logo SDS
Dnešní datum: 22. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenější/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návštěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žžádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 12
Prům. 8.3
21 denni
Max. 330
Prům. 211.1

Nyní si čte web : 33 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Opravdu nevidíte? (Hlas z Izraele)

Vydáno dne 06. 09. 2006 (9421 přečtení)

Tento zajímavý článek přinesl nedávno izrealský (liberálně levicový) deník Haarec. I v něm jde ovšem o velmi ojedinělý hlas. Stojí ale rozhodně za přečtení.

Ponechme stranou ty Izraelce, jejichž ideologie podporuje vyvlastnění Palestinců, protože "Bůh nás vyvolil". Nechme stranou soudce, kteří ospravedlňují veškerou vojenskou politiku zabíjení a ničení. Nechme stranou vojenské velitele, kteří záměrně zavírají celý národ do věznic obklopených zdmi, opevněnými pozorovacími věžemi, kulomety, ostnatým drátem a oslepujícími světlomety. Nechme stranou ministry. Ti všichni se nepočítají mezi kolaboranty. To jsou architekti, plánovači, návrháři, vykonavatelé.

Ale jsou i jiní. Historici a matematici, šéfredaktoři, mediální hvězdy, psychologové a rodinní lékaři, právníci nepodporující krajní pravici, učitelé a vychovatelé, milovníci turistických stezek a zpěvu, technologičtí odborníci. Kde jste? A co vy, badatelé o nacismu, o holokaustu a o sovětských gulazích? Což můžete všichni podporovat systematicky diskriminující zákony? Zákony, určující, že Arabové v Galilei nedostanou stejné odškodnění za válečné škody, na jaké budou mít nárok jejich židovští sousedé? (A. Dajan, Haarec, 21.8.)

Což můžete všichni podporovat rasistický Zákon o občanství, který zakazuje izraelskému Arabovi žít ve vlastním domě s vlastní rodinou? Můžete být na straně dalšího vyvlastňování pozemků a ničení dalších olivových hájů, dalších sídlišť pro osadníky a dalších silnic výlučně pro Židy? Cožpak všichni podporujete ostřelování děly i raketami a zabíjení mladých i starých v pásmu Gazy?

Můžete snad všichni souhlasit s tím, že třetina území na Západním břehu (údolí Jordnánu) se má stát zakázaným územím pro Palestince? Jste na straně izraelskéhp přístupu, který brání desetitisícům Palestinců, kteří získali cizí státní občanství, aby se vrátili ke svým rodinám na okupovaném území? Můžete snad brát tak vážně výmluvy na bezpečnost, použité pro zákaz studia pracovního lékařství v Betlému a medicíny v Abu Dis pro studenty z Gazy, nebo jimiž se brání nemocným z Rafáhu, aby vyhledávali lékařskou péči v Ramalláhu? Bude pro vás snadné se skrývat za vysvětlení "nic jsme o tom nevěděli": nevěděli jsme o diskriminaci, praktikované při rozdělování vody - které je plně pod kontrolou Izraele, a které nechává tisíce palestinských domácností bez vody během horkých letních měsíců; nic jsme nevěděli o tom, že armáda blokuje přístup do vesnic a blokuje také jejich přístup k pramenům a vodním nádržím?

Není ale možné, abyste neviděli železná vrata kolem silnice 344 na Západním břehu, bránící v přístupu na ní z palestinských vesnic, kolem kterých prochází. Přece není možné, že byste podporovali blokování přístup tisíců farmářů k jejich polím a pozemkům, že byste podporovali obklíčení Gazy, které brání dovážet léky do nemocnic, přerušení dodávek elektřiny a vody pro 1,4 miliony lidských bytostí, uzavření jejich jediného spojení se světem na měsíce.

