logo SDS
Dnešní datum: 22. 03. 2025   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 16
Prům. 16
21 denni
Max. 2757
Prům. 680.9

Nyní si čte web : 82 uživ.

02. Články, statě, projevy

* 50 dní do prezidentských voleb

Vydáno dne 23. 12. 2007 (5993 přečtení)

Na pátek 8. února 2008 již svolal předseda Poslanecké sněmovny do Španělského sálu Pražského hradu společnou schůzi obou komor Parlamentu ČR k volbě prezidenta republiky. Za padesát dní tedy začne to, co naplňuje stránky novin už více jak půl roku. Bude se rozhodovat kdo bude na dalších pět let hlavou našeho státu.

V ČR není prezidentský systém, kompetence hlavy státu nejsou tak silné jako např. v USA či Rusku. Přesto tato volba má velký praktický i symbolický význam a bude svého druhu strategickou křižovatkou dalšího politického vývoje v zemi.

Nelze v této souvislosti nevzpomenout na rok 2003, kdy byl zvolen současný prezident, prof. Václav Klaus. Klíčový význam tehdy mělo, že končil po mnoha letech ve svém mandátu Václav Havel a levice v roce 2002 vyhrála volby (ČSSD s KSČM disponovala v Poslanecké sněmovně 111 hlasy). V první volbě byli nominováni straničtí kandidáti, v pozadí však také působil spor o to, zda má na Hradě zvítězit kontinuita a nebo diskontinuita s předchozím prezidentem. ODS v čele s novým leaderem Topolánkem tehdy neměla dostatek hlasů a leader ČSSD Špidla zase měl blíž k liberálnímu středu a exprezidentu Havlovi a s KSČM nijak aktivně nevyjednával. A tak patový výsledek v první volbě vedl k novým volbám, kde už se rozjela vyjednávání napříč celým politickým spektrem.

Prof. Václav Klaus tehdy ještě jako kandidát navštívil i poslanecký klub KSČM a dlužno říci, že se choval velice komunikativním a nekonfliktním způsobem. Co na některé poslance za KSČM zvláště zapůsobilo, bylo, že označil antikomunismus v chování ODS za historickou etapu. Sám také označoval silácký antikomunismus některých za laciný a prázdný. Vybavuji si, že oceňovány byly i jeho diplomaticky uvážlivé formulace ohledně tehdy aktuální války v Iráku a že se zdržel při hlasování o zapojení ČR do vojenské pomoci (na výsledek hlasování to ale samozřejmě vliv nemělo). Rezervovaným postojem k bombardování Bělehradu osvědčil Klaus také diplomatický cit. Tehdy se jako protiváha možnému levicovému prezidentovy začaly objevovat formulace o možnosti prezidenta, který by reprezentoval všechny občany.

Po neúspěchu volby Miloše Zemana se pak otevřela cesta k tomu, že toto nadstranictví začali někteří subjektivně spojovat se jménem Václava Klause. Bílé lístky pro slabé protikandidáty Václava Klause (např. Jana Sokola) v jednotlivých kolech druhé a třetí volby vytvořily hrozbu chronické nedohody a celá prezidentská volba získávala navenek velmi trapnou image. Ve finále pak uvolnilo ruce některým mým stranickým kolegům v Parlamentu usnesení, že by bylo potřeba v 3. kole třetí volby už prezidenta zvolit. Někteří se, jak později i veřejně přiznali, rozhodli takticky pro Václava Klause, neboť jiná širší politická dohoda prostě nebyla a už se nechtěli trápit. Účast na zvolení Václava Klause byla pro celou KSČM bolestné dilema a někteří (např. Miloslav Ransdorf) zvažovali i demisi ze své stranické funkce. Od začátku totiž bylo jasné, že jen zdánlivě čitelný Václav Klaus jako čestný předseda ODS představy o nadstranickém prezidentovi splňovat nebude.

Dnes je situace v některých ohledech odlišná. Možnost zvolení vyloženě levicového prezidenta je prakticky nulová. Kdyby se o to levice dnes snažila, bude se chovat jako že neumí do pěti počítat. Přitom ale platí, že ODS vyhrála v roce 2006 volby, ale potřebné hlasy k znovuzvolení svého stranického kandidáta Václava Klause nemá (81 poslanců ve sněmovně a 41 senátorů v horní komoře). Na druhou stranu ČSSD se dokonce i stranickým usnesením omluvila za nepovedené volby v roce 2003 a jednání s poslanci a senátory pravého středu probíhají úspěšněji než za Vladimíra Špidly. Působí m.j. i to, že ODS nemá podporu svého prezidentského kandidáta v koaliční smlouvě s KDU-ČSL a Stranou zelených.

