logo SDS
Dnešní datum: 28. 05. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 33
Prům. 18.9
21 denni
Max. 647
Prům. 402.2

Nyní si čte web : 51 uživ.

02. Články, statě, projevy

* SYRIZA je Evropa. SYRIZA je Evropa, která se mění.

Vydáno dne 07. 01. 2015 (6880 přečtení)

Úplné znění projevu Alexise Tsiprase na začátku sjezdu strany SYRIZA, který se konal 3. – 4. ledna 2015 před nadcházejícími parlamentními volbami 25. ledna. Projev byl tlumočen do angličtiny – z tohoto záznamu pak vznikl následující český překlad. Vychutnejte si argumenty i emoce projevu.

Alexis Tsipras

Soudruzi,

toto jsou kritické momenty v dějinách lidu a národa. A všichni víme, že žijeme v takové chvíli. Okamžik, který na mnoho let určí budoucnost země. Historický okamžik. V takových chvílích, jak říká náš básník Anagnostakis:

slova musí být zatloukána jako hřebíky, aby nemohla být odváta.

S odhodláním, se stabilitou, s odpovědností. Nenecháme se nachytat větry průzkumů veřejného mínění. Ani ošklivými a nemorálními útoky našich protivníků. Ani nejrůznější propagandou proti nám. Ani hrozbami nekompromisních „přátel Řecka“ a jejich evropské laboratoře úsporných opatření.

Budeme diskutovat a společně rozhodovat s jedinou myšlenkou v hlavě a pouze jedinou možností: vyhrát. Zajistit velké vítězství našeho lidu ve volbách před námi.

Vítězství, které je tak jisté, jako že vy vidíte mě a já že vidím vás.

Pokud se společně s jednotou a odhodláním, se stabilitou a otevřeností, naším srdcem a myslí zapojíme dům od domu. Z jednoho města do druhého. Z jedné vesnice do druhé. To je to, o čem dnes mluvíme.

A tato rozhodnutí dnes přijímáme. Aby bylo naše vítězství co největší možné.

Vítězství naprosto nepopiratelné, absolutně rozhodující.

A současně se znovu zavazujeme naším programem, o němž nelze vyjednávat. Skoncovat se sociální tragédií, s noční můrou rozpočtové zdrženlivosti a autoritářství.

Skoncovat s barbarstvím. Ale také zabodnout nůž hluboko do srdce korupce, machinací a urážlivého bezpráví.

Není lze bez nadsázky říci, že na této konferenci nejsou jen členové SYRIZA, které jsou zde dnes přítomni. Je tady celé Řecko. Rozhodně ne ale Řecko úsporných opatření a jejich místní papoušci.

Je to Řecko boje za lepší zítřek. Řecko chudoby a důstojnosti, které se nevzdává svému osudu, ale snaží se ho změnit. Řecko, které žádá spravedlnost. Řecko, které přetrvává a odolává. Řecko, které doufá.

Řecko demokracie, které přesahuje bariéry politických strany a taktiku strachu, které uplatňuje své právo.

Tento Řecko nás všechny táhne za ruku. Požaduje, abychom sloužili s odpovědností a odhodláním, s odvahou a účinností. V jednotě za velkou věc osvobození od autokratického Memoranda[1] úsporných opatření.

Soudruzi,

často říkáme a slyšíme, že nikdo nemůže bránit lidu v jeho odhodlání prosazovat svá práva. To je správné, ale věřím, že můžeme ještě něco dodat:

že ti, kteří jsou odhodláni vést tento lid, mají nejen odvahu, ale i rozum, který je zapotřebí při konfrontaci s nemilosrdným protivníkem, – a my víme, jak nemilosrdný náš soupeř může být. Nejen ta opotřebovaná Samarasova vláda.

I při konfrontaci se zastaralým, nemorálním a nenapravitelným mocenským systémem, který udělal z Řecka pole plýtvání.

Odvahu postavit se médiím a jejich propagandě strachu.

Čelit snižování demokracie na průmysl drobných změn v navrhovaných legislativních aktech.

Postavit se přeměně naší suverenity do prázdného rubáše.

Volební kampaň byla zahájena jen pár dní poté, když v roce 2012 skončila.

Pan Samaras se skrývá a vytahuje známá strašidla.

Oživuje strach.

Oživuje Grexit[2].

