logo SDS
Dnešní datum: 28. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 20
Prům. 9.9
21 denni
Max. 330
Prům. 231.4

Nyní si čte web : 52 uživ.

11. Nezařazeno - tisk

* Zděšení kvůli světové ekonomice

Vydáno dne 04. 10. 2004 (12153 přečtení)

Dokáže si světová ekonomika udržet omračující tempo růstu?
Většina lidí si nedokáže vzpomenout, kdy naposledy rostla světová ekonomika tak rychle. Mezinárodní měnový fond (MMF) nyní počítá s tím, že reálný globální HDP vzroste letos patrně o 5%, nejsilnějším tempem během současné generace. Tento růst byl převážně veden dvojicí motorů masivního utrácení spotřebitelů v Americe a prosperujícími investicemi do korporací v Číně, ale i zotavení Japonska bylo silnější, než se letos očekávalo, a ožila dokonce i oblast eura.

Nově se etablující ekonomiky (emerging economies) se jako skupina těší nejvyššímu růstu za posledních 25 let. Proto sotva někoho překvapí, jestli se příští rok světová ekonomika zpomalí. Zpomalí se ale pozvolna, nebo narazí do zdi?

MMF očekává, že globální růst poběží ještě zdravými 4,5% v roce 2005. Jiné oficiální organizace, jako OECD nebo Federální rezervní či Evropská ústřední banka, jsou rovněž optimistické, pokud jde o zdraví globální ekonomiky v příštím roce. Doufáme, že mají pravdu. Historie nás však učí, že jakmile věci vypadají tak růžově, měl by se člověk vždy ptát, "co by se mohlo stát?" Existují čtyři hlavní rizika: vyšší ceny ropy, propad konzumu v Americe, globální propad cen nemovitostí a tvrdé přistání v Číně.

Ceny ropy dosáhly tento týden rekordních 50$ za barel, tedy hodně nad průměrnou cenou 37$, na které MMF zakládá svou předpověď. Ropa už dnes neznamená, co dříve, a ceny ropy jsou vlastně dost pod předchozím maximem, přesto ale dokážou zranit světovou ekonomiku. Zůstanou-li na současné úrovni nebo začnou-li dokonce šplhat výše, stlačí se zisky obchodních společností a reálný příjem domácností. MMF odhaduje, že nárůst 10$ za barel by zkrátil globální růst o 0,6%.

Ropa je v současnosti na čele seznamu obav každého, ale daleko vážnějším rizikem pro světovou ekonomiku je to, že si možná budou muset utáhnout opasek předlužení američtí spotřebitelé. Utrácení spotřebitelů se již dost ostře zpomalilo, ale konvenční zdravý rozum v Americe tvrdí, že ekonomika jen prochází krátkým "měkkým obdobím" (soft patch), od něhož se záhy odrazí. Takové předpovědi předpokládají, že půjde o normální oživení, i když čísla mluví jinak. Od dolního obratu recese v listopadu 2001 viděl americký trh práce své nejslabší oživení za půl století; celkové reálné platy a mzdy vzrostly o pouhá 3% oproti průměrnému nárůstu 10% ve srovnatelném období v předchozích šesti oživeních. Dokonce ještě když mzdy stály, útrata spotřebitelů vrostla o 9%, podpořena masivním monetárním a fiskálním stimulem. Snížení daní zvedlo příjmy, zatímco negativní reálné úrokové míry vybízely domácnosti k úvěrům a pomohly zvednout koncové ceny.

Tento stimul teď slábne a jak John Kerry, tak George Bush tvrdí, že sníží rozpočtový deficit v následujícím prezidentském období na polovinu. I kdyby se jim to nepodařilo, což je pravděpodobné, fiskální politika bude asi rok či dva mírně restriktivní, přičemž úrokové míry stoupají. Úložky domácností poklesly rekordně pod 1% disponibilních příjmů a dál už klesat nemohou; pravděpodobně vzrostou. V uplynulých letech vzrostl majetek domácností velkými zisky v cenách akcií a nedávno i nemovitostí. Průzkumy ukazují, že dlouhodobě domácnosti očekávají dvouciferné průměrné roční výnosy z akcií a nemovitostí. To je šíleně nerealistické; domácnosti podhodnocují, kolik si musí spořit  na důchod. Dříve či později budou muset spořit staromódním způsobem, tedy spíše z příjmu než se spoléhat na kapitálové zisky. Pokud by se míra úložek vrátila během dalších 5-10let na dlouhodobý průměr 8%, tedy relativně mírná valorizace, musely by růst útraty spotřebitelů o 1% ročně pomaleji než příjmy, tedy přesný opak toho, co se dělo v minulých letech. Ve skutečnosti je tu riziko, že úložky porostou rychleji, zvláště když nadhodnocené ceny nemovitostí spadnou. Větší spoření tlumí růst při libovolné míře.

