
řekl Vojtěch Filip v rozhovoru s redaktorem Alexandrem Kramerem pro sobotní Právo 26. ledna 2008* Pane předsedo, rozhodli jste se už vy, komunisté, čí prezidentskou kandidaturu 8. února podpoříte?
Rozhodli jsme se, podle jakých kritérií budeme kandidáty posuzovat, a ta kritéria jsme zveřejnili. Zatím jsme se seznámili s názory Jana Švejnara; očekáváme, že k nám do poslaneckého klubu ještě jednou přijde a že nás navštíví i Václav Klaus. O tom, jak budeme postupovat při té volbě, se rozhodneme 7. února na společném zasedání výkonného výboru, poslaneckého klubu a senátorů.
* Platí, že v prvním a druhém kole podpoříte Jana Švejnara?
To platí, protože nechceme, aby se od už druhého kola utkávali jen Václav Klaus s Václavem Klausem. Takže svým poslancům doporučíme hlasovat tak, aby měl i ve třetím kole protikandidáta.
Zároveň ale otevřeně říkám, že ve třetím kole pravděpodobně už žádného kandidáta nepodpoříme, protože ani jeden z těch dvou nesplňuje naše kritéria.
* V čem je nesplňuje Jan Švejnar?
My si nemyslíme, že prezidentským kandidátem levice by měl být pravicový ekonom, navíc ještě s dvojím občanstvím. Takže se patrně budeme snažit, aby došlo ke druhé volbě, do které by mohli nastoupit i jiní kandidáti.
* Patrně, nebo určitě?
Patrně. Už jsem přece řekl, že rozhodnutí padne na tom zasedání 7. února. Teď říkám‚ s jakým doporučením tam já osobně a náš vyjednávací tým půjdeme.
* Není ten plán riskantní? Co když někteří volitelé z jiných stran, kteří v prvních dvou kolech dají své hlasy Švejnarovi, nebudou chtít tu volbu protahovat a přejdou ve třetím kole ke Klausovi?
Tohle riziko tu jistě je - především u sociální demokracie, v jejíchž řadách otevřeně lobbuje pro Václava Klause Miroslav Šlouf. Já si ale nemyslím, že to je důvod, abychom my měnili své požadavky na hlavu státu.
* Raději ponesete odpovědnost za zvolení Klause?
Tak otázka nestojí, pane Kramere. My tuhle odpovědnost určitě neponeseme, protože otevřeně říkáme, co je naším cílem. Já jsem už v říjnu poslal předsedům všech parlamentních stran dopis, ve kterém jsem je vyzval ke schůzce; přinejmenším od Jiřího Paroubka jsem očekával, že ten návrh přijme. On místo toho reagoval otevřeným dopisem, ve kterém KSČM poučil, že by měla volit Jana Švejnara. Připadá vám to jako rozumné chování předsedy opoziční strany? Podle mne byla ta forma výběru „Antiklause“ politicky nesprávná a poškodila levici v České republice. Pokud to chceme napravit, tak se musíme snažit o tu druhou volbu.
* Nebylo by realističtější zvolit „menší zlo“?
O tom, co je menší zlo, bychom mohli diskutovat.
* Tak diskutujme - proberme si ta vaše kritéria a porovnejme si, jak podle nich vycházejí Václav Klaus a Jan Švejnar.
My jsme si to samozřejmě porovnávali, ale klidně to můžeme probrat i tady. Takže první podmínka: rovný přístup ke všem stranám. Jan Švejnar se k němu zavázal a já nemám důvod mu nevěřit. Václav Klaus také sliboval, že bude nadstranickým prezidentem a v období 2003-2005 se tak skutečně choval; ale pak, když se začal lámat chleba, ve volebním roce 2006, a zejména v povolebních vyjednáváních, už tomu slibu nedostál.
* 1:0 pro Švejnara?