Oživuje bankrot.

Ministerský předseda bez ohledu k funkci předvádí tuhle kolekci zombií. Vše jako hudební doprovod různých zjevných lží.

Takže, kdy vlastně pan Samaras říká pravdu a kdy lže?

Mluvil pravdu, když vehementně odsoudil Memorandum úsporných opatření? Nebo to bylo, když on sám propagoval a zaváděl úsporná opatření?

Byla to pravda, když přijal 18 předvolební vyjednávacích závazků? Nebo když jako premiér implementoval pravý opak?

Byla to pravda, když prohlašoval, že Řecko je na cestě ke stabilitě a růstu? Nebo teď, když si stěžuje, že Řecko je na pokraji zkázy?

Odpověď je, že pan Samaras má vždycky pravdu. Protože jeho jedinou pravdou je moc. Skutečnou moc, sloužící zájmům těch, kdo chce vidět Řecko jen jako nemovitost a kolonii. Moc, která reprodukuje vše staré, opotřebované, vykořisťující. Moc, která ničí společnost a dělá bohaté bohatšími.

Ve skutečnosti pan Samaras jednou objevil „skrytý“ program SYRIZA, a tak může vytáhnout „zombie“ bankrotu. Měl by si ten program alespoň přečíst, aby mohl pochopit naši cestovní mapu k demokracii a sociální spravedlnosti. A cestu, po které Řecko po volbách půjde.

Necháme teď pana Samarase zabývat se zombiemi, protože nejen otočíme stránku, ale vyměníme si knihu. Jejich se zombiemi. Naše se životem, s nadějí do budoucna pro naši zemi. Ať se potýkají s včerejší bolestí, my se oddáváme nadějnému zítřku.

Soudruzi,

víme, že dny před námi budou únavné, ale radostné. Oslava svobody a demokracie vyvrcholí 25. ledna. Protože se vypořádáme se vším, co nám naservírují. Rok 2015 není rok 2012.

Budoucnost už začala.

Pracující, nezaměstnaní a důchodci. Mladí muži a ženy. Profesionálové i malí a střední podnikatelé. Zemědělci a rolníky. Ti všichni se rozhodli vzít osud do svých rukou.

A my, zde v tomto sále opakujeme ještě jednou:

SYRIZA je vy všichni.

SYRIZA oslovuje každého, kdo chtějí osvobodit tuto zemi od její současné noční můry.

Ať minule hlasovali pro kteroukoliv stranu. Přes otázky a pochyby, které mohou oprávněně mít.

Nechceme mít nikoho za sebou. Nechceme, aby nás lidi následovali, chceme je mít aktivní po svém boku. Prostě chceme všechny, kdo souhlasí s programem společenské obnovy. Pojďme společně do boje. Pojďme sdílet odpovědnost. Dejme vítězství rozměr triumfu.

Soudruzi,

v tomto sále není jen všudypřítomné očekávání pro Řecko, ale je ti i naděje na demokratickou Evropu změn. Protože na 25. ledna se demokratická Evropa spoléhá na Řecko. Sociální většina, která se staví proti úsporným opatřením, která chápe, že Evropa není ohrožena levicí, ale politikou paní Merkelové. Neoliberalismem a jeho důsledky: ekonomickým předělem mezi severem a jihem, nezaměstnaností a zhoršováním stavu širších sociálních vrstev a střední třídy. Vzestupem populistické krajní pravice a fašismem.

25. ledna začíná nezbytná změna Evropy zde v Řecku. A naše vítězství se stane vítězstvím Španělska na konci letošního roku. Do vlády přijde Podemos a Sjednocená levice. A o rok později přijde irský lid. Se Sinn Fein Gerry Adamse. To bude jen začátek.

Řecký lid svým hlasem pro SYRIZA udělá z Řecka pozitivní příklad pokrokového vývoje v Evropě. To neříkáme my. To psal evropský tisk. Britský Financial Times interpretuje politický vývoj v Řecku jako zprávu o nezbytné politické změně a o konci úsporných opatření v Evropě. Německý časopis Spiegel si uvědomuje, že SYRIZA je politická síla, která má rozumný a spravedlivý požadavek odmítnout řecký dluh.

