logo SDS
Dnešní datum: 04. 06. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 45
Prům. 15.1
21 denni
Max. 647
Prům. 464.4

Nyní si čte web : 63 uživ.

Okolní události naąima očima

* PDS zahájila v Postupimi svůj 9. sjezd strany

Vydáno dne 02. 11. 2004 (7634 přečtení)

Ve dnes 30. a 31. října se konalo v německé Postupimi (Potsdam) první zasedání 9. sjezdu Strany demokratického socialismu (PDS). Delegáti bilancovali výsledky 14 voleb v Německu v roce 2004 - zemských a komunálních, do Evropského parlamentu a volby spolkového prezidenta.

Projednali a schválili hlavní materiál "Za silnou PDS: sociálně, ale vší silou! - Jako socialistická strana v roce 2006 do Spolkového sněmu". Dále zvolili nové předsednictvo strany, delegáty na sjezd Strany evropské levice, členy spolkové finančně-revizní komise a členy komise pro stanovy strany.

Důležitými body jednání sjezdu byla i reforma strany a změny stanov.
(internetový server PDS)


Předsedou strany byl zvolen Lothar Bisky - hlas mu dalo 89.9% z 418 delegátů sjezdu; jen 35 hlasů bylo proti a pět se zdrželo. Polepšil si ve srovnání s červnem 2003 (78,2%), kdy vyměnil v rámci vnitrostranických bojů Gabi Zimmerovou. Šéfem strany už byl v letech 1993 - 2000. (Handelsblatt)

Bisky hrál na domácím hřišti - 1. zasedání se konalo v hale Caligari ve filmovém parku Babelsberg. Hned v sousedství je vysoká škola filmu, kde byl Bisky rektorem. (Thüringer Allgemeine)

Ve svém projevu umístil Bisky politiku PDS do magického trojúhelníku: protest a odpor, spolupráce s vládami a práce na vizi společnosti, která opustí kapitalismus. (Thüringer Allgemeine) Cílem je návrat do Spolkového sněmu v roce 2006. Ten je ale podle Biskyho možný jedině tehdy, když PDS ukončí své ideologické debaty a věnuje se konkrétní politice. Pokud se to nepodaří, odstoupí z předsednického místa. (Handelsblatt) Varoval před novým soubojem křídel. "Své politické protivníky musíme hledat mimo stranu", prohlásil a žádal rozhodný opoziční kurz k politice rudo-zelené koalice. "Bojujeme za změnu politické orientace", řekl. (Financial Times Deutschland) "Denuncující komunikace nám nepřinesla, kromě bolestivých obvinění a lidí, kteří se od PDS odvrátili, nic, ale vůbec nic, z čeho bych se mohl radovat", prohlásil Bisky. PDS musí být zase vnímána jako strana sociální otázky. (Berliner Zeitung)

Bisky kritizoval německou vládu, že chce vyhrát zápas o lokální výhody nízkými mzdami a daňovým dumpingem. "To, čemu říká Schröder 'vyhrnování rukávů', to přijde statisícům lidí jako 'práce za jedno euro' či jako tlak vykonávat jakoukoliv práci za jakoukoliv mzdu". Proti tomu staví PDS svou "Sociální agendu", k čemuž patří minimální důchod 800€, občanské pojištění, minimální mzda 1400€ a zkrácení pracovní doby. Bisky rovněž požadoval, aby byla plánovaná úprava pravidel pro podporu v nezaměstnanosti jednotná pro celé Německo - 400€. (Handelsblatt)

Bisky poukázal na běžnou praxi, že se v médiích srovnává extrémní pravice s PDS. "Takhle nakládat s našimi soudruhy nenechám. To je nanejvýš nepřístojné. ... je to nesnesitelná facka všem starším antifašistům v našich řadách", oznámil Bisky těm, kdo přežili koncentrační tábory nacistické diktatury. (Neues Deutschland)


Na sjezdu vystoupil i Gregor Gysi. Noviny Thüringer Allgemeine zaznamenaly, že před svým projevem odmítl tento 160 cm vysoký politik nabízený stupínek k řečnickému pultu, aby "zbytečně nebudil falešné iluze". Gysi by mohl mít v PDS jakoukoliv funkci, jenom kdyby chtěl. Nechal i otevřenou otázku, zda se zúčastní voleb v roce 2006. Bývalý šéf parlamentního klubu PDS zopakoval své stanovisko, že se o své kandidatuře rozhodne až v roce 2005. (Handelsblatt) Poukázal na své zdravotní problémy a na svou advokátní praxi. (Financial Times Deutschland)

