logo SDS
Dnešní datum: 30. 11. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 30
Prům. 16.3
21 denni
Max. 604
Prům. 352

Nyní si čte web : 86 uživ.

08. Od naąich čtenářů

* CzechTek ještě jednou

Vydáno dne 08. 08. 2005 (5914 přečtení)

Po diskusích o oprávněnosti zásahu policie proti účastníkům CzechTeku na různých úrovních se lidé rozdělili do dvou hlavních táborů – první říkají, že zákrok policistů byl v pořádku, druzí tvrdí, že pravdu mají teknaři. Problém má ale více úhlů pohledu - pojďme se na ně podívat.

Co zanedbali pořadatelé

Jisté je, že při vlastním průběhu akce vše v pořádku de iure nebylo. Nejsem právník a papírování se mi jako většině mladých příčí, jisté je, že oproti minulosti měli povolení majitele pozemku, zajistili vodu i toalety… Ano, možná nedostatečně… Zkušenost pro ně napříště…

Lži a lži policie

Na straně druhé policie vědomě před vlastním zásahem lhala. A to několikrát. Tvrdila např., že účastníci zabarikádovali dálnici. Ale dálnici ucpala sama policie. Tvrdila, že teknaři nemají povolení majitele. Ale ti povolení měli. Tvrdila, že teknaři znečišťují široké okolí. Ale přitom jim bránili ve vjezdu na cílový pozemek a nepustili na něj ani vozy s vodou a toaletami…

Záměna příčin a následků

K čemu lži policistům sloužily? K ospravedlnění represe. Obtěžování okolních obyvatel účastníky však bylo způsobeno také tím, že se nedostali na střeženou louku (nebo dostali přes jiné pozemky…), nepořádek byl způsoben i tím, že policie rozbíjela na louce sklo, rojnicí dodupala traviny; zácpy na silnicích byly způsobeny i tím, že policie za exitem 136 dálnici zahradila a tak dále.

Účastníci CzechTeku

Mezi zhruba 5000 účastníky byli samozřejmě různé lidé. Nalezli byste mezi nimi i anarchisty, jiné levičáky, dokonce i pravičáky či většinu politicky apatických, vysokoškoláky i dělníky, mladíky a slečny závislé na drogách, částečné či úplné abstinenty, dealery, provokatéry, tajné policisty, rváče i kliďasy či prosté milovníky tekna. Na všechny byla hozena mnohými kritiky kolektivní vina, a to ještě v duchu presumpce viny. Jak v novinách řekl sám Paroubek, jinými slovy: Jste účastníky CzechTeku, jste nebezpeční nepřátelé, asociálové, feťáci.

Drogy, hluk a životní styl

Část společnosti v kritice zavrhuje na CzechTeku užívání drog, hluk, projevy mladé generace. Jsem taky proti užívání drog, včetně těch cigaretových a alkoholických, jsem zastánce klidnějšího životního stylu, vzájemného respektu a slušnosti. Ale: Kdo preferuje bezbřehý individualismus, styl „ostřejší a silnější vyhrává“? Není to současná společnost? Nejsou to děti současnosti, která je takto vychovává? Proč boj proti drogám není soustředěn na represi proti mafiím a na prevenci potencionálních uživatelů? Proč prevence, i ze statistik, vlastně nefunguje? A počet uživatelů drog a drogová kriminalita roste? Kdo za to může?

Právo na alternativní kulturu

Jsme u političtějšího problému. Měli bychom podporovat nekomerční, alternativní kulturu. Sami bohužel nemáme ani kulturní hegemonii na levici, ani větší zastoupení na alternativní scéně. Tekno je jeden ze současných fenoménů, které tak trochu uniká ze sevření trhu. Nemusí se mi líbit ten styl, ale budu podporovat, aby jeho zastánci měli dost možností a prostředků se v něm vyžít. Kde je možné dnes vlastně provozovat nekomerční kulturu? Kde jsou vůbec volné louky? Za chvíli nebudeme moci ani chodit na houby – leda za úplatu vlastníkovi – to není tedy má vize budoucnosti… A proč policie nezasáhne při hlukově jistě větších a početně náročnějších oslavách třeba mistrovství světa v hokeji v ulicích? Není to spíše snaha zakazovat určitým způsobem zpívat a tančit, jako vedle Miroslavova království v Pyšné princezně? Kdopak jsou tedy ti rádcové, co našli a nenašli?

