logo SDS
Dnešní datum: 21. 01. 2025   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 29
Prům. 26.3
21 denni
Max. 635
Prům. 215.6

Nyní si čte web : 101 uživ.

11. Nezařazeno - tisk

* Drak a orel se spolu snaží vyjít

Vydáno dne 24. 11. 2005 (7948 přečtení)

Bush jede do Pekingu
Minulý týden udělali v Číně George Bush a jeho protějšek Hu Jintao spoustu přátelských gest, ale málo pokroku. Obě země i nadále nervózně odhadují záměry toho druhého.

Hu Jintao, čínský prezident, má v těchto dnech oblíbené rčení „harmonický svět“, v němž žijí společně v míru společnosti různých názorů. Pan Hu poprvé představil svou myšlenku „spíše Lennon než Lenin“ na půdě Organizace spojených národů (OSN) 15. září. A kořenil s ní své oficiální rozhovory, které vedl během nedávných návštěv v Asii a v Evropě. Určitě ji uslyší i prezident George Bush v průběhu své první cesty do Číny od od chvíle, kdy se pan Hu ujal úřadu v sobotu 19. listopadu.

Pan Hu to sám neříká, ale čínská média dala jasně najevo, že „harmonický svět“ je především odmítnutím amerického „hegemonismu“. Země s různým politickým profilem by si měly vzájemně naslouchat a respektovat se, argumentují. Každý by měl jednat „demokraticky“ prostřednictvím OSN. Následkem toho Čína, etablující se supervelmoc, která je ve sporu s americkou ideologií, by byla přínosem světovému řádu, v němž by byla americká moc omezena.

Ani panu Bushovi nechybí názory na čínský růst. Minulý týden v Kyotu, kde se poprvé zastavil na svém asijském turné, řekl: „Jak Čína reformuje ekonomiku, její vedení přichází na to, že jakmile se svobodě otevřou dveře třeba jen na škvíru, že už nejdou zavřít.“ A pak štědře rozhazoval chválu na tchajwanskou demokracii určitě ve snaze vyprovokovat své hostitele v Číně, která považuje ostrov za odpadlickou provincii.

Přestože spousta lidí na Západě považuje Čínu za rodící se supervelmoc, které se musí Amerika bát, nabízejí si obě země navzájem jak příležitosti, tak hrozby. Oba vůdci si to patrně uvědomují: pan Bush chválil ve svém projevu všemožně Čínu a čínský ministr zahraničí na to reagoval, že „naše společné prvky přečíslují naše rozdíly“. Výzvou pro pana Bushe i pana Hu je zvládnout doma své nacionalisty. A tato výzva má dvě části - ekonomickou a strategickou.

Obkličování draka?

Dvoustranické plénum amerického Kongresu právě vydalo deprimující 263-stránkový dokument, v němž se říká, že „čínská metodická a zrychlující se vojenská modernizace znamená rostoucí hrozbu“ americkým bezpečnostním zájmům v Tichomoří, ačkoliv červencová zpráva Pentagonu poznamenala, že je čínská schopnost rozvinout sílu za svými hranicemi dosud „omezená“. Protože však Čína stále utrácí velké částky na své ozbrojené síly, včetně každoročního navyšování počtu balistických střel na pobřeží proti Tchajwanu o stovku, tak se musí jestřábi v Americe nutně trápit. Ačkoliv Amerika stále uznává jedinou Čínu, slíbila přijít Tchajwanu na pomoc, kdyby byl napaden z pevninské části.

Čína se mezitím snaží posilovat své vztahy v Asii a ve vzdálenější cizině. Je to částečně preventivní opatření proti obklíčení řetězcem amerických základen v regionu (viz mapka) a posilování amerických bezpečnostních svazků s Japonskem a Tchajwanem. Čína nemá v zahraničí žádné základny.

Ve střední Asii se proti rostoucí americké vojenské přítomnosti v regionu stále více staví Organizace Šanghajské spolupráce (Shanghai Co-operation Organisation = SCO), bezpečnostní fórum zahrnující čtyři středoasijské státy plus Čínu a Rusko. Na výzvu Číny a Ruska požádala SCO v červenci o časový plán stažení amerických jednotek z jejích členských států. V srpnu provedly Čína a Rusko svá první společná vojenská cvičení od studené války. „Mírová mise 2005“, vedená jako protiteroristické cvičení, vypadala daleko více jako příprava čínského útoku na Tchajwan.

