logo SDS
Dnešní datum: 03. 10. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 17
Prům. 8.6
21 denni
Max. 330
Prům. 240.3

Nyní si čte web : 78 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Zachraň nás před zachránci

Vydáno dne 02. 06. 2012 (6874 přečtení)

Slavoj Žižek o Evropě a o Řecích

Představte si scénu z anti-utopického filmu, který zachycuje naši společnost v blízké budoucnosti. Uniformované strážci hlídkují v poloprázdných ulicích centra a loví přistěhovalce, zločince a tuláky. Do nalezených se pouštějí brutálně. Co se jeví jako fantazijní hollywoodský obraz, to je realita dnešního Řecka. Černokošilatá domobrana z holocaust popírajícího neofašistického hnutí Zlatý úsvit – která získala v posledním kole voleb 7 procent hlasů a měla prý podporu 50 procent aténské policie – po nocích hlídkovala na ulici a bila všechny imigranty, které našla: Afghánce, Pákistánce, Alžířany. Takhle se Evropa brání na jaře roku 2012.

Problém s obranou evropské civilizace před hrozbou přistěhovalců spočívá v tom, že zuřivost obrany je větší hrozbou pro „civilizaci“ než jakýkoliv počet muslimů. S takto přátelskými obránci Evropa žádné nepřátele nepotřebuje. G. K. Chesterton popsal před sto lety slepou uličku, v níž se ocitli kritici náboženství: „Muži, kteří začnou bojovat proti církvi v zájmu svobody a lidskosti končí tím, odhazují svobodu a lidskost, hlavně když jen mohou bojovat proti církvi ... Sekularisté nezničili božské věci; ale sekularistů zničili sekulární věci, pokud to je to nějak uklidní.“ Mnozí liberální válečníci tak touží bojovat proti anti-demokratickému fundamentalismu, že končí příděly svobody a demokracie, hlavně že mohou bojovat proti teroru. Jsou-li „teroristé“ připraveni zničit tento svět z lásky k jinému, naši válečníci proti teroru jsou připraveni zničit demokracii z nenávisti k muslimské straně. Některé z nich milují lidskou důstojnost natolik, že jsou připraveni legalizovat mučení kvůli její obraně. Je to jen opak procesu, kterým fanatičtí zastánci náboženství začínají útok na moderní sekulární kulturu a kterým nakonec obětují své vlastní náboženské renomé v dychtivosti vymýtit aspekty sekularismu, který nenávidí.

Řečtí obránci proti přistěhovalcům však nejsou hlavním nebezpečím: jsou jen vedlejším produktem skutečného hrozby, politiky úsporných opatření, která způsobila Řecku složitou situaci. Další kolo voleb v Řecku se bude konat 17. června. Evropský establishment nás varuje, že tyto volby jsou rozhodující: nejen osud Řecka, ale možná osud celé Evropy je na vážkách. Jeden výsledek – ten pravý, argumentují, – umožní bolestivý, ale nezbytný proces obnovy pomocí pokračujících úsporných opatření. Alternativa – pokud vyhraje „extrémně levicová" strana SYRIZA – by byla hlasem pro chaos, pro konec (evropského) světa, jak ho známe.

Proroci zkázy mají pravdu, ale jinak, než mají v úmyslu. Kritici našich současných demokratických režimů si stěžují, že volby nenabízejí skutečnou volbu: místo ní dostáváme volbu mezi středopravicovou a středolevicovou stranou, jejichž programy jsou téměř k nerozeznání. Dne 17. června bude volba skutečná: na jedné straně současné zřízení (Nová demokracie a PASOK), na straně druhé SYRIZA. A jak je v těchto případech skutečné volby obvyklé, uvnitř zřízení dochází k panice: chaos, chudoba a násilí bude následovat, říkají, pokud bude proveden špatný výběr. Pouhá možnost vítězství strany SYRIZA prý poslala vlny strachu prostřednictvím globálních trhů. Ideologická personifikace má svůj den: Trhy mluví, jako by se jednalo o osoby, a vyjadřují jejich „starost“, co se stane, když volby vytvoří vládu s mandátem vytrvat s programu EU a MMF fiskální úspornosti a strukturální reformy. Občané Řecka nemají čas starat se o tyto perspektivy: mají dost starostí ve svém každodenním životě, který se stává ubohým ve stupni nevídaném v Evropě po celá desetiletí.

