logo SDS
Dnešní datum: 04. 02. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 23
Prům. 21.3
21 denni
Max. 31228
Prům. 2935.6

Nyní si čte web : 48 uživ.

01. Knihy

* Hippies. Slepé rameno mrtvé řeky

Vydáno dne 13. 02. 2005 (16501 přečtení)

Lidem nepřátelský systém
Přesněji: nejhlubším lidským potřebám nepřátelský. Takovým odsudkem našeho konzumního života končí jeho strhující popis a analýza, která tvoří převážnou část druhé kapitoly zajímavé knihy „Hippies. Slepé rameno mrtvé řeky“. Autorem je Ondřej Hanák, kniha vyšla v nakladatelství Argo a rozhodně stojí za to si ji opatřit a přečíst.
Vybral Jiří Hudeček

Proč se nevykoupou, proč se neoholí, proč si nenajdou práci

Komuny a subkultura

Po staletí prakticky každá civilizace považovala práci za kletbu, známku otroctví nebo v nejlepším případě za nutné zlo. Že by byli svobodní lidé ochotni pracovat den po dni i potom, když uspokojili své potřeby a práce byla pokládána za známku poctivosti a ceny člověka, nejenom nemá obdoby v dějinách, ale je mimozápadním kulturám nepochopitelné.

Primitivismus odmítá městský život, spotřebitelství a nutnost práce. Náboženství kapitalismu hlásá, že vrcholným problémem společnosti je udržet plnou zaměstnanost, kontrolovat inflaci a vyrobit všechno, co trh může absorbovat. Subkultura si logiku převrátila. Úkolem je určit minimální pracovní dobu potřebnou k ukojení základních potřeb všech členů společnosti. Esencí kritiky v subkultuře je víra, že ve společnosti pohlcené věcmi se lidé stávají součástí, popřípadě otroky svého vlastnictví. Lidské kvality jsou určeny zbožím: automobily, ve kterých se jezdí, cigaretami, které se kouří. Rytmus moderního života imituje rytmus výroby. Životy tichého zoufalství jsou nasekány do minut a kypí tikotem hodin. Věci, které nám ještě včera sloužily. nám najednou vládnou.

Nabízí se nějaké řešení? Prostý život. Zjednodušte! Usedlosti bez komfortu, elektriky, telefonu, tekoucí vody a praček! Návrat k zemi! Domy z bláta a kamenů! Doma pečený chléb! Pěstování nepráškovaných plodin! A pořád se modlete růženec Thoreaua... „Bylo by užitečné žít primitivním životem třeba i uprostřed společnosti, jenom aby se člověk naučil, co jsou skutečné životní potřeby...“

Žijeme v ekonomii přebytku a ve víře v nedostatek. Kdybychom si byli vědomi, že žijeme v přebytku, bylo by jasné, že nadbytek věcí, které si přejeme, je určen pro všechny a rozdělit se by bylo rozumnější než hromadit. A pak by hromada krámů představující vlastnictví neurčovala postavení člověka. Ale protože se držíme víry v nedostatek, je jasné, že lze uspokojit lidské potřeby jenom s největším úsilím a tvrdá soutěž o potřebné zdroje je opodstatněná. Ti, co nahromadili nejvíce veteše, jsou nejúspěšnější. Přestože se slovy stále zavazujeme k rovnosti, udržujeme ekonomickou nerovnost a hájíme ji jako povzbuzení ostatním a jako zdroj kapitálu. Jestliže předpokládáme nedostatek, je nerovnost opodstatněná, ale jestliže si uvědomíme nadbytek, je zcela neobhajitelná.

Samozřejmě není jednoduché udržet iluzi nedostatku a víru, že nahromadění věcných pokladů je vítězstvím nad nedostatkem. Reklama se zabývá výhradně poukazováním na zvýšené nároky a vytvářením poptávky na nové a nové věci, jakkoliv zbytečné. Tradiční moudrost Východu praví, že štěstí se dostaví teprve, když vyhasne oheň žádosti. Podstatou našeho ekonomického systému je skutečnost, že lze uvést na trh cokoliv, že náš hlad po spotřebním zboží je bez konce.

Syndrom elektrického kartáčku na zuby. Co jsme nikdy nepotřebovali, se stává železnou nutností. Protože tolik našich hmotných potřeb je syntetických, vytvořených žurnalismem a ne naší přirozenou chutí, musí se vyvinout neuvěřitelné úsilí přesvědčit, že náš průmysl je skutečně užitečný a ne nějaká srandička. Přes protesty vědců nejrůznějších univerzit a rodokmenů se nezbavíme podezření, že naše nejnovější rakety a družice, stejně jako naše nejnovější použitá technologie jsou čarovné, hravé zvonkohry, zpestřující denní nudu. Praktické jsou jenom pokud přijmeme názory pochybných realistů, krátkozrakých stoupenců logiky zásadně nepřátelské skutečným lidským potřebám.