To jsou jen dva příklady publikací, které ukazují na změnu politického klimatu. A nejsou to jen média. Je tu řada prohlášení evropských úředníků, kteří odmítají hlasy o apokalypse „den poté“. Jen pan Samaras, domácí spiklenci a část médií a různých politických mluvčích tvrdí, že SYRIZA je hrozbou pro Evropu. Neutrální politická prohlášení ze sekcí evropského vedení ukazují, že si každý uvědomuje, že změna v Řecku je předzvěstí jejího šíření v Evropě.

SYRIZA je Evropa. SYRIZA je Evropa, která se mění.

Na opačném konci spektra je pan Samaras zadní vojem pana Schäubleho v Evropě, mele z posledního úsporná opatření a pomalu ustupuje. Ale 25. ledna nehlasuje pan Schäuble. Bohužel pro pana Samarase hlasuje řecký lid.

Soudruzi,

25. ledna to nejsou jen dvě alternativy pro současnost a budoucnost Řecka v Evropě. Postaví se proti sobě dva světy.

Na jedné straně odchází stará politická škola. Protagonisté hniloby a krize, Nová demokracie a PASOK, s jejich shovívavostí ke korupci, spiknutí a kleptokracii, opouštějí z rozvrácené země.

Odcházejí ti, kdo odevzdali klíče země věřitelům a trojce. Protože ani jednou nevyjednávali!

Nechávají za sebou přibližně polovinu populace země v chudobě. 6,3 milionů našich bližních.

Opouštějí téměř ⅓ nezaměstnané pracovní síly s 71 % dlouhodobé nezaměstnanosti.

Odcházejí po svém slibu trojce prostřednictvím známého e-mailu od pana Samary: nové škrty mezd a důchodů, zvyšování DPH na léky, potraviny, vodu a energii, zrušení EKAS důchodů[3] od roku 2015 přibližně 320.000 nízkopříjmovým důchodcům.

Poté co představitel Nové demokracie veřejně oznámil, že pokud bude zvolen pan Samaras, že okamžitě doručí tato dohodnutá opatření do parlamentu, musíme zavolat věci jejich jmény. Není to e-mail Hardouvelise[4], je to e-mail Samarase. Samarasův e-mail zachycuje vládní program Nové demokracie a Trojky. Jde o nové Memorandum. Ještě tvrdší úsporná opatření akumulovaná ze škrtů příjmů a zdanění v dalších šesti letech.

Taková je pravda, že si Nová demokracie myslí, že může před řeckým lidem skrýt.

Ale dnes na rozdíl od roku 2012 neexistuje žádná skrytá agenda. Nemohou skrývat, že se dohodli na nových tvrdých úsporných opatřeních.

Ještě horší ale je, že se dohodli a rozhodli začít ihned po volbách (budou-li znovu zvoleni) s pogromem aukčních prodejů primárního bydlení lidí. Systémové banky už prodaly velké balíky hypoték takzvaným tísňovým fondům. Takzvaným trhům supů, které jsou připraveny omezit práva k hlavnímu bydlení pracujícího, dělníka, pronajímatele, živitele rodiny, který ručí svým bydlením za bankovní úvěr.

To je proto, že vládní většina již dvakrát hlasovala proti parlamentnímu návrhu SYRIZA zakázat převod půjček lidí na supy. Bez nadsázky se dá povědět: kdysi dávno to byla pravicová propaganda, která vyhrožovala, že komunisté přicházejí, aby nám sebrali naše domovy.

Dnes jsou domovy lidí v nebezpečí, ale ne kvůli komunistům nebo levici.

Domovy lidí jsou ohroženy bankami, novými memorandy o úsporách a panem Samarasem, který je již přijal a spolupodepsal.

To už naši lidé vědí a nenechají se zmást.

25. ledna učiní náš lid definitivní konec národnímu ponížení a humanitární krizi. Skoncuje s absurditou memorand. Tím, že dá hlas pro SYRIZA. Většinové vládě lidu. Většinové vládě SYRIZA.

To připraví půdu pro rozvoj, produktivní obnovu a kulturního obrození naší země. Se „Soluňským programem“[5] garantujeme ekonomickou bezpečnost a slušné živobytí pro každého Řeka. Se silnou vyjednávací pozicí zaručujeme skutečně rovnou účast naší země v eurozóně bez úsporných opatření uložených evropskými smlouvami, které sem přinesly tolik utrpení. Proto bude 25. ledna dilema jasné:

Memorandum nebo SYRIZA.

