logo SDS
Dnešní datum: 04. 06. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 45
Prům. 15.7
21 denni
Max. 647
Prům. 466.2

Nyní si čte web : 71 uživ.

Okolní události naąima očima

* Marnotratný levičák a sjezd Levicové strany

Vydáno dne 28. 08. 2005 (6970 přečtení)

O víkendu se konalo v Berlíně 2. řádné zasedání 9. sjezdu Levicové strany.PDS a přijalo volební program pro nadcházející volby do německého Spolkového sněmu. Sjezdu se poprvé zúčastnil i bývalý předseda německé sociální demokracie Oskar Lafontaine a podařilo se mu chytnout za srdce i staré stranické kádry.

Upřímně řečeno - stranické špičky měly trochu z průběhu zasedání strach. Ani ne tak z přijetí či nepřijetí volebního dokumentu - ten už byl představen na minulém mimořádném zasedání strany, při němž došlo k přejmenování - ale spíše z reakcí delegátů sjezdu na Lafontaina a na předpokládaný budoucí sjednocovací proces strany s Volební alternativou - práce a sociální spravedlnost (WASG). Tři dny před berlínským zasedání se předseda Lothar Bisky zmínil v souvislosti s vytvořením levicové frakce a s plánovaným sjednocením PDS a WASG o svých obavách z možných problémů. „Bude to ještě podstatně komplikovanější, než co jsem dosud prožil“, řekl Bisky berlínským novinám Tagesspiegel. Dodal, že trochu pociťoval nejistotu, když v uplynulých měsících probíhal prudký vzestup preferencí Levicové strany, a že když na západě i na východě vyroste vedle sociální demokracie další levice jako mohutná síla, „počítá kvůli tomu se vší zlobou tohoto světa“.

Tím Bisky i trochu připomněl kampaň, kterou zahájily proti Oskaru Lafontainovi noviny „Bild“, když otiskly fotky Lafontaina z jeho dovolené na Mallorce a když ho označily za „marnotratného levičáka“ („Luxus-Linker“). V následné „debatě o luxusu“ byl Lafontaine kvůli svému způsobu života silně napaden. Do celé záležitosti se zamíchal i evropský poslanec za Levicovou stranu.PDS André Brie, který v této souvislosti Lafontaina kritizoval. Bisky za to musel poslance Brie pokárat. Takovou výtku „z úst evropského poslance“ prý považuje „za velmi absurdní“. André Brie ovšem současně v souvislosti s projektem Levicové strany poukazoval na další problémy strany jako její přestárlost a malé styčné body s kritickými intelektuály. Předseda Bisky odmítl i tyto výhrady: „Proces směřující k nové levici běží sotva tři měsíce, takže takový odsudek považuji za velmi předčasný“.

Volební kampaň v Německu se pomalu dostává do horké fáze. Známi už jsou všichni kandidáti. Levicová strana splnila, co slíbila - společnou kandidátku levicových sil nalevo od sociální demokracie. Jsou na ní nejen členové Levicové strany.PDS a WASG, ale například 9 členů Německé komunistické strany (DKP), kterou německé úřady označují za extremistickou. A není to jen nějaká formalita - třeba Horst  Bernard ze Sárska je na čtvrtém místě kandidátky. Volební výsledek to možná trochu poškodí - preference Levicové strany klesly v posledních týdnech na 9% - ale cesta ke sjednocování německé levice se tím rozhodně otevřela. DKP podpořila oficiálně kandidátku Levicové strany heslem „Volte Levicovou stranu. DKP proti velkokapitálu“.