Předpokládaný nedostatek vytváří nejsvůdnější bludný kruh. Prostředky se stávají cíli. Místo abychom pracovali, opatřili si nezbytnosti a byli šťastní, pracujeme dále v úsilí nahromadit. Nucené spotřebitelství navozuje nutnost práce. Ve společnosti, která usiluje o vynaložení veškeré energie k práci, je nutné odložit citové uspokojení, které práci a hon za krámy paralyzuje. Etika povolání odsuzuje zábavu jako cíl sám o sobě a uděluje jí funkci odpočinku k načerpání sil do další usilovné práce.

Tleskáme každému novému technologickému postupu, aniž bychom se zamyslili nad možným dosahem v oblasti lidství, v oblasti matky Země. Protože náš národní talent spočívá v řešení technologických a ekonomických problémů, nikdy nás nenapadne, že technologie určuje své vlastní imperativy. „Čím víc, tím líp“ je hypnotizující. Takže se zdá žádoucí, aby po nejvyšším mrakodrapu na světě byl ten další o něco vyšší. Růst, jakkoliv maniakální, je žádoucí. Nemáme jiné měřítko a bez měřítka jsme ztraceni. Myslitelé nazývají naše století stoletím nehod. Zamořeno maléry, vytvořenými technologií, která je není ani ochotná ani schopná odstranit.

A přece při výskytu jakéhokoliv národního problému jsme znovu a znovu ujišťováni o ekonomickém růstu, zvyšující se zaměstnanosti, vyšším příjmu na hlavu atd. Ekonomické a technologické cíle potlačují společenské a kulturní nároky. Ve společnosti, která zbožňuje modlu produkce, je kacířstvím vyjádřit se proti pochybným hmotným požadavkům, proti nekontrolovanému spotřebitelství a pro reorganizaci našeho úsilí.

Naše oslava technologie má mnohem pronikavější a vážnější následky. Je snadné popadnout techniku, ale téměř nemožné ji odložit. Protože technologie vyrazí svůj punc na člověku a obráceně. Ve společnosti ovládané technologií je individuální myšlení potlačeno a dává se přednost předvídatelnému, mechanizovanému času, oslavě výkonnosti a produktivity, která nakonec neodvolatelně orazítkuje celou společnost. Všechny otázky jsou rozhodnuty experty, pro které je věda vždycky poslední instancí, protože mimo vědu není pravdy. Jakákoliv prohlášení z oblasti mimoracionální jsou tomuto světu praxe, empirie a racionality zřetelně cizí. Žijeme v době, která se vzdala zodpovědnosti brát vážně jakýkoliv skutečný problém, a naše religiózní tradice nejsou nic než prázdné obrazy, zděděné z jiných ér. Tyto problémy se stávají překážkou mezi námi a našimi city, a jak nás nutí odsoudit všechno mimoracionální, stávají se překážkou i mezi námi a jinými. Odcizení, pocit izolace a vyobcovanosti není jenom moderní heslo. Přes všechnu naši hmotnou prosperitu jsme nedokázali vytvořit ve městech lidské životní podmínky. Nezvládnutelně obrovská administrativa neustále přehlíží primární svazky společnosti a výsledné odcizení. Odkazem mnoha generací šílených individualistů je domek v předměstí na čtvrtakrovém pozemku, místo, které nelze znesvětit, jednotka, která ruší jakoukoliv závislost na komkoliv mimo nejužší kruh vlastní rodiny. Enormní technologie se snaží zařídit, aby se člověk nemusel během pracovního dne ptát druhého na cokoliv.

Uprostřed toho všeho hlodající vědomí zvláštnosti naší mizérie: jsme první civilizace, která si mohla dovolit zářivou nádheru této izolace. A největší protimluv ze všech: Když jsme konečně dosáhli blahobytu, o kterém se v historii lidem jenom zdálo, shledali jsme, že systém, který se tak úspěšně stará o naše hmotné nároky, je v zásadě nepřátelský našim nejhlubším lidským potřebám.[Akt. známka (jako ve škole): 0,07 / Počet hlasů: 14] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Ondřej Hanák | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1590 (1590 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1188 (1188 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1077 (1077 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
803 (803 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1390 (1390 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1027 (1027 hl.)
Prohnilý humanismus !!
801 (801 hl.)

Celkem hlasovalo: 7876


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.