To nás přivádí ke třetímu riziku světové ekonomiky, totiž že by se mohl globální růst cen nemovitostí otočit do propadu. Nikdy dříve nerostly reálné ceny nemovitostí tak rychle v tak mnoha zemích. Téměř ve dvou třetinách světové ekonomiky jsou trhy s bydlením neobyčejně zpěněné. Svět by mohl skutečně stát před před svou vůbec první globální bublinou cen nemovitostí, a ta, pokud praskne, zraní ekonomiky mnohem více, než provedl kolaps v cenách akcií na počátku této dekády, protože domy jsou vlastněny více než akcie.

Čtvrtým rizikem je možnost, že čínská prudce stoupající ekonomika prožije tvrdé přistání, jakmile se investiční boom změní v propad. Pokles v Číně by ošklivě poškodil zbytek Asie a pošramotil globální důvěru. Čínské HDP vrostlo meziročně ve druhém kvartále o téměř 10% a vázané investice i bankovní úvěry stále velmi rychle rostou. Vláda se zdráhá použít v tržní ekonomice obvyklé nástroje makroekonomické politiky, jako umožnění růstu kurzu a zvednutí úrokové míry; místo toho se spoléhá na hlavně na administrativní řízení omezování úvěrů a investic. Negativní reálné úrokové míry deformují tržní signály a necitlivost přímého řízení zvyšuje riziko chybného podhodnocení investic.

Globální yin a yang

Ministři financí a ústřední bankéři skupiny G7 bohatých ekonomik asi budou naléhat na Čínu, aby přijala flexibilnější kurs měny, až se čínští představitelé zúčastní 1. října části zasedání G7 ve Washingtonu. Je to poprvé, co byla Čína pozvána, jako uznání vlivu rostoucí ekonomiky země. Čína je druhou největší ekonomikou (měřeno paritou kupní síly) a připisuje se jí téměř třetina světového nárůstu HDP v posledních třech letech - tedy větší podíl než Amerika.

Čína představuje krátkodobé riziko v průběhu zhruba dalšího roku, ale perspektivně zůstane patrně integrace této země do světové ekonomiky mocným motorem globálního růstu. Náš přehled uvnitř tohoto vydání zkoumá mnoho způsobů, jak vynoření se Číny ovlivňuje světovou ekonomiku. Aktuálně je nejmarkantnějším rysem to, že má hladový drak velkou chuť na energii a suroviny. Letošní nárůst dovozu ropy do Číny o 40% částečně může za vyšší světové ceny ropy. Proto se člověk nemusí obávat současného růstu cen ropy a tvrdého přistání v Číně: poklesne-li čínský růst, poklesnou i ceny ropy, pokud se nerozšíří konflikt v Iráku tak, aby ohrozil výstup ze Saudské Arábie. Oslabení v Americe rovněž stáhne ceny ropy, V takovém případě by naopak mohla levnější ropa pomoci kompenzovat dopad slabší čínské a americké poptávky na Japonsko, Evropu a další vyvíjející se ekonomiky.

Existují i jiné pozitivní faktory, které by mohly pomoci kompenzovat zpomalení růstu v Americe a v Číně a zabránit tak globálnímu poklesu. Zatímco velké nerovnováhy v Americe patrně způsobí, že její ekonomika bude muset čelit pár letům mnohem pomalejšího růstu, jiné části světa by mohly svým růstem v několika málo letech překvapit.

Je módou odepisovat evropské ekonomiky jako stagnující a neschopné změny. Evropský růst HDP byl samozřejmě v posledních letech nižší než americký - jak ve 12 eurozemích, tak ve zbytku Evropy. Ale to je především dáno slabším utrácením spotřebitelů, protože evropské domácnosti se ještě úplně nezadlužily a neutratily své úspory. Průměrná míra úložek domácností v eurozóně je kolem 10% ve srovnání s 1% v Americe. Předpokládejme, že rostoucí liberalizace a konkurence na evropských finančních trzích usnadní jednotlivcům úvěry - tak jako v Americe -, a že současně vzrůst zaměstnanosti v důsledku pokračujících reforem trhu práce podpoří důvěru spotřebitelů. Pak by pokles míry úložek v eurozóně mohl urychlit utrácení spotřebitelů a tudíž celkový růst - přesně jako v Americe během minulého desetiletí. Momentálně má světová ekonomika většinu rizik jen malých - ale ne všechna.

originál Scares ahead for the World Economy, The Economist, 30. 9. 2004
přeložil Milan Neubert pro potřeby SDS, 4. 10. 2004


