logo SDS
Dnešní datum: 03. 10. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 17
Prům. 8.6
21 denni
Max. 330
Prům. 239.4

Nyní si čte web : 88 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Demokratický azimut

Vydáno dne 30. 05. 2005 (6597 přečtení)

Z příspěvku J. Skály na mezinárodní teoreticko-praktické konferenci, pořádané 21. května OV KSČM Praha 1 a 7 a ÚR KSM

Už půl druha desetiletí graduje zpětný chod, jaký moderní dějiny dosud nepoznaly. Zná někdo jinou dobu, kdy by se bralo tolika lidem - tolik z toho, co už jednou měli? Profituje z toho jen mikroskopická menšina. Tím širší je zóna zájmového střetu. Už nezasahuje jen hluboko do mlčící většiny. Expanduje i mezi ty, na koho panstvo spoléhá jako na mobilizační zálohu.

A přesto: tak bezzubý, jako je dnes, nebyl odpor proti kapitálu už dlouhé desítky let. Příčina je známa. Popírat se dá jen v zatmění ducha - anebo z nečistých úmyslů. Baronům Prášilům přitakaly - přímo špičky socialistické supervelmoci. Už to - a nejen k čemu to nutně přivedlo - vehnalo komunistické hnutí do krize, jakou nezažilo od svého vzniku. Nastala vlna mrákot a blouznění. Kverulantství, alibismu a kariérismu všeho druhu. Hrozila vytunelovat jádro levice jako ementál.

Pud sebezáchovy radil chodit po špičkách i kolem diagnózy. Bylo načase, začít o ní mluvit bez zábran. Například v rezoluci 17. sjezdu KS Řecka o situaci v mezinárodním komunistickém hnutí. To je i nadále, uvádí se tu, rozděleno hlavně střetem mezi pohledy komunistickými - a reformistickými; mezi linií na odpor-zlom - a linií adaptace-asimilace. Rezoluce také říká: Vytvoření Strany evropské levice, za účasti některých komunistických stran, vyjadřuje trend k přizpůsobení se nepříznivému poměru sil. Objektivně, nezávisle na subjektivních pohnutkách a prohlášeních, zakládá fatalistické přijetí hranic buržoazní legitimity.

SEL odmítá teorii vědeckého socialismu, komunistické tradice a zkušenosti socialistických revolucí 20. století. Volí nebezpečnou slepou uličku rezignace na komunistickou identitu a začlenění do struktur EU. Tak torpéduje úsilí o koordinaci a rovnoprávnou spolupráci komunistických, dělnických a dalších levicových stran. Příkré hodnocení? Zkusil ho někdo vyvrátit? Není příznačné už to? Jezinky vyfasovaly jediný flašinet: přizpůsobte se - a koaliční potenciál udělá zázraky. Někde jim podali celou ruku. Nevznikl z toho jediný širší svazek. Cokoli, co by dalo nový akční rádius - skutečné alternativě zleva. Koho za tu ruku už drží, tomu preference a vliv - většinou klesají. V koalicích, od nichž si sliboval hory doly, totiž - statuje jako chudý příbuzný.

Slibné průlomy dosahují naopak strany, jež na tenhle špek neskočily. Příkladem sama KS Řecka. V odborech, ženském, mírovém, mládežnickém, studentském i dalších hnutích má vliv, s nímž může v Evropě soutěžit sotvakdo. Po roce 1989 přitom, až na výjimky, začínala skoro od nuly. Před týdnem proběhlo v Aténách setkání bývalých generálů a admirálů NATO a Varšavské smlouvy. Pořádal ho mírový výbor, v němž má KS Řecka výrazný vliv. Vystupovalo tu devět představitelů řecké generality ve výslužbě. I německý admirál a bývalý šéf zpravodajské služby bundeswehru - nebo admirál z Portugalska. Společná výzva jde kapitálu pod kůži víc, než to umí - ti, koho ruku už nepustí jezinky.

