logo SDS
Dnešní datum: 29. 01. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 92
Prům. 45.4
21 denni
Max. 31228
Prům. 6445.5

Nyní si čte web : 109 uživ.

02. Články, statě, projevy

* „Čunku, jsi jednička!“

Vydáno dne 04. 04. 2007 (4920 přečtení)

Jiří Čunek, místopředseda vlády, předseda KDU-ČSL. V televizním zpravodajství ho vidíme div že ne každý den. Stačí vypnout zvuk a můžeme nabýt dojmu, že jde třeba o hodného strejdu z Valašska. Ale co to? Jednou ho viní z braní úplatků, pak zas z rasismu. Zaslouží si to vůbec? Vždyť se někdy tváří, že neumí ani do pěti počítat.

Angažmá ve Vsetíně

Mimo Vsetínsko o něm dřív nikdo moc neslyšel. To se však změnilo s jeho kandidaturou do senátu. Média ho představila jako rázného starostu, který se rozhodl vypořádat s Romy a vyhnat je za město. Jedni ho obviňovali z rasismu. Druzí, těch bylo naneštěstí víc, jeho krokům projevovali sympatie, které se posléze přeměnily ve volební hlasy.

Na podzim loňského roku Čunek realizoval projekt, jehož cílem bylo zbavit se romských obyvatel pavlačového domu v centru Vsetína a následně jej zbourat. Již tenkrát se projevil nesoulad jeho výroků. Ohledně bydlení za městem připravovaného z železných kontejnerů se 8. srpna pro Zlínský deník vyjádřil: „Byty budou přiděleny především těm nájemníkům, kteří si plní své povinnosti, to znamená vodí své děti do školy a nepodporují u nich kriminalitu a řádně platí nájem. Ostatní se budeme snažit dostat z města pryč.“ Zároveň však uplatňuje princip kolektivní viny, obyvatele domu obviňuje z kdečeho a o dva měsíce později v Kroměřížském deníku prohlašuje: „Domy jsme vyvinuli společně speciálně pro nepřizpůsobivé občany.“ Člověk by skoro nabyl dojmu, že „nepřizpůsobiví“ občané se definují tak, že platí nájem a vodí děti do školy.

Vedle vybudování ghetta daleko od dopravního spojení, školy a obchodu se Čunek vyznamenal přestěhováním desítky romských rodin mimo okres do polorozpadlých domů. Není jasné, zda to byl jeho romantický duch, který rozhodl, že Romové budou odvezeni za tmy a o půlnoci ponecháni na cizím místě před „novými domy“.

Kariéra na vlně populismu

V devadesátých letech to byl Miroslav Sládek, kdo veřejně a nepokrytě pronášel rasistické projevy jak na náměstích českých a moravských měst, tak i na půdě parlamentu. Když jeho hvězda pohasla ve stínu mnoha skandálů, vytvořil se ve vrcholné politice prázdný prostor dříve vyplněný jeho nenávistnou rétorikou. Do toho prostoru se ať již vědomě či nevědomě dostal Jiří Čunek a jeho hvězda zazářila. Vznesl se na vlně svých krátkozrakých a populistických praktik z křesla vsetínského starosty, přes senát a předsednictví v KDU-ČSL až na ministerský post.

Záhy však jeho pozicí začala cloumat aféra, kterou vyvolalo obvinění z braní úplatků. Věrný mottu „Já nic, já muzikant“, uvedl médiím hned několik rozdílných výmluv, které završil tvrzením, že vlastně celou dobu říká to samé. Nepřísluší nám hodnotit, zda je v této kauze vinen či nikoliv. Zajímavý obraz jeho osobnosti v této souvislosti však tvoří právě jeho rozporuplná vyjádření a rozhodnutí za žádnou cenu neodstoupit.

Ohně na náměstí

Nejnověji na sebe Čunek strhl mediální pozornost svými výroky, které zveřejnil 30. března Blesk. Na dotaz, zda „se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové“, odpověděl: „To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák. Vedle Romů se vyjádřil i na adresu Vietnamců: „Tlak na ně je malý. Chceme ty, kteří vytlačují poctivé prodejce z trhu, de facto zničit.“ To že by v této své snaze měl zasáhnout především proti nadnárodním obchodním řetězcům si zřejmě neuvědomuje. Menšiny jsou daleko snazší cíl, na nějž se dá spousta věcí svádět.