Co ale má zásadní význam, je fakt, že je tu praktická zkušenost členů a voličů KSČM z výkonu mandátu Václava Klause. Jistě mu nelze upřít, že je schopen reprezentovat ČR a že jde o výraznou osobnost. V čerstvé paměti ale je, jak po loňských volbách Václav Klaus odmítl jednat o vládě opírající se o hlasy komunistů. Bez problémů však potom dal zelenou vládě opírající se o dva tzv. přeběhlíky. Potvrdilo se to, před čím jsme mnozí v roce 2003 varovali, proč jsme také tehdy nemohli ani tehdy pro Václav Klause hlasovat. Taktický efekt tehdejší „státotvornosti“ vyšuměl a zůstala jen strategická nevýhoda v podobě silně pravicového prezidenta pomáhající své rodné ODS.

Poměrem sil v nové prezidentské volbě je znovu KSČM vtahována do tohoto pro budoucnost strategického politického rozhodování. A KSČM samotná řadí k nesplněnému Klausovu slibu o nadstranickosti i to, že příliš mnoho moci je dnes soustředěno v rukou ODS (vláda, senát, kraje). Výsledkem je úvaha o podílu KSČM na dosažení změny na Hradě. Argumenty jsou nasnadě. Neúspěch ČSSD v prezidentské volbě v roce 2003 vedl k prudkému pádu jejích preferenci i ke krizi v tehdejší koaliční Špidlově vládě. Ovlivnilo to významně i evropské a krajské volby roce 2004. Nejednotnost současných vládních stran otevírá cestu ke změně, která by opět mohla na mít volby v letech 2008-2010 vliv.

Jedno je jasné. Aby nešlo jen o malicherné stranické zájmy, měla by být změna na Hradě skutečnou šancí na zlepšení. Tedy, že protikandidát Václava Kause by neměl být horší jeho samotného. V roce 2003 vyšel mnohým ze srovnání s prof. Sokolem či senátory Pithartem či Moserovou vítězně Václav Klaus. Klíčová otázka je proto otázka výběru vhodného protikandidáta Václava Klause. Potřeba určité shody i za cenu určitých ústupků je nutná. Předpoklad společného hlasování velice různorodých politických sil (minimálně 141 poslanců a senátorů) znamená, že jestliže jednoho protikandidáta shodí ti napravo a druhého ti nalevo, nebude žádný. Je to velice náročné na schopnost kompromisu i na taktiku při samotném hlasování.

Politika je uměním možného. Žádný stranický kandidát zjevně v únorové volbě nemá šanci. Nyní proti prof. Václavu Klausovi navrženému ODS stojí oficiální protikandidát prof. Jan Švejnar navržený deseti senátory. Strana zelených se s šesti svými poslanci ztotožnila s prof. Švejnarem už od počátku. ČSSD v zájmu dohody ustoupila od kandidáta, který by jí mohl být bližší a nominaci senátorů na Jana Švejnara také plně podpořila. To ale stále nestačí. Nyní se proto jedná o postoj poslaneckých klubů KDU-ČSL a KSČM, které mohou rozhodnout. Logicky z toho vyplývá, že tyto kluby se stávají potenciálním partnerem v potřebné politické dohodě. A tak nás v lednu čekají četná jednání.

Opakovaná volba Václava Klause má pro někoho jednu výhodu. Pokud se i nadále bude protahovat diskuse o změně ústavy na přímou volbu prezidenta, tak Klaus už v roce 213 kandidovat nebude moci. Faktem ale je že zesílení KSČM na úkor ČSSD do roku 2010 znamená pokračování nadvlády ODS. A někdejší antagonismus Havla a Klause už dnes málokoho zajímá.. Proto je důležitá debata nad pěti velmi obecnými podmínkami, které v létě 2007 stanovila KSČM pro případ prezidentské volby.

První z nich je rovný přístup hlavy státu k parlamentním stranám. Tady Jan Švejnar navazuje na to co řekl již Klaus, když říká, že KSČM je již dnes v mnohém přijatelná. Pokud bude své představy o „státotvornosti„ KSČM formulovat nikoliv jako podmínky, ale jako vklad do rovnoprávné diskuse předejde i zbytečnému komunikačnímu bloku. Pokud jde o vztah k referendu, tady je role obou kandidátů obdobná. Slibem nezarmoutíš, ale zákon o referendu musí projednat parlament a prezident jenom zákon podepisuje. Ve vztahu k potřebě bezpečnostního systému nad Evropou (otázka amerického radaru) jsou oba v podstatě srovnatelně vstřícní vůči návrhům USA.

Z pohledu laické veřejnosti jsou malé rozdíly mezi Václavem Klausem a Janem Švejnarem v otázce reformy veřejných financí. Prof. Švejnar je přeci jenom praktičtější ekonom a tak nemá za potřebí věnovat se blouznění o rovné dani a připouští možnost návratu určité progrese do daňového systému. Na druhou stranu je to přeci jenom liberální ekonom, který s politickou levicí bude společnou řeč o ekonomice hledat jen obtížně. Prezident ale k hospodářské politice země má velmi zprostředkovaný vztah. Zajímavější je jeho vztah k zahraničí a zejména k evropské politice. Tady má pragmatická levice asi blíž k realistickému Švejnarovi než k eurofobnímu Klausovi. Na druhou stranu národovecky orientovaná část levice do jisté míry souzní s populistickou kritikou Bruselu šířenou Klausovým křídlem v ODS.

