Chcete-li se dobře pobavit, přečtěte si níe část zprávy Ministerstva vnitra o levicovém extremismu v Čechách a na Moravě. Snad se na nás její autoři nebudou zlobit, kdy ji alespoň vyuijeme k přímým odkazům na dotčené subjekty a relevantní články. No co, kdy u se ty prachy na ni vyhodily :-)))
Jde o materiál Informace o problematice extremismu na území České republiky v roce 2004, který byl samostatnou přílohou Zprávy o situaci v oblasti veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti na území České republiky v roce 2004. Tu vzala vláda ČR na vědomí usnesením č. 827 ze dne 29. června 2005. O sníení platů jejích autorů nebo o jejich vyhození na dlabu jsem se nikde nedočetl, ale moná je to utajená informace.
Letos ve zprávě MV ČR nenajdete zmínku o politických stranách. Moná ale, e se jetě pochlapí Bezpečnostní informační sluba. Loňské parlamentní interpelace po její zprávě asi vykonaly své. Tehdy jsme se proti zprávě BIS oficiálně ohradili, take letos bychom se vlastně měli (a já tak teď činím za SDS) těm ostatním nalevo omluvit. Nebo jim závidět? Já vlastně ani nevím. Ta zpráva je prostě kus papíru, jeho úkolem snad není nic jiného ne argumentovat v boji o rozpočet potřebnými hodinami nebo spíe stovkami hodin práce na sledování, pehování a papírování.
Osobně jsem se já asi nejvíce nasmál popisu činnosti Iniciativy za sociální fóra a jejích aktivistů. Teď pro ty, kteří se nějaké aktivity v posledních letech zúčastnili: jen si např. vezměte ty ortodoxní komunisty - ti léta na celé fórum dokonale pečou, take kdo to vlastně byl? e by starí zástupkyně sociálně smýlejících křesanů? Proboha!
Pokud bude za zprávu o extremismu v roce 2005 jetě zodpovídat sociálně demokratický ministr z hlavního proudu ČSSD, dostane jedinečnou monost skrýt pod ortodoxní komunisty přísluníky levice sociální demokracie, kteří se letos některých aktivit zúčastnili také. I kdy by je vlastně mohl klidně skrýt za trockisty. Nebo e by se na české politické scéně znovu objevili buroazní nacionalisté?
Řekl bych, e se přítí rok moná zasměju jetě o trochu víc.
Milan Neubert, 11. září 2005
(v den výročí teroristického útoku na newyorská dvojčata)
Pasá z loňské zprávy BIS ZDE.
A tady je ten slíbený výňatek z letoní zprávy MV ČR:
3.1.2 Levicový extremismus
3.1.2.1 Anarchoautonomní hnutí
Na anarchoautonomní scéně se během roku 2004 nepodařilo zastavit stagnaci v činnosti hnutí. Celá scéna je bez výrazných osobností, výraznějích aktivit či známek radikalizace. Přestoe anarchoautonomní hnutí zůstává v útlumu, snaí se aktivisté z této situace najít nějaké východisko.[13] Zejména členové Československé anarchistické federace (ČSAF) si pasivitu svého hnutí plně uvědomují.
Aktivity
Hlavní pozornost anarchoautonomních skupin byla začátkem roku 2004 nadále zaměřena na protesty proti válce v Iráku. Protiválečné demonstrace organizované anarchisty v Praze a Brně proběhly dne 20. března 2004, který byl vyhláen mezinárodním Dnem proti válce a okupaci Iráku. V porovnání se zahraničím se jednalo o pokojné a relativně nepočetné demonstrace.
Anarchistická organizace ČSAF se počátkem dubna zúčastnila kongresu Internacionály anarchistických federací v Itálii a stala se jejím plnohodnotným členem. Situaci v organizaci ČSAF to vak ádným zásadním způsobem neovlivnilo. Pokračující pasivita větiny členů federace a odchod hlavního představitele z ČSAF, ke kterému dolo v polovině května, celkový, neutěený stav organizace spíe prohloubily. Moravský region ČSAF je v podstatě dlouhodobě neaktivní a slovenský region ČSAF začal na konci roku 2004 diskutovat o monosti získat v rámci organizace buď větí autonomii, anebo se přímo osamostatnit.
Veřejné aktivity ČSAF byly pouze sporadické a nepříli úspěné. Vechny probíhaly bez násilných excesů. Letoní anarchistický 1. máj, patřící k tradičním akcím anarchistů, sami účastníci označili za nejlínějí.
Ani fúze mezi skupinami Antifaistická akce a Federace anarchistických skupin, k ní dolo v polovině loňského roku, nevedla v r. 2004 k prohloubení aktivit či k radikalizaci na anarchoautonomní scéně. Hlavní akce této skupiny patřily mezi tzv. tradiční, např. prvomájová demonstrace v Jihlavě, nebo nepříli povedený ANTIFA CAMP v červenci 2004.
V posledních měsících roku 2004 dolo k aktivizaci členů anarchistické Organizace revolučních anarchistů - Solidarita (ORAS), která začala vydávat internetový časopis Kladivo na Kapitál, v něm se prezentuje pod novým názvem -1155 KPK[14].
