS
V souvislosti s krizí kolem Ukrajiny se na nás znovu a v nebývalém množství vyvalily termíny jako mezinárodní právo, smlouvy, pravidla a závazky, agrese, legalita a legitimita a podobně. Dozvídáme se, že zbavení prezidenta úřadu (impíčment) během několikahodinového nočního jednání parlamentu bylo sice jen těžko legální a ústavní, ale že prý bylo jistě legitimní, naopak zrušení jazykových práv ruské menšiny parlamentem byl asi legální, ale nelegitimní krok a podobně.
Problém mezinárodního práva spočívá v tom, že v mezinárodních vztazích platilo vždycky v první řadě právo silnějšího a to v nesrovnatelně větší míře než ve vnitrostátních právních systémech. Tam jsou si lidé ve většině zemí přece jen alespoň formálně rovni a je v zájmu státu, aby určitá pravidla chování byla nejen vymahatelná, ale i skutečně vymáhána státní mocí.
Už koncem druhé světové války začala ale nabývat na popularitě myšlenka, že by bylo správné, aby i ve vztazích mezi státy platila určitá vymahatelná pravidla a začaly se vytvářet mechanizmy (hlavně v rámci systému OSN), které to měly umožňovat. Právě proto, aby se taková zkušenost nemusela opakovat. Problém spočíval ale v tom, že pořád byly státy a bloky silnější a slabší a tak i pravidla mezinárodního práva platila (pokud platila) vždy jinak pro ty slabé a jinak pro ty silné (především pro obě supervelmoci).
Už v dobách studené války, tedy fakticky bipolárního světa, bylo uplatňování mezinárodního práva složité a všelijaké, ale přece jen začalo hrát v mezinárodních vztazích významnější roli než dříve.
Po rozpadu Sovětského svazu a bloku jeho spojenců nastala ale úplně nová situace, USA a zájmy, které reprezentují se staly prakticky jediným vážným hráčem. Rusko, jakoby ve smyslu velmoci přestalo v mezinárodní politice existovat a pokud ano, tak spíše jako spoluhráč USA a Čína se snaží už dlouho prosazovat své zahraniční zájmy jinými, než vojenskými prostředky. No a Evropská Unie? Zatím nikdy nedokázala v krizových situacích hrát nějakou významnou roli jako celek. Jednotlivé evropské mocnosti i menší státy hrály v takových chvílích vždy spíš na sebe a výsledkem nakonec bylo naopak oslabení jak EU, tak role Evropy jako celku. Zvlášť názorně to bylo vidět při rozpadu Jugoslávie včetně odtržení Kosova, při útoku na Irák i v průběhu Libyjské krize. Myslím, že k tomuto neblahému stavu přispělo také to, že došlo prakticky k umrtvení nadějného procesu KBSE (Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě), která vznikala ještě v období studené války. Zřejmě nikdo neměl vážný zájem na jeho dalším pokračování.
A tak najednou, kde se vzal tu se vzal, byl tu monopolární svět George Bushe, ve kterém mohly Spojené státy prosazovat svoji vůli téměř bez omezení, nebo bez rizika vážného odporu a to prakticky kdekoli na světě. No a dodržování respektive porušování mezinárodního práva v mezinárodních vztazích se tak postupně stávalo spíše mediální a propagandistickou kategorií, než čímkoli jiným.
Teprve v září loňského roku došlo najednou ke změně. To když se Rusko najednou nebývale razantně postavilo politicky a de facto i vojensky proti plánům na vojenský zásah proti Sýrii podle Libyjského scénáře. Záminkou k útoku měl být tehdy údajný chemický útok Asada proti povstalcům.
Osobně jsem přesvědčen, že právě myšlenka umravnit a potrestat Putina za tuto „nepřístojnost“ stála zřejmě mimo jiné (zdůrazňuji mimo jiné) v pozadí neuvážené podpory Západu postupné eskalaci původně pokojných demonstrací a protestů až do podoby státního převratu s výrazně protiruským akcentem, kterého jsme nakonec byli na Ukrajině svědky.
JUDr. Lubomír LEDL, místopředseda SDS, kandidát do Evropského parlamentu (na kandidátce KSČM)
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.
16.06.2017:Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri
16.06.2017:Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).
09.05.2017:Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.
Anketa
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?