logo SDS
Dnešní datum: 05. 06. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 35
Prům. 22.5
21 denni
Max. 647
Prům. 459.2

Nyní si čte web : 58 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Šikana v blázinci

Vydáno dne 03. 07. 2006 (6383 přečtení)

Před mnoha lety uveřejnil Mladý svět tuto Renčínovu karikaturu: v širé a šeré krajině stojí u rumpálu typický chlápek s placatou čepicí a šálou. Od rumpálu se táhne lano, až někam za obzor. Muž třímá kliku stroje a sebevědomě prohlašuje: „Na dané znamení začnu svítat!“

Po volbách demonstrovali na Václavském náměstí militantní příznivci pravice a požadovali premiérovo odstoupení. S nasazením života (alespoň se tak tvářili) si chtěli vydupat něco, co nastane stejně nevyhnutelně, jako východ a západ Slunce. Neboť pořád ještě máme Ústavu. Nesmyslnost jejich snažení korunoval (jejich) prezident, který demisi odmítl a označil za nezodpovědnou.

I jednomu velmi zkušenému novináři připadá situace v české kotlině podobná blázinci: nepřiměřená zuřivost a nesmiřitelnost politického boje, podpásové hmaty, neurotické projevy a nenávist mezi aktéry dosáhla intenzity historicky přelomových chvil, ačkoliv jinak v kraji obilí sílilo, vrabci cvrlikali, integrace do Evropy kořenila a škodovky se vesele exportovaly. Někteří komentátoři poctivě hledali příčiny epidemie vztekliny (a nenacházeli žádný rozumný důvod), jiní ji rozdmýchávali (většina). Dovolím si poukázat na některé možné příčiny tohoto stavu.

Především je nutné říci, že nenávistné štvaní směřovalo zprava doleva. Vrcholem byly fyzické útoky na dva poslance, poplivaná a pomočená vrata sídla strany a rozbité vývěsky, proti čemuž mohla levice postavit jenom šipky dolů. Slabý čajíček. V novinách se hraje proti levici power play standardně (MFD, LN), na internetu už chronicky. Ilustrace: na stránkách zjišťujících volební preference získávala ODS padesát až šedesát procent hlasů, ČSSD do deseti, komunisté tři. V diskusích k článkům bylo možné číst na adresu levice i takovéto výhrůžky: „Už jste si vybral kandelábr? Vy komunistická hlásná trubko, budete viset na kandelábru!“ (Honza™ na Neviditelném psu) „Cheb se za patnáct let nezměnil - bolševiky tu pořád chceme věšet...“ (Janabok tamtéž) Nebo: „Komouše by stát neměl chránit, kdo komouše oddělá, ten by si to musel srovnat pouze se svým svědomím.“ (Charlie tamtéž) Poměrně typický je výlev pravicového aktivisty, který sám sebe nazval „Já si tě najdu ty zmrde“: „Paroubek je hnusná svině, ať už táhne s tou svojí obludou do prdele!“ Nutno podotknout, že podobné výroky ve směru zleva doprava prakticky nelze nalézt.

Jak je možné, že pravice, ať už liberální nebo konzervativní, která všude ve světě vystupuje s určitou noblesou, snaží se působit spíše aristokratickým dojmem, se u nás chová (mírně řečeno) nepříliš kultivovaně a její příznivci dokonce přijímají manýry nejhoršího póvlu a galerky? Domnívám se, že takovéto chování má, mimo jiné, také následující tři příčiny.

Za prvé - zatímco na Západě je pravice šlechtěna už po staletí, u nás vznikla po totalitní pauze jako plod bouřlivého ekonomického vývoje devadesátých let. K významnému majetku se dobrali (vedle restituentů a lidí s mimořádně ostrými lokty) především ti, kteří měli startovní pozici výhodnější než běžný občan a mohli hned zpočátku investovat ostatním nedostupné částky. Tedy především řezníci, zelináři, veksláci, číšníci, taxikáři a pumpaři, neboli socialistická šedá zóna. Na druhé straně pak, zcela paradoxně, komunistická zářivá a transparentní rudá zóna, nomenklaturní normalizační tatínkové a jejich potomci, kteří měli vedle prostředků i styky a přehled.

