logo SDS
Dnešní datum: 22. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 5
Prům. 3
21 denni
Max. 330
Prům. 208.9

Nyní si čte web : 64 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Jak se prezentují američtí študáci

Vydáno dne 09. 03. 2005 (8402 přečtení)

Dnes se pokusím proniknout poněkud hlouběji do duše amerických studentů. Ač profesí sociolog, neměl jsem čas ani prostředky na organizování sociologického výzkumu. Náhoda mi ale přinesla jiný nástroj zkoumání.

Je jím internetová stránka thefacebook.com, která slouží většině studentů campusu k umístění vlastních fotografií se stučnými charakteristikami jejich osobnosti, od politického přesvědčení, přes to, zda mají v současnosti partnera až po oblíbené knihy, filmy či muziku. Vybíráte-li si na počátku semestru někoho k přátelství nebo k chození, není nejmenší problém zadat např. vaši oblíbenou knížku a počítač vám vyplivne informaci, kdo další ji má na campusu rád a přidá dokonce i jeho adresu. Někomu může připadat podobný přístup poněkud odlidštěný, ale dle mého má i svá pozitiva. Ušetří vám to např. marné snažení u dívky, o niž nevíte, že má už jiného. Pro studenty, kteří se věnují nějaké obskurnější zábavě (mám pocit, že na campusu patří mezi takové zábavy i četba jiné než předepsané literatury), nemusíte dlouho a obtížně hledat lidi stejné krve, internet je najde za vás.

A co mi tedy prozradil o studentech? Především mě zajímaly jejich politické názory. V Americe neexistuje rozdělení na pravici a levici, politické spektrum se dělí na liberály a konzervativce. Ovšem americké chápání těchto pojmů je poněkud odlišné, než jak jsou chápány v Evropě. Např. americký pojem liberál, je vhodnější překládat jako levicový liberál, či jako sociální demokrat a postoj „very liberal“ se blíží evropskému pojmu levičák či socialista. Pojem konzervativec je méně významově odlišný, označuje víceméně amerického republikána. Pojem „very conservative“ označuje ve zdejších končinách především silně nábožensky založeného člověka. A kam se zařazují studenti campusu?

16,3% se označuje za „very liberal“, 49,5% za „liberal“, 13,5% za „moderate“, 5,3% za „conservative“ a pouhá 0,8% za „very conservative“. V americké politické mluvě existuje také orientace libertarian, což se možná blíží víc evropskému ultraliberál, k této orientaci se hlásí též méně než jedno procento. Přitom je zajímavé, že chlapci mají jednoznačně silnější sklon hlásit se ke konzervatizmu než dívky, mezi nimi se za konzervativce označuje  10,2%, zatímco u dívek je to pouze 4,3%. Také je překvapivé, že více chlapců se deklaruje jako apolitičtí (apathic) 5,14% proti 2,17% dívek. Tato nízká míra deklarované apolitičnosti, např. oproti české společnosti, nepochybně souvisí s kultem „zajímat se o něco“ v americké společnosti. Řeknete-li že vás něco nezajímá, jako byste říkali, že jste outsider.  Ovšem na položenou otázku odmítlo odpovědět asi deset procent studentů, kteří se pravděpodobně cítí také jako apolitičtí.

Samozřejmě mě zajímalo, jaké mají američtí studenti kulturní zájmy. Podobně jako v Evropě se zde více poslouchá hudba a sledují filmy než se čte. Dokonce ve srovnání s našimi studenty četba u amerických absentuje dramaticky. Vysvětlením může být skutečnost, že na VŠ zde studuje okolo poloviny mladé populace, kdyby to tak bylo v Čechách, také bychom asi zjistili, že studenti málo čtou. Globalizace kultury učinila mladou generaci všech zemích vzájemně velice podobnou. Díváme se na stejné filmy a posloucháme stejnou muziku, resp. my obyvatelé ostatních zemí máme vždy něco navíc z domácí kultury, ale podíváme-li se na kulturní vkus amerických studentů, většinu filmů a hudby, co se jim líbí, známe a líbí se nám také. Snad jen panuje u českých studentů větší nedůvěra ke komerční kultuře - málo který student VŠ by v Čechách uvedl, že se mu líbí American Pie, nebo Jurassic Park. Kulturní globalizaci více než muzika nebo filmy odolává literatura. Je třeba ocenit, že většina studentů, má ráda nějaké knihy. 42 studentů uvádí, že má rádo Bibli, oproti tomu pouze dva, že Komunistický manifest. Kromě autorů vyšší či nižší americké literatury, pár studentů uvádí evropské jako Milana Kunderu, Franze Kafku nebo Elfride Jelinekovou. Václav Havel, stejně jako další čeští autoři jsou zde neznámí. Najdeme zde ale i příklady kvalitní americké literatury, např. Sallingerovo „Kdo chytá v žitě“ nebo „Velkého Gatsbyho“ od Scotta Fitzgerald. Vše ovšem válcují nedávno zfilmované knihy, u nichž mám podezření, jestli se vůbec studenti seznámili s jejich psanou podobou: Harry Potter, Pán prstenu a Deníky Bridget Jonesové. Jedna studentka dokonce bezelstně uvádí: „Já skutečně nerada čtu, ale kdysi jsem si chtěla přečíst jednu knihu, jenže jsem se k tomu nějak nedostala.“ Jeden student se mě dokonce zeptal, jak se píše slovo „equilibrium“? Když jsem se o tom překvapeně zmiňoval jiné studentce, poznamenala, že měl asi špatnou střední školu.

