logo SDS
Dnešní datum: 28. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenější/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návštěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žžádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 20
Prům. 14
21 denni
Max. 330
Prům. 224.2

Nyní si čte web : 43 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Židům v diaspoře chybí dialog

Vydáno dne 20. 01. 2009 (6016 přečtení)

Nejnovější vývoj situace v Gaze přináší novou malou naději, že se snad podaří zastavit koloběh násilí, v němž se na sebe zdánlivě donekonečna vrší odplata, odveta za odplatu, i pomsta za odvetu. Přeložený článek z izraelského levicově orientovaného deníku Haarec naznačuje, že si nutnost nalezení východiska z tohoto bludného kruhu uvědomuje stále více lidí (jh).

Pro reportéra, který byl zvyklý pobývat na frontě, je zvláštní a poněkud frustrující sledovat válku v Izraeli zpovzdálí. Poznáváte tak dění nejen ze zpráv vašich izraelských kolegů, ale také prostřednictvím zrcadlové síně mezinárodnách médií s jejich často komplikovanou agendou, oblíbenými a neoblíbenými tématy. Jako Izraelec přinejmenším víte, na čí straně stojíte. O mnoho obtížnější může ale v takových dobách být neizraelským Židem.

Pravda, ne pro všechny Židy. Mnoho z nich, zdráhám se říci že většina, se prostě o věc nezajímá. Daleko více je zaměstnává vánoční a novoroční shon a zprávy o obnoveném válečném střetu kolem Gazy jen tak mimochodem registrují. Ale ti, jichž se zprávy dotýkají a kteří tráví čas u zpravodajských televizí a čtením všech dostupných informací na webu, mohou být rozděleni do tří skupin.

Je tady velký počet těch, kteří s pavlovovským reflexem mávají praporem, dobří a nevinní sionisté a Židé, kteří vidí jen trauma lidí na jihozápadě Izraele, a instinktivně se staví za izraelskou armádu (IDF), často s výčitkou vládě, že neumožňuje armádě postupovat dále a udeřit s větší tvrdostí.

Pak je zde skupina, podle mého názoru o něco menší, ale velmi dobře slyšitelná, lidí, kteří obvykle patří k radikálnější levici, nebo méně často k protiizraelským židovským sektám, a kteří se cítí nuceni kát se za mnohé izraelské hříchy a připojit se k nepřátelům Izraele při podpisování petic, organizování demonstrací a obviňování sionistické komunity z válečných zločinů. Tito lidé se jednoznačně odstřihli od hlavního proudu lokální židovské komunity a cítí se dobře tam, kde jsou.

Je tu ale ještě třetí proud - snad ne ten nejširší, ale věřím, že dosti významný - těch, kdo mají na věci mnohem složitější názory a jsou znepokojeni. Silně soucítí s Izraelem a dokonce chápou, proč se vláda rozhodla zahájit zničující operaci "Lité olovo", jsou ale extrémně rozrušeni a postiženi množstvím civilních obětí a rozsahem destrukce, které se téměř zdají být součástí akce i jejím záměrem. Jistě, říkají si, musí existovat, je to nutné, nějaký jiný způsob jak takové věci dělat. A žijí s těmito svými pochybnostmi, často nevyjádřenými, dokonce ani v rámci rodin a mezi nejbližšími přáteli, protože to nejhorší s čím se shledávají, je že ostatní kolem nich se nezdají být schopni rozlišovat různé nuance, ani pociťovat soucit s mrtvými a trpícími raněnými na druhé straně. Začinají si sami sobě klást velmi nepříjemné otázky: Jsme obklopeni latentními rasisty, nebo je snad něco v nepořádku s námi samotnými, co nás zbavuje jistoty a citů lidí kolem nás? Nebo má snad každý podobné pochyby, jen se podobně jako my bojí je vyjádřit nahlas?

Snad v nejtěžší situaci jsou lidé, kteří se denně podílejí na práci židovských organizací toho druhu, který vždy spěchal s povinnými nesmyslnými prohlášeními jako "celonárodní židovský fond stojí pevně za Izraelem". Téměř vždy je jejich důvěra a nejdražší víra otřesena.

