Výzva k zákazu jaderných zbraní
Uplynulo edesát let od svrení atomových bomb na Hiroimu a Nagasaki, od jedné z největích tragédií v dějinách lidstva. Celosvětové volání po "ádných dalích Hiroimách, ádných dalích Nagasaki" není jen odsouzením hrozného zločinu. Je také veobecnou připomínkou a varováním.
Bez ohledu na konec studené války přetrvává jaderná hrozba. Zatímco jaderné zbrojnice zůstávají, jsou plánovány nové typy jaderných zbraní, takzvané "minibomby", které by vyhovovaly doktríně "předběných" úderů. Roste nebezbeí íření jaderných zbraní jako následek krachu konference o kontrole dodrování Smlouvy o neíření jaderných zbraní v květnu loňského roku v New Yorku, předevím v důsledku negativního přístupu USA. navíc Bushova vláda odmítla ratifikovat Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkouek (CTBT) a snaí se prosadit plány na rozmístění jaderných zbraní v kosmu.
Ve světovém měřítku dolo k novému posunu k militarismu, který dokumentuje fakt, e vojenské výdaje přesáhly v roce 2004 jeden bilion (milion milionů) dolarů. To je zločin proti potřebám lidstva, bereme-li v úvahu, e pouhých 5% této částky ročně by postačovalo k naplnění "Úkolů milénia" stanovených OSN.
V současné situaci představuje připomínka 60. výročí bombardování Hiroimy a Nagasaki spolu s oslavami 60. výročí konce 2. světové války naléhavou výzvu. Je potřeba zesílit globální boj za svět bez jaderných zbraní, války a násilí.
Berlín/Brusel, 3.8. 2005
Helmut Scholz, člen Výkonného výboru Evropské levice
Překlad JH