Po odchodu hlavních aktivistů z pobočky Independent Media Centre (IMC) působící v Praze a útlumu činnosti dolo 1. července 2004 k ukončení její činnosti a Praha byla vymazána z nabídky měst na mezinárodní internetové stránce IMC.
3.1.2.2 Marxisticko - leninské skupiny (neobolevismus, trockismus)
Marxisticko-leninské skupiny pokračovaly v roce 2004 v realizaci projektu sociálních fór v ČR. Ji od počátku roku docházelo k úzké spolupráci hlavních subjektů, které se v lednu spojily v rámci Iniciativy za sociální fóra (ISF) s cílem vytvořit jednotnou antikapitalistickou platformu, inspirovanou antiglobalizačním hnutím sociálních fór. Představitelé ISF se pak během roku soustředili zejména na mediální propagaci svých postojů a mylenky sociálních fór. Pod hlavičkou ISF zorganizovali levicoví aktivisté demonstraci dne 20. března 2004 v Praze, který byl vyhláen účastníky II. ESF mezinárodním Dnem proti válce a okupaci Iráku.
Svoji činnost zavrili aktivisté z řad ISF uspořádáním prvního Českého sociálního fóra (ČSF) v Praze, které předcházelo III. Evropskému sociálnímu fóru (ESF) v Londýně v říjnu 2004. ČSF přispělo k tomu, e oproti II. ESF v Paříi se III. ESF zúčastnil z České republiky dvojnásobný počet aktivistů. Tvořili je zástupci ortodoxních komunistů, trockisté z REVO, Socialistické organizace pracujících či Socialistické solidarity a zúčastnili se jej i zástupci hlavních mírových skupin a některých nevládních organizací.
Průběh III. ESF ukázal, e v antiglobalizačním hnutí působí i nadále dvě názorová křídla, alterglobalizační a revoluční, která se prozatím nedomluvila na společné strategii, podle ní by činnost ESF měla v budoucnu pokračovat.
Rezoluce mládee vytvořená na III. EFS, prezentovaná i v tisku, mimo jiné vyzvala k organizaci protestů a k zastavení Evropského summitu v Bruselu v březnu 2005, jednání G8 ve Skotsku v červenci 2005 a k protestům proti evropské Ústavě. Prohláení rovně vyzvalo k přímé akci k zastavení útoků EU na sociální péči a pracující a k solidaritě se skupinami, účastnícími se národně osvobozeneckých bojů.
3.1.3 Shrnutí
- V roce 2004 nebyly na extremistické scéně zaznamenány podstatné změny. Přetrvávaly nejednotnost a roztřítěnost jak pravicově, tak levicově extremistického spektra, zejména pak u anarchoautonomního segmentu scény, a absence vedoucích osobností, zaznamenané ji v r. 2003. Obecně lze stávající situaci charakterizovat útlumem, neaktivitou a ideologickými rozkoly.
- V důsledku uvedených faktorů není prozatím reálné spojení více názorových proudů v zastřeení jedním subjektem, a to jak na pravicově, tak levicově extremistické scéně., zejména pak v případě anarchoautonomního hnutí
- Přetrvává riziko vzájemných střetů mezi militantními, antifaisticky orientovanými anarchisty a neonacisticky orientovanými příznivci hnutí skinheads.
- Na území České republiky:
- nebylo zaznamenáno působení nebezpečných náboenských sekt či nových náboenských hnutí,
- nebyly získány poznatky o působení islámských extremistů,
- nebyla zjitěna existence nebo činnost extremistických skupin v ozbrojených slokách ČR.
Prognóza
Za současné situace není pravděpodobná náhlá výrazná aktivizace extremistické scény, doposud nebyly zaznamenány významnějí signály nasvědčující její výrazné radikalizaci.
A přísluné poznámky:
[13] Podle politologa a znalce Miroslava Maree je hlavním propagačním orgánem anarchoautonomního spektra časopis A-Kontra, který je registrován u Ministerstva kultury a je ířen i v běné distribuční síti. Četí anarchisté se podle něho podílejí i na vydávání východoevropského anarchistického periodika Abolishing the Borders from Below, které vychází v Berlíně.
[14] Tato číslice má znamenat datum první doloené stávky ve starém Egyptě a KPK kolektivně proti kapitálu. Politolog a znalec Miroslav Mare vak poukazuje i na organizaci Anarchokomunistická alternativa (AKA), která se v r. 2003 odtěpila z ORAS a má základnu v Brně a Lipníku n/Bečvou. Vydává odborné texty k dějinám anarchismu a letáky. V r. 2004 se začala, spolu s organizací Uherskohraditská anarchistická skupina (UHAS), podílet na vydávání časopisu Permanent Revolt. Obě organizace tvoří pouze několik jedinců. Podle M.Maree militantní tendence podporuje i hudební skupina Edelweiss Piraten, která je blízká Antifaistické akci (AFA). Blíe v článku M. Maree v časopisu REXTER Anarchistický terorismus po roce 1989 v ČR viz http://www.strat.cz/Rexter/infor.php?id=26