logo SDS
Dnešní datum: 03. 06. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 37
Prům. 23
21 denni
Max. 647
Prům. 455.4

Nyní si čte web : 61 uživ.

03. Rozhovory, diskuse

* Banky jako zombie aneb jiný pohled na Klausovu „chřipku“

Vydáno dne 08. 04. 2009 (7288 přečtení)

Ve vysoce sledovaném internetovém televizním pořadu pro agenturu Reuters odpovídal 6. dubna americký miliardář George Soros. Odkaz na zkrácené video z pořadu a český překlad zlomků Sorosova vyjádření v rozhovoru najdete níže. (mn)

Ten [finanční] systém se skutečně porouchal, to už jsem vysvětlil ve své knize. To, co následovalo po pádu firmy Lehman Brothers, to byla událost, která změnila pravidla hry. Ve své před rokem vydané knize jsem řekl, že to byl nejvážnější krach za mého života, ale to jsem nečekal, že ten systém skutečně klekne. A že se jeho funkce budou muset uměle podporovat. Jenže tahle podpora funkcí se nedá rozšířit na celý svět, a tak setkání G20 bylo především významné, že poskytlo podporu zbytku světa, který svůj bankovní systém nedokáže garantovat způsobem, jak to dělají USA a Evropa. A do značné míry se to povedlo. A je to velmi důležitý krok, protože je to poprvé, kdy úřady skutečně předvídaly příchod krize a předešly jí.

...

Myslím, že existuje reálné nebezpečí, že lidé nechápou, že se systém zásadně poškodil a že že už není návratu zpět, odkud jsme přišli.

...

Nečekám, že se ekonomika USA oživí ve 3. nebo 4. čtvrtletí. Takže si myslím, že směřujeme do pěkně dlouhého útlumu.

...

V roce 2010 by snad nějaké [oživení] mohlo nastat. Kdy dojde k oživení, to záleží na tom, jak hluboko klesneme. Očekávám, že se bude ekonomika USA vyvíjet podle obráceného znaménka pro odmocninu. Jinými slovy, jakmile narazíte na dno, automaticky se trochu odrazíte. Ale pak z toho nevylezeme po křivce tvaru V nebo nějak podobné, ale ustálíme se tam. Klesneme.

...

[Public-private investment partnership = veřejno-soukromé investiční partnerství] ... bude fungovat, ale nebude to stačit. A navíc je to skrytá podpora bankám. A kvůli tomu se sníží vůle Kongresu poskytnout čerstvý kapitál, poskytnout kapitalizaci „čistým“ bankám. Úřady pracují s penězi, které mají k dispozici, které jim od veřejnosti zbyly, a z těch už vzaly 100 miliard a přidaly 900 miliard z rozvahy Federální rezervní, takže mají bilion dolarů a my tu pak skutečně máme efekt zvyšování některých majetkových hodnot.

...

Co jsme teď vytvořili - máme bankovní systém, který je jako celek v zásadě insolventní. Předpokládaná hodnota majetku je menší než závazky. Takže tu máme manko. Ať si uděláte výpočty, jak chcete, je to jeden a půl bilionu dolarů. No a teď jsme vytvořili situaci, kdy se budou moci banky vydělat na cestu z jámy. Když to ale budou dělat, budou ekonomiku zatěžovat, místo aby ji stimulovaly. Budou odsávat životodárnou krev - abych tak řekl - zisku z reálné ekonomiky, jen aby samy zůstaly na živu. Máme tu situaci bank-zombií. Není to nutně navždy, myslím že je způsob, jak dosáhnout rekapitalizace. Právě probíhající zátěžový test by mohl být prekurzorem k úspěšnější rekapitalizaci...

...

[V reakci na návrh představitele Centrální banky Číny vytvořit novou měnu ze ZPČ = Zvláštní práva čerpání - Special Drawing Rights (SDR), používaná v MMF ]  Ten navrhoval, aby ZPČka nahradila dolar jako mezinárodní měnu, o tom on mluvil. To by se mohlo v dlouhodobé perspektivě stát, ale k tomu máme ještě hodně daleko, protože ZPČka nejsou měna, ale jen účetní položka v MMF. Nicméně tahle položka přináší efektivně peníze, je to mezinárodní tvorba peněz. A to je podle mne velmi užitečný krok za dané situace, protože tu máme úvěrový kolaps a k jeho překlenutí potřebujete přinést peníze. A to je, co my děláme tady - víte, co se děje s rozvahou Federální rezervní nebo co dělají v Evropě. Třetí svět to nedokáže. Takže ZPČka to dělají efektivně, a to co obhajuji a co skutečně nebylo včleněno do rozhodnutí G20 je to, aby bohaté země prováděly transferové alokace do chudých zemí, které to potřebují. Pro USA nebo Francii jsou tahle ZPČka na nic, protože samy nepotřebují získávat úvěry od MMF...

...

Myslím, že dolar je teď předmětem diskuse a já si myslím, že se bude muset systém reformovat, že se budou muset USA podřídit stejné disciplíně, která je kladena na ostatní země, už jen proto, že jsou hlavním emitentem mezinárodní měny. Byli jsme výjimkou a zneužili jsme toho, porotože jsme efektivně spotřebovali o 6,5% více, než jsme vytvořili. A to stále neskončilo. A to by se nemělo a nebude se opakovat.

...


Poznámka SDS:

Tolik vybrané pasáže ze zprostředkovaného videa. Na webu Reuters se lze dočíst i další podrobnosti z celého rozhovoru. Podle nich řekl Soros i následující:

 • rekapitalizace bank má zatím špatný charakter, vnucený Bushovou administrativou
 • Obamova administrativa dosud nepřišla se zcela jiným přístupem
 • znárodnění bank nepřichází v úvahu
 • dolar je silný ne proto, že ho lidé chtějí, ale protože v něm dluží
 • dolar patrně nezkolabuje
 • zdrojem ekonomické dynamiky USA by mohl být energetický průmysl založený na dobrém řízení
 • v Rusku narůstá kritika Putina, která není potlačovaná
 • hedge fondy klesnou o 2/3
 • vylučování Číny z některých obchodů oslabuje mezinárodní systém a Čínu tlačí do nebezpečných oblastí
 • Čína bude první zemí, která vyjde z recese, patrně ještě v roce 2009
 • světová ekonomika by proto mohla růst od roku 2010
 • Německo si uvědomuje svou odpovědnost vůči státům EU
 • ekonomické obtíže EU upevňují, být členem eurozóny je výhoda
 • východní evropské země jako Litva, Lotyšsko a Estonsko mají vážné problémy
 • Ukrajina je na pokraji bankrotu

Na iHned doporučuji článek: Miliardář Soros: Ekonomika USA bude v útlumu nejméně do roku 2010. Přes zbytečný komentář, že Soros „dlouhá desetiletí byl jedním z těch, kdo z tohoto systému, zejména z neexistující regulace hedgeových fondů, těžili nejvíce“.

A zkuste se vrátit k jinému, několik měsíců starému rozhovoru s Georgem Sorosem Teď kolabuje svět tržního fundamentalismu.

Přeložil a okomentoval Milan Neubert, 8. 4. 2009[Akt. známka (jako ve škole): 0,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: George Soros | Počet komentářů: 36 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1684 (1684 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1276 (1276 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1228 (1228 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
847 (847 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1467 (1467 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1175 (1175 hl.)
Prohnilý humanismus !!
849 (849 hl.)

Celkem hlasovalo: 8526


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.