Jejich lídři s sebou vozí hlavně jednu nafukovací svatozář. Pózují jako Koperník, který prý levici objevil, o čem je demokracie. Tím objevem je ovšem - jen trochu zleva dekorovaný kastrát, na nějž demokracii miškuje kapitál. Tím důležitější bylo, že koncertem demokracie byla mezinárodní konference 38 komunistických a dalších levicových stran koncem dubna v Praze. Nechyběl v podstatě nikdo nalevo od sociální demokracie.

Kdo to viděl zblízka - a pak v televizi a tisku - musel se nutně ptát: potřeboval by tolik připokakané autocenzury, kdo se cítí silný v kramflecích? Zprávu o konferenci už schválil Výkonný výbor ÚV KSČM. Uvádí, že předně pomohla lépe zmapovat, co to dnešní skutečná evropská levice je. V čem se názorově shoduje - a v čem liší. Ukázalo se, jak dominantní většinu tvoří strany, jež se komunistické identity nezřekly. Přitom zazněly i názory, lišící se navzájem docela výrazně. Nic z toho však nevedlo ke konfliktu. Natož ke snaze podmiňovat účast v dialogu tím, aby napřed změnil názor kdokoli jiný.

Naopak vzrostla snaha porozumět, v čem odlišné názory pocházejí - z rozdílů v postavení a podmínkách práce. Je to zdravě nakažlivý přístup. V Praze ho přijaly za svůj i strany, jež se nebrání klasifikaci, že vsadily na adaptaci. Závěrečné komuniké našlo všeobecnou podporu. Vyšlo vstříc i všem námětům ze zahraničí. Neobsahuje jediný ústupek z pozic KSČM. Je to tím pozoruhodnější, že na pořadu byly tentokrát perspektivy socialismu - na tak širokém fóru poprvé od 80. let.

Zpráva o konferenci, schválená VV ÚV KSČM, také uvádí:

Svým reprezentativním rámcem i demokratickým průběhem, nastavila konference zrcadlo postupu vedení SEL, jež evropskou marxistickou levici svévolně škatulkuje a rozděluje, přičemž samo stále více porušuje demokratická pravidla, z nichž udílí lekce jiným. Vnucovat tuto linii stranám, jež si bere za rukojmí, bude pod čerstvým dojmem pražské konference ještě obtížnější. Prohlubování akční i programové jednoty všech sil nalevo od sociální demokracie, k němuž konference otevřela prostor, je cíl naprosto reálný a perspektivní. Adekvátní očekávání vyvolala v tomto směru i mezi partnerskými stranami. Tím lépe to KSČM umožňuje sehrát iniciativní úlohu v úsilí, jež otázku mezinárodní spolupráce vyvede ze slepé uličky, do níž se dostala vinou vedení Strany evropské levice.

Řecká rezoluce obsahuje i dobrý nápad, jak na to. Co brání stranám, jež tvoří v Evropě komunistický pól, aby daly víc hlavy dohromady? Aby začaly dávat mezinárodní dimenzi všemu, co je spojuje? Aby to dělaly - naprosto demokraticky? Nechávaly přitom dveře otevřené - nonstop a každému, kdo v tom uvidí přínos i pro sebe? Chce to i jinou věc, na niž se mnohdy zapomíná. Nepřenechat žádnou z otázek, o něž jde doopravdy - těm, kdo je obrací hlavou dolů. Právě v nich třeba převzít iniciativu. A ne k nim mlčet proto, že na nich leží i nánosy nesmyslů. I proto se pražská konference soustředila hlavně na dialektiku socialismu a demokracie. Nenechme si vypalovat cejch krematoria lidských práv! Není pro to ten nejmenší důvod!

I v Evropě zvítězí socialismus znovu tím dřív, oč dřív lidé pochopí, že je jedinou šancí - přežití demokracie. Demokracií, která se nezastaví na půli cesty - a troufne si i do komnat, kam dneska nesmí. To je alfa i omega všeho, co nás může posunout z místa. Zabít úplně všechny mouchy. Strašáky do zelí nadělat z démonů, které z nás dělají katy všech svobod. Postavit mimo hru ty, kdo se k marxismu hlásí jen na oko. Prorážet bariéry, od nichž se odráží jako hrách od stěny - apel rovnou na třídní zájem.

