Kdyby byla podpora emancipačních snah jediným atributem levicovosti, znamenal by pátek 11. 2. pro českou levici černý den zrady. KSČM a ČSSD totiž v Poslanecké sněmovně hlasovaly při schvalování zákona o registrovaném partnerství stejně jako US-DEU.
Na pořadu jednání byla už několikátá předloha zákona, který měl uzákonit svazky gayů a lesbiček, který měl partnerům a partnerkám zaručit nárok na informace o zdravotním stavu protějšku či šanci dědit v první dědické skupině. Návrh zákona jim také ukládal vzájemnou vyživovací povinnost a zakazoval adopce.
Vlastní páteční jednání bylo velmi nervózní a doprovázely ho nejrůznější spory a zmatky. Rozhodující však bylo, že v klíčovém okamžiku levice selhala a návrh zákona neprošel o jediný hlas. Pro zákon hlasovalo 54% poslanců ČSSD, 59% poslanců KSČM a 60% poslanců klubu US-DEU. Pro budoucnost nechť jsou zvýrazněna jména těch, kdo hlasovali proti:
ČSSD: Jan Mládek, Petr Rafaj, Evžen Snítilý, Antonín Sýkora, Petr Šulák, Rudolf Tomíček, Miroslav Váňa
KSČM: Petr Braný, Ladislav Býček, Jaroslav Gongol, Marie Rusová, Josef Švarcbek
Konečné hlasování bylo zajímavé ještě z jednoho hlediska. I když se konalo jen chvilku po hlasování předchozím, nezaregistrovala se do něj celá řada poslanců. Porovnáme-li 191. a 192. hlasování 41. schůze sněmovny (oddělovala je jen jedna minuta) a vyloučíme-li ty, kteří byli skutečně nepřítomni, černý seznam se nám rozroste o jména těch, kteří se rozhodli nehlasovat a fakticky tak podpořit neschválení zákona:
ČSSD: Vlastimil Aubrecht, Zdeněk Škromach
KSČM: Vlastislav Antolák, Václav Frank, Miroslav Grebeníček, Josef Mandík, Ladislav Mlčák, Vladimír Reiber
Až některou z těch černých ovcí potkáte, zeptejte se jich, jak že to vlastně s tou emancipací myslí. Ale upřímně.
Milan Neubert, 14. února 2005