logo SDS
Dnešní datum: 10. 12. 2022   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 68
Prům. 28.4
21 denni
Max. 650
Prům. 296.3

Nyní si čte web : 72 uživ.

03. Rozhovory, diskuse

* „Všichni jsme králíci“

Vydáno dne 29. 03. 2009 (6338 přečtení)

Nabízíme Vám překlad rozhovoru německého časopisu Spiegel s vrcholným představitelem evropských Zelených, symbolem hnutí mládeže v západní Evropě roku 1968 a účastníkem nedávného setkání europoslanců s českým prezidentem. Důvodem převzetí rozhodně není náš soulad s názory Daniela Cohn-Bendita, ale spíš vědomí nezbytnosti udržovat nefiltrovaný kontakt s evropskými myšlenkovými procesy, abychom se zase nestali Absurdistánem, a potřebnosti české levice vnímat zelené priority jinak, než jak je prezentují zelení Bursíkovci. (mn)

Kdysi byl proti kapitalismu, dnes je rozhodně proti zestátnění: Daniel Cohn-Bendit, vůdce skupiny evropských Zelených, se v rozhovoru pro Spiegel ONLINE staví v boji proti finanční krizi za pragmatickou dvojí strategii: krátkodobé záchranné programy - dlouhodobou, radikální transformaci ekonomiky.

Spiegel ONLINE: Pane Cohn-Bendite, Vy jste byl v roce 1968 v Paříži symbolickou postavou hnutí, které chtělo vymést kapitalismu revolucí. Ten je nyní ve své nejhlubší krizi od konce druhé světové války. Jste teď šťastný?

Cohn-Bendit: Ne. Kéž by to bylo se štěstím tak snadné. Říkali jsme tehdy, že logika kapitalismu je destruktivní a že na svou vlastní dynamiku zahyne. Ano, toužili jsme tehdy po překonání kapitalismu.

Spiegel ONLINE: Ale?

Cohn-Bendit: Ale tehdy se nám dařilo dobře. To je velký rozdíl. V té době nebyla téměř žádná nezaměstnanost, neznali jsme AIDS, ještě jsme neslyšeli o klimatických katastrofách. V květnu 1968 jsme řekli: lidem je třeba dávat mnohem víc, než nám dává kapitalismus. Byli jsme optimističtí. Dnes však mají lidé strach z budoucnosti. Stojíme proti kolabujícímu kapitalismu, ale nikdo nevidí alternativu. Všichni jsme králíci, kteří zírají na krizi jako na hada.

Spiegel ONLINE: Když jste byl revolucionář, měl jste vy a vaši soudruzi co dočinění ještě s poměrně příjemným sociálně tržním hospodářstvím. Neexistovaly by dnes lepší argumenty pro překonání nebo alespoň pro domestikaci globálního turbokapitalismu?

Cohn-Bendit: Za velké hospodářské krize 30. let také existovaly lepší argumenty pro překonání kapitalismu. Výsledkem však bylo převzetí moci nacisty v Německu, druhá světová válka a holokaust, ale také stalinistická perverze dělnického hnutí. Krize proti sobě automaticky nevytvářejí správné recepty.

Spiegel ONLINE: Mnoho levičáků se dnes rozpomíná na staré recepty a vítají zestátnění soukromých firem.

Cohn-Bendit: Socialistické plánované hospodářství jako státní kapitalismus ve východní Evropě na celé čáře zkrachoval. Takže není nic, co bychom mohli a měli využít.

Spiegel ONLINE: Považujete za chybu, když dnes vlády zestátňují banky nebo když jdou do státních podílů ve velkých průmyslových firmách?

Cohn-Bendit: Zestátnění má smysl maximálně jako krátkodobé záchranné opatření. Státní banky přece nejsou lepší než soukromé, podřizují-li se tržním mechanismům. Manažeři státních firem také nejsou od přírody odpovědnější. Náš strategický problém je následující: trh nezná slovo budoucnost. Na trhu musíte myslet krátkodobě. Ale politici, pokud chtějí formovat budoucnost, musejí přemýšlet a jednat dlouhodobě.