Poslušnost nebo vyjednávání.

Úspory nebo růst.

A odpověď našeho lidu bude: SYRIZA a vláda společenské záchrany důstojnosti, spravedlnosti a demokracie.

Soudruzi, drazí přátelé.

Naši protivníci nás obviňují z vyhledávání a plánování konfliktu s našimi partnery v eurozóně. My ale ve skutečnosti vyhledáváme a plánujeme konflikt s barbarstvím. Konflikt s absurdností a zlem. Tato politika nemůže pokračovat. A nejsme to jen my, levice, která to říká. Každý to ví. I sami partneři.

Udržitelný není ani dluh, ani současná politika.

Proto to změníme.

Ukončíme hospodářskou a společenskou absurditu memorand a úsporných opatření. To je zodpovědnost řeckého lidu a nikoho jiného. Budeme bojovat, abychom zbavili Řecko utrpení dluhu. Cestou upřímného, ale rozhodného jednání, respektujícího nezadatelné zájmy našeho lidu, chceme dosáhnout vzdání se většiny dluhu.

Protože dluh je nejen prostě nesnesitelný, ale je objektivně nemožné ho splatit. Je špatné pro Řecko brát si úvěr, aby se úvěr splácel. Je to objektivně nutné tuto destruktivní spirálu ukončit. A konečně dostat Řecko na cestu reforem podporujících růst.

Jediný, kdo to neuznává, je pan Samaras. Jediný v celé Evropě trvá na tom, že dluh je udržitelný. A tímto způsobem objektivně podkopává postavení vlastní země. Jenom aby se nepřiznal, že jeho plán selhal.

Úsporná opatření musí skončit. Je to sociálně a ekonomicky nezbytné, aby to skončilo.

Trvat na tom, že:

Úsporná opatření jsou iracionální a destruktivní.

Odvážná restrukturalizace dluhu je nezbytná, má-li být splacen.

Seriózních analytiků po celé Evropě s tím mohou jen souhlasit a jistě to nikdo nemůže popřít!

Na základě těchto jednoduchých a realistické pozic:

Za prvé: Odmítáme logiku nerealistických primárních přebytků, což je jiný název úsporných opatření. To jsou samotná úsporná opatření. A stále pevně prosazujeme primární vyrovnané rozpočty a potřebu vyloučit program veřejných investic z výpočtu deficitu.

Za druhé: Hledáme dohodu o nástrojích rozvoje, které přispějí k národnímu růstu s vlivem na všechny občany.

Za třetí: Ochráníme bankovní systém v rámci ECB a zaručíme vklady řeckých občanů.

Za čtvrté: Můžeme vyjednávat v rámci EU a Evropské instituce o dohodě o nové realistické dluhové službě a o vývoji reálné ekonomiky pro vzájemný prospěch, aby se nakonec dosáhlo následujících cílů:

Odstranění většiny nominální hodnoty dluhu, aby se stala udržitelným technikou, která nepoškozuje lidí z Evropy, ale prostřednictvím kolektivních evropských mechanismů. Jako to bylo pro Německo v roce 1953. Teď je třeba to udělat pro Řecko v roce 2015.

 • Vložit do platebních podmínek „klauzuli o podpoře růstu“, aby se splácelo z růstu a nikoliv z rozpočtového přebytku.
 • Povolení odkladu splátek, tj „moratorium“ na dluhovou službu, pro bezprostřední hromadění úspor na rozvoj a restartování ekonomiky.
 • Vyloučení programu veřejných investic z omezení Paktu stability a růstu po určitou dobu.
 • Dohoda o „Evropském New Deal“, veřejných investicích na rozvoj.
 • Kvantitativní uvolňování (QE) s přímým nákupem vládních dluhopisů Evropskou centrální bankou. Doufáme, že se to stane skutečností na schůzce Rady guvernérů ECB dne 22 ledna.

Soudruzi,

slyšeli jsme v poslední době tvrzení, že vláda SYRIZA je údajně vázána podpisem pana Samaras, ve jménu „kontinuity státu“. Tito odpůrci tvrdí, že máme svázané ruce.

„Kontinuita státu“ se velmi odlišuje od obsedantního politického postoje, který zásadně vede do slepé uličky a zároveň je společensky destruktivní.

Nalijme si čistého vína, takže:

25. ledna podřízenost doprovázená protiprávností a autoritářstvím končí.