Následně byl Čunek svými koaličními partnery nucen se za své výroky omluvit. Lze však za omluvu považovat následující výrok? „Omlouvám se všem těm, kteří jsou tím pobouřeni, protože patří do nějakých minoritních skupin, ale zároveň jim chci říct, že to nepochopili. Já jsem o nich nemluvil ani jsem k nim nemluvil.“ Nebo: „To nemířilo na Romy, ale na nás politiky. My nemáme pomáhat těm, kdo se nechovají, jak mají.“ Také Vám to nezní příliš důvěryhodně?

Xenofobně ladění lidé se Čunka zastávají. O úrovni jejich názorů vypovídá skutečnost, že kvůli vulgaritám a rasistickým projevům byla zrušena internetová fóra velkých portálů pod články, které se Čunkovými výroky zabývají. A není ani divu, vždyť právě tento anonymní virtuální prostor je pro takto orientované jedince tou nejvyhledávanější arénou.

Máslo na hlavě

Mluvčí zelených Eva Rolečková prohlásila, že „výroky místopředsedy Jiřího Čunka na adresu občanů romské komunity opakovaně poškozují důvěryhodnost vlády. Jeho postoje podněcují nesnášenlivost ve společnosti a jsou v protikladu k politice vlády k menšinám. Co asi zelení od Čunka očekávali, když s ním usedali do vlády a věděli, jaké zaujímá postoje?

Od jeho slov se distancovala i ODS. Mirek Topolánek uvedl, že výkonná rada ODS považuje Čunkovy výroky za velmi nesprávné a xenofobní. Věrohodně to ale z Topolánkových úst nezní. Ten sám se zdá být fascinován nacistickou terminologií a čas od času ji i použije. Připomeňme jeho poznámku o „noci dlouhých nožů“, kterou v červnu 2005 avizoval personální změny po případném volebním vítězství ODS, nebo vyjádření pro Lidové noviny, v němž v srpnu 2003 označil volební sliby ČSSD před volbami 2002 za „osvětimskou lež“. Z nedávné doby pak stojí za zmínku Topolánkova SMS odpověď na dotaz novináře, zda od šéfa společnosti ČEZ dostal hodinky za 300 000 korun, která zněla stručně a výhružně: „Es kommt der Tag“. Toto heslo používali nacističtí členové Sudetoněmecké strany ve 30. letech jako výraz odhodlání připojit Sudety k německé říši.

Topolánek má s Čunkem bezesporu společnou snahu vymlouvat se jako malý kluk přistižený při lumpárně. Když na schůzi Sněmovny začátkem února zvedl s úšklebkem prostředník směrem k opozici, tvrdil o týden později na svou obhajobu, že toto gesto bylo určeno ministru financí Kalouskovi a znamenalo „Kalousku, jsi jednička!“

Dorost na pochodu

A zatímco se v pátek rozjela debata nad Čunkovými rasistickými slovy, mladí „ochránci rasové čistoty“ si dali den nato, v sobotu 31. března, dostaveníčko v Neratovicích na Mělnicku. Asi stovka se jich tam sešla, aby údajně vyjádřili nesouhlas s devastací životního prostředí. Jak si představují ochranu životního prostředí demonstrovali skandováním hesel „Nic než národ“, „Bílé Čechy“ a „Smrt levici“. Poté se většina z nich vypravila do místní hospody s příznačným názvem Orlí hnízdo, kde se i jinak neonacisté scházejí a zřejmě zde debatují, jak moc zplynování a následné spalování příslušníků jiných etnik pomůže před ekologickou katastrofou.

Jistě se při enviromentální rasové debatě nezapomněli pochvalně zmínit o Jiřím Čunkovi. Jestli ano, náprava byla sjednána na webových stránkách neonacistů z Národního odporu, kde v se nepříliš nápadité glose pochvalně vyjádřili: „Čunek válí!“

A co dodáme my? Vypůjčíme si gesto premiéra Topolánka a se zdviženým prostředníkem zvoláme: „Čunku, jsi jednička!“

ČSAF, 3. 4. 2007, Stanislav Rubeš


Poznámka SDS

K Čunkovi se můžete vyjádřit v naší anketě.[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Stanislav Rubeą | Počet komentářů: 11 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: ČSAF

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1588 (1588 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1186 (1186 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1070 (1070 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
801 (801 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1388 (1388 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1021 (1021 hl.)
Prohnilý humanismus !!
798 (798 hl.)

Celkem hlasovalo: 7852


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.