logo SDS
Dnešní datum: 30. 11. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenější/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návštěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žžádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 30
Prům. 15.9
21 denni
Max. 604
Prům. 351.2

Nyní si čte web : 78 uživ.

Okolní události našima očima

* Stát Izrael - rovnější mezi rovnými?

Vydáno dne 28. 04. 2010 (5073 přečtení)

Nezdařený prosincový atentát na letadlo společnosti Delta Airlines spustil další kolo zpřísněných letištních kontrol. Opravdu pak bude všude bezpečněji? Ale kdeže! Co motivuje islámské teroristy na celém světě? Na jednom z předních míst najdeme vždy znovu izraelsko - palestinský spor. U něho je třeba začít!

Střety palestinských Arabů s židovskými přistěhovalci roztočily ve dvacátých a třicátých letech minulého století spirálu oboustranného násilí. Jeho vlny dnes ohrožují celou planetu! Západ odsuzuje Palestince a islamisty za používání teroristických metod. Ti zase čtou levity Izraeli s jeho státním terorismem. Své místo zde má i zasedání VS OSN z listopadu 1947. Bylo moudré legitimizovat na něm vznik židovského státu i přes ostrý nesouhlas všech arabských zemí? Těžko ještě dnes vyvracet námitku, že si zde Západ "léčil" na jejich účet komplex viny za nacistický holocaust a odvěkou diskriminaci Židů.

Co se stalo, stalo se. Kdo dnes blokuje cestu k nápravě, vidí celý svět. Vzájemné vyrovnání a porozumění nových generací ztěžují především "jestřábi" na izraelské straně. Lidé spoléhající na tradiční podporu Ameriky. Prezident Obama ji stále ještě může přeměnit na podmínečnou. Využít ji k působení na ně! - Svá polínka do ohně zde ale přikládali i jiní. Vypočítavým Londýnem i Paříží ve zmíněných meziválečných letech počínaje a Josefem Stalinem a jeho nástupci i vůdci okolních arabských států a už zmíněnou OSN konče. Především tito hráči by měli napomoci mírovému urovnání kauzy, u jejíhož zrodu tak či onak asistovali. Nebyli to jen romantickým "nacionálním inženýrstvím" sionismu zlákaní nebo antisemitismem a nacismem z Evropy vypuzení obyčejní Židé. Nebyli to ale ani obyčejní Palestinci. Původně mírumilovní bezzemci a pastevci, jejichž základní obživu - půdu výhodně prodali novým příchozím její velcí vlastníci.

Židé zde od počátku spoléhali na své "právo silnějšího". O vrtkavé přízni velmocí věděli své! Je to ale trvalé řešení? Spasí je troufalost, s jakou porušují nejen konvence mezinárodního práva o chování na okupovaných územích, ale i rezoluce OSN, které se jich týkají? Zajistí jim mír jejich nukleární arzenál - hrozba pro celou planetu? Vyjde jim sázka na "hotovou věc" - kolonizátorské rozšiřování židovských osad na okupovaných územích? Urovnají své vztahy s arabským a muslimským světem, budou-li i nadále napadat v době míru "vojenské cíle" na území sousedů? Má jejich prestižní tajná služba právo zabíjet "nepřátele" kdykoli a kdekoli si usmyslí? A tak bychom mohli pokračovat. Kde je zde vyvážený přístup "světového společenství"?

Kolem izraelských atomových zbraní se chodí po špičkách. Zato Íránu je vnucována inspekce za inspekcí. Za údajnou snahu opatřit si také tuto výzbroj je mu vyhrožováno hned válkou. Jeho návrh na přeměnu Blízkého východu na bezatomové pásmo jako by neexistoval! Bělehrad byl za vzpurnost v kauze Kosova dokonce obšťastněn "humanitárním bombardováním".

