logo SDS
Dnešní datum: 01. 10. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 8
Prům. 8
21 denni
Max. 330
Prům. 229.3

Nyní si čte web : 37 uživ.

11. Nezařazeno - tisk

* Krize se budou opakovat

Vydáno dne 27. 11. 2008 (6579 přečtení)

»Jsme schopni se poučit z předchozích krizí, ale nikdy ne dostatečným způsobem. Takže vždycky je potřeba trochu si potlouct hlavu a pak teprve můžeme pokračovat,« říká k nynější situaci na světových trzích Michal Petrman, hlavní partner české pobočky auditorské a poradenské společnosti Deloitte.

E: FBI vyšetřuje dvě hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac, investiční banku Lehman Brothers a pojišťovnu AIG. Zkoumá, kdo nese vinu za dezinformace, které významně přispěly k propadům na trhu. Nevidíte paralelu s kauzou zkrachovalé firmy Enron, kdy se vyšetřování dostalo až k auditorům?

Příčiny krize vidím někde jinde: Celý finanční sektor hnaný dlouhodobou konjunkturou se začal vyčerpávat, začaly se vyškrabávat poslední zdroje dalších možných zisků. Spousta institucí se proto začala pouštět do víc a víc rizikových obchodů.

Další faktor je ten, že finanční sektor, stejně jako celá ekonomika, se víc a víc globalizuje. Instituce jsou rozprostřené po celém světě, ve spoustě teritorií. Komplexnější jsou i produkty. Vznikají takové, které tady v minulosti nebyly, například kreditní deriváty. A jejich využití a kvalita se regulátorům velmi těžko stoprocentně kontroluje.

Problémy, které se v souvislosti s krizí vynořily, jsou do značné míry nové a já sám jsem do značné míry zvědav, co se stane.

E: Zmínil jste posedlost »neustálým růstem«, která vedla k investování do stále rizikovějších produktů. Neměl někdo přijít a říct »Pozor, ta rizika jsou už příliš vysoká«?

Teď možná budu trochu cynický. Všechny podniky se snaží maximalizovat své zisky. To je přece základ tržní ekonomiky. A v maximalizaci pokračují až do doby, dokud si nespálí prsty.

Jsme schopni se poučit z předchozích krizí, ale nikdy ne dostatečným způsobem. Takže vždycky je potřeba trochu si natlouci hlavu a pak teprve můžeme pokračovat dál.

Můžeme se bavit o tom, zda regulátoři neměli reagovat dříve a lépe. Zda finanční instituce neměly mít lepší řízení rizik, zda neměly být konzervativnější a opatrnější.

Ale stejně si myslím, že praktická zkušenost a nabití nosu jsou důležité. Tomu se nevyhneme.

E: Nyní se zoufale hledá viník. Jsou jím regulátoři, banky, auditoři? Nebo někdo jiný?

Já si myslím, že zodpovědnost je rozředěná mezi všechny aktéry. Nedá se vybrat jeden viník.

Problém je v tom, že rizika byla velmi zastřena, banky na ně reagovaly standardním způsobem který nebyl odpovídající a rizika tak nebyla správně ohodnocena.

E:  Neměli v tuto chvíli sehrát svou roli auditoři? Komentátor agentury Bloomberg Jonathan Weil napsal, že kolaps hypotečních agentur Fannie a Fredie byl jeden z největších účetních podvodů spáchaných za denního světla. Problémy podle něj byly odhalitelné i pouhým skeptickým (nikoliv speciálně trénovaným) okem. Neměli právě auditoři zvednout prst?

Vzhledem k tomu, že Deloitte v některých těch institucích figuruje jako auditor, by asi nebylo vhodné, abych věc komentoval konkrétně. Navíc skutečně neznám detaily a tak bych ani nemohl dát úplně fundovanou  odpověď.

Obecně ale budu hájit naší profesi. Auditoři mají smůlu, protože jsou vždycky první na ráně.  Ale často je jejich role špatně pochopena. Auditor nedává záruku, že finanční instituce je stabilní, neurčuje, zda správně investuje aby měla zisky, a neříká kam nemá investovat, aby neutrpěla ztráty. Kdybychom toto měli a uměli to dělat, byl by to skvělý byznys. Auditorova role je ale jiná. ... Má pouze za úkol zhodnotit, zda účetnictví, které mu auditovaná firma předložila ke kontrole, odpovídá v daném okamžiku realitě. Nic víc.

E: Takže se neobáváte podobného vývoje jako po kauze Enron, kdy se z velké auditorské pětky po pádu firmy Arthur Andersen stala velká čtyřka? Nemůže nyní vzniknou velká trojka či dvojka?

