Tyto rukopisy vznikaly v době pařížské emigrace patrně v dubnu až srpnu roku 1844. Patří mezi první Marxovy práce, které bývají hodnoceny jako materialistické a komunistické. Bedřich Engels se ve spise "K dějinám Svazu komunistů" zmiňuje o tom, že na jaře 1845 "měl Marx svou materialistickou teorii dějin v hlavních rysech již úplně vypracovanou..."
Fakticky se zachovaly tři rukopisy. V prvním se Marx chystal na kritiku politiky a politické ekonomie. Jeho vlastní poznámky a závěry se v tomto rukopise střídají s rozsáhlými výpisky z prací řady autorů především ekonomické oblasti. Určitě si z něj nenechte ujít pasáž o odcizené práci.
Z druhého rukopisu se zachovaly jen poslední čtyři stránky, týkající se vztahů práce, kapitálu a pozemkového vlastnictví.
Třetí rukopis pak tvoří doplňky k nedochované části druhého rukopisu. Kromě problematiky práce, soukromého vlastnictví a komunismu, odcizení člověka či nadvlády peněz se Marx v tomto rukopise věnuje i rozboru Hegelovy dialektiky a filosofie.
Rukopisy zůstávaly dlouho v archivu německé sociální demokracie. Poprvé byly částečně vydány rusky r. 1927 ve III. svazku "Archivu Marxe a Engelse", poprvé úplně až roku 1932 německy v "Marx-Engels, Gesamtausgabe, Abt. I, Bd. 3.
Internetová verze vychází z I. vydání Praha 1961, Státní nakladatelství politické literatury. Z Marx-Engels, Gesamtausgabe I. iddíl, sv. 3 (str. 28-172) přeložil Zbyněk Sekal. Uspořádáno a redigováno podle Marx-Engels, Iz rannich proizvědenij (str. 517-642), Gospolitizdat, Moskva, 1956.
[Protiklad mezi kapitálem a prací. Pozemkové vlastnictví a kapitál]
[Soukromé
vlastnictví a práce. Názory merkantilistů, fyziokratů,
Adama Smitha, Ricarda a jeho školy]
[Vláda peněz v občanské společnosti]
[Kritika Hegelovy dialektiky a filosofie vůbec]
Rejstřík periodických publikací