Čína taky naštvala Ameriku posílením vazeb se státy - hlavně dodavateli energie -, kterým se Washington vyhýbá. Ty zahrnují Irán, Súdán a Venezuelu. Na druhou stranu Čína ohromila Ameriku, když hostila jednání o ukončení jaderných ambicí Severní Koreje. Mnoho Američanů však věří, že by mohla pekingská vláda udělat mnohem větší nátlak na izolované a zbídačené Poustevnické království (viz poznámka dole - překl.), jež považuje Čínu za jednoho z mála přátel. Čína využila těchto rozhovorů současně ke zklidnění vztahů s Jižní Koreou, s níž sdílí pohled na Severní Koreu jako na sice znepokojivou, ale ne bezprostřední hrozbu.

Jüan v boji?

Protože jak Čína, tak Amerika sestavují své rozpočty s myšlenkou na toho druhého, je tu hrozba rostoucího vzájemného podezření, které se bude jen obtížně utlumovat. Obě země však k tomu mají motiv: rozsáhlé a rostoucí propletení svých ekonomik.

V Americe se Čína vynořuje v obavách veřejnosti z globalizace. Podle posledního Harrisova průzkumu věří čtyři z deseti Američanů, že Čína bude do deseti let silnější než Amerika, a většina počítá s tím, že bude mít asijský obr negativní vliv na budoucnost americké ekonomiky. Ekonomika Číny je však stále oproti americké sotva pětinová - měřeno tržním měnovým kurzem. Tento kurz však odráží čínské podhodnocení jüanu. Ohromná rychlost čínského růstu znepokojuje průmyslová odvětví, která v Americe přestávají fungovat.

Americký deficit běžného účtu je velký a stále narůstá. To je legitimní důvod pro znepokojení. Dvoustranný deficit obchodu s Čínou směřuje k částce 200 miliard $ ročně. Až příliš viny se však hází na Čínu, která může sotva za čtvrtinu amerického obchodního deficitu. Tato nerovnováha souvisí více s neochotou Američanů spořit v porovnání s nadměrnými úložkami v jiných zemích. (viz např. článek Zděšení kvůli světové ekonomice - pozn. překl.)

Svou úlohu však čínská hospodářská politika hraje. Čínský růst se stále více spoléhá na poptávku odjinud: čínský celkový zahraniční přebytek letos dosáhne 8% HDP a země má nashromážděno přes 750 miliard $ v rezervách zahraničních měn. Odtud plyne tlak v Kongresu - od Charlese Schumera, demokrata z New Yorku, a Lindsey Grahama, republikána z Jižní Dakoty - zatížit čínské zboží 27,5% cla, pokud o tu samou částku nezrevalvuje Peking svůj jüan. V červenci Čína zrevalvovala o 2% a napojila svou měnu na koš cizích měn - nejen na dolar. Od té doby však jüan zpevnil jen o 0,3%, a tak hrozba protekcionismu zůstává. Letos Amerika odrazila pokus o koupi středně velké americké olejářské společnosti ze strany čínské státní olejářské společnosti. A minulý týden ustoupila Bushova administrativa požadavku na prodloužení kvót na čínský textil až do roku 2008.

Přesto úředníci Bushovy administrativy, známí spíše jako zarputilí obchodníci s ideologickou politikou než jako pragmatici, pozměnili svůj vztah k Rudému království, když se postavili proti bezpochyby mocné politické touze démonizovat Čínu, když Bílý dům bojuje s jinou bídou. Protekcionisté v Kongresu i jestřábi v Pentagonu budou dál dělat maximum, aby se Američané čínského růstu báli. Čínští úředníci zase čas od času zafoukají do plamenů neodpovědnou rétorikou směrem k Tchajwanu. Ale Robert Zoellick, náměstek státního tajemníka Ameriky, který dříve sloužil jako její obchodní zástupce, učinil ve svém posledním, optimistickém projevu tuto praktickou poznámku: „Představte si tu širokou škálu globálních výzev, kterým budeme v následujících letech čelit - terorismu a extrémistům využívajícím islám, šíření zbraní hromadného ničení, chudobě a nemocem - a zeptejte se, zda bude snazší se s těmito problémy vyrovnat, když budou USA a Čína spolupracovat nebo když budou stát proti sobě.“

Má pravdu. Jak ale ukázal Bushův projev v Kjótu, ten bude chtít pokračovat v tlaku na Čínu, aby se změnila otevřením své politiky a uvolněním osobních svobod. To bude Peking pálit. Až se pánové Bush a Hu sejdou, asi opravdu přijdou na to, že společné problémy přečíslují vzájemné rozdíly. Ty rozdíly však nejsou triviální a oba vůdci budou mít obtížný úkol nalézt ten správný vztah mezi jedinou světovou supervelmocí a jejím hrdým a rostoucím rivalem.