Gysi řekl na adresu rudozelené vlády, že lidé neprotestovali proti Hartz IV proto, že nevěděli, o co jde. Naopak protestovali, protože přesně věděli, co ten zákon znamená. Gysi varoval společnost před opuštěním solidarity na špatném místě. Neroste rozpor mezi východem a západem, ale mezi těmi nahoře a těmi dole. (Thüringer Allgemeine)

Má-li být PDS v roce 2006 úspěšná, musí se podle Gysiho "vzepřít duchu doby" a musí položit na stůl proveditelné alternativy. "Jen pak bude mít PDS šanci, pokud se opravdu stane stranou německé jednoty". To ale musí bojovat proti všem druhům diskriminace. Navíc musí vzít PDS na vědomí, že 14 let po německém znovusjednocení je "její akceptance na Západě extrémně neuspokojivá" a že by toto vakuum mohlo být vyplněno nově se formující levicovou stranou. "Chceme spolupracovat, takový signál bychom měli vyslat". (Handelsblatt) Gysi dále na adresu PDS připomněl, že "její další existence stále ještě není zajištěna". (Berliner Zeitung)

... Stranická základna slavila comeback své superhvězdy. Opatrný Mesiáš sice nic neslíbil, ale bralo se za hotovou věc, že chce stranu vrátit do Spolkového sněmu. ... Poprvé se Gregor Gysi stáhl z politiky v říjnu 2000 na sjezdu PDS v Münsteru. Tehdy ho napálily zabedněné hlavy ve straně. ... Podruhé oznámil odchod v srpnu 2002. Nastartovala to aféra s bonusovými mílemi: Gysi přiznal, že použil soukromě bonusové míle získané za služební lety s Lufthansou. Jeho odchod překvapil stejně veřejnost jako vedení strany. ... Abstinence trvala dva roky. V neděli stál Gysi zase u řečnického pultu na sjezdu PDS - poprvé za pět let. Bylo to opatrné přiblížení se hvězdy stranické základně. Strana ho nutně potřebuje. Bez známé tváře se návrat do Spolkového sněmu sotva podaří. ... Je jediný, kdo dokáže strhnout sjezd strany a rozpoutat emoce. Do něj si členská základna promítá své touhy a naděje. Proto bude po každém odchodu přijat znovu s otevřenou náručí. (Spiegel Online)


Na sjezdu vystoupil i Kurt Goldstein, čestný předseda Mezinárodního osvětimského výboru, a to právě ve chvíli, kdy Bisky odešel z jednání naproti pravicovým extremistům, kteří uspořádali v Postupimi demonstrativní pochod. Goldstein varoval delegáty před souvislostí sociální demontáže a rostoucí sociální demagogie, které podlehnou nejprve mladí. "Na nás už nefunguje ani revize historie, ani mentalita tlusté čáry". (Neues Deutschland)

Zvláštní diskuse se vedla ve věci vedení volební kampaně do Spolkového sněmu. Bisky nechtěl rozhodnutí uspěchat, ale Gregor Gysi byl jiného názoru. Nakonec bylo rozhodnuto, že kampaň povede Bodo Ramelow z Duryňska, který se stal i členem předsednictva. Ještě v předvečer sjezdu připravil Ramelow společně s Biskym studii, podle níž odporuje Hartz IV v sedmi bodech platné ústavě. Ramelow je excelentní řečník se silným tahem na bránu. (Thüringer Allgemeine)

Delegáti schválili Rezoluci k 60. výročí osvobození od fašismu, která nejen zmiňuje sílící pravicový extrémismus, ale i jeho příčiny, mj. "antikomunismus jako ideologický a politický prostředek prosazování antisociální, antidemokratické, neoliberální politiky". Veřejnosti může být 8. květen podsouván "do vědomí spíše jako den porážky a jako tragédie pro Německo", znovu se může objevit "tradice ohlupování lidu" srovnáváním NPD a PDS. (Neues Deutschland)

Sjezd strany odmítl velkou většinou alternativní návrh stranické levice, podle nějž by se měla PDS soustředit na roli opozice. Zástupci komunistické platformy si stěžovali, že PDS svou účastí na vládách postupně ztrácí na důvěře. Ve vládě je PDS nucena prosazovat reformu trhu práce Hartz IV, a tak se podílet na sociální demontáži. (Handelsblatt) Sahra Wagenknechtová, představitelka komunistické platformy, to kritizovala takto: "Nelze být na spolkové úrovni v opozici a na zemské úrovni prosazovat politiku proti sociální demontáži". (Financial Times Deutschland) Jindy slovně výřečná Wagenknechtová se ale tentokrát držela nápadně zdrženlivě. (Berliner Zeitung)