Sjezdové zasedání bez problémů schválilo volební dokument s názvem „Za novou společenskou ideu“. Levicová strana chce vytáhnout do volebního boje především s požadavkem práce pro všechny, s požadavkem na zavedení zákonné čisté minimální mzdy 1000 Euro, na stanovení týdenní pracovní doby nejvýše 40 hodin a na převedení tzv. „prací za 1€“ do standardních pracovních poměrů ve veřejně podporovaném sektoru zaměstnanosti. Dále požaduje Levice základní sociální pojištění, které má měsíčně garantovat 750€ jednotlivcům a 1900€ rodinám se dvěma dětmi, jednotnou druhou podporu v nezaměstnanosti 420€ na východě i západě Německa, minimální důchod 800€. Ve zdravotnictví má být zavedeno solidární občanské pojištění, ve školství vzdělání pro všechny formou všeobecné školy až do 10. třídy. Mají být garantována pracovní místa pro lidi s ukončeným vzděláním a má být zajistěno bezplatné studium a bezplatné mateřské školky. Levicová strana dále požaduje více občanské demokracie pomocí referend a nový daňový systém, který by měl přinést o 60 miliard € více pomocí daně z majetku a dědické daně.

Pro další vývoj sjednocování levice bylo subjektivně velmi důležité vystoupení Oskara Lafontaina na zasedání sjezdu. Ten vstoupil do berlínského hotelu Estrel ještě elegantnější než obvykle - šedé trojdílné šaty a stříbrně třpytivá kravata. Vystrojil se, aby zaútočil na své kritiky. Sebevědomí mu ještě nikdy nechybělo. Po polední pauze přichází Lafontaine téměř nepozorovaně na jeviště. Žádný nástup hrdiny za triumfálních fanfár, jak je to stranických sjezdech běžné. Jednoduše přichází a sedá si na místo na pódiu, zarámován dvěma fotogenickými mladými rudovláskami, z nichž je jedna Katja Kipping, kandidátka saské PDS. Vedle Kipping sedí Gysi, následuje další atraktivní mladá žena. Levicová strana se podle postřehu časopisu Spiegel prezentuje jako strana starých mužů a mladých žen.

Šéf strany Lothar Bisky a volební manažer Bodo Ramelow delegáty na Lafontaina pomalu připravovali už ráno. Vysvětlili jim, že levičák zkrátka nemusí chodit jako popelář. Ramelow dokonce horoval za „radostný socialismus“. První zkušební balónek ostatně vypustil už Bisky, hned když ráno hlasitě pozdravil bývalého šéfa SPD: „Oskare, my tě potřebujeme a stojíme solidárně na tvé straně.“ A straničtí funkcionáři zaznamenali s ulehčením přátelský potlesk jinak těžko poddajných levicových delegátů. To byl první důkaz toho, že se „mediální kampaň proti marnotratnému levičákovi“ Lafontainovi ve straně nepodařila. Každopádně ne teď, 22 dní před volbami. Přes drobící se odhady veřejného mínění demonstrovala Levicová strana.PDS na svém volebním sjezdu svou semknutost. Poslední kritici „marnotratného levičáka“ Lafontaina u delegátů neuspěli a mediální útoky spíše u soudruhů posílili solidaritu s ním. Oskar byl při svém prvním vystoupení na sjezdu strany nakonec oslavován téměř jako volební lídr a miláček strany Gregor Gysi, i když byl zpočátku přivítán jen normálním přátelským potleskem.

Však se také evidentně Lafontaine na svůj projev dobře připravil - Levicová strana v něm získává rétora par excellence. „Nosím luxusní oblek, luxusní kravatu, luxusní boty a luxusní nátělník“, volal do sálu. „A přiletěl jsem luxusním letadlem Air Berlin z luxusního ostrova Mallorka“. „A Mallorku“, řekl dobře opálený Lafontaine, plný sarkasmu, „tu si přece dnes žádný německý pracující nemůže dovolit“. A taky že prý má k dispozici bazén dlouhý 12 metrů, což je k nepochopení. Stranické sjezdové publikum se směje a tleská. Bariéra byla prolomena.