Linie politická

Každý cítí, že ODS chce na úkor ČSSD vydupat z CzechTeku nějaký ten kapitál. Také bývalé hradní křídlo cítí šanci na nové Občanské fórum, je možné, že právě po této události se objeví nová konkurence k ODS a ČSSD, kam nalezou všechny ty neúspěšné pidistrany a „politici“. Aktivizují se také antikomunisté, pro které je zásah důkazem, že komunisté tady vlastně stále ještě vládnou …. I když vzhledem k tomu, že tento styl muziky je určitou vzpourou proti současnosti, se divím, že neřekli, že komunisté přes určité loutky CzechTek vlastně organizovali a učili mladé bojovat pro případ, kdyby to ruplo…

Nepřiměřenost zákroku

Policejní zásah připomínal válku. Těžkooděnci, vodní děla, slzní plyn, dokonce prý gumové projektily. A bojové vozidlo pěchoty… Nikdo asi nebude obhajovat některé zúčastněné, kteří se přijeli bít a také se ve rvačkách a provokacích vyžívali. Ale řada policejních zákroků porušením zákona byla také – jsou zdokumentovány více než dobře a není jich málo. A některé nejsou činy jednotlivých policistů, ale celých skupin těžkooděnců. Jisté je, že naprostá většina účastníků žádné rvačky s policií nechtěla. Že by tedy policisté jednali v duchu hesla „Když se kácí les, létají třísky?“ Ostatně, mnozí teknaři se do boje zapojili až po první vlně policejního útoku. Jistě si asi slušný občan má nechat nabančit a teprve pak si má jít na policii stěžovat… V davovém boji je to ale všechno trochu jinak… Zažili jsme to při alterglobalizačních protestech, kdy třeba jen necelé procento účastníků bylo tzv. násilníky a nebo dokonce přímo policejními provokatéry… Ostatně mě napadá - Proč policisté neudělali rojnici na hranici pronajatého pozemku a teknaře nenechali uvnitř?

Jak dál

Slýchávám často také požadavek, abychom upravili zákony o pořádání podobných akcí po vzoru Británie či Francie… No, nevím, jako vzor by si komunisté represi imperialistických států brát asi neměli… Měli by asi hledat, jak konfliktům předcházet. Říci základní, jednoduché podmínky, za kterých lze technoparty pořádat, zajistit dostatečný počet míst, kde se mohou konat…

Otázky na závěr

Uvidíme, jak se celý případ bude vyvíjet. Jak nezávislé komise vyhodnotí policejní zásah. Já stojím na straně účastníků CzechTeku. Ne za drogovými dealery, násilníky, ale za těmi, kteří se přijeli prostě bavit a si zatancovat. A hlavně – z principu. Nejprve se vypořádáme s teknaři, protože jsou jiní, pak s komunisty, pak se sociálními demokraty, pak s odboráři… Kde už jsme to slyšeli? A otázka na konec: Proč policie zakročila proti 5000 bavících se lidí na louce, byť byli částečně mimo pronajaté území a nezakročila proti konkrétním lidem, kteří rozbíjeli okna ministerstva vnitra a malovali na budovu (jistě je objekt střežen kamerami…)? Profesionálně, adresně. To by přece žádným kritikům nevadilo, ne? A nebo to házeli provokatéři?[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Zdeněk ©tefek | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1880 (1880 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1433 (1433 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1484 (1484 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
964 (964 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1587 (1587 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1433 (1433 hl.)
Prohnilý humanismus !!
966 (966 hl.)

Celkem hlasovalo: 9747


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.