Ano. Kritérium číslo dvě: postoj k americkému radaru a k referendu o něm. V tom prvním se neliší, oba jsou pro radar, ale Václav Klaus aspoň řekl, že by referendum o něm nevetoval, zatím co Jan Švejnar ho odmítá. Přestože musí vědět, že 75 procent obyvatel je proti radaru. Čili tohle je nanejvýš remíza, ale spíš bod pro Václava Klause.
* Švejnar ovšem říká, že by na rozdíl od Klause podepsal zákon o obecném referendu.
Dobře - tak řekněme, že to je 2:1 pro pana Švejnara.
* Dál tam máte -
- přístup k vládní „ reformě“. V tom se ti dva pánové od sebe nijak významně neliší, konec konců oba jsou liberálně pravicoví ekonomové. Tenhle bod mi vychází jako jasná remíza.
* Přestože Václav Klaus je odjakživa přívržencem „trhu bez přívlastků“, tedy reaganovsko-thatcherovské varianty kapitalismu, zatímco Jan Švejnar zdůrazňuje nutnost korigovat trh státními intervencemi? A přestože je proti rovné dani?
Tu Václav Klaus taky nikdy neprosazoval.
* Ale podepsal ji.
To je pravda, ale ani vy, ani já nemůžeme vědět,jak by se na jeho místě zachoval pan Švejnar. Možná by tu reformu podepsal taky, i s tou rovnou daní.
* On taky říká, že by teď nesnižoval daně firmám...
A na druhé straně říká, že je pro zavedení školného, které si netroufla zařadit do té své „reformy“ ani tato superpravicová vláda. A stejně jako Václav Klaus souhlasí se zavedením poplatků ve zdravotnictví, které jsou podle mne jasně neústavní.
• Když je řeč o tomhle, trochu odbočím: v prosinci jste veřejně podpořil Výzvu k občanské neposlušnosti, jejíž signatáři vyzvali občany, aby ty poplatky odmítali platit -
- a kdybych tady byl v době, kdy ta výzva vznikala, určitě bych ji taky podepsal; protože jsem byl mimo republiku, dohodl jsem se telefonicky s Jiřím Dolejšem, že ji podepíše on.
* Vzpomínám si, že jste tehdy taky avizoval, že se KSČM na nejbližším zasedání svého ÚVV k té výzvě oficiálně připojí...
Což se stalo.
* Opravdu?
Pane Kramere, já vám nezazlívám, že nesledujete všechna naše usnesení, ale že vám uniklo zrovna tohle, to mě trochu překvapuje.
* Čili vaše strana taky vyzývá občany, aby ty poplatky neplatili?
Ano, přesně tak.
* O. K., vraťme se k souboji Klaus-Švejnar o přízeň KSČM. Jsme ve finále a Švejnar stále o bod vede, je to tak?
Ano. Tím naším posledním kritériem je obrana národní identity a národní suverenity. Myslím, že v tomhle punktu Václav Klaus to skóre vyrovnává, proto že u něj víme, jaký je jeho vztah k Evropské unii.
* Víme, že je nepřátelský - to vidíte jako klad?
V dobách vlád Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse jsme to brali jako vyvažování jejich eurofanatismu.
* Já to vidím jinak, ale tím se nebudeme zdržovat, mluvíme o dnešku. Nechcete tvrdit, že i teď máme eurofanatickou vládu?!
Ne, teď máme protievropskou vládu, kterou vyvažuje proevropský parlament. Problém je v tom, že ta vláda je zároveň silně proamerická, a my si klademe otázku: je to situace, ve které je dobré mít prezidentem amerického občana?
* Opravdu je to dvojí občanství Jana Švejnara pro vás takový problém?
Ano, je... a mohl bych vám ukázat stovky dopisů, které svědčí o tom, že to je vážný problém pro občany České republiky. Někteří novináři tvrdí, že se točíme na bezvýznamné formalitě, ale tak to není; tady jde o to, že nikdo neví, jak se pan Švejnar zachová v okamžiku, kdy se české národní zájmy dostanou do rozporu se zájmy Spojených států.