Lafontainovi se však podařilo na svou stranu přetáhnout i konzervativní křídlo strany. Udělal to především poklonou před čestným předsedou levicové strany, Hansem Modrowem. Lidé jako Modrow, poslední předseda vlády NDR, „si u něj vysloužili patřičný respekt“. Není mu jasné, proč se dnes lidé dvoří Michaelu Gorbačovovi, ale reformátorům z SED ne. Tahle pasáž dostala nejdelší potlesk z celého 40-minutového projevu. Bývalý šéf SPD pochválil služebně nejstaršího hrdinu PDS jako „starého partnera“ a - sotva pak domluvil - spěchal pak za Modrowem se srdečným bratrským polibkem. A právě tímto symbolickým gestem vůči Modrowovi si naprosto získal starou gardu PDS.

Levičák ze Sárska se ve svém projevu prezentoval jako tribun lidu. „Lid si znovu politiku přivlastní“, volal. Jako důkaz jmenoval pondělní demonstrace z loňského roku a francouzské NE v referendu k evropské ústavě. Byl to prý „historický  mezník“, když tisíce lidí slavily vítězství na náměstí Bastilly. Podle Lafontainea „národ stojí proti neoliberálům stále více a více“. A za nositele tohoto zdánlivého ducha doby považuje samozřejmě sebe (Spiegel). „Ano, obchází tu strašidlo, strašidlo Levicové strany“, říká. Být levicový, definuje Lafontaine, to znamená být pro slabší - a samozřejmě proti „středopravé vládě“ Gerharda Schrödera.

Lafontaine ve svém projevu připomněl sjezd strany v roce 1946, kdy byly na Východě za Otto Grotewohla KPD (Komunistická strana Německa) a SPD (Sociálně demokratická strana) nuceně sjednoceny do SED. Lafontaine řekl, že je prý hrdý na to, že může být při „dobrovolném sjednocování demokratické socialistické levice“. To, že jako bývalý předseda SPD mluví na sjezdu PDS, považuje za „historické datum“. To odpovídá Lafontainovu přemrštěnému sebehodnocení, slavit svůj vlastní nástup jako historický jev (Spiegel). O svém významu neměl žádné pochybnosti: „Mé vystoupení zde je historickým datem v dějinách dělnického hnutí“ (TagesSchau).

Lafontaine rozsáhle citoval známé básníky a myslitele, především francouzské. Od Rousseaua přes Camuse po Viktora Huga tam byli snad všichni. Zmínil i Rosu Luxemburgovou. Do hlubin volebního programu se vůbec nevydal a komplikovaným maličkostem se nevěnoval. V hospodářské politice požadoval minimální mzdu a regulaci mezinárodních finančních trhů, v zahraniční politice konec německé vojenské aktivity. Hřměl proti rudozeleným, proti neoliberalismu, proti mezinárodnímu finančnímu kapitalismu. Vrátil se ale k výtkám ohledně pojmu „Fremdarbeiter“. Jeho výrok před několika týdny, že „fremdarbeitři“ berou otcům německých rodin práci, se stal v PDS předmětem ostré kritiky kvůli zvuku nepřátelství vůči cizincům. Lafontaine obvinil na sjezdu své kritiky z „gigantické licoměrnosti“. „Já jsem demokratický socialista, jsem internacionalista a nenechám si od nikoho ořezávat svou čest“.

Po Lafontainovi vystoupil Gregor Gysi, rovnou vítaný jásotem. Ukázal, že teď má Levice k dispozici dva velké rétory. Gysi je v projevu nejprve bavičem, je veselý, dělá si legraci. Přál si trochu více života v sále a toho se mu plně dostalo. A za této situace se pak pokouší rozptýlit obavy ze sjednocovacího procesu s WASG. Propaguje sen o „společné levici od Meklenburska po Bavory“. Také on se vrátil k debatě o luxusu a žádal sjezd o solidaritu s Oskarem Lafontainem, bral ho v ochranu: „Člověk přece nemusí být jako levičák chudý, musí jen bojovat proti chudobě“. A dodal: „My nekážeme vodu a sami pijeme víno. My kážeme víno“.