Tyto předpovědi jsou sebenaplňujícím proroctvím, způsobují paniku a přinášejí právě ty eventuality, před nimiž varují. Pokud SYRIZA vyhraje, bude evropský establishment doufat, že dostaneme tvrdou lekci, co se stane, když dojde k pokusu přerušit začarovaný kruh vzájemného srozumění mezi bruselskou technokracií a protiimigrantským populismem. Proto také Alexis Tsipras, představitel strany SYRIZA, v nedávném rozhovoru jasně řekl, že jeho prioritou – pokud SYRIZA vyhraje – bude působit proti panice: „Lidé budou zdolávat strach. Nepodlehnou, nebudou vydíráni.“ SYRIZA má téměř nemožný úkol. Jejich hlas není hlasem krajního levicového „šílenství“, ale hlasem důvodného protestu proti šílenství tržní ideologie. Jejich připravenost převzít tento úkol jim umožnila vyhnat levicový strach z převzetí moci; mají odvahu uklidit nepořádek vytvořený někým jiným. Budou muset provést impozantní kombinaci principu a pragmatismu, demokratického odhodlání a být připraveni jednat rychle a rozhodně v případě potřeby. Mají-li mít alespoň minimální šanci na úspěch, budou potřebovat celoevropskou plejádu solidarity: nejen slušné zacházení ze strany všech ostatních evropských zemích, ale i další tvůrčí nápady, jako je prosazování solidární turistiky letos v létě.

Ve svých Poznámkách směrem k definici kultury poznamenal T. S. Eliot, že jsou chvíle, kdy jedinou možností volba kacířstvím a nevírou – tedy kdy jediný způsob, jak udržet náboženství při životě, je provést sektářské rozdělení. To je pozice v dnešní Evropě. Pouze nové „kacířství“ – které v tuto chvíli zastupuje SYRIZA – může zachránit, co stojí za záchranu z evropského dědictví: demokracie, důvěra v lidi, rovnostářská solidarita apod. Evropa, která nám zůstane, bude-li SYRIZA vymanévrována, je „Evropa s asijskými hodnotami“ – což samozřejmě nemá nic společného s Asií, ale má to co do činění s tendencí současného kapitalismu suspendovat demokracii.

V demokratických společnostech existuje paradox „svobodného hlasu“: člověk si může svobodně volit za předpokladu, že dělá správnou volbu. Proto se volba, když je špatná (jak to bylo v případě Irska, když odmítlo ústavu EU), považuje za chybu, a establishment okamžitě požaduje, aby se „demokratický“ proces opakoval a aby tak byla chyba opravena. Když řecký premiér George Papandreou navrhl na konci loňského roku referendum o odchodu z eurozóny, bylo referendum odmítnuto jako chybná volba.

V médiích existují dva hlavní příběhy o řecké krizi: německo-evropský příběh (Řekové jsou nezodpovědní, líní, utráciví, daním se vyhýbající atd., musí být proto pod kontrolou a musí se učit finanční disciplíně) a řecký příběh (naše národní suverenita je ohrožena neoliberální technokracií zavedenou Bruselem). Jakmile se stalo nemožným ignorovat těžký úděl řeckého lidu, objevil se příběh třetí: Řekové jsou nyní prezentováni jako humanitární oběť, která potřebuje pomoc, jako by zemi zasáhla válka nebo přírodní katastrofa. I když jsou všechny tři příběhy nepravdivé, ten třetí je pravděpodobně nejodpornější. Řekové nejsou pasivní obětí: jsou ve válce s evropským ekonomickým establishmentem, a to, co potřebují, je solidarita s jejich bojem, protože je to i náš boj.