A jak je to s láskou? Campus je zvláštní prostředí. Představte si izolovaný ostrov uprostřed relativně odlehlé krajiny (byť je to odsud autem do New Yorku pouhé dvě hodiny), na kterém žije téměř několik tisíc mladých lidí, přičemž na jednoho chlapce připadají tři dívky, neboť na této college převažují „feminizované“ humanitní obory. Robert Merle nazval kdysi svůj román o studentském prostředí „Za sklem“ a toto označení se hodí výborně pro americký campus. Láska zde ale musí překonávat mnoho překážek. Počty studentů a studentek říkají, že mnoho dívek musí zůstat zákonitě na ocet. Není zde v blízkosti žádné větší město (nejlépe s vojenskou posádkou), které by tento nepoměr vyvažovalo. Buď mají zdejší studenti vztah s někým vzdáleným, koho mohou spatřit jen jednou za pár týdnů, a nebo chodí na campusu s někým, koho mají na očích prakticky každý den. K mému překvapení, ovšem není možné na rozdíl od českých VŠ bydlet společně na pokoji na kolejích. Pokud někoho vídáte každý den na jednom od civilizace izolovaném campusu (poblíž existující městečko-vesnice se stěží dá nazvat civilizací), začne vám brzo lézt na nervy a tak se řada studentů během semestru znovu a znovu rozchází a zase schází.

Zajímavé je postavení zdejších sexuálních menšin mezi studenty. Obecně se dá říci, že místní liberální prostředí dodá více studentům odvahu projevit svou orientaci, než v českém prostředí. Starosta New Paltz zvolený za stranu zelených se dokonce proslavil tím, že na vlastní pěst oddává gaye a lesbičky na zdejší radnici. Asi 2 procenta studentů se přizná otevřeně na své webové stránce k homosexualitě a 2,3% k bisexualitě. K lesbické orientaci se zde otevřeně hlásí 1,1% studentek a k bisexuální orientaci 5,7%. Tato čísla nás přivádějí k dalším úvahám o rozdílech v evropské a americké kultuře: V Evropě podle většiny statistik výrazně převažují gayové nad lesbičkami. Ovšem v americké kultuře jsou podíly lesbiček a homosexuálů víceméně vyrovnané, ale ženy výrazně častěji zaujímají bisexuální orientaci než muži. Vysvětlení může být několik. Především svou roli může hrát obrovský nepoměr počtu mužů a žen na campusu s z toho vyplývající nutnost pro mnoho žen hledat lásku jinde než u opačného pohlaví. Druhé vysvětlení může být obecně liberální atmosféra, která může dovolovat projevit se sexuálním menšinám v počtech v jakých skutečně existují. Existují teorie, že bisexuálek je v každé společnosti více než bisexuálů, neboť ženy mají k tělu jiné ženy vždy daleko blíže než muži k tělu jiného muže. I pro heterosexuální ženy je daleko snazší držet za ruku jinou ženu, zatímco pro heterosexuální muže je představa držet za ruku jiného muže dost divná. Ženská sexualita je více o prožívání společné tělesnosti, nežli o dobývání a pronikání, jak je tomu u mužů. Třetí vysvětlení může být v tom, že ve spojených státech souviselo hnutí za osvobození gayů a lesbiček daleko více s hnutím feministek. Mnohé feministky neviděly mužský útlak jen v práci a v dělbě péče o domácnost, ale také v samotném sexuálním styku s mužem. Součástí jejich osvobození bylo i skoncování se sexem s muži. Tak se v USA od počátku více profilovaly více lesbičky než gayové. Tak či tak, pohled na zdejší silné a dobře organizované organizace levicových lesbiček-feministek je pro Evropana velkým překvapením.

(Cesta do hlubin študákovy duše 3)[Akt. známka (jako ve škole): 0,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Stanislav Holubec | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1765 (1765 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1351 (1351 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1375 (1375 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
890 (890 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1518 (1518 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1310 (1310 hl.)
Prohnilý humanismus !!
894 (894 hl.)

Celkem hlasovalo: 9103


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.