Sjezd PDS také odmítl návrh evropské ústavy, protože v ní není dostatečně zakotveno občanského řešení konfliktů. "Naše NE EU-ústavě ovšem nemění nic na naší politice 'Více Evropy'", řekl Bisky. Spolková poslankyně Petra Pau se pak ve svém projevu přimlouvala za referendum k evropské ústavě. (Financial Times Deutschland)

Na závěr sjezdu Bisky řekl, že se mu zdají být personálně a obsahově nastaveny výhybky tak, aby se mohla dostat PDS v roce 2006 do Spolkového sněmu jako klub. A v roce 2006 půjde podle Biskyho, který rád cituje klasiky, o "bytí či nebytí" PDS. (Berliner Zeitung)

Bisky posílil jako šéf strany, miláček Gysi se usmířil s členskou základnou a komunistická platforma byla izolována. PDS se prezentuje jako rozhodná, reálně politická a v principu na vládu připravená. Věří, že nadějně zakotvila ve "strategickém trjúhelníku" mezi populistickým protestem, vládní odpovědností a systémovou transformací. Bude to ale stačit, aby se v roce 2006 vrátila do Spolkového sněmu? (Frankfurter Rundschau)


Z německých médií (1. 11. 2004) výběr připravil a přeložil Milan Neubert, 2. 11. 2004


Související články:
(EU - země: Německo)

Za Lotharem Bisky (14.08.2013)
Informace z Německa (28.05.2010)
Další úspěch německé Levice (10.05.2010)
Volby v Německu - úspěch LEVICE, ale vítězství pravice? (27.09.2009)
Nepodstatné volby v Německu (07.09.2009)
Úspěch německé LEVICE (02.09.2009)
Lafontainismus (15.07.2009)
The Missing Split in the German Left Party (15.07.2009)
Levice: rozkol, který se nekonal (15.07.2009)
Aktuálně: Bisky a Lafontaine znovu předsedy německé LEVICE (24.05.2008)
Tato sociální demokracie je už jen slupka (26.02.2008)
Za útoky na levici jsou také její vlastní selhání (18.02.2008)
K zemským volbám v německých Brémách (14.05.2007)
Jakou levici potřebujeme (06.02.2006)
Úspěch levice na regionální konferenci WASG v Berlíně (16.12.2005)
Müntefering kritizuje ukecané soudruhy (05.11.2005)
Velká koalice pod vedením Angely Merkelové brání změně politiky (12.10.2005)
Zveřejněny konečné výsledky voleb v Německu (08.10.2005)
Německé volby 2005 - mnoho povyku pro nic? (05.10.2005)
Příští vláda? Stále není nic jisté (05.10.2005)
Poselství německých voleb (19.09.2005)
„Jde jen o něj“ (11.09.2005)
Levicová strana táhne do boje proti „koalici všech stran“ (01.09.2005)
Marnotratný levičák a sjezd Levicové strany (28.08.2005)
Lafontaine se cítí být dědicem Brandta (11.08.2005)
Wowereit trvá na rudo-rudé vizi (07.08.2005)
Německá PDS si změnila jméno na Levicovou stranu (18.07.2005)
PDS se přejmenovala na Levicovou stranu (17.07.2005)
Levicový blok si dále polepšuje (16.07.2005)
Členové WASG hlasují pro blok s PDS (15.07.2005)
PDS Sasko se přejmenovala na „Levicovou stranu“ (11.07.2005)
Rozhovor s Katjou Kipping (PDS) (05.07.2005)
Schröderova vláda nezískala důvěru, cesta k volbám otevřena (01.07.2005)
Do SPD se vrátila dialektika (29.06.2005)
Německá radikální levice před volbami (26.06.2005)
Lafontaine doufá, Gysi se obává (19.06.2005)
Lothar Bisky a Klaus Ernst vyhlašují: (16.06.2005)
PDS spolu s Lafontainem (13.06.2005)
Trauma USPD (02.06.2005)
Problematický vztah (01.06.2005)
Bisky: Před námi je "osudová volba" (29.05.2005)
K debatě o levicovém volebním bloku (29.05.2005)
PDS se radí o spolupráci s WASG (28.05.2005)
Náhoda, nutnost nebo prostě jen historická šance pro levici? (25.05.2005)
Schröderův kritik Lafontaine odchází na protest z SPD (24.05.2005)
V Německu padla bašta SPD (23.05.2005)
Německo se rozhodlo pro „Den osvobození“, rány ale mokvají (27.04.2005)
Odpadlíci od SPD a PDS se rozhodli založit stranu (24.11.2004)

[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Milan Neubert | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1684 (1684 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1276 (1276 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1231 (1231 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
847 (847 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1467 (1467 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1177 (1177 hl.)
Prohnilý humanismus !!
849 (849 hl.)

Celkem hlasovalo: 8531


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.