logo SDS
Dnešní datum: 24. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 14
Prům. 9.2
21 denni
Max. 330
Prům. 212.8

Nyní si čte web : 32 uživ.

11. Nezařazeno - tisk

* USA navrhují evropský štít proti iránským raketám

Vydáno dne 25. 05. 2006 (7806 přečtení)

Washington, 21. května – Bushova administrativa se chystá zřídit v Evropě nové protiraketové středisko, které má být navrženo tak, aby zastavilo útoky Iránu proti USA a jejich evropským spojencům. Návrh administrativy, který přichází uprostřed vzrůstajícího zájmu o program vývoje jaderných zbraní, z něhož je Irán podezírán, spočívá v instalaci 10 protiraketových sil v Evropě do roku 2011. Mezi státy, které připadají v úvahu, jsou Polsko a Česká republika.

Úředníci Pentagonu říkají, že doporučení na evropskou lokalitu dostane ministr obrany Donald H. Rumsfeld patrně v létě. Pentagon požádal Kongres o 56 miliónů $, aby započaly práce antiraketových silech dlouhého dosahu, přičemž se tato žádost setkala v Kongresu jen s malou opozicí. Konečné náklady, včetně vlastních nosičů, jsou odhadovány na 1,6 miliardy $.

Vytvoření protiraketové základny ve východní Evropě asi bude mít velké politické následky. Rozmístění raketových sil v Polsku by např. vytvořilo stálou americkou vojenskou přítomnost na území tohoto státu a další utužení těsných vazeb zajištění obrany obou států.

I když byl plán popsán ve zprávě pro Kongres a v publikovaných zprávách, získal v USA relativně malou pozornost. Je však předmětem živých diskusí v Polsku a vyvolal rychlé obvinění ze strany Ruska, že tajná agenda Washingtonu chce rozšířit americkou přítomnost v zemi bývalé Varšavské smlouvy.

Generál Jurij N. Balujevskij, náčelník generálního štábu ruské armády, se snažil podnítit polskou opozici proti tomuto plánu. Polskému listu Gazeta Wyborcza v prosinci na otázku „Co s tím můžeme dělat?“ odpověděl: „Jít do toho a ten štít postavit. Měli byste ale vědět, co vás pak čeká. Rusko nepředpokládá jaderný konflikt mezi Ruskem a Západem. Takové plány nemáme. Je však pochopitelné, že země, které jsou součástí takového štítu, zvyšují své vlastní riziko“.

Navrhovaný protiraketový systém je poslední kapitolou dlouhodobého programu protiraketové obrany USA, který začal rozsáhlou vizí prezidenta Reagana, týkající se protiraketového štítu, umístěného ve vesmíru.

Po více než dvaceti letech a po miliardách dolarů přichází Bushova administrativa s omezeným protiraketovým systémem, jehož cílem už není jaderné zbraně „zneschopnit a překonat“, jak slavně prohlásil pan Reagan. Je spíše navržen jako odpověď na očekávané nebezpečí od států, jako jsou Severní Korea a Irán.

Pro prezidenta Bushe je tento program prioritou od převzetí úřadu a vytvoření prostoru pro nasazení antiraket odstoupením od smlouvy ABM s Ruskem.(ABM = Anti-Ballistic Missile= proti balistickým raketám; smlouva mezi USA a SSSR podepsaná v Moskvě 26. 5. 1972 Nixonem a Brežněvem v rámci SALT I = Strategic Arms Limitation Talks = rozhovory o omezení strategických zbraní; záměr oznámen Rusku záhy po útoku na dvojčata; USA smlouvu vypověděly 6 měsíců poté 13. června 2002; pozn. překladatele).

Devět sil je již instalováno na Aljašce ve Fort Greely a dvě v Kalifornii na letecké základně Vandenberg jako součást širšího, vícevrstevného systému plánovaného Pentagonem. Raketa se sestává z nosiče, který nese cca 77-kilový „smrtící prostředek“, který je navržen aby vyhledal a narazil do válečné hlavice nepřátelské rakety. Program je sice stále v procesu testování, ale Pentagon tvrdí, že v krizi mohou být rakety uvedeny do provozu.

Četní kritici programu o něm říkají, že má zpoždění a že nedokáže ani to. „Funguje velmi chabě“, řekl Philip Coyle, bývalý šéf Úřadu pro operační testování a vyhodnocování v Pentagonu. „Už čtyři roky se jim nepodařil úspěšný letový test“.

Generálporučík Henry A. Obering III, šéf Agentury pro raketovou obranu v Pentagonu, řekl, že žádný z technických problémů se nestal důvodem k zastavení projektu. Několik testů, v nichž má být zasažen letící cíl, se plánuje na letošek a na začátek příštího roku.