Myslím, že ne. V posledních zhruba dvaceti letech došlo k velice razantní koncentraci v oblasti auditu. Velká čtyřka nyní dominuje byznysu a ostatní firmy jsou daleko, daleko za ní. Což je mimochodem podle mne špatně, není to zdravá situace. Nemyslím si, že by regulátoři vůbec připustili, aby zmizelo jedno z těch čtyř jmen. V takovém případě bychom se dostali do čistě praktických problémů – spousta velkých firem by měla velký problém sehnat odpovídajícího auditora a konkurence na trhu by se dále snížila.

Může se ale stát jiná věc: třeba se znovu obnoví diskuse o tom, zda dále neupravit pravidla, která regulují auditní profesi.

E: Neměla by se tedy pravidla v tuto chvíli začít zpřísňovat?

Ta pravidla si už výrazným zpřísněním prošla -  jak ve Spojených státech, tak v EU. Shodou okolností i nově přistoupivší země, Českou republiku nevyjímaje, mají povinnost zrekonstruovat své zákony ohledně auditu.

Myslím, že pravidla jsou nastavená dobře. Dokonce bych řekl, že v období po Enronu to bylo až přehnaně přísné. V tomto nevidím problém.

E: Francouzský prezident Nicolas Sarkozy prohlásil: »Pojďme společně budovat regulovaný kapitalismus.« Myslíte si, že celý finanční systém potřebuje větší zásahy či kontrolní mechanismy?

Vzhledem k tomu, jak se světová ekonomika globalizuje, současný systém regulace už není zcela vyhovující. Regulátoři jsou na národní bázi. Mají jen omezené možnosti regulovat činnosti institucí v dalších zemích.

A tak se může klidně stát, že banka podléhající třeba francouzským regulátorům se dostane do potíží v Thajsku. To může strhnout i mateřskou společnost, aniž by regulátor v mateřském sídle mohl dosáhnout na pobočku kdesi na opačném konci světa.

Je to námět k zamyšlení nad systémem regulace. Nemyslím si, že by ten současný odpovídal tomu, kam se vyvíjí ekonomika.

E: Je ale reálné, aby se světoví lídři dohodli na takových jednotných pravidlech?

Pokud současný systém bude natolik slabý, že může zapříčinit poměrně hluboké globální krize, mohl by to být dostatečně silný impuls. Bez toho jsou šance poměrně malé. Národní zájmy budou převažovat.

E: Nezmění se po nynější krizi nahlížení na hodnocení rizika?

Možná je to trochu cynické, ale podle mě se cyklus bude dál opakovat. Teď jsme poučení ze současné krize. Zpřísní se pravidla, utáhne se risk management, lidé budou při nákupu opatrnější až do doby, kdy nastane konjunktura.

Potom začne obezřetnost pomalu opadávat, pravidla se začnou mírnit a přijde nová krize. Její důvody ale budou jiné, než u té dnešní. Takový je život. Já si myslím, že s tím prostě musíme počítat. 

E: Přejděme na domácí půdu. Auditujete velké množství firem. Co tuzemské podniky v současnosti trápí nejvíc?

Je to víc faktorů. Určitě jedním z nich je vývoj kurzu. Jsme otevřenou ekonomikou, která je hodně závislá na exportu. A s tempem, kterým posilovala koruna v poslední době, se málokterá firma dokáže vypořádat. Některé firmy už ohlásily redukci výroby, přesouvání jinam, nebo dokonce úpadek jako v případu Crystalexu. Obávám se, že to ještě není u konce. V kombinaci s oslabením poptávky na evropských trzích to bude mít velký dopad na exportéry.

Opět ale platí, že všechno zlé je k něčemu dobré. Ať budeme chtít nebo ne, budeme muset zvyšovat produktivitu práce. Služby a výrobky, které nejsou dlouhodobě konkurenceschopné, budeme muset vypustit a najít něco nového. Musíme hledat výrobky s velkou přidanou hodnotou a na tomto poli prorazit i ve zhoršených podmínkách.

E: Vaše firma je silná v poradenství při akvizicích. Pozorujete nyní nárůsty nebo poklesy v počtu prodávaných firem?

Určitě je vidět, že v posledních měsících je tu výrazné oslabení v oblasti fúzí a akvizic. Firmy jsou samozřejmě opatrnější, nejdou tolik do rizik, peníze si schovávají na jiné účely. Velmi zvažují každou fúzi.

E: Takže nabídka firem by byla, nicméně poptávka slábne…

Ano, je to tak. Byla zde určitá vlna výprodejů středně velkých a menších firem, nicméně nakupující jsou už skutečně opatrnější. I některé prodeje, které byly rozjednány a ohlášeny, jsou nyní zmrazené. A tato situace určitě ještě nějakou chvíli potrvá.

Ekonom, Praha, 20. 11.  2008, Aleš Vojíř, Tomáš Plhoň[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 13 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Ekonom

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1773 (1773 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1355 (1355 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1384 (1384 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
893 (893 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1522 (1522 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1319 (1319 hl.)
Prohnilý humanismus !!
897 (897 hl.)

Celkem hlasovalo: 9143


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.