logo SDS
Dnešní datum: 28. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 20
Prům. 9.9
21 denni
Max. 330
Prům. 230.7

Nyní si čte web : 60 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Výsledek kapitalismu zbaveného pout

Vydáno dne 01. 12. 2008 (6364 přečtení)

„Soukromé před státním“ dosloužilo. Ti samí zastánci zisku, kteří nám po léta předříkávali neoliberální mantru volného trhu, se dnes bez sebemenšího pocitu trapnosti obracejí s důvěrou na stát. Průlom udělal šéf Německé banky Josef Ackermann, který již v březnu 2008 požadoval státní intervence do finančního systému se zdůvodněním, že už v samoozdravnou sílu trhu nevěří. Od té doby v souladu s tím šíří i takový Obchodní věstník myšlenku, že „kapitalismus ... dnes může přežít jen s pomocí státu“.

Když koncernová lobby pískne, jsou Merkelová i Steinbrück připraveni samozřejmě k tanci. Po záchranném štítu ve výši 500 miliard euro k vypiplání nemocných bank je teď na pořadu automobilový průmysl. Zvláště existenční je bída u výrobce aut Opel, který by mohl být vyrván z rukou jeho téměř insolventní koncernové matky General Motors. Ve hře je 27 000 pracovních míst u Opla a desetitisíce míst u jeho dodavatelů. Ideální volební předložka pro Rolanda Kocha, aby se představil jako oddaný zemský otec se záchranným balíčkem ve výši 500 milionů.

Odmítnout takové zespolečenštění ztrát neznamená popírat potřebu státního zásahu. Rozhodující otázkou je, které ohlášené veřejné kroky jsou v zájmu většiny lidí a které slouží jen k tomu, aby zakonzervovaly model vývoje, který vehnal svět do právě začínající těžké hospodářské krize. Hlubší příčiny této krize se dají vysledovat na příkladu německého automobilového průmyslu.

Příčina krize č. 1: Rozdělení příjmů. Banální skutečnost, že si auta nekupují auta, platí i dnes. Výrobce aut střední třídy jako Opel nemůže v době růstu  kdy samotné reálné mzdy klesají, počítat s tučným obratem. Začne-li pak ještě recese, vypadá to na divočinu. Dokonce i takoví poskytovatelé luxusu jako BMW, Mercedes a Porsche, jejichž klientela se v posledních letech koupala v penězích a kteří proto dosahovali špičkových výkonů, teď přijdou o své obraty.

Příčina krize č. 2: Jednostranná orientace na export. Poptávka na německém vnitřním trhu, poškozená v důsledku mzdového dumpingu, společenské krádeže a zkracování renty, se dlouhou dobu kompenzuje rostoucím vývozem. Dosud patřili i němečtí výrobci aut k těm, kdo profitovali ze spotřebního boomu USA, financovanému z dluhů. Tenhle boom však teď definitivně končí a také odbyt aut v Evropě se prolomil o 15 procent. Ekonomika, která závisí extrémně na exportu, se tím propadá zvláště hluboko.

Příčina krize č. 3: Deregulovaný sektor financí. Velké banky se po léta koncentrovaly - namísto své úlohy alokovat hospodářsky smysluplně úspory ve finančnictví - na tzv. investiční bankovnictví: globální spekulace s cennými papíry, vytváření nadbytečných derivátů a šrotových cenných papírů, péče o hedge-fondy a spoluúčast na podnikovém monopolu. Těmito obchody přišly banky po celém světě zhruba o dva biliony dolarů, a tak už teď nemají téměř žádné peníze na zajištění úvěrů v ekonomice. Mnoho středních dodavatelů tím má ohroženou existenci a i samotné automobilové koncerny bojují s rostoucími finančními náklady. Tak třeba BMW musí u nových úvěrů počítat s úrokem 8,9%, s téměř dvojnásobným úrokem než před rokem.

Příčina krize č. 4: Šílenství „hodnoty pro akcionáře“ („Shareholder-Value“, přístup managementu, podle nějž je hlavním cílem vlastníků maximalizovat tržní hodnotu společnosti - pozn. překl.). Skutečnost, že američtí výrobci aut beznadějně technologicky zaostávají, má především jeden důvod: již v 90. letech se staly rostoucí burzovní kurzy ústředním podnikatelským cílem většiny amerických akciových společností, což mělo za následek vykrmování akcionářů vysokými dividendami a odkupování akcií. Americké podniky dávaly v posledních osmi letech každý druhý zapůjčený dolar ne do investic či výzkumu, ale na to, aby na burze skupovali zpět své vlastní akcie. Nositel Nobelovy ceny Robert Solow předpověděl již na počátku tohoto vývoje ztrátu konkurenceschopnosti průmyslu USA kvůli „nadměrnému a nebezpečnému přecenění krátkodobé ziskovosti“. Nastalo přesně to, čemu ani mnohé německé koncerny nezabránily, když mezitím následovaly tu samou strategii.

K tématu krátkodobého honu za výnosy patří obecná priorita finančních investic před věcnými. General Motors dosahoval zhruba už od roku 2001 větší části svých zisků ne prodejem aut, nýbrž se svou dceřinou finanční společností GMAC, která se angažuje na americkém hypotéčním trhu i na různých spekulačních obchodech. Ta se však po výbuchu finanční krize stala z někdejšího honáka výnosů jen jedovatým spalovačem kapitálu, který navíc táhne koncern k zemi.

Všechny tato příčiny krize spolu v konečném důsledku souvisejí. Jsou výsledkem a důsledkem pout zbaveného kapitalismu, který se prosadil jako hospodářský model průmyslových států od počátku osmdesátých let. Veřejné projednávání, že je třeba s krizí opravdu bojovat, musí přinejmenším zveřejnit hospodářské alternativy. Návrh ekonomického postupu na zestátnění automobilky Opel jde v zásadě správným směrem. Veřejný majetek však není samoúčelem, nýbrž prostředkem k cíli: k usměrnění ekonomiky pro obecné blaho místo pro slepý diktát výnosů, k prosazení demokratické kontroly a rozsáhlých zaměstnaneckých práv.

Takže platí: státní peníze jen výměnou za majetková práva, která pak musí být využita k vynucení změny ekonomických priorit. Ke zřetelnému nárůstu mezd oproti jejich dalšímu zříkávání se. K řádné zaměstnanosti oproti dočasné práci. K výzkumu a k investicím do ekologicky udržitelného modelu oproti znehodnocování prostředků vysokými dividendami a výkupem akcií.

Sahra Wagenknechtová, narozená 1969, vstoupila v roce 1989 do SED. Od roku 1990 do 1996 studovala filosofii a novou německou literaturu v Jeně, Berlíně a Groningenu. Wagenknechtová je v předsednictvu Levicové strany a je mluvčí vnitrostranické komunistické platformy. V roce 2004 byla zvolena do Evropského parlamentu. Nedávno vyšla v nakladatelství Das Neue Berlin její knížka »Šílenství metody. Finanční krach a světová ekonomika«.

Neues Deutschland, 28. 11. 2008

Originál pro potřeby SDS přeložil Milan Neubert[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Sahra Wagenknecht | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Neues Deutschland

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1771 (1771 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1355 (1355 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1382 (1382 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
891 (891 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1521 (1521 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1316 (1316 hl.)
Prohnilý humanismus !!
896 (896 hl.)

Celkem hlasovalo: 9132


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.