logo SDS
Dnešní datum: 25. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 18
Prům. 9.3
21 denni
Max. 330
Prům. 217.2

Nyní si čte web : 137 uživ.

11. Nezařazeno - tisk

* „Jde jen o něj“

Vydáno dne 11. 09. 2005 (6447 přečtení)

Překlad aktuálního předvolebního článku časopisu Spiegel, který se soustředil na zákulisní drobnosti předvolební kampaně Levicové strany a pokusil se o analýzu chování jejích dvou protagonistů a jejich vzájemného vztahu. Spiegel sice není Levicové straně nijak příliš nakloněn, ale patří alespoň mezi celoněmecká média, která levicovou stranu neignorují.

Gregor Gysi se v posledních týdnech volebního boje změnil v trpitele: kvůli svému snu o expanzi na Západ slouží Oskaru Lafontainovi - a snáší jeho žádostivost po moci.

Kandidát bydlí v obytném autě: Oskar Lafontaine sedí na bílé kempinkové židli, před sebou má na rozkládacím stolku jablka, hroznové víno a vitamín C v tetrapaku. Poslouchá na kolínském náměstí Roncalli, chráněn uzavíracími zábranami a svými osobními strážci, o čem hovoří muž na velké tribuně vpředu. Lafontaine si usrkává z plastového kelímku. Sem tam se usměje.

Když Gregor Gysi skončí, vstávají za tribunou všichni straničtí spolupracovníci, aby mu zatleskali a aby svého matadora přivítali. Jen Lafontaine zůstává sedět. Gysi schází ze schodů, všichni gratulují - on však hledá přímou cestu davem k Oskarovi, který stále sedí. Lafontaine se zvedá, teprve když Gysi stojí před ním. „Dobrý projev“, říká. A Gysi se usmívá, jako kdyby právě dostal jedničku od pana řídícího.

Nerovná dvojice nadělovala minulý týden ve středu v Kolíně národu čerstvá poselství jako perly: pryč s Hartz IV, pryč s agendou 2010, pryč s vedlejšími životními náklady a útok na velkokapitál. „Roztančíme Spolkový sněm“, slibuje později Lafontaine za jásotu posluchačů. Nenechá ovšem nikoho na pochybách, kdo při tanci povede: on sám.

Když tým snů svolává silou dvou levých srdcí k vyhlášeným volbám, je všude plno - na Východě i na Západě. Oba se potřebují: ten ze Sárska potřebuje PDS pro svůj comeback; advokát z Berlína zase přeběhnuvšího sociálního demokrata pro svůj starý sen: expanzi PDS na Západ. Je to přátelství mužů? Politika a soukromé vztahy, to je prý obtížná věc, říká Gysi, „každopádně jsme na sebe navzájem zatím neházeli svinstvo“. A to už je prý v politice dost.

A Gysi pro svého velkého bratra ze Západu i něco dělá. Podnikl vše pro to, aby vzal Lafontaina v ochranu před svými vlastními soudruhy. Sotva stratég strany André Brie nově příchozího napadl jako „rozhazovačného levičáka“, Gysi svému starému příteli Brie zavolal a zpracovával ho, dokud ten svou kritiku neodvolal.

Přesto však zůstává Lafontaine pro Gysiho neprůhledný. Vícekrát prosil Lafontaina o nějakou přísahu věrnosti - při nočních sezeních v berlínském hotelu Intercity. Gysi nechce, aby Sárčan využil PDS jen jako nástupiště, z něhož vyrazí ke zpětnému převzetí SPD. Lafontaine prohlásil, že chce udělat vše pro nový projekt. Gysi zůstává skeptický. Co když Oskar nakonec sní o fúzi SPD a Levicové strany? Co když den po volbách nasměruje ke své staré straně nějakou nabídku, signál pro spolupráci? Lafontaine stále říká, že zůstal sociálním demokratem. Ne všem ze staré PDS se to líbí.

Gysi se však také smířil s tím, že sice vede novou levici do Spolkového sněmu rovnoprávně s Lafontainem, že však fakticky přijal nezvyklou roli pobočníka. „Telefonujeme si každý den“, říká Gysi. V Lafontainově světě se naproti tomu nový partner neobjevuje: o Levicové straně, o WASG či dokonce o PDS mluví Lafontaine pěkně jako nikdy. O svém spolupilotovi Gysim, který k němu na předvolebním plakátu vzhlíží devótně jako číšník malé výletní restaurace na prominentního hosta, se však nezmíní ve většině svých sólových výstupů ani slovem.