O morálním profilu a charakteru příslušníků obou zón není se nutné šířit. Dnes tvoří voličské tvrdé jádro pravicových stran a navyklé způsoby a modely chování z obchodního styku (nečestné jednání, nezaplacené faktury, vydírání, traverzy, bomby pod mercedesem a nájemní vrazi) přenášejí do politiky. Snahy Krejčíře, Pitra a Mrázka (in memoriam) o zdiskreditování levice specifickými prostředky podsvětí jsou zcela zjevné, českými jinak velmi horlivými investigativci kupodivu opomíjené. Tito lidé nenávidí levici, protože se obávají právní revize svého majetkového postavení - a ODS je v jejich očích zárukou zakonzervování stávajících poměrů (což je ČSSD také, oni to však nechtějí vědět). Proto ty obchodnické slevy za volební lístky, nátlak na zaměstnance, mobilisace rodinných příslušníků a přehnané až hysterické útoky doleva, strašení návratem k totalitě.

Za druhé - o nenávistné a levici nepřátelské prostředí se zasloužila také média. V koloritu specificky pražského prostředí s jeho pravicovou deviací a (z evropského hlediska) zatouchajícím měšťáckým provincionalismem se čeští novináři postavili do role bojovníků proti rudému nebezpečí - a bojují, šestnáct let po jeho dobrovolném odchodu ze scény, s vervou a intenzitou nejenom nevídanou, ale i nevídaně směšnou. A protože by jim nikdo nevěřil, že KSČM může se svými třinácti procenty ohrozit nebo dokonce zvrátit politické poměry, vyrábějí z ČSSD stranu, která by mohla znovu zavést totalitní politické prostředí. Samozřejmě je pak v boji proti tak nebezpečnému nepříteli dovoleno vše. Nepodložené dohady novinářů se po několikerém opakování stávají v očích pravičáků fakty; i když se potom ukáže jejich nesmyslnost, nikdo je už nedementuje a neomluví se. Levicoví politici jsou zesměšňováni takřka za každou cenu.

Když při TV diskuzi připravila televize Jiřímu Paroubkovi pro optické vyrovnání nižší tělesné výšky oproti jeho protivníkovi stoličku, spustil se nevídaný řev o klamání veřejnosti a premiérově falešnosti. Utichl sice, když se ukázalo, že „podloženej“ byl i Bush a že jedna drobnější kandidátka za ODS měla dokonce pod zadnicí polštářky, ještě v minulém týdnu si ale neodpustil zlomyslné rýpnutí Martin Komárek v MFD když napsal (po neúspěchu Miroslavy Němcové), že Paroubek „náhle povyrostl a nepotřeboval ani stupínek, který používal v televizní debatě“.

Stejně nekorektní a posměšné poznámky používají i modří svazáci z České televize. Předvolební průzkum preferencí jednotlivých politických stran komentovali v reportáži hlavní zpravodajské relace předsedové stran. U všech to proběhlo normálně, jenom Jiřího Paroubka (preference ČSSD v té době prudce stoupaly) uvedla Nora Fridrichová slovy: „Paroubek se pochválil.“ A přitom následovalo zcela standardní a nikterak vychloubačné stanovisko premiéra, který pouze vyjádřil radost nad zlepšujícími se výsledky a naopak varoval před sebeuspokojením. Stížnost na toto chování reportérky Rada ČT označila jako neopodstatněnou. Příště to můžeš zkusit zase, veřejnoprávní dívčino, a možná za dobře odvedenou práci dostaneš i prémie, zní v podtextu takového rozhodnutí. Důsledkem popsaného chování médií pak je to, že občan, dnes a denně masírovaný novinářskou k levici nepřátelskou propagandou, se domnívá, že vůči tomu levičáckému štvanci si může dovolit vše. Včetně fyzického napadení.

