logo SDS
Dnešní datum: 23. 03. 2025   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 14
Prům. 10.3
21 denni
Max. 2757
Prům. 679.5

Nyní si čte web : 36 uživ.

Okolní události naąima očima

* Huygens na Titanu

Vydáno dne 16. 01. 2005 (8647 přečtení)

Kdo se alespoň trošku zajímá o astronomii, obrázek vpravo bude jistě znát. Jde o historický snímek Titanu (měsíc Saturnu) ze sondy Voyager 2, který byl pořízen 23. srpna 1981 ze vzdálenosti 2,3 miliónu km. Obrázek ukazuje některé detaily v atmosféře Titanu - jižní polokoule se tehdy jevila nepatrně světlejší, v blízkosti rovníku byl vidět oblačný pás a kolem severního pólu tmavší „límec“.

Bráška této sondy Voyager 1 se přiblížil k Titanu ještě blíže. 12. listopadu 1980 pořídil snímky ze vzdálenosti 22 000 km a odhalil vrstvy oblačnosti - dolní vrstvu hustých aerosolů i horní vrstvy oparu ve výškách 200, 375 a 500 km na okrajem měsíce. Voyager 1 se přiblížil k Titanu na pouhých 4 000 km a pořídil snímky s rozlišením kolem 0,5 km. Jeho přístroje potvrdily dusíkovou atmosféru (kolem 99 %) a přítomnost metanu, etanu, acetylénu, etylénu a kyanovodíku. Tlak na povrchu byl odhadnut na 1,5 násobek pozemského tlaku u hladiny moře, teplota atmosféry se pohybovala od -211 °C do -181 °C. Průměr Titanu byl upřesněn na 5 120 km a hustota na 2 100 kg na metr krychlový.

Obě sondy pokračovaly poté v dalším průzkumu sluneční soustavy a vědcům zůstaly v hlavách kromě nových poznatků i nové otázky:

  • Co je zdrojem tepla uvnitř planety? Neboť Saturn vyzařuje o 87% více tepla, než přijímá od Slunce.
  • Jak vznikly Saturnovy prstence?
  • Proč je jejich barevná struktura taková, jaká je?
  • Má Saturn ještě nějaké neobjevené měsíce?
  • Proč má měsíc Enceladus tak hladký povrch? Došlo snad k přetavení jeho povrchu, které setřelo krátery?
  • Odkud pochází tmavý organický materiál, který pokrývá jednu stranu měsíce Japetus?
  • K jakým chemickým reakcím dochází v atmosféře Titanu?
  • Je na Titanu nějaký oceán?
  • Kde se v Titanově atmosféře bere metan, když víme, že na Zemi je jeho přítomnost spojena s biologickou aktivitou.
  • Existuji na Titanu nějaké složitější organické sloučeniny nebo dokonce prebiotické molekuly?

K zodpovězení těchto otázek byl připraven projekt Cassini-Huygens - společný projekt Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), Evropské kosmické agentury (ESA) a Italské kosmické agentury (ASI). Název projektu připomíná dva významné vědce 17. století, Jeana Dominika Cassiniho a Christiana Huygense. Ital Cassini objevil čtyři Saturnovy měsíce - Iapetus, Rhea, Tethys a Dione a dělení mezi prstenci, Holanďan Huygens objevil Saturnovy prstence a měsíc Titan. Dnes se po nich se jmenují i dvě základní součásti - celých sedm let letěly k Saturnu a Titanu sonda Cassini a přistávací modul Huygens. Cesta byla korunována  1. 7. 2004, kdy se sonda dostala úspěšně na oběžnou dráhu kolem planety Saturn.

Celý komplex je šest a tři čtvrti metru dlouhý a 4 metry široký a vážil při startu při startu téměř 6 tun. Má nukleární zdroj tepla (slunce je moc daleko), přes dvacet různých izolačních vrstev, které chrání citlivé vědecké přístroje a DVD se zobrazením 616 400 rukou psaných podpisů lidí z 81 zemí celého světa, včetně dopisů jmenovců mise ze 17. století, Jeana Dominika Cassiniho a Christiana Huygense.

Sonda se má přiblížit ke všem 31 Saturnovým měsícům během 4 let. Aby byla sonda spolehlivá, byly z jejího návrhu odstraněny téměř všechny pohyblivé díly, důležité systémy byly zdvojeny či ztrojeny. Sonda je vybavena počítačem nejnovější rodiny integrovaných obvodů, místo harddisků a magnetofonů pro záznam dat byly použity výhradně polovodiče. Ani gyroskopy nemají rotující součásti. Z téhož důvodu má sonda i dva raketové motory, označované jako REA-A a REA-B. Až do dnešního dne mohl být používán naštěstí jen první z nich.