Spiegel ONLINE: Neměli by proto politici nutit účastníky trhu k udržitelnému, odpovědnému jednání prostřednictvím regulace?

Cohn-Bendit: Nejen politici jako zástupci státu, ale i zástupci společnosti by měli mít svůj vliv v systému sociálního a ekologického tržního hospodářství. Spotřebitelé, odbory, stejně jako podnikatelé. U železnice by například měli spolurozhodovat spotřebitelé.

Spiegel ONLINE: Srovnal jste se s tržní ekonomikou?

Cohn-Bendit: Tak snadné to není. Musíme za sebou nechat jak totalitu trhu, tak socialistickou totalitu. Tak vypadá nová cesta vpřed. Měli bychom vést diskusi o samosprávě podniků, o družstvech a o participaci v ekonomice. Volný trh musí být ohraničen a regulován podle ekologických a sociálních kritérií. Čelíme obtížnému úkolu zvládnout dnešek bez obětování budoucnosti.

Spiegel ONLINE: To jsou abstraktní hesla. Co to znamená ve vztahu k současné krizi?

Cohn-Bendit: Konkrétně prosazuji například nejen vyschnutí daňových rájů, ale i úplné zrušení bankovního tajemství.

Spiegel ONLINE: To ale moc nepomůže dělníkům, kteří se musí bát o svá pracovní místa.

Cohn-Bendit: Dělníkům v automobilovém průmyslu pomoci musíme, ale nemůžeme pokračovat jako dříve. Nemůžeme zastaralý průmysl držet dotacemi uměle při životě, jako jsme to udělali v ocelářském průmyslu. Budeme i nadále potřebovat automobily, ale ne ty dnešní, a ne tolik. Z trhu prostě musí monstra žeroucí energii a plivající CO2. Musíme investovat do transformace, ne do udržení status quo.

Spiegel online: FDP, jejichž neoliberální ideologie byla partiturou pro boom a následné zhroucení finančního trhu, je zatím největším vítězem krize. Jak si tento paradox vysvětlujete?

Cohn-Bendit: V Německu se delší dobu upevňuje třídní společnost, v níž části střední třídy - a to i ze strachu před úpadkem - myslí jen sobecky. Chtějí vidět klesat své daně a sociální výkony. Stranou těchto egoistů je FDP.

Spiegel ONLINE: Proč nezískali z krize politický zisk solidárně orientovaní sociální demokraté?

Cohn-Bendit: Ti za Gerharda Schrödera prosadili Agendu 2010 (německá „reforma financí“ - čti změny daňové a sociální politiky, pozn. překl.). Podlehli mylné myšlence, že uvolněná tržní ekonomika přinese větší produktivitu a větší prosperitu všem.

Spiegel ONLINE: Ale tomu uvěřili i politici CDU, FDP a Zelených. Vaše strana, Zelení, vesele podporovala spolkovou vládu při fatální deregulaci finančních trhů.

Cohn-Bendit: Samozřejmě. Ovšem i velká většina novinářů vehementně požadovala liberalizaci finančních trhů. Byla to kolektivní halucinace. I když si na to dnes nikdo nechce vzpomenout.

Spiegel ONLINE: Strana Levice (Die Linke, pozn. překl.) je jedinou stranou, která může říci: My jsme vás varovali.

Cohn-Bendit: To jim ovšem pomůže stejně málo jako Zeleným, kteří dávno před ostatními stranami upozorňovali na riziko klimatické katastrofy. V krizi nejde o to, kdo měl v minulosti pravdu, ale kdo přinese přesvědčivé návrhy pro budoucnost.

Spiegel ONLINE: Ve Francii jste právě vydal knihu, která nese název: „Que faire?“ - Co dělat? Takže co by se mělo především udělat?