Je dobré, aby to věděli všichni.

A budou jednání!

A budou dohody!

A memorandum s Trojkou[6] bude minulostí!

Když německá vláda sama porušuje společně dohodnuté maximálně 6%-ního obchodního přebytku, a prioritou je její národní zájem, je iracionální chtít po vládě SYRIZA přijmout politiku, odmítanou od roku 2010, vládě, která bude zvolen s mandátem takovou politiku zrušit.

Soudruzi,

vládní program SYRIZA je kompletní a připravený.

Je to „Soluňský program“, je to národní plán obnovy, který bude realizován bez ohledu na výsledek jednání. Program analyzuje a vyčísluje náklady na řešení hlavních metel memoranda a na restartování ekonomiky, v kontextu finanční rovnováhy.

Nebudou existovat nové deficity, ale podmínky sociální rekonstrukce a udržitelné hospodářské zotavení. Náš vlastní program zahrnuje praktické, progresivní reformy potřebné pro společnost – nikoliv neoliberální kontrareformy hospodářské a sociální deformace. „Soluňský program“ obsahuje následující čtyři hlavní pilíře k odvrácení sociálních a hospodářských deformací, k oživení ekonomiky a k opuštění krize:

 1. Program pro řešení humanitární krize,
 2. Okamžité kroky k restartování ekonomiky.
 3. Národní plán pro návrat do práce.
 4. Reformy institucionální a demokratické transformace veřejné správy.

Náš plán pro okamžitou reakci na humanitární krizi a na podporu lidem s nízkými důchody zahrnuje:

 1. Poukázky na bezplatnou elektrickou energii a potraviny pro nejchudších tři sta tisíc domácností
 2. Program útulku pro bezdomovce
 3. 13. splátka důchodu ročně nízkopříjmovým důchodcům pod 700€ za měsíc
 4. Bezplatná zdravotní péče
 5. Speciální cestovní karta
 6. Zrušení zvláštní daně na topný olej

Druhý pilíř zahrnuje opatření k restartování ekonomiky. Cílem je podpořit malé a střední firmy, ale také zvýšit příjmy státního rozpočtu prostřednictvím řádného zacházení s úvěry, které jsou v prodlení.

Úprava Samarasovy vlády vybouchla. Je příznačné, že z 1,7 miliónu lidí, dlužících peníze zdravotním pojišťovnám, podalo žádost pouze 3000. To je proto, že vládní nařízení mělo tolik podmínek, že se v podstatě zrušilo samo. Ve stejné době závazky vůči státu jsou nad 70 miliard €. Jen za listopad 2014 vzrostly nedoplatky o 1,6 miliardy €, což překonalo veškeré předchozí nárůsty.

To je tedy nejen aktuální, ale nezbytné, že SYRIZA navrhuje vytvoření regionálních výborů a okamžitě vybírat peníze dlužné na daních a do fondů sociálního zabezpečení.

 • Splátky by neměla přesáhnout 30% ročního příjmu dlužníka.
 • Zvýšení a pokuty nesmí překročit 30 % z nesplacené počáteční částky.
 • Odbavení daní a sociálního zabezpečení musí být okamžité.
 • Všechny exekuce a stíhání přestanou a budou pozastaveny pro ty, kteří prokazatelně nemají žádný příjem.
 • Zrušení neústavní zatýkání pro veřejné dluhy.
 • Eliminace daňové gilotiny ENFIA[7]. Přijetí sociálně spravedlivé daně pro velké vlastníky.
 • Práh osvobození od daně stanoven na 12.000 € pro všechny.
 • Založení veřejné rozvojové banky a banky zvláštního určení pro malé a střední podniky a zemědělce.
 • A konečně, jdeme do nového programu oddlužení pro vyřešení špatných půjček.

Řešení špatných úvěrů je důležité pro restart ekonomiky. To znamená regulaci soukromých dluhů vůči bankám, které nejen ničí finančně dlužníky, ale zároveň vytváří problémy s likviditou v reálné ekonomice. Předložili jsme základní principy našeho návrhu na mezinárodním veletrhu v Soluni.

S tvorbou veřejného zprostředkujícího subjektu Správa soukromého zadlužení, nikoli jako „špatné banky“, nýbrž spíše jako správce všech typů pohledávek po splatnosti vůči bankám a auditora bank při provádění dohodnutých opatření. Doporučujeme tento orgán zajistit rovné a spravedlivé zacházení se všemi dlužníky.