Pouzdro Huygens je k sondě Cassini připojeno oddělovacím mechanismem, který zajistil při oddělení pouzdra od sondy i jeho roztočí k zajištění jeho stability a správné orientace při vstupu do atmosféry Titanu. Pouzdro vypadá jako korýš s tvrdou schránkou, kterou tvoří kompozitová voština pokrytá křemíkovými dlaždicemi. Schránka chrání citlivé přístroje před extrémními teplotami během průletu atmosférou Titanu, kdy může teplota dosáhnout až 8000 °C.

Pouzdro Huygens je tvořeno dvěma částmi. První se jmenuje Entry Assembly Module, druhá Descent Module. To první nese zařízení, které se používá po oddělení pouzdra od mateřské sondy a jeho součástí je i tepelný štít. Druhý modul nese panoramatické kamery a šest vědeckých přístrojů. Nás Čechy může potěšit, že se na vývoji přístroje pro analýzu prachových částic podílel český vědec Jiří Švestka. Pro sestup pouzdra atmosférou se postupně využívají tři různě velké padáky. Pouzdro čerpá energii z akumulátorů o kapacitě asi 1800 Wh, které mohou zásobovat energií systémy pouzdra po dobu asi osmi hodin.

Půl roku létala kompletní sonda kolem Saturnu a sbírala informace o jeho měsících a prstencích (našla osmý). Potom přišel klíčový okamžik - o vánocích se pouzdro Huygens odpoutalo od sondy, vydalo se směrem k Titanu a v pátek 14. 1. vstoupilo do atmosféry v 10:13 SEČ. Celý sestup trval dvě a půl hodiny, během nichž sonda odebírala vzorky, pořizovala snímky a odesílala získané informace sondě Cassini na oběžné dráze.

Vlevo můžete vidět jeden sestavený snímek z výšky asi 8 km. Správná interpretace je teprve před vědci, ale vy můžete vnímat chladnou, hornatou zamlženou krajinu s tmavými potůčky, které okolo ledových ploch tečou až do "moře".

Získaných obrázků je velké množství, spojení fungovalo dobře. Důležité bylo i to, že sonda pokračovala ve vysílání i po přistání, k němuž došlo 13:34 SEČ. Podle plánu měly baterie modulu vydržet i se sestupem 3 hodiny. Vědci se radují, že to bylo celých 5 hodin. Huygens by měl jistě radost také, že jeho jmenovec přežil na povrchu "jeho" Titanu nejméně 90 minut. Měl možná trochu štěstí - přistál měkce na pevnou půdu.

Vpravo a vlevo vidíte dvakrát ten samý pohled ze sondy. Na jednom jsou znázorněny vzdálenosti a velikost objektů, na druhém se můžete potěšit z reálně barevného snímku okolí.

Povrch Titanu je jasně oranžový a oranžový nádech má i jeho obloha.

Vědci věří, že by mohly být balvany na snímku z ledu. Domnívají se, že pravděpodobně nejde o křemičitanové horniny. Podobně zatím interpretují objevené velké plochy jako směsici ledových plání a jezer.

Předpokládá se, že na Titanu se nacházejí tekuté uhlovodíky jako metan či etan a že jako kapalná látka proudí po povrchu Titanu.

Vědci přiznali, že měli problémy s přijímáním údajů z přístroje sondy na měření větrů na Titanu, ale potřebné poznatky by údajně mohli získat z jiné analýzy.

Přistávací modul vysílal data na sondu Cassini po dobu jejího pohybu nad horizontem, ale jeho slabý signál byl zachycen i na Zemi radiovým teleskopem Green Bank v Západní Viržínii a předán okamžitě řídícímu centru v německém Darmstadtu.

Signál letí od Jupiteru k Zemi 67 minut. A vědci si mnou ruce nad každým datovým balíkem, které teď dostávají od sondy Cassini. Už teď je ale jasné, že projekt Cassini-Huygens je úspěšný a že jeho cena - 3 miliardy Euro - byla dobrou investicí do budoucnosti lidstva.

Milan Neubert, 16. 1. 2005



[Akt. známka (jako ve škole): 0,17 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Milan Neubert | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1962 (1962 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1508 (1508 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1607 (1607 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
1013 (1013 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1637 (1637 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1565 (1565 hl.)
Prohnilý humanismus !!
1023 (1023 hl.)

Celkem hlasovalo: 10315


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.