The Economist Global Agenda, 21. 11. 2005
Pro potřeby SDS přeložil Milan Neubert 24. 11. 2005


Poznámka překladatele:

Poustevnické kralovství (anglicky Hermit kingdom) je označení, které používá Západ pro Koreu, zvláště pro joseonskou dynastii a pro současnou Severní Koreu. Toto tvrzení bylo v minulosti prokázáno jako mylné a lze ho chápat jako rasistickou nálepku pro Korejce. Pohlíží se na něj podobně jako na označování Afriky za „černý kontinent“. Používá se však také v samotné Koreji k popisu předmoderní Koreje, takže se dá o termínu stále diskutovat.

První dokumentované použití slova „hermit“ s odkazem na Koreu je v názvu knihy Williama Elliota Griffise „Korea: národ poustevníků“ z roku 1882. Spisovatel nikdy Koreu nenavštívil, nemluvil jejím jazykem a neměl žádnou zkušenost z první ruky. Podporoval však invazi a okupaci Koreje Japonskem a ve svých pracech se snažil neustále dokazovat nadřazenost Japonska. Rozšíření knihy v Severní Americe vedlo k tichému souhlasu s nájezdy Japonska na Koreu. Ospravedlňovalo Japonské aktivity poukem na skutečnost, že Korejci jsou primitivní, nekulturní a neschopní fungovat mezinárodně, a proto že potřebují japonské vedení.


Související články:
(Světová politika)

®ádnou válku naąím jménem ! (15.04.2018)
®Žádná raketa není mírová. Nečekejme na říjen! (08.04.2017)
Za novou politiku uvolnění! (03.08.2015)
Společně za mír (06.05.2015)
Opět válka v Evropě? Ne naším jménem! (09.12.2014)
Ode zdi ke zdi (19.09.2014)
Libye – triumf pokrytectví! (24.10.2011)
Hold Islandu aneb fakta o revoluci, která nastartovala nejen Španělsko (01.06.2011)
Historie šíření islámu (12.04.2010)
Jeden sen, jeden svět? (07.10.2008)
Bílý dům - Rusko musí vrátit zbraně vojenských sil USA, ukořistěné v Gruzii (21.08.2008)
Nezvyšovat nebezpečí jaderného konfliktu (14.10.2006)
Atomové odzbrojení nemá alternativu (12.10.2006)
Pozvánka na přednášku (24.08.2006)
Kauza Miloševič aneb Kdo vlastně zemřel v Haagu (23.03.2006)
Miloševič musel zemřít (15.03.2006)
Putin uctil památku padlých vojáků Rudé armády (03.03.2006)
Zastavte válku proti Íránu dříve, než začne! (19.02.2006)
Václav Havel a invaze do Iráku (se stálým zřetelem k sovětské okupaci Československa v roce 1968) (31.08.2005)
Výbuchy (09.07.2005)
Politické informace a rady Michaela Moore´a (03.07.2005)
Stanovisko SDS k výročí OSN (02.07.2005)
Poslední absolutní monarchie v Africe má novou ústavu (14.06.2005)
Čína v současné světové dynamice akumulace a třídního boje jako výzva pro radikální levici (15.04.2005)
Jiná zpráva o Janu Pavlu II. (11.04.2005)
Demonstrace mezi pomlázkou a klobásami (20.03.2005)
Dva zjazdy a jeden pohreb (10.02.2005)
Darebácké státy (06.01.2005)
Nové revolty proti systému (30.11.2003)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: The Economist

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1907 (1907 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1459 (1459 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1543 (1543 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
980 (980 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1607 (1607 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1493 (1493 hl.)
Prohnilý humanismus !!
984 (984 hl.)

Celkem hlasovalo: 9973


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.