logo SDS
Dnešní datum: 30. 01. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 91
Prům. 51.2
21 denni
Max. 31228
Prům. 6431

Nyní si čte web : 87 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Mladí komunisté touží po revoluci

Vydáno dne 04. 02. 2006 (12137 přečtení)

Současný systém je barbarství a je potřeba nastolit nový – komunistický. Jediná cesta, která k tomu vede, je socialistická revoluce. Nebude krátká, jednoduchá ani bezbolestná, tvrdí členové českého Komunistického svazu mládeže.

Komsomolci, jak si občas říkají, tak daleko ještě nejsou. Zatím vedou vleklou bitvu s ministerstvem vnitra, které je chce zrušit, protože podle něj porušují zákon o občanských sdruženích. Jednak tím, že vyvíjejí politickou činnost, která je vyhrazena pouze politickým stranám, a také proto, jaká ta jejich činnost je.

Po důvodech postupu ministerstva není nijak složité pátrat. Komsomolci jsou mnohem radikálnější než jejich mateřská strana. Současný politický systém je jim trnem v oku a agitují pro revoluci. Revoluci, při níž masy pracujících svrhnou vykořisťovatelský řád a nahradí jej novým, komunistickým.

Děti proti rodičům

První sjezd Komunistického svazu mládeže se uskutečnil v Nymburce v březnu 1991. Tehdy jako dnes s benevolentní podporou komunistické strany. „KSM jsme založili jako reakci na rozpad SSM. Ve svých počátcích měl přes jedenáct tisíc členů a hlavním úkolem bylo udržet mládež pro komunistickou myšlenku,“ vzpomíná první předseda svazu Petr Šimůnek. Brzy se však začala KSM štěpit a v roce 1993 došlo k rozdělení na Ligu levicové mládeže, která se po pár měsících rozpadla, a původní radikální KSM, v němž zůstalo jen pár desítek členů. Teď má podle současného předsedy Milana Krajči přes pět set členů a stovky dalších příznivců.

Poslední sedmý sjezd KSM se uskutečnil loni v listopaduKrátce po revoluci byli členy svazu hlavně potomci bývalých vedoucích pracovníku tehdejší KSČ. Dnes už je situace jiná. Málokdo z mladých revolucionářů má rodiče v KSČM.

„Moji rodiče se k tomu stavějí hodně negativně. A taky ta část rodiny, která byla před rokem 1948 živnostníky a pak dostala přes prsty. Ti mě odsuzují a doufají, že dostanu rozum,“ říká mi šestnáctiletý člen brněnského klubu KSM Jiskra Jan Ševčík. Studuje gymnázium a komsomolcem je už dva roky.

„Dělal jsem si názor na věci okolo sebe. Proč jsou na jedné straně chudí a na druhé bohatí? Proč někdo může chodit ověšený zlatem a jezdit v luxusních autech, někdo si nosit do školy pamlsky a druhý nemá kde bydlet? Já jsem se nad tím zamýšlel a přišel jsem na to, že tento svět není spravedlivý. Proto mi názory komunistů začínaly být blízké,“ vysvětluje, proč vstoupil do KSM.

Rodiče třiadvacetiletého Davida Pazdery z druhého brněnského klubu KSM ProBrno také nejsou ve straně. Jeho radikální politickou angažovanost mu však nevyčítají. David se rozhodně za své přesvědčení nestydí. Když jsem navštívil klubovnu KSM v budově městského výboru KSČM v Brně, uvítal mě ve žlutém triku s rudou pěticípou hvězdou, v níž se skvěly srp a kladivo. Ostatně jeho tričko ladilo s výzdobou místnosti s obrazy Lenina, Che Guevary, spoustou propagačních plakátů a rudých praporů.

Snaha ministerstva vnitra o to, aby KSM změnila své stanovy, je podle něho jen zástěrkou. „Je to jasný útok na KSČM. Když neuspěli s útoky na samotnou stranu, tak útočí na zdánlivě nejslabší článek, na nás, ale to se pletou. To jim nevyjde,“ rozohňuje se.

David je podle svých slov velmi radikální revolucionář. „Vládnoucí vykořisťovatelská třída se nikdy nevzdá svých privilegií. Pokud tento stav chce člověk změnit, tak musí proti vykořisťovatelské třídě pracovat,“ tvrdí.

Velmi ho mrzí postoj některých vedoucích funkcionářů KSČM, kteří nejenže KSM na rozdíl od bývalého předsedy Miroslava Grebeníčka veřejně nepodporují, ale spíš by se komsomolců kvůli jejich radikalismu chtěli zbavit. Vadí mu třeba senátor Vlastimil Balín, který prý prohlásil, že KSM škodí věci socialismu, nelíbí se mu ani poslanec Jiří Dolejš, který podle něj není komunista, ale sociální demokrat, a vůbec nejmladší poslankyni, komunistku Kateřinu Konečnou má za neschopnou. Důvodem jeho prohlášení jsou však spíše spory, které s umírněnou Konečnou vede.

Každému stejně

Místopředsedkyni KSM přivedla k těm správným názorům maminkaBrněnský filozof a mladý komunista Peter Schuster je mezi radikály nejumírněnějšíVeronika Sýkorová z Brna je dvaadvacetiletou studentkou farmacie, která se na posledním sjezdu stala místopředsedkyní KSM. Její matka je aktivní funkcionářka strany, takže se ke komunistickým ideálům dostávala už od dětství. „Já si myslím, že současný systém není udržitelný, protože jeho vývoj je zaměřený pouze na zisky a na to, že někdo si žije nad poměry a dalších deset lidí na něj pracuje a strádá.“

Její boj je hlavně informační. Chce lidem vysvětlovat, za co komunisté bojují a proč by měli volit KSČM.

