V článku o situaci na levici v EU jsme popsali situaci v klubu (frakci) levicových politických stran Evropského parlamentu (kap. 5.2.). Zjistili jsme, že se na této půdě setkává barevné spektrum politických stran. Jejich aktuální barevnost vyplývá především z odlišných politických podmínek v jednotlivých národních státech. Požadavek na součinnost těchto politických sil v Evropském parlamentu vede ke snaze o dosažení akční jednota. Ta se ovšem zatím vždy budovala na základě jednoty programové.
Proto se také v roce 1993 vytvořilo Fórum nové evropské levice, jehož úkolem bylo vytvořit podmínky pro vedení programového dialogu mezi subjekty, které se podílí na realizaci radikálně levicové politiky v EU. Přes veškerou snahu však tato forma spolupráce nepřinesla kýžené výsledky. Ke schůzkám docházelo fakticky jednou za rok, což však podle mínění mnohých pro dosažení potřebného stavu nestačí.
V Evropské unii dlouhodobě vznikají v hlavních částech politického spektra celoevropské subjekty, které právě řeší společné otázky teoretické i praktické. Už tři jiné kluby vytvořily společný politický subjekt - Evropská lidová strana a Evropská socialistická strana, letos k nim přibyli Evropští zelení.
Není náhodou, že to bylo právě mezi stranami ve středu názorového spektra radikální levice, kde se zrodila myšlenka na vytvoření politické strany na evropské úrovni, která bude plnit i ideově stmelující funkci.
Historickým okamžikem byl 22. 3. 2003, kdy se v Athénách sešly na pozvání řeckého hnutí Synaspismos se sešli zástupci AKEL, PDS, PCF, PRC, IU a další hosté, aby si vyměnili názory na vytvoření politického subjektu evropské levice. Vytvořili iniciativní skupinu, která zahájila proces vzniku evropské strany levice. Tento proces prohlásili za otevřený všem, kdo se na něm budou chtít podílet. Synaspismos předložila návrh Principů a hodnot Evropské strany levice.
K iniciativní skupině se postupně přidávaly i další strany - rakouská KS, Strana italských komunistů, Levá fronta Lucemburska a portugalská KS, později v Madridu portugalská PCP, norská Socialistická strana levice, švédsko Strana levice, finská Levá aliance, dánská Socialistická lidová strana, i když se eurokritičtí Skandinávci zúčastnili jako pozorovatelé. Všichni zástupci se v zásadě shodli, že je doba pro založení evropské strany levice zralá, že jde o to, aby se vybudovala politická alternativa k neoliberální převaze v Evropě. Detaily příprav můžete zjistit z našeho článku „Evropská strana levice”.
Ve druhé polovině roku 2003 se rozhovory rozšířily i na země přistupující. Vedle řady neoficiálních jednání se sešel 16. 10. v Praze předseda PDS Lothar Bisky s představitelem KSČM Miloslavem Ransdorfem. Bisky tehdy prohlásil, že řešení nedobré situace vidí v rozvoji lepších vztahů s evropskou levicí, vzniku celoevropské levice, která začne budovat Evropu mírovou a sociální. Oba se tehdy shodli, že levicové hnutí se dostalo po roce 1968 do defenzivy, že bratrská pomoc v ČSSR velmi poškodila mezilidské vztahy a důvěru, že je třeba posilovat kompetence Evropského parlamentu a zavádět prvky přímé demokracie v rozhodování evropských institucí. Současně byl přijat plán, že k založení celoevropské strany dojde až v roce 2004, aby mohly levicové strany vystupovat v evropských volbách v červnu 2004 jako společná strana levice.
Přes aktivní účast Miloslava Ransdorfa v procesu přípravy evropské strany levice vyvstaly okamžitě pochybnosti o akceptovatelnosti tohoto procesu pro členskou základnu a aparát KSČM. S naším pohledem na situaci jste se mohli již seznámit v kapitole 5. 1. Za této situace se Strana demokratického socialismu (SDS) rozhoduje podpořit proces integrace české radikální levice do evropské struktury. Nejvyšší představitelé SDS se účastní na konci října konference ve Varšavě, kde má úvodní referát „Strategické úkoly evropské levice” předseda klubu GUE/NGL Evropského parlamentu Francis Wurtz. V listopadu se koná 3. zasedání 7. sjezdu SDS, které rozhodlo definitivně o podpoře procesu založení evropské strany levice. Po jednáních v prosinci 2003 se SDS účastní jako člen Iniciativní skupiny oficiálního setkání v Berlíně a podepisuje se spolu s KSČM pod „Berlínskou výzvu k založení Strany evropské levice”.
Reakce ortodoxně komunistického proudu v zahraničí na urychlení procesu je rychlá. Ještě v lednu zveřejňuje Komunistická strana Řecka článek „Strana evropské levice - Strana Evropské komise” (v Haló novinách vyšlo až o dva měsíce později). V Čechách je tomu však jinak. O procesu vzniku nové celoevropské strany se nemluví. Oddělení mezinárodních styků předkládá na konci ledna 2004 plénu ÚV KSČM materiál - návrh provolání konference levicových stran v Praze v březnu 2004, kde není o Straně evropské levice (SEL) ani zmínka.
Čas ovšem běží - termín zakládajícího sjezdu Strany evropské levice je stanoven na 8. - 9. května 2004 do Říma. Iniciativní skupina pracuje pilně na programu, stanovách i na organizačních otázkách římského sjezdu. KSČM se však tohoto procesu neúčastní až do poloviny dubna, kdy zasílá Iniciativní skupině své připomínky ke stanovám SEL. Podrobnosti o událostech kolem přípravy založení Strany evropské levice od ledna do dubna 2004 včetně navrženého programu si můžete přečíst zde.
Projekt SEL je otevřeným projektem jak teritoriálně, tak názorově. Překonává jak hranice Evropské unie, tak mantinely čistě komunistického hnutí; zakládajícími členy budou levicové strany jak mimo EU, tak strany „sociálnědemokratizující”, avšak stále nalevo od evropské sociální demokracie, a to buď sociálně nebo zeleně. Cílem projektu není ani podřídit evropskou levici byrokratickým strukturám EU, ani vytvořit novou Komunistickou internacionálu. Iniciativní skupina usiluje o to, aby měla SEL konsensuální charakter, který zabezpečí nedotknutelnost svébytnosti jednotlivých subjektů a který přesto zajistí věcný dialog o programových otázkách, a umožní tak jejich názorový vývoj překonáním národních bariér.
Ustavující sjezd Strany evropské levice (SEL) se konal v Římě 8. - 9. května
2004 u příležitosti výročí vítězství nad fašismem. Sjezd přijal program a stanovy nové
celoevropské strany:
Manifest Strany evropské levice (verze
ČJ,
NJ,
AJ)
Stanovy Strany evropské levice (verze
ČJ,
NJ,
AJ)
a zvolil první Výkonný výbor.
Milan Neubert, 1. 5. 2004, 30. 5. 2004