V porovnání s předchozími sjezdy byla v Berlíně obrovská semknutost. Dodržovala se délka projevu, chyběla tu obviňování a každá kritika byla formulována jemně. Dodržovala se vnitrostranická disciplína, ale při tom se skutečně diskutovalo a rozhodovalo, třeba v porovnání s CDU, která na sjezdu v Dortmundu nestrpěla vůbec žádnou debatu (TagesSchau). Bojovná Levicová strana vyrazila semknutě do konečné fáze volebního boje.

Z německého tisku připravil Milan Neubert s využitím následujících článků:


Související články:
(EU - země: Německo)

Za Lotharem Bisky (14.08.2013)
Informace z Německa (28.05.2010)
Další úspěch německé Levice (10.05.2010)
Volby v Německu - úspěch LEVICE, ale vítězství pravice? (27.09.2009)
Nepodstatné volby v Německu (07.09.2009)
Úspěch německé LEVICE (02.09.2009)
Lafontainismus (15.07.2009)
The Missing Split in the German Left Party (15.07.2009)
Levice: rozkol, který se nekonal (15.07.2009)
Aktuálně: Bisky a Lafontaine znovu předsedy německé LEVICE (24.05.2008)
Tato sociální demokracie je už jen slupka (26.02.2008)
Za útoky na levici jsou také její vlastní selhání (18.02.2008)
K zemským volbám v německých Brémách (14.05.2007)
Jakou levici potřebujeme (06.02.2006)
Úspěch levice na regionální konferenci WASG v Berlíně (16.12.2005)
Müntefering kritizuje ukecané soudruhy (05.11.2005)
Velká koalice pod vedením Angely Merkelové brání změně politiky (12.10.2005)
Zveřejněny konečné výsledky voleb v Německu (08.10.2005)
Německé volby 2005 - mnoho povyku pro nic? (05.10.2005)
Příští vláda? Stále není nic jisté (05.10.2005)
Poselství německých voleb (19.09.2005)
„Jde jen o něj“ (11.09.2005)
Levicová strana táhne do boje proti „koalici všech stran“ (01.09.2005)
Lafontaine se cítí být dědicem Brandta (11.08.2005)
Wowereit trvá na rudo-rudé vizi (07.08.2005)
Německá PDS si změnila jméno na Levicovou stranu (18.07.2005)
PDS se přejmenovala na Levicovou stranu (17.07.2005)
Levicový blok si dále polepšuje (16.07.2005)
Členové WASG hlasují pro blok s PDS (15.07.2005)
PDS Sasko se přejmenovala na „Levicovou stranu“ (11.07.2005)
Rozhovor s Katjou Kipping (PDS) (05.07.2005)
Schröderova vláda nezískala důvěru, cesta k volbám otevřena (01.07.2005)
Do SPD se vrátila dialektika (29.06.2005)
Německá radikální levice před volbami (26.06.2005)
Lafontaine doufá, Gysi se obává (19.06.2005)
Lothar Bisky a Klaus Ernst vyhlašují: (16.06.2005)
PDS spolu s Lafontainem (13.06.2005)
Trauma USPD (02.06.2005)
Problematický vztah (01.06.2005)
Bisky: Před námi je "osudová volba" (29.05.2005)
K debatě o levicovém volebním bloku (29.05.2005)
PDS se radí o spolupráci s WASG (28.05.2005)
Náhoda, nutnost nebo prostě jen historická šance pro levici? (25.05.2005)
Schröderův kritik Lafontaine odchází na protest z SPD (24.05.2005)
V Německu padla bašta SPD (23.05.2005)
Německo se rozhodlo pro „Den osvobození“, rány ale mokvají (27.04.2005)
Odpadlíci od SPD a PDS se rozhodli založit stranu (24.11.2004)
PDS zahájila v Postupimi svůj 9. sjezd strany (02.11.2004)

[Akt. známka (jako ve škole): 0,20 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Milan Neubert | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1684 (1684 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1276 (1276 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1231 (1231 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
847 (847 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1467 (1467 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1177 (1177 hl.)
Prohnilý humanismus !!
849 (849 hl.)

Celkem hlasovalo: 8531


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.