* Vyřešil by se ten problém pro vás tím, kdyby Jan Švejnar veřejně slíbil, že se svého amerického občanství vzdá v okamžiku, kdy se stane českým prezidentem?
Ano.
* Tak pojďme dál. Co se změní, pokud se vám podaří vynutit si druhou volbu, v čem bude situace jiná?
V tom, že ty politické strany budou muset zasednout k jednacímu stolu a hledat kandidáta, který bude mít šanci na úspěch.
* K tomu byste je mohli zkusit přinutit už teď.
Tím, že bychom řekli, že ani v prvním kole nepodpoříme Jana Švejnara? A prakticky tím zlikvidovali jeho kandidaturu? To samozřejmě udělat můžeme, ale neuděláme to, protože bychom tím po sociální demokracii požadovali, aby popřela své usnesení. Myslím, že takový požadavek by byl od nás nekorektní.
* Donedávna jste naznačovali, že chcete vyjednávat před třetím kolem první volby.
K tomu jsme samozřejmě pořád připraveni. Jednat můžeme kdykoli teď, po prvním kole, po druhém kole...
* Když to bude před třetím kolem, jste ochotni jednat i o podmínkách, za nichž byste podpořili Jana Švejnara?
Otázka je; co ukážou ta první dvě kola, jakou podporu v nich pan Švejnar získá - zda ta jeho kandidatura ve třetím kole bude mít vůbec smysl.
* Pokud bude, nastane čas pro politické obchodování, že ano?
My neobchodujeme. Obchodují evidentně jiní. Nepřipadá vám zajímavé, pane Kramere, že vláda právě teď schválila návrh zákona o vyrovnání s církvemi, který se nezamlouvá 80 procentům české veřejnosti? A že den nato Hrad uzavřel s pražskou kapitulou dost podivnou smlouvu o Svatovítském chrámu?!
* To určitě zajímavé je, pane předsedo, ale ani vy určitě nejste takoví úžasní altruisté, za jaké se vydáváte.
Pokud považujete za egoismus to, že chceme být respektovanou součástí české politické scény, tak takoví egoisté samozřejmě jsme. Kdybychom tohle nechtěli, tak nemáme právo považovat se za politickou stranu.
* A čemu říkáte respekt? Tomu, že se ostatní strany o vás nebudou ucházet jen jednou za pět let, při volbě prezidenta? Že s vámi odteď už budou počítat i při sestavováni vládních koalic?
Pane Kramere, doufám, že si o nás nemyslíte, že bychom stáli o to, být členy jakékoli vládní koalice?! KSČM by například na rozdíl od jiných stran určitě nevstoupila do vlády, která se opírá o přeběhlíky! Za nynější situace bychom byli ochotni vstoupit jedině do vlády národní shody.
Pokud jde o možnost vytvořit v budoucnu levicovou vládní koalici, to bude zřejmě možné teprve v okamžiku, kdy sociální demokraté konečně zruší to své anachronické „bohumínské“ usnesení.
* A vy to budete za svou podporu prezidentského kandidáta sociální demokracie v tom rozhodujícím hlasování požadovat? Aby ho zrušila?
Určitě i o tom budeme chtít jednat.
*Aha! A co se bude dít, když se nedohodnete? Kdy položíte na jednací stůl těch pět tajemných jmen, o kterých jste mluvil v televizi?
Víte, pane Kramere, že jste první novinář, který se mě na to ptá?
* Na to, kdy ta jména zveřejníte?
Ano.
* Tak kdy to uděláte?
Pravděpodobně mezi druhým a třetím kolem té první volby řeknu svým politickým partnerům: tohle jsou lidé, které bychom byli ochotni podpořit ve druhé volbě, pojďme o nich diskutovat.