Pokud výš zmíněných pět kriterií neumožní volbu mezi Klausem a Švejcarem a pokud platí to, že snaha o levicovějšího kandidáta nepovede k úspěchu, tak nastoupí kriteria další. Minimálně již dnes je přitom jasné, že nevolit nikoho v prvním kole první volby je nepřímá podpora Václava Klause. Když ponecháme stranou poněkud sebestředný exhibicionismus Václava Klause v otázce globálního oteplování, tak půjde o rozhodování v logice menšího zla mezi dvěmi charakteristikami obou kandidátů, tj. mezi Klausem jako stranickým kandidátem dosud triumfující ODS a mezi svým emigrantstvím z českého prostředí vytrženého Švejnara.

Oslabit pilíř pravice ODS v případě nezvolení Václava Klause je nepochybně stranickým zájmem levice. Co lze interpretovat jako zájem státu je odpověď na vliv amerického občanství druhého kandidáta. Ponechme stranou primitivní antiamerikanismus některých jednotlivců provázený příslušnou dávkou zastydlého českého provincialismu. Jan Švejnar odcházel ze země po roce 1968, kdy tak činili z pochopitelných důvodů mnozí a kdy mu bylo pouhých 17 let. Pokud chce někdo spekulovat o vlivu cizího zájmu, tak je to bez nějakých faktů opravdu velmi nekorektní úvaha.

V době globalizace je víceré občanství stále častější jev. V cizině pobývají mnozí a kdo posoudí zda se loajalita s cizí mocí vzniká po třiceti letech emigrace či zda stačí krátká, ale intenzivní návštěva. Václav Klaus jako bankovní expert byl přeci také na stáži v USA a to ještě před rokem 1989. Proto požadavek na Švejnara zahodit státní občanství své druhé vlasti je myslím zbytečným vyhrocováním určité nedůvěry za tu nejkrajnější mez. KSČM nestojí o podlézání nikoho, ale stojí o rovné zacházení. Na druhou stranu nechce nikoho nutit k nepřijatelným kompromisům. Takové požadavky by nesvědčily o tom, že se vůbec chci dohodnout.

20. 12. 2007, Jiří Dolejš


Související články:
(ČR - volba prezidenta)

Stanovisko SDS k volbě prezidenta republiky (08.01.2018)
Společným prezidentským kandidátem levice by měl být Miloą Zeman (18.11.2016)
Stanovisko SDS k výsledku zvolení Miloąe Zemana prezidentem ČR (26.01.2013)
Drahá zkušenost? (25.01.2013)
Stanovisko Strany demokratického socialismu k 2. kolu prezidentské volby (20.01.2013)
Trh s vlastní kůľí (19.01.2013)
Situace před presidentskou volbou je ąpatným vysvědčením pro českou levici (17.12.2012)
"Volby prezidenta" na webu SDS - mezivýsledek 18.10. (18.10.2012)
Skvělý „boboguláš“ (24.10.2010)
Levice válčící, tápající, čekající (17.03.2008)
Opravdu propásla KSČM šanci? (17.03.2008)
Ještě jednou o volbě prezidenta ČR s mottem: kdy KSČM zkrotí své krokodýly? (07.03.2008)
Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? (03.03.2008)
Bémova svobodnost volby (18.02.2008)
Důstojnost prezidentské volby? (16.02.2008)
Co bych byl řekl na Hradě být předsedou KSČM (16.02.2008)
Výměna lyžujících profesorů? (16.02.2008)
KSČM hrozí pověst kazisvětů ve Švejnarově táboře (14.02.2008)
Klausovský středověk (12.02.2008)
Stanovisko SDS k průběhu prezidentské volby (11.02.2008)
Všechno špatné ……? (11.02.2008)
Bořit nebo tvořit? (09.02.2008)
Propásla levice svou šanci? (08.02.2008)
Otevřený dopis poslankyním, poslancům a senátorům Komunistické strany Čech a Moravy (05.02.2008)
Náš hlavní cíl není, aby se prezidentem nestal Václav Klaus (27.01.2008)
Jak jsem šel za komunisty (23.01.2008)
Stanovisko SDS k volbě prezidenta republiky (21.01.2008)
Švejnarova kandidatura - příležitost k vyjasnění pojmů? (14.01.2008)
Švejnar: Jsem pevně přesvědčen, že v prezidentské volbě zvítězím (07.01.2008)
Klaus se jako prezidentský kandidát diskvalifikoval (07.10.2007)
Václav Klaus se rozhodl znovu nekandidovat (01.04.2007)
Demokrat Václav Klaus (20.01.2006)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jiří Doleją | Počet komentářů: 207 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1960 (1960 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1507 (1507 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1607 (1607 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
1013 (1013 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1637 (1637 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1564 (1564 hl.)
Prohnilý humanismus !!
1023 (1023 hl.)

Celkem hlasovalo: 10311


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.