Řecko není výjimka. Je to jedno z hlavních území pro testování nového sociálně-ekonomického modelu s potenciálně neomezeným použitím: depolitizovaná technokracie kde smí bankéři a další odborníci demolovat demokracii. Záchranou Řecka před jeho tzv. zachránci zachráníme i Evropu samotnou.

Slavoj Žižek, 25. května 2012
http://www.lrb.co.uk/v34/n11/slavoj-zizek/save-us-from-the-saviours
Pro potřebu SDS přeložil Milan Neubert


Související články:
(EU - regiony: Balkánské státy)

Jak vidí Syriza hospodářskou budoucnost Řecka? (19.04.2018)
Ruce pryč od Boky Kotorské! (30.10.2016)
Nemám v úmyslu opustit pevnost pro velké třídní boje (24.07.2015)
Řecko, vítejte na Východě! (22.07.2015)
Open letter to Alexis Tsipras (21.07.2015)
Otevřený dopis Alexisi Tsiprasovi (21.07.2015)
Řecko: Hluk a vztek znamenající hodně (17.07.2015)
Řecký brestlitevský mír (15.07.2015)
Zamyąlení nad řeckou krizí (14.07.2015)
Blahopřání do Řecka (06.07.2015)
Ne úsporným opatřením! Ano demokracii! (29.06.2015)
Referendum 5. července a postoj KKE (29.06.2015)
Řecké referendum (27.06.2015)
Putin k situaci Řecka (06.06.2015)
Okamľik pravdy pro Evropu (21.05.2015)
To jediné, co ľádáme, je, aby Evropa dala Řecku ąanci (18.03.2015)
Nová řecká vláda (28.01.2015)
Drľme palce (28.01.2015)
Blahopřejme Řekům! (26.01.2015)
Blahopřání Syrize (26.01.2015)
Řecká komunistická strana k novým volbám (11.01.2015)
SYRIZA je Evropa. SYRIZA je Evropa, která se mění. (07.01.2015)
Syriza na cestě za vítězstvím (07.01.2015)
Středomořský vzor pro Ukrajinu? (22.05.2014)
ERT: Samarasova vláda zaútočila na demokracii (09.11.2013)
Zpráva z Kypru (20.03.2013)
Co se děje v Bulharsku? (25.02.2013)
KKE: K výsledkům parlamentních voleb v Řecku 17. června (20.06.2012)
Statement of Alexis Tsipras (18.06.2012)
Prohlášení Alexise Tsiprase k výsledkům voleb (18.06.2012)
Bojujte i naším jménem! (17.06.2012)
SYRIZA pozvala na setkání velvyslance států G20 (06.06.2012)
SYRIZA je připravena na volební bitvu (03.06.2012)
Volby v Řecku: řecký lid řekl škrtům své NE (07.05.2012)
Další krok k odbourání sociálních práv v Řecku a Evropě (22.06.2010)
Řecká »dluhová« krize a kdo je za ni zodpovědný (16.06.2010)
V Řecku mírné ztráty radikální levice (05.10.2009)
Postřehy z lednových Athén (28.01.2009)
SDS k řecké mládeži (20.01.2009)
SDS to the Greek youth (20.01.2009)
Mládeži Řecka, mládeži Evropy (20.01.2009)
Revolta mládeže v Řecku (17.12.2008)
Synaspismos se rozhodl dobýt Řecko (18.02.2008)
Řecké volby - vzestup radikální levice (17.09.2007)

[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Slavoj ®iľek | Počet komentářů: 16 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1774 (1774 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1355 (1355 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1387 (1387 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
893 (893 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1522 (1522 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1322 (1322 hl.)
Prohnilý humanismus !!
898 (898 hl.)

Celkem hlasovalo: 9151


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.