Nebudeme jako odstupující Samarasova vláda, které prostřednictvím legislativy předala zadlužené společnosti bankám, které je nyní mohou jednostranně dát do nucené správy, tj. zvláštní formy konkurzu a likvidace. Budeme implementovat řešení s okamžitým výkonem a bez zdlouhavých byrokratických procedur. Řešení, které bude chránit zaměstnanost, bude pokračovat v podnikatelské činnosti a vyhne se oligopolní tržní koncentraci.

Také aspirujeme na řešení, které nespoléhá na veřejné prostředky – i když s určitými výjimkami pro určité vývojové účely. Zakážeme akvizici špatných úvěrů mezinárodními fondy zaměřenými spekulovat na úkor občanů Řecka a řecké ekonomiky.

V otázce nucených dražeb primárního bydlení máme jasný závazek:

Bude-li ve vládě SYRIZA, řečtí muži i ženy budou spát klidně ve svých domovech. Zastavíme dražby primárního bydlení. Nedovolíme, aby banky dotknout primárního bydlení střední třídy a pracujících. Tohle končí!

Třetí pilíř našeho plánu zahrnuje opatření k obnovení pracovních míst.

Podpora trhu práce a posílení její vyjednávací jsou centrální politické pilíři programu SYRIZA.

Rozhodli jsme se ukončit bezohlednost zaměstnavatelů.

Ve spolupráci s Mezinárodní organizací práce navrhne a bude prosazovat pracovní zákony, které byly zrušeny zákony Memoranda.

Pevně si stojíme za závazkem:

 • Obnova minimální mzdy 751€ pro všechny.
 • Znovuobnovení kolektivních smluv (smlouvy zaměstnavatel-odbory) a obnovování tříletých smluv, škálovatelnosti a rozhodčího řízení.
 • Zrušení předpisů pro masové propouštění.
 • Realizace projektu pro přímé vytvoření 300 000 pracovních míst v soukromém, veřejném a sociálním sektoru ekonomiky.

Čtvrtý pilíř zahrnuje intervence pro institucionální a demokratickou obnovu státu.

SYRIZA není odpovědná za klientský stát vytvořený stranami, jež vládly a zničily zemi. Jsme si vědomi problémů veřejné správy! Trváme však na tom, že vláda Memorand nic pro jejich změnu neudělala.

Řecká správa veřejných služeb je nyní na pokraji zhroucení.

Pokud jde o program restrukturalizaci řeckého veřejné správy, předložili jsme komplexní plán demokratické reformy a racionalizace.

 • Měníme strukturu vlády (slučování ministerstev, rušení vládních institucí) ke zlepšení koordinace a plánování produktivní rekonstrukce. Ve vládě SYRIZA bude jen deset ministerstev. Nebudeme mít zbytečné ministerské posty, ale silné kolektivní orgán pro politické plánování a koordinaci.
 • Zrušení mnoha vládních institucí, které fungují jako školky korupce a rozptylu politické odpovědnosti.
 • Odlehčení veřejného sektoru ředitelů a odvolatelných úředníků a propagaci náboru ministrů úřad, generální tajemníků a radů z řad státních zaměstnanců.
 • Odstranění legislativy Memoranda a disciplinární řád veřejných úředníků.
 • Odstranění instituce dostupnosti v rámci mobility k zefektivnění personálního oddělení mezi odděleními a ministerstvy.
 • Znovupřijetí těch, kteří byli propuštěni neústavní cestou.
 • Odstranění protiústavního zákona o posuzování státních zaměstnanců. Místo toho hodnocení zaměstnanců a služeb založit na objektivních ukazatelích.

Víme, že hlavním problémem občanů je byrokracie, zpoždění, přílišná regulace, které ve skutečnosti je formou moci a způsobem udržování korupce. To zahrnuje procesy veřejné správy.

Z tohoto důvodu:

Můžeme omezit fyzický kontakt mezi managementem a těmi, komu se podařilo bojovat s drobnou korupcí.

