logo SDS
Dnešní datum: 05. 06. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 32
Prům. 25
21 denni
Max. 647
Prům. 449

Nyní si čte web : 68 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Co chybí českému folku

Vydáno dne 10. 03. 2005 (5433 přečtení)

Jedním z mých největších zklamání polistopadové doby bylo zklamání z vývoje českého folku. Jsem velkým příznivcem folkové hudby, toho neobyčejného propojení krásy básnického slova s krásou hudby, které vytváří prostředí lidí, jež se odlišují od většinové společnosti svým vnímáním světa. Lidí, pro které má život jiné hodnoty, než provařená kultura hlouposti u televize či měšťácké snobství v opeře. Kdo někdy byl na folkových koncertech v malých klubech a zažil tu atmosféru, dobře ví o čem mluvím.

Jak kdysi zpíval dnes již značně zkomercializovaný Jan Nedvěd „každý kdo patříš mezi nás, víš co je kamarád, každý kdo musel odejít, ten vrátil by se rád.“ Početné folkové prostředí a zlidovělé folkové písně jsou navíc něčím, co odlišuje Čechy (a také Rusy či Poláky) od většiny evropských národů. Když se setkají mladí Češi jedné generace s kytarou, vědí, že znají společně několik stovek písniček, které si mohou zazpívat. Když jsem tohle vyprávěl třeba takovým Němcům, tiše záviděli. „To my si maximálně přineseme kazeťák,“ zněla odpověď.

Folk pomáhal překonat také obtíže doby, militarizmus, byrokratickou hloupost, měšťáctví. Většina folkařů nebyla sice úplně zakázána, nebyla ovšem ani zcela povolena. Politická či spíše sociálně kritická nota byla tehdy často patrná. Nohavicovo „neviděl bych vypasené páprdy, tisíce let a stále titíž“ nebo Plíhalovo „došlo uhlí došla pára“ či Dobešovo „jsem jeden z lidí v hluchoněmé zemi, slepé střevo v srdci Evropy“, samozřejmě Krylovo: „byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat“ a konečně Hutkovo „nerozumím lidem podivná je doba, smutná je nálada města Litvínova“, to vše pomáhalo přežít neradostné doby normalizace.

Pak přišel listopad a většina písničkářů podlehla tehdejší atmosféře. Bylo to pochopitelné. Plíhal zpíval: „láska usedla ke koncertnímu křídlu“ , Nohavica: „Našel jsem v blátě hvězdu, pět rudých cípů měla, někomu asi spadla z ramene nebo z čela,“ o několik stupňů níže Jahelka: „My jsme ta veselá revoluce, písničky jsou naše rezoluce“ a ještě trapnější byl Dědeček: „Už jde rudoch od válu, to jsou ňáký zvěrstva, von by chtěl jít pomálu, ale musí z čerstva“. Jenže jak šel čas, přibývalo problémů, ale folk prakticky mlčel.

To, že obrátily hvězdy popmusic jako na obrtlíku, se dalo pochopit, showbyznys byl vždy na straně mocných. Mlčení folku mi ale připadalo nepochopitelné. Vždyť co jiného byl základní motiv folkového písničkářství než touha po spravedlnosti? A kolik příkladů nespravedlnosti se po listopadu objevilo: Rozdělení státu, tunelování, nezaměstnanost, rasizmus, arogance mocných, války a zlodějiny. A folk prakticky mlčel. Někteří písničkáři se stáhli do světa osobních problémů a lásky mezi mužem a ženou, onoho nejoblíbenějšího tématu v od doby vzniku první písně.

Byly i horší příklady: Písničkář, který skládal písně v ostravském dialektu o dělnickém prostředí, začal zpívat podnikatelům při otvírání benzinových pump texty typu „jede jede honda a v hondě sedí Tonda“, těšínský bard, který kdysi zpíval že „okresní inspektor má vilu dům a byt... já musel sedm roků bez koupelny žít“ je dnes kámošem předsedy strany, která má v programu ožebračování lidí. A bývalý trampský písničkář zpívá „svět je jinačí, když prachy zatlačí, i když každej den není ten nej, tak čím víc máš tím víc seš svobodnej“.