Za třetí - za nenávistným chováním pravicových příznivců je možno vystopovat i nedostatky v charakteru tohoto národa. Utlačován po staletí mnohem silnějšími, často i na prahu ohrožení své existence, vyvinul se u něj silný sklon k cyklistickým (ne)způsobům: nahoru se hrbí, dolů šlape. Občan, který za čtyřicet let totality neprojevil sebemenší známku statečnosti (o aktivnějším odporu ani nemluvě) a pečlivě odevzdával vrchnosti desátky, aby nevyčníval, se náhle stává bojovníkem proti neexistujícímu rudému nebezpečí. A jak z jeho projevu vyplývá, je ochoten přinést i oběť nejvyšší. Kdyby ji od něj někdo skutečně požadoval, znovu zaleze. Nesmyslné vyvádění příznivců pravice tedy ze všeho nejvíce připomíná šikanu, s cyklistikou neodlučně spojený a oblíbený český sport. Známý poznatek psychologů o tom, že týrané, zneužívané a šikanované dítě samo v dalším svém životě týrá, zneužívá a šikanuje, se tak potvrzuje i v měřítku celého národa.

Necivilizované a nekulturní chování pravičáků je bohužel průvodním projevem demokratických poměrů, stejně jako obrovské zvýšení kriminality. „Demokracie hlavně hovad,“ pravil na počátku devadesátých let Ludvík Vaculík v reakci na uřvanost a hulvátství nových poměrů. „A také zbabělců,“ dovolil bych si dodat podle Škvoreckého.

Britské listy, 3. 7. 2006, Miroslav Kodet

SDS doporučuje:

Esej Karla Kosíka Lumpenburžoazie a vyšší duchovní pravda z 15. 5. 1997


Související články:
(Problémy - demokracie)

Turecko: Erdoganova vláda musí reagovat na tužby po demokracii a svobodě (03.06.2013)
K obecnému referendu (26.11.2011)
Josefe Dobeši, podejte demisi (07.11.2011)
V Praze jde o peníze vždycky až v první řadě (26.05.2011)
Pražská rarita - diumvirát v čele kontrolního výboru (01.03.2011)
Pomůže ÚS referendu? (07.11.2009)
Soumrak „přeběhlíků“? (01.04.2009)
Jak získat občany pro účast na veřejné správě obce? (25.11.2008)
SDS proti aroganci moci (02.07.2008)
Otevřený dopis studentů bývalému prezidentovi k výročí 17. listopadu (17.11.2007)
Svoboda, Politkovská a Rusko (09.10.2007)
Proč zrovna odmocnina? (05.07.2007)
O „MOC-i“ (31.05.2007)
Lid jsme my (26.05.2007)
Demokracie, meč a váhy (10.05.2007)
Otevřený dopis Poslanecké sněmovně (01.05.2007)
Bohatství, příjem a moc (17.04.2007)
Neumíme žít bez nepřítele (15.06.2006)
Předvolební mumraj jako příležitost k hlubší reflexi fungování českého reálného kapitalismu (11.06.2006)
Úcta k ústavě – jak se to hodí? (09.06.2006)
Stanovisko SDS k aktuální politické situaci (06.05.2006)
Pozvánka na první setkání fóra (06.05.2006)
Za demokratickou a sociální republiku (06.05.2006)
Politická příživa (05.05.2006)
Nová Solidarita v Polsku? (20.04.2006)
Proč se neklaním „demokracii“ (19.04.2006)
Hloupý zákon mě málem stál život (13.04.2006)
Smějí být v demokracii povoleny jen demokratické názory? (19.12.2005)
Demokratický azimut (30.05.2005)
Limity demokracie aneb každé ovoce má svého „červa“ (04.05.2005)
Srovnání chápání a významu demokracie v České republice a v Německu (22.05.2004)
Žádné „zločiny komunismu“ neexistují (10.02.2003)
Stanovisko SDS k porušování demokracie v ČR stranami, zastoupenými v Parlamentě (18.05.2002)
Společně za demokracii (16.05.2002)
Rakouská investice do českých poslanců (23.03.2002)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Miroslav Kodet | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Britské listy

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1685 (1685 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1276 (1276 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1231 (1231 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
847 (847 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1467 (1467 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1177 (1177 hl.)
Prohnilý humanismus !!
849 (849 hl.)

Celkem hlasovalo: 8532


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.