 • Inovovat CSC[8] jejich přeměnou na všeobecná servisní střediska pro občany a firmy a vytvářet oddělení státní správy ve všech veřejných službách.
 • Zavedení elektronické karty pro každého občana s veškerou informací nezbytnou pro transakce s veřejnou správou
 • Odstranění četných dokumentů požadovaných pro vydávání stavebních povolení a licencí pro obchod.
 • Místo preventivní prohlídky zavést přímou kontrolu.
 • Vytvořit zvláštní úřad kódování pod právní odpovědností parlamentu.
 • Rozbít trojúhelníkový vztah mezi politickými stranami, ekonomickou oligarchií a bankami. V souvislosti s politickým stranám SYRIZA slibuje:
 • Reformovat kontext bankovních půjček stranám zavedením maximálního výpůjčního limitu, zakázat dlouhodobý dluh a všeobecného zákazu půjčování státem nad malou část státního financování.
 • Podporovat plnou kontrolu a transparentnost financí stran.

Média:

Okamžitá aktivace ustanovení zákona, který:

 • (a) umožní, aby řecká banka nebo prokuratura prováděla kontroly původu financování médií, a
 • (b) bude platit pro všechny akciové společnosti a předvídat, že ztrátový obchod nemůže pracovat bez rekapitalizaci nekonečně dlouho.
 • (c) budou se vydávat od začátku soutěže povolení pro provoz pro malé a střední podniky.

V oblasti zadávání veřejných zakázek vláda SYRIZA přezkoumá jeho institucionální rámec, respektující příslušnou evropskou legislativu.

 • Posilování institucí sociální kontroly, transparentnosti a publicity ve všech fázích
 • Omezující podmínky návrhu a realizace veřejných zakázek
 • Zavedení objektivního a transparentního institucionálního rámce pro provádění veřejné soutěže

Konečně SYRIZA poskytne spravedlnost:

 • systém pro sběr dat a informací vztahujících se k problematickým tendrům, které probíhají nebo probíhaly v posledních pěti letech.
 • zajištění okamžité nápravy při jakémkoli finančním nebo jiném veřejné selhání, u “hříšných“ smluv.
 • zrušení ustanovení protiústavních a demokraticky urážlivých, udělujících imunitu orgánům řídícím finance a prodej státního majetku a nemovitostí (FSF a TAIPED).

Tyto imunity jsou přiznáním viny zřízení Memoranda a jeho důstojníků, kteří vědomě poškodili řeckou veřejnost.

My nezapomínáme. Nezapomeneme!t, neprůhlednost, nesprávný úřední postup, korupci a dekadenci!

A tak jsou nutná reorganizace a posílení kontrolních mechanismů.

Naše poselství je tady a poslouchejte pozorně:

Všude se bude zachovávat zákonnost. Spravedlnost bude všude. Večírek skončil!

Konsolidace všech kontrolních mechanismů do jediného útvaru hlášení přímo předsedovi vlády.

V tomto směru SYRIZA považuje první krV tomto směru SYRIZA považuje první kroky:

 1. Posílení a podpora proti finanční kriminalitě a inspektorát práce, aby se dodržely legitimita soukromé ekonomiky a veřejné správy, ale také vyčistit trh práce od divokého vykořisťování a nepojištěné pracovních postupů,
 2. Podpora principu úspěšného boje proti praní špinavých peněz.
 3. Znovu aktivovat test prostředků Komise.

S vládou SYRIZA bude každý zodpovídat za nalezení peněz.

Soudruzi,spěšně převzala kontrolu nad zkorumpovaným a zkrachovalým systémem moci.

Chceme to zvrátit.

Nechceme znovu obsadit základy a privilegia moci, je ty základy změnit a privilegia odstranit. Chceme spravedlnost, dosáhnout spravedlnosti a meritokracie.

Ale jsme si plně vědomi problémů, kterým čelíme. Víme, že nejen převezmeme spálenou zemi. Dostaneme rozvrácenou výrobní základnu, rozdělenou zemi, zdiskreditovanou politicky, sociálně a ekonomicky. Naší odpovědností je sjednotit všechny, všechny dohromady. A vést nás k bezpečné a živné půdě pro obnovu, rozvoj, důstojnost.

25. ledna nežádáme pouze o hlas řeckého lidu.

Žádáme o přidělení zodpovědnosti.

Žádáme o direktivu ke změně.

Žádáme o mandát k vyjednávání.

Žádáme o příkaz k boji.

Žádáme o sílu k vytvoření robustního Řecka.