Pentagon požaduje pro daňový rok 2007 na protiraketovou obranu 9,3 miliardy $. Zhruba 2,4 miliardy $ má jít na dislokaci nových systémů a na údržbu stávajících. Zbytek je na další vývoj a testování.

S ohledem na řadu technických potíží odmítl Výbor armádních služeb Sněmovny schválit 56 milionů na počáteční inženýrské práce na nových protiraketových silech. Ten samý senátní výbor však iniciativu podpořil a Pentagon tlačí na Kongres, aby schválil prostředky na evropskou instalaci těch samých raket, jako jsou ve Fort Greely.

Jak debata o technických schopnostech systému pokračuje, Pentagon se ho snaží rozšířit. Sila v Fort Greely a ve Vandenbergu jsou primárně namířena proti potenciálním raketovým hrozbám ze Severní Koreje. „Máme dnes omezenou kapacitu a ta se přirozeně soustřeďuje proti Severokorejcům“, řekl v interview generál Obering. „Máme obavu z toho, co se děle na Středním východě. Chceme zajistit, abychom měli krytí i z těchto přístupů“.

Aby zlepšil krytí proti potenciální hrozbě Iránu, Pentagon vylepšuje radarový komplex na britské letecké základně na Fylingdales a podobné práce plánuje v Grónsku na americké letecké základně Thule. Vybudováním protiraketové základny v Evropě se Pentagon snaží přiblížit rakety k pravděpodobné letové dráze iránských raket směřujících na Evropu nebo pokračujících přes pól na USA. Generál Obering řekl, že systém bude doplňkem snah NATO vyvinout protiraketovou obranu.

Irán nemá mezikontinentální rakety a musí ještě provést letové zkoušky vícestupňových raket. Je však obava, že by mohl Irán vyvinout technologii, nutnou pro takovou zbraň, pod pláštíkem civilního vesmírného programu. Řada odborníků však říká, že od vývoje je to ještě velmi dlouhá cesta.

„Pokud víme, Iránu chybí ke schopnosti udeřit vojensky na USA ještě mnoho let“, řekl Gary Samore, viceprezident nadace MacArthura a bývalý pobočník Národní bezpečnostní rady. „Přijmou-li politické rozhodnutí vážně se zabývat vesmírnými prostředky, bude jim to trvat deset let nebo déle, než budou schopni vyslat raketu na USA“.

Irán má nicméně balistické střely dlouhého doletu jako významnou zbraň. Irán vypálil během své války s Irákem rakety Scud na Bagdád a Kirkuk a pak vynaložil dost úsilí, aby si zajistil další rakety a raketovou technologii od zahraničních dodavatelů včetně Severní Koreje. Iránský Shahab-3, raketa poháněná tekutým palivem, která je založena na severokorejské raketě No-dong, má dosah, aby zasáhla Izrael, Turecko a další země regionu.

Úředníci ministerstva obrany tvrdí, že by mohl Irán spolupracovat se Severní Koreou, aby urychlil vývoj systémů velkého dosahu. Protože je dán čas, který USA potřebují k instalaci protiraketových sil v Evropě, tvrdí někteří úředníci, že na zahájení prací příliš brzy už není.

„Irán chápe, že užití balistických raket změní strategickou geografii“, řekl vyšší úředník americké obrany, který nechtěl být identifikován, aby nebyl zatažen do veřejné debaty. „Je to dlouhodobě evidovaná položka. Raději bychom byli hotovi pár let dřív než pár let později“.

Bushova administrativa mezitím obnovila svou snahu odhalit podporu v zahraničí. Počátkem dubna navštívili zástupci Pentagonu a ministerstva Varšavu, aby obnovili diskusi o projektu, o němž se hovoří už roky. Američtí představitelé řekli, že polská vláda měla pochopení.

„Oficiálně se nás zeptali, zda jsme stále ochotni o věci diskutovat“, řekl minulý měsíc náměstek polského ministra zahraničí Witold Waszczykowski. „Řekli jsme samozřejmě že ano a že čekáme na detaily. Radoslaw Sikosrki, ministr obrany Polska, nedávno řekl, že poskytl Pentagonu otázky, aby mohly být zahájeny formální rozhovory. Pan Sikorski, který odmítl rozhovor pro tento článek, se sešel minulý týden ve Washingtonu s panem Rumsfeldem, aby prodiskutovali řadu bezpečnostních otázek.

Ve snaze vybudovat pro potenciální projekt podporu se američtí diplomaté ve Varšavě scházeli s opozičními stranami, aby je průběžně informovali o procesu vybírání místa. Podle polské tiskové zprávy společnost Boeing Company, která je hlavním zhotovitelem programu, dala najevo, že použije polské subdodavatele. Mluvčí Boeingu odmítl zprávu komentovat.

