logo SDS
Dnešní datum: 30. 11. 2022   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 29
Prům. 14.3
21 denni
Max. 435
Prům. 215.6

Nyní si čte web : 70 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Dým z hořících předměstí ve Francii a konec jedné iluze

Vydáno dne 12. 11. 2005 (7141 přečtení)

Kouřové signály z orgií pouličního násilí zprostředkované v uplynulých dnech televizními kamerami tentokrát nepocházely z džungle amerických velkoměst, ze Severního Irska, Kosova či dokonce z bývalého třetího světa, nýbrž ze země, která dala Evropě myšlenku národního státu postaveného na ideálech volnosti, rovnosti a bratrství:

Francouzem jest francouzsky hovořící občan Francouzské republiky. Hořící předměstí, ona nechvalně známá betonová sídliště na okraji velkých měst, definitivně ukázala, že realita je poněkud jiná, než jak ji sugeruje fotbalový tým Francie: ,La Grande Nation‘ se během několika dnů proměnila v nahého císaře z Andersenovy pohádky.

Ghetta jsou i v jiných zemích

Hlavní podíl na tomto definitivním vystřízlivění nemají nepřekonatelné kulturní bariery či snad islám, a už vůbec ne národní idea založená na svobodě, právu a solidaritě, nýbrž skutečnost, že příliv neoliberální politiky, valící se od počátku 90. let Evropou jako tsunami, nezadržitelně prohlubuje propast mezi republikánským ideálem francouzské revoluce a sociálněpolitickou realitou dneška.

Jak francouzské události hodnotit? Masová imigrace, zejména ta ilegální, přináší pochopitelně kulturní i sociální problémy, v neposlední řadě tvorbu ghett se vším negativním, co takový proces provází. Netýká se to ovšem pouze Francie: v Německu lze třeba pozorovat obdobný jev s Turky či přistěhovanými Němci z bývalého SSSR.

Ani ve Francii nespadly dnešní problémy z čistého nebe. Již od počátku 80. let řada varovných signálů ohlašovala možný příchod bouře. Stát však namísto toho, aby v patřičných oblastech zesílil své angažmá, začal se pomalu, ale jistě vytrácet ze scény.

Vrcholem této nepolitiky byl na straně jedné příliv přistěhovalců, na straně druhé drastické krácení sociálních projektů v rizikových lokalitách včetně rozhodnutí ministra vnitra Sarkozyho o zrušení místních policejních stanic (police de proximité) před třemi lety. Přitom právě tito policisté znali velmi dobře tamní poměry a často dokázali navodit atmosféru důvěry mezi nimi a mladistvými. Zrušením prevence a ústupem státní moci byly tyto čtvrti ponechány svému osudu. Výsledkem nebyl poplašný oheň, ale plošný požár. Fatální na celé situaci je, že se tu mísí prvky sociálního protestu s kriminální energií, navíc v životním prostoru s nedostatkem pozitivní perspektivy: násilí se tu již stalo běžnou součástí života. Kdo se dostane do tohoto prostředí, což není v případě nezaměstnanosti těžké, jen těžko se z něj vymaní.

Postižení to vyjadřují takto: špatné jméno, špatná barva pleti, špatná adresa. Stačí, aby uchazeč o práci jen uvedl bydliště, a jeho šance na zaměstnání často klesnou k nule. Bludný kruh z příčin a souvislostí.

Nicméně v betonových silech na pokraji měst nežijí pouze imigranti s potomky, hrozba sociálního propadu se nevznáší jen nad přistěhovalci z Maghrebu či z bývalých černých kolonií, nýbrž stále silněji i nad příslušníky tradiční „bílé“ střední vrstvy.

V posledních třech letech zažila Francie intenzivní boj proti neoliberální politice, jehož vrcholem bylo odmítnutí evropské ústavy. Vláda však dál neochvějně pokračovala v privatizaci a radikálním krácení výdajů v sociální oblasti.

Zachrání se jen ten, koho si všimnou...

Nyní chce vyslat do předměstí na pět tisíc sociálních pracovníků a na projekty spojené s jejich působením plánuje uvolnit 100 miliónů eur. Premiér de Villepin mluvil v parlamentě dokonce o osobních nabídkách práce či vzdělání.

Odpovědi na otázku, kdo zodpovídá za tento politický Absurdistán, ve kterém se raději vydávají peníze na hašení požáru než na jeho prevenci, se zřejmě běžný občan nedočká. Zato si ale od mladistvého vandala odnese do budoucna ponaučení v podobě hesla raženého příslušníky „ztracené“ předměstské generace: jen ten, koho si společnost povšimne, se zachrání.

Přitom snad nikdo nepochybuje, že by si tato „verbež“ (ministr Sarkozy) sotva vynutila pozornost pokojnou demonstrací. Nicméně i tak nastolují premiérovy plány více otazníků než odpovědí.

Problém lidí „třetí kategorie“

Bez radikální změny současné politiky, kdy stát nefunguje jako strážce sociální rovnováhy společnosti, nýbrž jako garant maximalizace zisků nadnárodních koncernů, sotva padnou tato opatření na úrodnou půdu.

Konflikt ovšem ukazuje ještě na jeden fenomén, který v dobrém i zlém charakterizuje francouzskou společnost. Vyhraněně politická definice národa zplodila iluzi, že Francouz de jure je jaksi automaticky i Francouzem de facto. Přistěhovalci z jiných kontinentů přitom samozřejmě stojí před jinými otázkami než Baskové, Bretonci a Alsasané -o Korsičanech ani nemluvě -, kterých se rigorózní pařížský centralismus vůbec neptá, zda jsou Francouzi pouze geograficky, anebo i srdcem.

Předpoklad, že se imigranti a jejich děti jaksi automaticky „zabydlí“ a že je společnost jaksi automaticky mezi sebe jako sobě rovné přijme, byl a je prostě mylný. Přes ujišťování politiků o opaku se v běžné společenské realitě z třetí imigrantské generace stala třetí kategorie Francouzů.

Zbývá otázka, jak dál. Ať již mladistvé účastníky pouličních násilností charakterizujeme jako oběti poměrů či obyčejné kriminálníky (nejspíše jsou obojí), jedna věc je jistá: člověk se nedá regulovat „trhem“. Zatímco násilí všeho druhu se už stalo součástí reality, přesunul se pojem solidarity z roviny celospolečenské do roviny soukromých vazeb.

K nim patří i ty mezi členy pouličních band a gangů. Těm se za dané situace jen těžko dá vysvětlit, proč by se ke společnosti měli chovat solidárně jako „ti dole“, když tak nečiní ani „ti nahoře“.

Autor je publicista, působí v Německu

Právo, 12. 11. 2005, Petr Schnur[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Schnur | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Právo

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1488 (1488 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1093 (1093 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
966 (966 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
725 (725 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1310 (1310 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
914 (914 hl.)
Prohnilý humanismus !!
715 (715 hl.)

Celkem hlasovalo: 7211


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.