Voláme po absolutní většině v parlamentu, abychom mohli dát nezávislost našemu lidu.

Abychom uspěli v Evropě. Abychom zpět do Řecka vrátili jeho důstojnost, spravedlnost, demokracii.

S odpovědností a sny. S realismem a odvahou.

My vyhrajeme a budeme úspěšní.

Je to naší historickou povinností.

Je naše povinnost do budoucnosti.

Sbohem. Vítězství bude naše.Pracovní překlad a poznámky pořídil Milan Neubert.

[1] Dohoda podepsaná Řeckem s předs dohoda podepsaná Řeckem s představiteli EU a MMF v roce 2010

[2] vyhození Řecka z eurozóny, = Greece+exit

[3] penzijní přídavek sociální solidarity, zvedl minimální důchod cca o 8%

[4] Gikas Hardouvelis je současný ministr financí

[5] ze září 2014

[6] „Trojka“ – kontrolní grémium, které se sestává ze zástupců ECB, MMF a Evropské komise a které vede jednání s členskými státy eurozóny.

[7] daň z majetku zasahující cca 50% populace

[8] občanská servisní střediska


Související články:
(EU - regiony: Balkánské státy)

Jak vidí Syriza hospodářskou budoucnost Řecka? (19.04.2018)
Ruce pryč od Boky Kotorské! (30.10.2016)
Nemám v úmyslu opustit pevnost pro velké třídní boje (24.07.2015)
Řecko, vítejte na Východě! (22.07.2015)
Open letter to Alexis Tsipras (21.07.2015)
Otevřený dopis Alexisi Tsiprasovi (21.07.2015)
Řecko: Hluk a vztek znamenající hodně (17.07.2015)
Řecký brestlitevský mír (15.07.2015)
Zamyąlení nad řeckou krizí (14.07.2015)
Blahopřání do Řecka (06.07.2015)
Ne úsporným opatřením! Ano demokracii! (29.06.2015)
Referendum 5. července a postoj KKE (29.06.2015)
Řecké referendum (27.06.2015)
Putin k situaci Řecka (06.06.2015)
Okamľik pravdy pro Evropu (21.05.2015)
To jediné, co ľádáme, je, aby Evropa dala Řecku ąanci (18.03.2015)
Nová řecká vláda (28.01.2015)
Drľme palce (28.01.2015)
Blahopřejme Řekům! (26.01.2015)
Blahopřání Syrize (26.01.2015)
Řecká komunistická strana k novým volbám (11.01.2015)
Syriza na cestě za vítězstvím (07.01.2015)
Středomořský vzor pro Ukrajinu? (22.05.2014)
ERT: Samarasova vláda zaútočila na demokracii (09.11.2013)
Zpráva z Kypru (20.03.2013)
Co se děje v Bulharsku? (25.02.2013)
KKE: K výsledkům parlamentních voleb v Řecku 17. června (20.06.2012)
Statement of Alexis Tsipras (18.06.2012)
Prohlášení Alexise Tsiprase k výsledkům voleb (18.06.2012)
Bojujte i naším jménem! (17.06.2012)
SYRIZA pozvala na setkání velvyslance států G20 (06.06.2012)
SYRIZA je připravena na volební bitvu (03.06.2012)
Zachraň nás před zachránci (02.06.2012)
Volby v Řecku: řecký lid řekl škrtům své NE (07.05.2012)
Další krok k odbourání sociálních práv v Řecku a Evropě (22.06.2010)
Řecká »dluhová« krize a kdo je za ni zodpovědný (16.06.2010)
V Řecku mírné ztráty radikální levice (05.10.2009)
Postřehy z lednových Athén (28.01.2009)
SDS k řecké mládeži (20.01.2009)
SDS to the Greek youth (20.01.2009)
Mládeži Řecka, mládeži Evropy (20.01.2009)
Revolta mládeže v Řecku (17.12.2008)
Synaspismos se rozhodl dobýt Řecko (18.02.2008)
Řecké volby - vzestup radikální levice (17.09.2007)

[Akt. známka (jako ve škole): 0,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Alexis Tsipras | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1677 (1677 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1270 (1270 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1215 (1215 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
843 (843 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1463 (1463 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1166 (1166 hl.)
Prohnilý humanismus !!
845 (845 hl.)

Celkem hlasovalo: 8479


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.