* Čili to bude, jak říká Martin Bursík: vylovíte z klobouku pět králíků. Proč ta jména nechcete prozradit už teď?
Jiřímu Paroubkovi jsem některá z nich prozradil už před týdnem. A požádal jsem ho, aby taky on uvažoval o jiných jménech pro případ, že ta první volba skončí bezvýsledně.
* Co vám odpověděl?
Taky mi sdělil svoje představy.
* Takže i on má v záloze nějaké další kandidáty?
Myslím, že teď už ano.
* Řekl vám to?
Zeptejte se jeho.
* Vysvětlete mi jedno, pane předsedo: já chápu, že Jan Švejnar je pro vás příliš pravicový, ale jaký má smysl přijít s nějakým levicovějším kandidátem - třeba s Jiřím Dienstbierem - když je jasné, že by pro něj napravo a ve středu nehlasovali ani ti, kteří nechtějí Václava Klause a Švejnara by brali?
Za prvé, pane Kramere, tohle nemůžete dopředu vědět. Za druhé takhle ta otázka nestojí, copak v České republice nemáme řadu vysoce kvalitních lidí, vynikajících odborníků, politicky zkušených občanů? Proč bychom měli přistupovat na ultimatum: když nechcete, aby se prezidentem stal Klaus, musíte volit Švejnara!?
* Nechystáte se vy postavit ostatní před ultimatum: když nechcete Klause, musíte si vybrat jeden z našich pěti návrhů!?
Ne. Já jsem to v tom svém říjnovém dopise napsal zcela jasně: pojďme diskutovat o více kandidátech, pro mne za mne třeba o deseti, a zkusme mezi nimi najít takového, který by byl důstojným protikandidátem současného prezidenta a vyhovoval by nám všem, třeba i části ODS... Jestli takového člověka najdeme, tak je úplně jedno, kdo ho navrhl.
* Je nebo není hlavním cílem KSČM v prezidentské volbě to, aby se prezidentem znovu nestal Václav Klaus?
Náš hlavní cíl to není, to bychom si pletli taktiku se strategií.
* Když se jím nestane, tak to určitě oslabí ODS a rozkolísá to celou koalici, možná to dokonce způsobí pád téhle vlády. A to přece je váš strategický cíl?
Pane Kramere, určitě nás podezíráte, že bychom o tě souvislostech neuvažovali - takoví naivkové nejsme! Ale já si teď troufnu vyslovit jedno proroctví: ať bude prezidentem zvolen kdokoli, tahle vláda končí.
* Rozvedete to?
Pokud Václav Klaus nebude zvolen, Mirek Topolánek to ve své straně neustojí a ona sama se postará o jeho pád. Pokud Václav Klaus bude zvolen, určitě se nespokojí s tak mizerným vládnutím, jaké tato vláda předvádí. O tom jsem hluboce přesvědčen.
* Tvrdíte, že s panem premiérem zamete?
Já si nemůžu dovolit říct to takhle - ale když to říkáte vy, vám na to můžu kývnout: ano, tohle tvrdím. Myslím, že znám Václava Klause dost dobře na to, abych věděl, že neschopnost to vlády nese velice těžce.
Navíc si je určitě vědom, že mu hodně lidí zazlívá, že ji jmenoval, přestože předtím prohlásil, že nemíní jmenovat vládu, která stojí na přeběhlících. Nakonec to se zaťatými zuby udělal, ale velice pochybuji, že by na pokračování tohoto stavu přistoupil i ve svém druhém funkčním období, když bude mít zcela volné ruce.
* Jakým způsobem může prezident svrhnout vládu?
Každý prezident má řadu možností, jak vládě velice znepříjemňovat život, počínaje vetováním zákonů. Prezident, který je zakladatelem hlavní vládní strany a těší se v ní takovému respektu, jako Václav Klaus v ODS, má těch možností samozřejmě mnohem víc.
Právo, 26. 1. 2008