Jakoby čeští písničkáři nedokázali podruhé vstoupit do jedné řeky a podruhé rozpoznat nespravedlnost a útlak. Přitom ani materiální situace, řady z nich se nezlepšila, ale naopak zhoršila: Jaroslav Hutka prodávající kdysi desky ve statisícových nákladech si dnes vlastní cédéčka vypaluje na počítači, mnoho jiných se živí, jak se dá. Obecně se dá říci, že za posledních patnáct let chodí na folk stále méně a méně lidí a tato hudba má problémy oslovovat nejmladší generaci. Někteří písničkáři (Pepa Nos) se propracovali až k extrémní pravici, jiné zase zkomerčněli (Nedvědi, částečně Nohavica).

Byly ovšem také výjimky: Byl to především Karel Kryl, který se v posledních letech života stal z předního kritika normalizačního režimu předním kritikem režimu polistopadového. Kryl sice především zdůrazňoval, že měla sametová revoluce více zatočit s překabátěnými estébáky, ale ať už byla jeho motivace jakákoli, je třeba vzpomenout na jeho verše: „Když blbost s prasaty se válí na kompostě, v korytě perly jsou a nouze v podhradí... ach lásko, co se s námi stalo, vždyť blbství vzývající, nám véčka z prstů vzalo i světlá světla svící, a vládci staronoví, zas v kalné vodě loví.“ Nebo „jsem zřejmě na mozek, když o kosti se nervu, když s proudem neplavu a raděj pro Minervu, přepřahám pegasy, jsem zřejmě na lebku, když nechci nové bohy či pestrou nálepku a preferuji nohy, k pohybu po zemi.“ I Jaromír Nohavica snad proto, že je z Ostravska, není úplně slepý: „Pane prezidente České republiky, oni mě vyrazili na hodinu, z mý fabriky, celých třicet roků, všechno tu bylo v cajku, teď přišli noví mladí a ti tu řádí jak na klondajku.“

Jenže pokud vím, toho je vše, co folková hudba přinesla na sociálně kritickém poli za posledních patnáct let. Ani nové hvězdy folku nejsou výjimkou: Od křehké Radůzy nelze asi čekat nějaké politično, jiné skupiny obrátily svou pozornost více k lidové tvorbě, Čechomor k moravské lidovce, Asonance ke keltské hudbě. Český folk stále čeká na svého Dylana nebo Donovana ze 60. let nebo českého Attilu the Stockrokera z dnešní Anglie, který by dokázal zakřičet měšťákům do obličeje svou pravdu.

Je otázkou, jak by přijalo takového interpreta folkové publikum? Starší generaci už osloví folk těžko. Je skutečností, že mladou antiglobalizační a radikální levici ovládají kapely spíše punkového typu, které odstupují od kvality poezie a nahrazují ji často vulgaritou a hlučností. Takový písničkář by musel počítat s malým publikem čítajícím tak stovky lidí. Odměnou za to by mu ovšem byla výjimečnost a příspěvek k záchraně českého folku, který podle mého tone beznadějně ve vodách individualizmu a postupného změšťáčtění.

Jistěže i dnes má objektivně daleko blíže k levici Radůzino „řekněte míváte, lék na bolest vezdejší, zda vůbec mícháte, co touhu konejší“ nebo Kainarovy texty z nové desky Karla Plíhala. Většina folkařů si dokázala přeci jenom udržet větší kultivovanost než David Koller nebo Petr Janda, kteří stále bojují „elektrickou kytarou s komunizmem“. Na naplnění skutečné úlohy folku, to ovšem nestačí. Nedávno byla folková skupina Radeček obžalována, že nosí z legrace čapky s rudými hvězdami. Počkejme si, třeba se toto poznání nějak promítne do jejich textů.[Akt. známka (jako ve škole): 0,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1685 (1685 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1276 (1276 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1231 (1231 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
847 (847 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1467 (1467 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1177 (1177 hl.)
Prohnilý humanismus !!
849 (849 hl.)

Celkem hlasovalo: 8532


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.