Proti jiným zemím jsou kvůli neochotě respektovat rezoluce OSN uplatňovány vždy znovu sankce. Izrael jako by byl z toho všeho vyjmut. Máme zde snad co činit s privilegovaným státem - zemí, které se všichni z nějakého důvodu bojí, a proto jí za její poklesky hrozí jen na oko prstem? Musel přijít americký politolog Norman Finkelstein, aby divákům ČT4 připomněl, kde je zde zakopán pes. Je to utrpení holocaustu, které je podle něho zneužíváno jako univerzální argument, omlouvající všechny hříchy Izraele. A jsme u jádra věci!

Východisko existuje! Začněme Izraelci. Proč toto uměle vytvořené, ale životaschopné společenství žije už šedesát let v nejistém provizoriu? Odpověď známe. Vinou jeho vlastního establishmentu je také stále jen na papíře rezoluce RB OSN č. 242 z roku 1967. Nadčasový dokument, ze kterého může vzejít definitivní uspořádání hranic Izraele garantované vahou stálých členů RB OSN a přijatelné už dnes pro Palestince i sousedy. Seberou výše jmenovaní spolutvůrci tohoto příběhu konečně odvahu a prosadí její respektování? Postrádají snad podporu VS OSN, potřebný vliv a vojenský i ekonomický potenciál schopný přimět a přesvědčit izraelskou společnost, že je to i v jejím zájmu? Pánové a dámy z vysoké velmocenské politiky! Přestaňte kázat vodu mírotvorců a pít víno věčných odkladů. Jednejte!

Statisíce amerických, britských a dalších vojáků dnes čelí islámskému terorismu v Iráku a Afghánistánu. Možná by této věci lépe prospěli především zde. V daleko menším počtu a s daleko menšími náklady a ztrátami! Například ve vhodně vytvořeném „nárazníkovém pásmu“ mezi Izraelem, palestinským státem a jejich arabskými sousedy: na linii hranic vymezených výše zmíněnou rezolucí. Díky této a dalším zárukám velmocí zde dříve nebo později musí zvítězit zdravý rozum. Židé i Palestinci se znovu naučí žít vedle sebe v míru, k vzájemnému prospěchu. Tak jak to bez nacionalistického odcizování dokázali sami po dlouhá staletí.

ČR jako jeden z nástupnických států Československa - země, která je dobře zapsána jak u Palestinců, tak Izraelců - by tomuto procesu mohla napomoci. Od jednostranně proizraelsky orientovaných nostalgiků Bushovy éry - týmů TOP 09 i ODS a dalších jim blízkých stran se toho ale jen těžko dočkáme. Je na levici, aby se tohoto úkolu chopila. A je na voličích, aby jí k tomu dali v květnových volbách „zelenou“.

Jan Ritter (člen SDS, Praha) Haló noviny,  26. března 2010,[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jan Ritter | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. až 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bližší informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Došlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle všech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více než 200 těchto pseudokomentářů, které mažeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ž a š?
V uplynulých dnech došlo k technické závadě, v jejímž důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z většiny komentářů) ztratila všechna písmena "ž" a "š" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Olšanech
Jako každoročně, i letos položila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru pražské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na olšanském hřbitově. Při té přiležitosti jsme pietně vzpomněli i padlých dalších armád (včetně československé), kteří jsou na Olšanech uloženi.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani žádní váleční sirotci nejsou.
1880 (1880 hl.)
Nebrat! Ještě by nás podřezávali.
1433 (1433 hl.)
Konečně někdo uvažující lidsky.
1484 (1484 hl.)
Ať se každý stará o sebe, nic nám do nich není.
964 (964 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1587 (1587 hl.)
Raději bychom měli zvýšit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1433 (1433 hl.)
Prohnilý humanismus !!
966 (966 hl.)

Celkem hlasovalo: 9747


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaše komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír Šmeral - Mučedník ztracených a vysněných příležitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkušební kámen, na němž se dokáže, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohužel se v něm dopustil dehonestujícího přešlapu, když prohlásil, že Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane Šlemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, že již těším na shromáždění, jako posledně na Václaváku. Doufám, že nebude chybět pán Šafr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naši zemi, již dosáhli hranic dalšího materiálního pokroku a jeho další zvyšování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.