Cohn-Bendit: Bylo by velmi důležité rozvinout teorii a praxi transformace kapitalismu do sociální a ekologické tržní ekonomiky. Dříve si levice myslela: čekáme na revoluční situaci, provedeme revoluci, pak máme moc a můžeme v klidu budovat novou společnost. Nicméně s ohledem na změnu klimatu už nemáme čas. Nic si nenalhávejme: situace je zpropadeně vážná.

Spiegel ONLINE: To zní dost poplašně.

Cohn-Bendit: Je mi jedno, jak to zní, ale my jsme teď na křižovatce krizí. Současná finanční a hospodářská krize, zhoršující se klimatické krize a globalizační krize, způsobená rostoucí nerovností mezi bohatými a chudými. Tato kombinace nakonec vede ke krizi demokracie.

Spiegel ONLINE: Je-li situace tak vážná, měli by Zelení myslet a vystupovat mnohem radikálněji. Ale jejich vůdci v Berlíně předložili nemastný volební program.

Cohn-Bendit: Mají to těžké. Novináři se zajímají mnohem více o spekulativní koaliční varianty než o návrhy na překonání krize. My Zelení ve Francii vedeme volební kampaň do Evropského parlamentu, v níž říkáme: Chceme, aby v pěti letech mobilizovat přes 1000 miliard euro pro ekologickou transformaci. Musíme v příštích pěti letech snížit spotřebu energie při bydlení na polovinu. Tím se vytvoří miliony pracovních míst.

Spiegel ONLINE: Programy na úsporu energie požadují Zelení přece už dlouhou dobu. Nic nového vás ke krizi nenapadá?

Cohn-Bendit: To není pravda. Zelení navrhují komplexní přestavbu ochrany životního prostředí. ATTAC, odboráři a strana Levice zorganizovali velké demonstrace, se sloganem „Nechceme platit za vaše krize“. Toto odmítnutí nestačí.

Spiegel ONLINE: Navrhovat ekologickou restrukturalizaci ale také nestačí.

Cohn-Bendit: Zelení stojí vždy před velkým problémem. Jsou-li upřímní, musí říct lidem: musíme radikálně změnit náš způsob života a ekonomiky. To bez obětí nejde. To nefunguje bez bez toho, že se něčeho vzdáme. Většina lidí chce reformy, dokud je nepociťují. Ekologická transformace ale nemá nulové náklady.

Spiegel ONLINE: Krize vytvářejí strach a strach probouzí přání, aby se nic neměnilo.

Cohn-Bendit: Strach a apatie jsou fatální. Lidé už byli zklamán politiky. Teď ztratili důvěru v bankéře i manažery a vrhli se s důvěrou zpátky na politiky. Roste frustrace a zatvrzelost.

Spiegel on-line: Jak se tedy mají politici k novým očekáváním postavit?

Cohn-Bendit: Politici si musí vládnutí nově promyslet. Pragmatická správa nestačí. Je třeba mobilizovat kreativitu a síly, které mohou s radikální transformací pohnout. Jsme konfrontováni s velkou intelektuální výzvou. Jaké potenciály dřímají ve společnosti, aniž by musely být nutně vyvolány, to jsme zažili v šedesátých letech. Nemůžeme krizi řešit jako jednotlivá individua, můžeme to zvládnout jen společně. Ale jsme schopni to zvládnout.

Spiegel ONLINE: Obama se nechává zdravit. Yes, we can.

Cohn-Bendit: Ano, to je pravda. Evropa se musí stát avantgardou environmentální transformace. Pouze kombinace zajištění existence a transformace nabízí udržitelné řešení krize. My v Evropě to dokážeme.

Rozhovor vedl Michael Sontheimer

Spiegel ONLINE, 29. 3. 2009

Článek "Wir sind alle Kaninchen" pro SDS přeložil Milan Neubert.[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Daniel Cohn-Bendit | Počet komentářů: 47 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Spiegel ONLINE

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1495 (1495 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1101 (1101 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
975 (975 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
727 (727 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1315 (1315 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
923 (923 hl.)
Prohnilý humanismus !!
716 (716 hl.)

Celkem hlasovalo: 7252


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.