logo SDS
Dnešní datum: 06. 10. 2022   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 21
Prům. 12.4
21 denni
Max. 12657
Prům. 886.4

Nyní si čte web : 74 uživ.

03. Rozhovory, diskuse

* Náš hlavní cíl není, aby se prezidentem nestal Václav Klaus

Vydáno dne 27. 01. 2008 (5395 přečtení)

řekl Vojtěch Filip v rozhovoru s redaktorem Alexandrem Kramerem pro sobotní Právo 26. ledna 2008

* Pane předsedo, rozhodli jste se už vy, komunisté, čí prezidentskou kandidaturu 8. února podpoříte?

Rozhodli jsme se, podle jakých kritérií budeme kandidáty posuzovat, a ta kritéria jsme zveřejnili. Zatím jsme se seznámili s názory Jana Švejnara; očekáváme, že k nám do poslaneckého klubu ještě jednou přijde a že nás navštíví i Václav Klaus. O tom, jak budeme postupovat při té volbě, se rozhodneme 7. února na společném zasedání výkonného výboru, poslaneckého klubu a senátorů.

* Platí, že v prvním a druhém kole podpoříte Jana Švejnara?

To platí, protože nechceme, aby se od už druhého kola utkávali jen Václav Klaus s Václavem Klausem. Takže svým poslancům doporučíme hlasovat tak, aby měl i ve třetím kole protikandidáta.

Zároveň ale otevřeně říkám, že ve třetím kole pravděpodobně už žádného kandidáta nepodpoříme, protože ani jeden z těch dvou nesplňuje naše kritéria.

* V čem je nesplňuje Jan Švejnar?

My si nemyslíme, že prezidentským kandidátem levice by měl být pravicový ekonom, navíc ještě s dvojím občanstvím. Takže se patrně budeme snažit, aby došlo ke druhé volbě, do které by mohli nastoupit i jiní kandidáti.

* Patrně, nebo určitě?

Patrně. Už jsem přece řekl, že rozhodnutí padne na tom zasedání 7. února. Teď říkám‚ s jakým doporučením tam já osobně a náš vyjednávací tým půjdeme.

* Není ten plán riskantní? Co když někteří volitelé z jiných stran, kteří v prvních dvou kolech dají své hlasy Švejnarovi, nebudou chtít tu volbu protahovat a přejdou ve třetím kole ke Klausovi?

Tohle riziko tu jistě je - především u sociální demokracie, v jejíchž řadách otevřeně lobbuje pro Václava Klause Miroslav Šlouf. Já si ale nemyslím, že to je důvod, abychom my měnili své požadavky na hlavu státu.

* Raději ponesete odpovědnost za zvolení Klause?

Tak otázka nestojí, pane Kramere. My tuhle odpovědnost určitě neponeseme, protože otevřeně říkáme, co je naším cílem. Já jsem už v říjnu poslal předsedům všech parlamentních stran dopis, ve kterém jsem je vyzval ke schůzce; přinejmenším od Jiřího Paroubka jsem očekával, že ten návrh přijme. On místo toho reagoval otevřeným dopisem, ve kterém KSČM poučil, že by měla volit Jana Švejnara. Připadá vám to jako rozumné chování předsedy opoziční strany? Podle mne byla ta forma výběru „Antiklause“ politicky nesprávná a poškodila levici v České republice. Pokud to chceme napravit, tak se musíme snažit o tu druhou volbu.

* Nebylo by realističtější zvolit „menší zlo“?

O tom, co je menší zlo, bychom mohli diskutovat.

* Tak diskutujme - proberme si ta vaše kritéria a porovnejme si, jak podle nich vycházejí Václav Klaus a Jan Švejnar.

My jsme si to samozřejmě porovnávali, ale klidně to můžeme probrat i tady. Takže první podmínka: rovný přístup ke všem stranám. Jan Švejnar se k němu zavázal a já nemám důvod mu nevěřit. Václav Klaus také sliboval, že bude nadstranickým prezidentem a v období 2003-2005 se tak skutečně choval; ale pak, když se začal lámat chleba, ve volebním roce 2006, a zejména v povolebních vyjednáváních, už tomu slibu nedostál.

* 1:0 pro Švejnara?

Ano. Kritérium číslo dvě: postoj k americkému radaru a k referendu o něm. V tom prvním se neliší, oba jsou pro radar, ale Václav Klaus aspoň řekl, že by referendum o něm nevetoval, zatím co Jan Švejnar ho odmítá. Přestože musí vědět, že 75 procent obyvatel je proti radaru. Čili tohle je nanejvýš remíza, ale spíš bod pro Václava Klause.