Cožpak je možné, abyste nevěděli, co se děje 15 minut od vašich fakult a kanceláří? Je představitelné, že byste podporovali systém, v němž hebrejští vojáci na stanovištích umístěných v srdci Západního břehu nechávají tisíce lidí denně čekat hodiny a hodiny pod žhoucím sluncem, zatímco provádějí selekci: obyvatelé Nábulusu a Tul Karmu nesmějí procházet, 35 let nebo méně - alou, zpátky do Jeninu, obyvatelé vesnice Salem, ti nemají dovoleno chodit ani sem, nemocná žena, která předbíhá, musí dostat lekci a bude záměrně zadržena na dlouhé hodiny. Stránky Machsom Watch* může navštívit každý;  najdou se na nich nespočetná svědectví, podobná a ještě horší, rutinně, den za dnem. Ale není přece možné, že by ti, které pobouří každý hákový kříž na židovském hrobě ve Francii a každý antisemistský titulek ve španělských místních novinách, nevěděli jak se dostat k těmto informacím, a že by nebyli pobouřeni a pohnuti.

Jako Źidé všichni využíváme privilegií, která nám dává Izrael, a to z nás vŠech dělá kolaboranty. Otázkou je, co děláme, kaŽdý z nás, denně a aktivně, abychom minimalizovali spolupráci s vyvlastňujícím, potlačujícím reŽimem, který nemá nikdy dost. Podpis na petici ani nesouhlasné gesto, to není dost. Izrael je demokracií pro své Židy. Nás nikdo neohroŽuje na životě, nás nezavřou do koncentračních táborů, neohrozí naše zaměstnání ani nám nezakážou rekreaci v zahraničí. Proto je váha kolaborace a přímé spoluzodpovědnosti nezměřitelně velká.

http://www.haaretz.com/hasen/objects/pages/PrintArticleEn.jhtml?itemNo=756413

Amira Hass, Haarec 30.8.2006

* Machsom Watch http://www.machsomwatch.org/  jsou webové stránky izraelských žen,které bojují s diskriminací a porušováním lidských práv. Píší o sobě: Machsom Watch byl založen v lednu 2001 jako odpověď na opakované zprávy v tisku o porušování lidských práv Palestinců přecházejících na vojenských a hraničních kontrolních stanovištích. .... Iniciativa tří žen - Ronnee Jaegerové, dlouhodobé aktivistky se zkušenostmi z práce v ochraně lidských práv v Guatemale a Mexiku, Adi Kuntsmanové, feministické badatelky, která emigrovala r. 1990 z někdejší SSSR a aktivistické veteránky Yehudit Keshevové, ortodoxní židovky - má dnes přes 400 členek v celém státě. .... Všechny členky jsou Izraelky. Skupina je politicky pluralistická v rámci opozice proti okupaci a boje za lidská práva.

Přeložil a připravil J. Hudeček, 6. 9. 2006¨[Akt. známka (jako ve škole): 0,17 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Amira Hass | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Haarec

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. až 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bližší informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Došlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle všech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více než 200 těchto pseudokomentářů, které mažeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ž a š?
V uplynulých dnech došlo k technické závadě, v jejímž důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z většiny komentářů) ztratila všechna písmena "ž" a "š" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Olšanech
Jako každoročně, i letos položila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru pražské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na olšanském hřbitově. Při té přiležitosti jsme pietně vzpomněli i padlých dalších armád (včetně československé), kteří jsou na Olšanech uloženi.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani žádní váleční sirotci nejsou.
1765 (1765 hl.)
Nebrat! Ještě by nás podřezávali.
1351 (1351 hl.)
Konečně někdo uvažující lidsky.
1375 (1375 hl.)
Ať se každý stará o sebe, nic nám do nich není.
890 (890 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1519 (1519 hl.)
Raději bychom měli zvýšit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1310 (1310 hl.)
Prohnilý humanismus !!
894 (894 hl.)

Celkem hlasovalo: 9104


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaše komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír Šmeral - Mučedník ztracených a vysněných příležitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkušební kámen, na němž se dokáže, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohužel se v něm dopustil dehonestujícího přešlapu, když prohlásil, že Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane Šlemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, že již těším na shromáždění, jako posledně na Václaváku. Doufám, že nebude chybět pán Šafr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naši zemi, již dosáhli hranic dalšího materiálního pokroku a jeho další zvyšování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.