![](gifs/pravo.gif)
V Praze v tomto týdnu veřejně vystupovaly dvě autority současně. Ředitel americké Agentury pro raketovou obranu generál Henry Obering a jako jeho protiváha bývalý
náměstek amerického ministra obrany a expert na zbrojní systémy Philip Coyle.
Po projevech obou odborníků si mohl zainteresovaný člověk udělat obrázek, co se to vlastně kolem radaru a vůbec amerického protiraketového štítu děje. Coyle sdělil svůj názor, podle něhož – shrnuto – chce Bushova administrativa zajistit zakázku pro své firmy tím, že do Česka a Polska umístí systém, který se doposud neosvědčil ani ve zkouškové fázi. Tedy jakýsi zmetek. Obering tento výklad protiraketového štítu v Česku a Polsku odmítl, ale zároveň nepřímo potvrdil. Přivezl totiž s sebou zástupce zmíněných firem, kteří se začali s našimi podniky domlouvat na spolupráci kolem radaru.
Co na tom, že podle oficiální pozice vlády vznik tohoto zařízení na české půdě se stane realitou až po odhlasování v českém zákonodárném sboru. Američané jako by dávali najevo, že jde o formalitu. K tomu stačí připojit informaci, že čeští poslanci už v této fázi dostávají od amerických zbrojařů pozvání na večeři. Je tedy zřejmé, že i formalitě se snaží budoucí radarmistři účinně pomoci.
Seminář s Coylem, který se konal ve čtvrtek v prostorách poslaneckého klubu ČSSD, navštívilo málo poslanců nejen této, ale i dalších stran. Možná už jsou rozhodnuti, jak budou o radaru hlasovat. Možná se nechtěli zatěžovat dalšími informacemi poté, co jim dalo úsilí zapamatovat si, že radar je účinný a bezpečný. Škoda. Philip Coyle se důsledně držel faktů a zůstával ve svém výkladu až technokratický. Řekl, že národní bezpečnost přirozeně podporují všichni občané. Jenže ochota právě pro tento systém by měla být i podle Coylea malá. Důvody? Není vyzkoušený. Může rozdělit Evropu a NATO. Přispěl by k novému kolu zbrojení ve světě. A v konečném důsledku by z České republiky učinil první terč.
Jestliže se naši zákonodárci budou při hlasování o radaru vymlouvat na to, že komouše a levičáky neposlouchají a z Ameriky došly jen dobré reference, po americkém výsadku v končícím týdnu jim tato výmluva neprojde.
Právo, 19. 1. 2008, Alexandr Mitrofanov