"Prostě nemohu pochopit, jakto že ostatní v kanceláři nejsou schopni přiznat, že tu bylo skutečné utrpení na palestinské straně, a že Izrael za to nese podstatnou část zodpovědnosti", řekl mi přítel, který pracuje pro jednu takovou organizaci v Londýně. "Cítím se tak osaměle, protože se zdá, že naprosto nikdo nechápe, jak jsem v téhle otázce rozpolcený. Velmi dobře rozumím pozici Izraele, a do určitého stupně se identifikuji s důvody pro zahájení operace, ale proč nikoho z nich nezarmucuje smrt dětí? Zdá se, že snad takové zprávy ani nevidí."

Dvě strany mince

Můj přítel si našel jakousi cestu - v práci mlčí, ale daroval peníze NGO, která nakupuje lékařskou pomoc pro Gazu.

Pro židy v USA je to snazší. S ohledem na velikost tamní židovské komunity a relativní sebevědomí amerických Židů existuje více platforem a proudů, které umožňují najít si podporu a současně uplatnit kritiku, a je tu mnohem větší otevřenost vůči jednotlivcům, kteří si utvářejí nezávislý postoj a veřejně jej vyjadřují. V menších komunitách jako je Británie nebo Francie se pracuje spíše v mentalitě obležení a s mnohem pevnějším myšlením o "nich" a o "nás".

Mnoho Izraelců by mohlo považovat takové úvahy za nepotřebnou měkkosrdcatost těch, kdo nikdy nesloužili v IDF a neplatí izraelské daně, jejichž rodiny nejsou nikde poblíž raket Kassám. Mohou si říkat: proč bychom se měli starat o to, co si takoví lidé myslí? Ale Izrael předpokládá pomoc, finanční sbírky, lobování a obhajobu v médiích, úsilí Židů v diaspoře na svou podporu. A k tomu může docházet jen v prostředí otevřenosti.

Nakonec jsou to jen občané Izraele, Židé i Arabové, kteří mají právo volit a rozhodovat, ale je nutné pochopit, že i když Židé ve světě stále většinově podporují Izrael, mají dnes více informací a méně nevinnosti než kdykoliv dřív a budou poskytovat takovou podporu pouze se zdravou dávkou kritičnosti - ať už bude přicházet zprava (vůči tomu, že izraelská vláda je moc vstřícná vůči Palestincům) nebo zleva od těch, kteří by si přáli vyhnout se pokud možno vojenským řešením.

Jak vedení Izraele, tak diaspory by měla poskytovat prostor pro takové diskuse, protože strnulost nezpevní podporu Izraeli, ale zvýží frustraci a deziluzi z něj.

Přeložil -jh z anglického textu.[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Anshel Pfeffer | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. až 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bližší informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Došlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle všech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více než 200 těchto pseudokomentářů, které mažeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ž a š?
V uplynulých dnech došlo k technické závadě, v jejímž důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z většiny komentářů) ztratila všechna písmena "ž" a "š" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Olšanech
Jako každoročně, i letos položila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru pražské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na olšanském hřbitově. Při té přiležitosti jsme pietně vzpomněli i padlých dalších armád (včetně československé), kteří jsou na Olšanech uloženi.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani žádní váleční sirotci nejsou.
1769 (1769 hl.)
Nebrat! Ještě by nás podřezávali.
1353 (1353 hl.)
Konečně někdo uvažující lidsky.
1381 (1381 hl.)
Ať se každý stará o sebe, nic nám do nich není.
891 (891 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1521 (1521 hl.)
Raději bychom měli zvýšit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1316 (1316 hl.)
Prohnilý humanismus !!
896 (896 hl.)

Celkem hlasovalo: 9127


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaše komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír Šmeral - Mučedník ztracených a vysněných příležitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkušební kámen, na němž se dokáže, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohužel se v něm dopustil dehonestujícího přešlapu, když prohlásil, že Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane Šlemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, že již těším na shromáždění, jako posledně na Václaváku. Doufám, že nebude chybět pán Šafr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naši zemi, již dosáhli hranic dalšího materiálního pokroku a jeho další zvyšování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.