logo SDS
Dnešní datum: 04. 12. 2022   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 33
Prům. 10.8
21 denni
Max. 435
Prům. 236.2

Nyní si čte web : 30 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Milují dobro a Lenina

Vydáno dne 06. 02. 2006 (7544 přečtení)

Mladí komunisté plánují „velkou změnu“
Už jen pár týdnů zbývá do konce ultimáta, které dal nedávno stát mladým komunistům: buď se zřeknete snahy zakroutit demokracii krkem, nebo vám zakážeme činnost. Členové Komunistického svazu mládeže ale od programu „revolučního svržení kapitalistického řádu masami pracujících“ jen tak neustoupí.

„Leninismus je součástí naší identity, v KSM není většinový názor upustit od něj, jsme připraveni i jít do ilegality,“ říká šéf svazu Milan Krajča (22). Úředníci jsou z toho rozpačití: přes všechny zákony a hrozby na adresu stoupenců totalit nikomu není jasné, jestli a za co vlastně je tady možno levicové extremisty trestat. Takže: co bude dál?

Naštvaný člověk

Centrála mladých komunistů zabírá dvě úzké místnosti v masivním, rudou hvězdou přizdobeném sídle KSČM na pražské třídě Politických vězňů. Dostat se dovnitř lze jen skrz zamřížovanou branku u vrátnice a v doprovodu někoho z domácích. Pro nás si přichází sám předseda svazu mládeže Krajča. „Čest práci,“ zdraví na široké a prázdné chodbě staršího muže, který mu na oplátku dává malý kartonový kalendářík 2006, na němž je portrét a pod ním azbukou nápis Generalissimus J. V. Stalin. „To byl soudruh z tvrdého stalinského jádra,“ vysvětluje nám po setkání tiše Krajča a vede nás do svého království, kde se svými kolegy plánuje comeback proletářské revoluce. Dvě úzké místnosti připomínají opuštěný pánský klub: v pracovním nepořádku se mezi židlemi a sedačkami válí spousta papírů, plakáty a transparenty. USA = NATO = AGRESE volá jeden z nich. Kus dál za sedačkou vykukuje velký portrét Lenina a ze stěny na nás shlíží někdejší vůdce vietnamských komunistů Ho Či Min.

Univerzitní student historie Krajča je přesvědčen, že socialistická revoluce je „nezbytná“, ale v rozhovoru se vyhýbá jasnějším výrokům nebo argumentům. „Nejsem nekritický vůči minulosti,“ říká s pohledem na darovaný stalinský kalendářík. „Některé věci v ní byly rozporuplné.“ Co třeba? Bývalý režim v Československu? „To je pro mě složité hodnotit vzhledem k mému mládí. A navíc, naší prioritou je reflektovat současnost, ne minulost.“ Největším problémem současných časů je podle Milana Krajči to, že nespokojenost lidí s „přebyrokratizovanou“ vládou režimu před listopadem 1989 zneužily síly toužící po návratu kapitalismu. To národ nechtěl. Proto je nutné znovu povstat a zavést nový řád.

V programu KSM předpovídá, že cesta k socialistické revoluci nebude bezbolestná, nicméně bát se prý není třeba. „Revoluce přece nemusí znamenat násilí, jde hlavně o velkou změnu,“ říká Krajča. „Převzetí moci v roce 1948 je pro nás dodnes inspirující.“ Jak by to tady vypadalo, kdyby se mladým komunistům podařilo uchopit moc? To Krajča „nedokáže předvídat“, ale úplně bez problémů to nebude: „Ve chvíli, kdy sáhnete někomu na jeho milionové zisky s tím, že byste to raději dali chudým dětem v Africe než na jeho tři vily na Mallorce a luxusní jachtu k tomu,“ říká šéf svazu, „tak myslím, že takový člověk je naštván. My se ale nechystáme potlačovat individuálně tyto lidi ve chvíli, kdy budou respektovat většinový názor.“

S Leninem v srdci

Jak je vlastně možné, že Krajčův komunistický svaz honosící se veřejně cílem potlačit ústavní práva a svobody občanů získal povolenku k činnosti? Vždyť udělit registraci něčemu podobnému úřadům nedovoluje zákon. Ministerstvo svoji vstřícnost vysvětluje úctou ke svobodě slova a názoru. „Odvolávat se na učení Lenina nelze samo o sobě považovat za nepřípustné,“ vysvětluje tisková mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.