Přestože studuje prestižní univerzitu a může očekávat ve své budoucí práci nadprůměrný příjem, vůbec by jí nevadilo, kdyby dostávala stejně jako ostatní.

Šestadvacetiletý filozof Peter Schuster je předsedou brněnského KSM klubu Jiskra. V současné době pracuje na svém doktorátu z ruské náboženské filozofie 19. století. „Já to řeknu naprosto otevřeně. My jsme proti režimu. My ten systém odmítáme. Ten systém, jakým se tady vládne, ten systém, který produkuje nezaměstnanost, nejistotu a likviduje mezilidskou solidaritu. A já myslím, že my prostě máme právo na to říct ne. Pokud to někdo označuje jako extremismus, pak jsem extremista, marná sláva,“ vysvětluje svůj životní postoj Peter.

Na rozdíl od svých kolegů ale tvrdí, že žádná revoluce nepomůže, že se dosavadní systém zhroutí sám: „Tento systém nemá žádné mocenské centrum, které by šlo dobýt. Není tu žádný car, kterého by šlo zabít. To není žádné spiknutí dvaceti tisíc lidí, které by šlo porazit. Tento systém prostě musí nevyhnutelně dojít do té fáze, kdy se zhroutí samospádem, a pak musí nastoupit forma samosprávné decentralizované komunistické společnosti.“

To není KSM

„Toto je sklad. Tu není KSM,“ vylepili si z legrace na dveře své malé kanceláře v pražském ústředí KSČM komsomolci. „To tu máme pro případ, že by nás nakonec zakázali, tak můžeme rovnou přejít do ilegality,“ směje se současný předseda KSM, dvaadvacetiletý student Milan Krajča. V KSM je tři roky a stejně jako u většiny jeho souvěrců nejsou jeho rodiče v partaji, spíš mají proti ní výhrady. Do KSM vstoupil kvůli válce v Jugoslávii. KSČM byla totiž podle něj jediná proti válce a to jej utvrdilo v tom, že je to nejlepší možná strana.

Vedení KSM: (zleva) předseda Milan Krajča, tajemník Zdeněk Štefek, a první místopředseda Radim Gonda„Někdy se mylně udává, že jsme součástí KSČM. To není pravda. My jsme občanské sdružení a jako organizace fungujeme samostatně. Pochopitelně jsme provázáni s KSČM a deklarujeme ji jako stranu, ke které máme nejblíže, a podporujeme ji. Naopak strana se hlásí ve svých materiálech k nám,“ vysvětluje Krajča.

On sám sní o komunistické společnosti, která odstraní vykořisťování člověka člověkem. „Převrat? Pochopitelně že ano. Musí však nejdříve nastat revoluční situace a nelze předjímat, jak vše proběhne. Bylo by pro mne sympatické, kdyby to šlo nenásilnou formou. Socialismus a boj za něj je prostě náš maximální program, náš pohled na svět.“

Ze současných členů KSM je největším pamětníkem tohoto sdružení jedenatřicetiletý Zdeněk Štefek, dřív předseda, dnes jenom tajemník a neúspěšný kandidát několika voleb ať už do Evropského parlamentu nebo do zastupitelstev. Mezi revolucionáři je už deset let. KSM podle něj za tu dobu vyspěla. „Zvýšil se desetinásobně počet členů a příznivců. Máme své webové stránky, odborné skupiny a vydáváme svůj časopis Mladá pravda. Za dalších deset let mladých komunistů ještě přibude,“ věští Štefek. Pokud ministerstvo vnitra KSM opravdu zakáže, tak podle něj přejdou do ilegality.

Vyrostou z toho?

Podle Milana Krajči mladí revolucionáři ze svého nadšení nevyrostou. „Sice se často jako vtip používá, že se jednou všichni lidi z KSM, až dostanou rozum, sejdou v ČSSD, ale je to opravdu jenom vtip. Myslím, si že každý, kdo KSM prošel, bude i nadále ve straně radikální a aktivní. Nějaké zreformističtění nám nějak masově nehrozí. Budu se snažit, aby to tak skutečně nebylo.“

Přílišný radikalismus ovšem vadí prvnímu předsedovi Petru Šimůnkovi. Podle něj spíš mladé odrazuje, než přitahuje. Jeden z jeho nástupců, Josef Gottwald, který byl předsedou KSM v letech 1995 až 2001, však tvrdí, že čas ukázal, že tato cesta je správná, a pokud by byl svaz liberálnější, přišel by o příznivce.

Mnoho aktivních členů, kteří prošli KSM, ve stranických funkcích zůstalo. Gottwald je místopředsedou pražské KSČM a Šimůnek, dříve dělník v ČKD, je dnes členem volební komise ÚV KSČM. „Část členů, kteří zestárli, zůstala v KSČM, ti, kteří se z důvodu své profese nemohli stát členy strany, jsou jejími voliči či sympatizanty. Podstatná část z dřívějších členů KSM si již založila rodinu a věnuje se výchově nové generace,“ říká Gottwald. On sám doufá, že ze svých potomků vychovají nové radikální komunisty.

Právo, Magazín, 4. 2. 2006, Leoš Kyša


Pozn redakce SDS:

Z důvodu místa jsme vypustili obrazovou dokumentaci - průvod KSM v Brně, manifestace proti válce v Iráku s dominantou Václava Exnera a foto Davida Pazdery.[Akt. známka (jako ve škole): 0,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Leoą Kyša | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Právo

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1589 (1589 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1186 (1186 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1070 (1070 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
801 (801 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1388 (1388 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1021 (1021 hl.)
Prohnilý humanismus !!
798 (798 hl.)

Celkem hlasovalo: 7853


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.