* Švejnar ovšem říká, že by na rozdíl od Klause podepsal zákon o obecném referendu.

Dobře - tak řekněme, že to je 2:1 pro pana Švejnara.

* Dál tam máte -

- přístup k vládní „ reformě“. V tom se ti dva pánové od sebe nijak významně neliší, konec konců oba jsou liberálně pravicoví ekonomové. Tenhle bod mi vychází jako jasná remíza.

* Přestože Václav Klaus je odjakživa přívržencem „trhu bez přívlastků“, tedy reaganovsko-thatcherovské varianty kapitalismu, zatímco Jan Švejnar zdůrazňuje nutnost korigovat trh státními intervencemi? A přestože je proti rovné dani?

Tu Václav Klaus taky nikdy neprosazoval.

* Ale podepsal ji.

To je pravda, ale ani vy, ani já nemůžeme vědět,jak by se na jeho místě zachoval pan Švejnar. Možná by tu reformu podepsal taky, i s tou rovnou daní.

* On taky říká, že by teď nesnižoval daně firmám...

A na druhé straně říká, že je pro zavedení školného, které si netroufla zařadit do té své „reformy“ ani tato superpravicová vláda. A stejně jako Václav Klaus souhlasí se zavedením poplatků ve zdravotnictví, které jsou podle mne jasně neústavní.

• Když je řeč o tomhle, trochu odbočím: v prosinci jste veřejně podpořil Výzvu k občanské neposlušnosti, jejíž signatáři vyzvali občany, aby ty poplatky odmítali platit -

- a kdybych tady byl v době, kdy ta výzva vznikala, určitě bych ji taky podepsal; protože jsem byl mimo republiku, dohodl jsem se telefonicky s Jiřím Dolejšem, že ji podepíše on.

* Vzpomínám si, že jste tehdy taky avizoval, že se KSČM na nejbližším zasedání svého ÚVV k té výzvě oficiálně připojí...

Což se stalo.

* Opravdu?

Pane Kramere, já vám nezazlívám, že nesledujete všechna naše usnesení, ale že vám uniklo zrovna tohle, to mě trochu překvapuje.

* Čili vaše strana taky vyzývá občany, aby ty poplatky neplatili?

Ano, přesně tak.

* O. K., vraťme se k souboji Klaus-Švejnar o přízeň KSČM. Jsme ve finále a Švejnar stále o bod vede, je to tak?

Ano. Tím naším posledním kritériem je obrana národní identity a národní suverenity. Myslím, že v tomhle punktu Václav Klaus to skóre vyrovnává, proto že u něj víme, jaký je jeho vztah k Evropské unii.

* Víme, že je nepřátelský - to vidíte jako klad?

V dobách vlád Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse jsme to brali jako vyvažování jejich eurofanatismu.

* Já to vidím jinak, ale tím se nebudeme zdržovat, mluvíme o dnešku. Nechcete tvrdit, že i teď máme eurofanatickou vládu?!

Ne, teď máme protievropskou vládu, kterou vyvažuje proevropský parlament. Problém je v tom, že ta vláda je zároveň silně proamerická, a my si klademe otázku: je to situace, ve které je dobré mít prezidentem amerického občana?

* Opravdu je to dvojí občanství Jana Švejnara pro vás takový problém?

Ano, je... a mohl bych vám ukázat stovky dopisů, které svědčí o tom, že to je vážný problém pro občany České republiky. Někteří novináři tvrdí, že se točíme na bezvýznamné formalitě, ale tak to není; tady jde o to, že nikdo neví, jak se pan Švejnar zachová v okamžiku, kdy se české národní zájmy dostanou do rozporu se zájmy Spojených států.

* Vyřešil by se ten problém pro vás tím, kdyby Jan Švejnar veřejně slíbil, že se svého amerického občanství vzdá v okamžiku, kdy se stane českým prezidentem?

Ano.

* Tak pojďme dál. Co se změní, pokud se vám podaří vynutit si druhou volbu, v čem bude situace jiná?

V tom, že ty politické strany budou muset zasednout k jednacímu stolu a hledat kandidáta, který bude mít šanci na úspěch.

* K tomu byste je mohli zkusit přinutit už teď.

Tím, že bychom řekli, že ani v prvním kole nepodpoříme Jana Švejnara? A prakticky tím zlikvidovali jeho kandidaturu? To samozřejmě udělat můžeme, ale neuděláme to, protože bychom tím po sociální demokracii požadovali, aby popřela své usnesení. Myslím, že takový požadavek by byl od nás nekorektní.

* Donedávna jste naznačovali, že chcete vyjednávat před třetím kolem první volby.