Česká republika se snažila vyhnout veřejné diskusi o projektu v obavě, aby se nestal tématem červnových parlamentních voleb. Kvůli tomu se američtí úředníci vyvarovali otevřeného hovoru o potenciálních silech na českém území. Je však možné, že to chtějí obě strany projednat soukromě, řekl americký úředník, jemuž byla přislíbena anonymita s ohledem na důvěrnost diskuse.

USA již mají velmi úzké vojenské vztahy s východoevropskými státy. USA zkoušely útoky vrtulníků před invazí do Iráku v Polsku a Polsko pak poslalo do Iráku své jednotky. Exiloví iráčtí bojovníci, stojící proti Saddámu Husajnovi, byli cvičeni v Maďarsku. Polsko a Česká republika jsou spolu s osmi dalšími východoevropskými státy členy NATO.

Kvůli ústupu politické štěstěny britského premiéra Tony Blaira a kvůli domácí polemice o jeho rozhodnutí přidat se k americké invazi do Iráku se v Británii nevede vážná debata o instalaci protiraketových sil, řekl americký představitel.

Instalace 10 sil ve východní Evropě asi nebude mít významnou schopnost bránit se značnému ruskému jadernému arsenálu. Američtí úředníci řekli, že se Bushova administrativa snaží ujistit Rusy, že systém není namířen na Moskvu, tím, že je informovala o nedávné návštěvě amerických představitelů ve Varšavě. Rusům se však ta myšlenka nelíbí a popsali ji jako krok, který ohrozí spolupráci mezi NATO a Ruskem, včetně protiraketových systémů.

Rozvoj protiraketového stanoviště v Polsku by měl „negativní dopad na celý euroatlantický bezpečnostní systém“, řekl běloruským novinám Sergej Ivanov, ruský ministr obrany. „Volba umístění těchto systémů je pochybná, abych to řekl jemně.“

New York Times, 22. 5. 2006
Z originálu U.S. Is Proposing European Shield for Iran Missiles pro potřeby SDS přeložil a pasáže týkající se ČR zvýraznil M.N.


Související články:
(ČR - základna USA)

Otevřený dopis premiéru Bohuslavu Sobotkovi (31.08.2015)
Kdyľ cirkus světem táh (01.04.2015)
Jen „agenti“ a „blbci“ chtějí mír? (01.04.2015)
Jízda v protisměru (29.03.2015)
Vojenský průjezd nebo vojenský újezd? (29.03.2015)
Malá pastva pro oči z protestu na Václavském náměstí (29.03.2015)
SDS k akci americké armády (26.03.2015)
Zelené mozky na planetu ľab! (17.03.2015)
Mluviti stříbro,…… (31.01.2009)
Lidský řetěz proti základně v ČR (20.08.2008)
Maličkosti, nebo lži a arogance „mocných“? (28.03.2008)
Žádná raketa není mírová (27.03.2008)
Protestní alegorický pochod (13.03.2008)
Poučený laik se diví (03.03.2008)
Pomocný výsadek z Ameriky (21.01.2008)
Škrhola na mezinárodní scéně aneb jak chce Miroslav Topolánek bránit Českou republiku (23.12.2007)
Skoky na špek (29.10.2007)
Kuš pane Bush (05.08.2007)
Jazzová ministryně a přítel nejvěrnější (05.06.2007)
Bush do Prahy - my na Hradčany (03.06.2007)
Poselství pražské demonstraci (03.06.2007)
Bushovi pohunci z Česka (31.05.2007)
Celostátní demonstrace 26.května proti americké základně (24.05.2007)
Radaroví bojovníci, hrdinové těchto dní (27.03.2007)
Lidé v Trokavci řekli radarové základně jednoznačné ne (18.03.2007)
I vážné věci mají svou humornou stránku ... (08.03.2007)
RADAR je pozpátku RADAR (07.03.2007)
Radar je pro ČR věc zajímavá a vysoce prestižní (04.02.2007)
Pozvánka na shromáždění a pochod proti americkému radaru v ČR (28.01.2007)
PETICE za uspořádání referenda o umístění základny Národního raketového systému obrany Spojených států v České republice (28.01.2007)
W.: Hoši, děkujem. (24.01.2007)
Světlem proti tmě (04.09.2006)
Rozmístění protiraketové základny USA na území ČR nelze vyloučit (11.01.2005)
Stanovisko SDS k budování raketové základny v ČR (12.07.2004)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: New York Times

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1766 (1766 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1352 (1352 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1378 (1378 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
890 (890 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1519 (1519 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1311 (1311 hl.)
Prohnilý humanismus !!
894 (894 hl.)

Celkem hlasovalo: 9110


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.