Přesto dnes, po třinácti letech fungování KSM, ministerstvo vyzvalo mladé komunisty, aby své marxisticko-leninské stanovy změnili. Úředníci si totiž přečetli jejich politický program, v němž jsou myšlenky otce bolševického teroru politicky zpřesněny: „KSM bojuje za revoluční svržení kapitalistického řádu masami pracujících.“ To je ta věta, která podle ministerstva pasuje Krajčův svaz na spolek usilující o potlačení práv a svobod. A pokud KSM své vize neučeše, přijde o registraci. „Leninismus je součástí identity naší organizace,“ říká k tomu Krajča. „Většina od něj nechce upustit. A nepřestaneme v našich aktivitách, ani když nebudou mít legální rámec.“

Mně je to šumafuk

Vnitro se komunistickými svazáky začalo zabývat na žádost policie, která svaz vyšetřuje kvůli propagaci totalitních ideologií a požádala ministerstvo o dobrozdání. Policii zase k šetření loni v dubnu vyzvali senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina. Ti na aktivity svazu narazili v podstatě náhodou. „Dostalo se mi do ruky pár výtisků jejich měsíčníku Mladá pravda a nezakrytá propagace třídního teroru mě překvapila,“ vzpomíná Štětina. Podal proto se svým kolegou Mejstříkem trestní oznámení na neznámého pachatele, který podle nich usiluje o likvidaci zdejší svobody.

Vyšetřování se táhne už skoro rok. „Čekám na vyjádření vnitra k jejich stanovám, abych mohl vycházet z objektivních a materiálních skutečností,“ vysvětluje jeden z důvodů, proč práce trvá tak dlouho, kriminalista Milan Černý. „Pak to prokuratura zhodnotí, a jestli bude pravda, že porušují zákon, tak budou stíhaní jako kdokoli jiný. Mně to je šumafuk, jestli budou nebo nebudou.“ Kromě posudku z vnitra čeká detektiv ještě na studie znalců, z nichž by se měl dozvědět obecné informace o významu ideologie a vyznění určitých textů.

„S levicovými extremisty je to těžké,“ říká jeden z oslovených expertů Miroslav Mareš, politolog z brněnské univerzity. „Mají mnohem sofistikovanější jazyk než neonacisti. Například slovo revoluce může být skutečně vykládáno jako významná změna.“ O vyznění svého posudku Mareš nechce mluvit - „s ohledem na objektivitu“ mu to prý nepřísluší. Podle protiextremistického specialisty z policejního prezidia Ivo Špičana řešila zdejší policie jen v letech 2004-5 šest případů propagace komunismu; všechny skončily ve složce odložených. „Nacismus byl odsouzený Norimberským procesem, komunismus ne,“ říká Špičan, „což je právě rozdíl, který se projevuje tímhle odkládáním.“

„Problém je v tom,“ opakuje Špičanova slova mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka, „že za zločinný byl označen bývalý komunistický režim, nikoli ideologie. A když se pak takové propagační akce odehrávají pod patronací legální parlamentní komunistické strany, případná nebezpečnost nedosahuje stupně nebezpečnosti trestného činu.“ Jsou srp a kladivo odkazující k bolševické revoluci méně „společensky nebezpečné“ než nacistické symboly? „Ano, na používání těchto symbolů není nahlíženo jako na tolik nebezpečné jako na používání symbolů třetí říše,“ potvrzuje Omelka. Ale paragraf 260 umožňuje stíhat podporu a propagaci komunismu stejně jako propagaci nacismu. „Samozřejmě v konkrétních případech jsou pak konkrétní důkazy, ale k tomu se vyjadřovat nemůžu,“ dodává.

Respekt, 6. 2. 2006, Tereza Nosálková[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Tereza Nosálková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Respekt

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1493 (1493 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1097 (1097 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
972 (972 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
726 (726 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1314 (1314 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
918 (918 hl.)
Prohnilý humanismus !!
715 (715 hl.)

Celkem hlasovalo: 7235


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.