K tomu jsme samozřejmě pořád připraveni. Jednat můžeme kdykoli teď, po prvním kole, po druhém kole...

* Když to bude před třetím kolem, jste ochotni jednat i o podmínkách, za nichž byste podpořili Jana Švejnara?

Otázka je; co ukážou ta první dvě kola, jakou podporu v nich pan Švejnar získá - zda ta jeho kandidatura ve třetím kole bude mít vůbec smysl.

* Pokud bude, nastane čas pro politické obchodování, že ano?

My neobchodujeme. Obchodují evidentně jiní. Nepřipadá vám zajímavé, pane Kramere, že vláda právě teď schválila návrh zákona o vyrovnání s církvemi, který se nezamlouvá 80 procentům české veřejnosti? A že den nato Hrad uzavřel s pražskou kapitulou dost podivnou smlouvu o Svatovítském chrámu?!

* To určitě zajímavé je, pane předsedo, ale ani vy určitě nejste takoví úžasní altruisté, za jaké se vydáváte.

Pokud považujete za egoismus to, že chceme být respektovanou součástí české politické scény, tak takoví egoisté samozřejmě jsme. Kdybychom tohle nechtěli, tak nemáme právo považovat se za politickou stranu.

* A čemu říkáte respekt? Tomu, že se ostatní strany o vás nebudou ucházet jen jednou za pět let, při volbě prezidenta? Že s vámi odteď už budou počítat i při sestavováni vládních koalic?

Pane Kramere, doufám, že si o nás nemyslíte, že bychom stáli o to, být členy jakékoli vládní koalice?! KSČM by například na rozdíl od jiných stran určitě nevstoupila do vlády, která se opírá o přeběhlíky! Za nynější situace bychom byli ochotni vstoupit jedině do vlády národní shody.

Pokud jde o možnost vytvořit v budoucnu levicovou vládní koalici, to bude zřejmě možné teprve v okamžiku, kdy sociální demokraté konečně zruší to své anachronické „bohumínské“ usnesení.

* A vy to budete za svou podporu prezidentského kandidáta sociální demokracie v tom rozhodujícím hlasování požadovat? Aby ho zrušila?

Určitě i o tom budeme chtít jednat.

*Aha! A co se bude dít, když se nedohodnete? Kdy položíte na jednací stůl těch pět tajemných jmen, o kterých jste mluvil v televizi?

Víte, pane Kramere, že jste první novinář, který se mě na to ptá?

* Na to, kdy ta jména zveřejníte?

Ano.

* Tak kdy to uděláte?

Pravděpodobně mezi druhým a třetím kolem té první volby řeknu svým politickým partnerům: tohle jsou lidé, které bychom byli ochotni podpořit ve druhé volbě, pojďme o nich diskutovat.

* Čili to bude, jak říká Martin Bursík: vylovíte z klobouku pět králíků. Proč ta jména nechcete prozradit už teď?

Jiřímu Paroubkovi jsem některá z nich prozradil už před týdnem. A požádal jsem ho, aby taky on uvažoval o jiných jménech pro případ, že ta první volba skončí bezvýsledně.

* Co vám odpověděl?

Taky mi sdělil svoje představy.

* Takže i on má v záloze nějaké další kandidáty?

Myslím, že teď už ano.

* Řekl vám to?

Zeptejte se jeho.

* Vysvětlete mi jedno, pane předsedo: já chápu, že Jan Švejnar je pro vás příliš pravicový, ale jaký má smysl přijít s nějakým levicovějším kandidátem - třeba s Jiřím Dienstbierem - když je jasné, že by pro něj napravo a ve středu nehlasovali ani ti, kteří nechtějí Václava Klause a Švejnara by brali?

Za prvé, pane Kramere, tohle nemůžete dopředu vědět. Za druhé takhle ta otázka nestojí, copak v České republice nemáme řadu vysoce kvalitních lidí, vynikajících odborníků, politicky zkušených občanů? Proč bychom měli přistupovat na ultimatum: když nechcete, aby se prezidentem stal Klaus, musíte volit Švejnara!?

* Nechystáte se vy postavit ostatní před ultimatum: když nechcete Klause, musíte si vybrat jeden z našich pěti návrhů!?

Ne. Já jsem to v tom svém říjnovém dopise napsal zcela jasně: pojďme diskutovat o více kandidátech, pro mne za mne třeba o deseti, a zkusme mezi nimi najít takového, který by byl důstojným protikandidátem současného prezidenta a vyhovoval by nám všem, třeba i části ODS... Jestli takového člověka najdeme, tak je úplně jedno, kdo ho navrhl.