Tak jako dnes, nebyla práce společenská ještě nikdy. Nikdo z ní dosud netěžil tolik, jako oligarchie, co tahá za špagáty globalizace. Tolik moci nad našimi osudy, jako ona, si neuzurpoval - ani žádný z absolutních monarchů. Dává to kolosální šanci. Domýšlejme ji skutečně do všech důsledků! Stále větší díl toho, co bylo dřív až cílem socialismu, je totiž - i akutním požadavkem demokracie. Mnohdy dokonce - zachování lidské dimenze civilizace. Možností trvalého rozvoje. Uchování života na Zemi.

Panstvo, jež to má na svědomí, přitom stojí a padá - s demokratickou kulisou své moci. Tím zranitelnější je, jakmile se, co ta kulisa hlásá, vezme smrtelně vážně. A právě tak demaskuje - dnešní parodie na demokracii. Fraška, v níž jsou demokratické - víc a víc už jen ty kulisy. Většina těch, koho globalizace sráží mezi poražené, nemá tušení, co to je třídní zájem - natož pak, jaký ho mají sami. I mnohonásobně víc těchto lidí se však o svůj třídní zájem zasadí - zazní-li právě jako požadavek demokracie.

Haló noviny, 30. května 2005, Josef Skála


Související články:
(Problémy - demokracie)

Turecko: Erdoganova vláda musí reagovat na tužby po demokracii a svobodě (03.06.2013)
K obecnému referendu (26.11.2011)
Josefe Dobeši, podejte demisi (07.11.2011)
V Praze jde o peníze vždycky až v první řadě (26.05.2011)
Pražská rarita - diumvirát v čele kontrolního výboru (01.03.2011)
Pomůže ÚS referendu? (07.11.2009)
Soumrak „přeběhlíků“? (01.04.2009)
Jak získat občany pro účast na veřejné správě obce? (25.11.2008)
SDS proti aroganci moci (02.07.2008)
Otevřený dopis studentů bývalému prezidentovi k výročí 17. listopadu (17.11.2007)
Svoboda, Politkovská a Rusko (09.10.2007)
Proč zrovna odmocnina? (05.07.2007)
O „MOC-i“ (31.05.2007)
Lid jsme my (26.05.2007)
Demokracie, meč a váhy (10.05.2007)
Otevřený dopis Poslanecké sněmovně (01.05.2007)
Bohatství, příjem a moc (17.04.2007)
Šikana v blázinci (03.07.2006)
Neumíme žít bez nepřítele (15.06.2006)
Předvolební mumraj jako příležitost k hlubší reflexi fungování českého reálného kapitalismu (11.06.2006)
Úcta k ústavě – jak se to hodí? (09.06.2006)
Stanovisko SDS k aktuální politické situaci (06.05.2006)
Pozvánka na první setkání fóra (06.05.2006)
Za demokratickou a sociální republiku (06.05.2006)
Politická příživa (05.05.2006)
Nová Solidarita v Polsku? (20.04.2006)
Proč se neklaním „demokracii“ (19.04.2006)
Hloupý zákon mě málem stál život (13.04.2006)
Smějí být v demokracii povoleny jen demokratické názory? (19.12.2005)
Limity demokracie aneb každé ovoce má svého „červa“ (04.05.2005)
Srovnání chápání a významu demokracie v České republice a v Německu (22.05.2004)
Žádné „zločiny komunismu“ neexistují (10.02.2003)
Stanovisko SDS k porušování demokracie v ČR stranami, zastoupenými v Parlamentě (18.05.2002)
Společně za demokracii (16.05.2002)
Rakouská investice do českých poslanců (23.03.2002)

[Akt. známka (jako ve škole): 2,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Josef Skála | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Haló noviny

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1774 (1774 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1355 (1355 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1387 (1387 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
893 (893 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1522 (1522 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1322 (1322 hl.)
Prohnilý humanismus !!
898 (898 hl.)

Celkem hlasovalo: 9151


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.