Související články:
(Politiky - hospodářská a sociální)

Přijďte podepsat petici k lithiu (13.10.2017)
Lithium do českých rukou (05.10.2017)
Politické spektrum o daních (22.03.2017)
Jak proměnit sen ve skutečnost (09.12.2013)
Seminář k problematice "základního příjmu" (12.10.2013)
Mezigenerační solidarita (31.05.2012)
Festival TRANSEUROPA (10.05.2011)
Jak z toho? (14.02.2011)
Politické spektrum o důchodové reformě (31.01.2011)
Systémová změna jako odpověď na Ricardův efekt (12.08.2010)
Proč levice v krizi nezískává? (27.05.2010)
Zaměstnanecké benefity v ČT (25.03.2010)
Přemýšlení o nemyslitelném (02.03.2010)
Vládní exit nebo exitus vládnutí? (10.02.2010)
Exodos (05.02.2010)
SDS podporuje aktivitu odborů (16.05.2009)
Spor o ekonomickou kalkulaci (poznámky) (19.04.2009)
Spor o ekonomickou kalkulaci (literatura) (19.04.2009)
Spor o ekonomickou kalkulaci (2) (19.04.2009)
Spor o ekonomickou kalkulaci (1) (19.04.2009)
Spor o ekonomickou kalkulaci (19.04.2009)
Kapitalističtí hlupáci (27.12.2008)
Od krize hypoték ke krizi kapitalismu (26.11.2008)
Na budoucnost světa nemyslím, nechci usínat na práškách (15.10.2008)
Ransdorf, nový spojenec ČEZ (28.03.2008)
Brusel vytáhl proti podivně vysokým cenám (01.02.2008)
Posloupnost a časový rozvrh (transformace čsl. ekonomiky) (17.01.2008)
Co opravňuje vertikální přerozdělování? (1) (06.08.2007)
Kdo je vítěz globalizace? (13.07.2007)
Nerovná daň! (26.05.2006)
Chci celou Zemi a 5% navrch! (26.03.2006)
Česko prohrálo arbitráž s Nomurou (18.03.2006)
Jak to bude s nezaměstnaností v roce 2006? (12.03.2006)
Genetický kód (základná formula) kapitalistickej spoločnosti (27.02.2006)
Už dlouho neplatí, že levice se pozná podle toho, že víc přerozděluje (21.02.2006)
Klausův boj o minulost (02.02.2006)
SB varuje před vznikajícím dělením postsovětského bloku (01.02.2006)
ČSSD by si populistická gesta mohla před volbami odpustit (12.01.2006)
Budujú v Číne socializmus, alebo skôr kapitalizmus? (03.01.2006)
Žijeme v ekonomickom stredoveku - tak skúsme niečo spraviť, aby sme si priblížili novovek (18.12.2005)
Na velké koalici můžeme dlouhodobě prodělat (10.12.2005)
K bezpečnosti a stabilitě korporací (28.11.2005)
Krach na novoyorské burse (24.10.2005)
Jaká ekonomika bude ekonomikou budoucnosti? (30.06.2005)
Je patnáctiprocentní daň, jak ji navrhuje ODS, pro občana výhodná? (16.05.2005)
Několik úvah o směru cesty…(2. část) (03.05.2005)
Několik úvah o směru cesty… (03.05.2005)
Demografická bublina (17.04.2005)
Nezaměstnanost a předčasné parlamentní volby (15.04.2005)
ČEZ se chystá v elektrárnách pálit obilí (05.04.2005)
Centesimus annus (4) (03.04.2005)
Koleje (19.02.2005)
7. kapitola DDP ČSSD (29.01.2005)
Krize tradičních politických ideologií-ekonomické aspekty (27.01.2005)
Rozdíly mezi bohatými a chudými rostou (26.01.2005)
Rozhovor s Bohuslavem Sobotkou (06.01.2005)
Občané, pozor na reformy! (04.01.2005)
V čase rekapitulačním (31.12.2004)
Nad státním rozpočtem (3.) (22.12.2004)
Nad státním rozpočtem (2.) (18.12.2004)
Nad státním rozpočtem (1.) (17.12.2004)
Reakce na odvolání managera Eurotelu (03.05.2004)
Stanovisko SDS k novele zákona o rybářství (31.01.2004)
Ekonomický a demografický vývoj vede k reformám (22.01.2003)
MMF radí šetřit a slibuje růst (31.10.2000)

[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: The Economist

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1771 (1771 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1355 (1355 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1382 (1382 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
891 (891 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1521 (1521 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1316 (1316 hl.)
Prohnilý humanismus !!
896 (896 hl.)

Celkem hlasovalo: 9132


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.