* Je nebo není hlavním cílem KSČM v prezidentské volbě to, aby se prezidentem znovu nestal Václav Klaus?

Náš hlavní cíl to není, to bychom si pletli taktiku se strategií.

* Když se jím nestane, tak to určitě oslabí ODS a rozkolísá to celou koalici, možná to dokonce způsobí pád téhle vlády. A to přece je váš strategický cíl?

Pane Kramere, určitě nás podezíráte, že bychom o tě souvislostech neuvažovali - takoví naivkové nejsme! Ale já si teď troufnu vyslovit jedno proroctví: ať bude prezidentem zvolen kdokoli, tahle vláda končí.

* Rozvedete to?

Pokud Václav Klaus nebude zvolen, Mirek Topolánek to ve své straně neustojí a ona sama se postará o jeho pád. Pokud Václav Klaus bude zvolen, určitě se nespokojí s tak mizerným vládnutím, jaké tato vláda předvádí. O tom jsem hluboce přesvědčen.

* Tvrdíte, že s panem premiérem zamete?

Já si nemůžu dovolit říct to takhle - ale když to říkáte vy, vám na to můžu kývnout: ano, tohle tvrdím. Myslím, že znám Václava Klause dost dobře na to, abych věděl, že neschopnost to vlády nese velice těžce.

Navíc si je určitě vědom, že mu hodně lidí zazlívá, že ji jmenoval, přestože předtím prohlásil, že nemíní jmenovat vládu, která stojí na přeběhlících. Nakonec to se zaťatými zuby udělal, ale velice pochybuji, že by na pokračování tohoto stavu přistoupil i ve svém druhém funkčním období, když bude mít zcela volné ruce.

* Jakým způsobem může prezident svrhnout vládu?

Každý prezident má řadu možností, jak vládě velice znepříjemňovat život, počínaje vetováním zákonů. Prezident, který je zakladatelem hlavní vládní strany a těší se v ní takovému respektu, jako Václav Klaus v ODS, má těch možností samozřejmě mnohem víc.

Právo, 26. 1. 2008


Související články:
(ČR - volba prezidenta)

Stanovisko SDS k volbě prezidenta republiky (08.01.2018)
Společným prezidentským kandidátem levice by měl být Miloą Zeman (18.11.2016)
Stanovisko SDS k výsledku zvolení Miloąe Zemana prezidentem ČR (26.01.2013)
Drahá zkušenost? (25.01.2013)
Stanovisko Strany demokratického socialismu k 2. kolu prezidentské volby (20.01.2013)
Trh s vlastní kůľí (19.01.2013)
Situace před presidentskou volbou je ąpatným vysvědčením pro českou levici (17.12.2012)
"Volby prezidenta" na webu SDS - mezivýsledek 18.10. (18.10.2012)
Skvělý „boboguláš“ (24.10.2010)
Levice válčící, tápající, čekající (17.03.2008)
Opravdu propásla KSČM šanci? (17.03.2008)
Ještě jednou o volbě prezidenta ČR s mottem: kdy KSČM zkrotí své krokodýly? (07.03.2008)
Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? (03.03.2008)
Bémova svobodnost volby (18.02.2008)
Důstojnost prezidentské volby? (16.02.2008)
Co bych byl řekl na Hradě být předsedou KSČM (16.02.2008)
Výměna lyžujících profesorů? (16.02.2008)
KSČM hrozí pověst kazisvětů ve Švejnarově táboře (14.02.2008)
Klausovský středověk (12.02.2008)
Stanovisko SDS k průběhu prezidentské volby (11.02.2008)
Všechno špatné ……? (11.02.2008)
Bořit nebo tvořit? (09.02.2008)
Propásla levice svou šanci? (08.02.2008)
Otevřený dopis poslankyním, poslancům a senátorům Komunistické strany Čech a Moravy (05.02.2008)
Jak jsem šel za komunisty (23.01.2008)
Stanovisko SDS k volbě prezidenta republiky (21.01.2008)
Švejnarova kandidatura - příležitost k vyjasnění pojmů? (14.01.2008)
Švejnar: Jsem pevně přesvědčen, že v prezidentské volbě zvítězím (07.01.2008)
50 dní do prezidentských voleb (23.12.2007)
Klaus se jako prezidentský kandidát diskvalifikoval (07.10.2007)
Václav Klaus se rozhodl znovu nekandidovat (01.04.2007)
Demokrat Václav Klaus (20.01.2006)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Vojtěch Filip | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Právo

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1444 (1444 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1051 (1051 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
927 (927 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
701 (701 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1278 (1278 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
874 (874 hl.)
Prohnilý humanismus !!
689 (689 hl.)

Celkem hlasovalo: 6964


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.