Bývalý předseda SPD mluví spíše o sobě a o tom, jak jako ministr financí „udělal smrtelnou chybu“: „Pozval jsem ke kase banky a pojišťovny“. Jejich představenstva pak „zaútočila“ na úřad kancléře - se zhoubným výsledkem: „Politiku už nedělají strany, nýbrž hospodářské svazy“. Proč se tomu nevzepřel, nýbrž jednoduše všechno odhodil, to už neříká. Důležité je jen to, že je zase tady. On, Oskar, který stojí „ještě stále v tradici Willyho Brandta“ a který je tím pádem vysoko nad onou stranou, kterou opustil - a nad oním, komu prokázal milost své pozdní kandidatury.

Je lidovým tribunem za sociální spravedlnost, který má na zřeteli jen velké celky: historický přelom a průlom, „celoevropské hnutí“, „myšlenku, jejíž čas nadešel“ - „novou levici“. Je jasné, že to nemohlo být v dusném prostředí paneláků z Marzahnu či Heurswerdy (Východ Německa - pozn. překl.), kde chce Lafontaine pochopit, že se vítr dějin otáčí. Bylo to „v Paříži“, jak svým posluchačům prozradil s patetickým tremolem v hlase, „na náměstí Bastilly, na onom známém místě Francouzské revoluce“.

Tam totiž Oskar slavil večer po referendu se svými „francouzskými přáteli“ odmítnutí evropské ústavy a tam „vycítil“, že „lid vzal věc znovu sám do svých rukou“. Že může člověk s takovým vcítěním ohledně historického dosahu nového vývoje sloužit hnutí jedině jako strojvůdce a ne snad jen jako topič, to zas dostává neustále pocítit především Gysi.

U uzavíracích zábran v Kolíně se mačkají fanoušci, uvnitř dávají sériová interview oba borci a jejich pohledy neustále kmitají, aby viděli, kdo právě s kým mluví, kdo na sebe přitahuje více pozornosti.

Gysi s sebou tahá knihy, volební časopisy a letáky, přičemž Lafontaine je podepisuje. Mimo jiné znovu onen plakátový motiv hrbícího se Gysiho ve formátu poštovního lístku: „Tahle blbá fotka“, vyklouzne Gysimu. Kdybych ji byl viděl dřív, nebyla by schválená“. Volební manažer Bodo Ramelow prý zkoušel před publikem různé motivy. „Tenhle obrázek měl nejsilnější reakce, to šla sálem úplná vlna“, zdůvodnil své rozhodnutí. Přesto však byl tenhle obraz po celém Německu minulý týden přelepen. Na Západě teď uvidíte jen Lafontaina a na Východě jen Gysiho. (Pro českého čtenáře přinášíme obrázky obou billboardů - ZDE a ZDE.)

Klikněte na obrázek, abyste viděli billboard pořádně zpředu.

Fotka ve skutečnosti zrcadlově obrací stav pocitů mnoha příznivců PDS: obávají se přátelského převzetí své celé strany Lafontainem. Když šel při zahájení volebního boje předminulý týden na frankfurtském Operním náměstí Lafontaine na tribunu, šli mu po boku Ramelow a hessenský kandidát Wolfgang Gehrke. Za tribunou stály političky PDS Gesine Lötzsch a Katja Kipping. Moderátorka na ně naléhala, aby šly na tribunu také. „Nejsme přece žádné statistky“, zasyčela Kipping a odepřela postávat jako dekorativní prvek za revolučním vůdcem Lafontainem.

Když jsou ve volebním boji sami, mluví Gysi o Lafontainovi hodně. Brání ho před výtkou zrady: „Není to Lafontaine, kdo se zpronevěřil, nýbrž SPD.“ Naopak Lafontaine zmiňuje „mého přítele“ Gysiho, jen když je ten taky u toho. Gysi rád zaskakuje na vystoupeních, když je Lafontaine indisponován, Gysi napodobuje Lafontaina v talkshow, nosí za ním podpisové lístky a advokát Gysi má vždy připravenu obhajovací řeč: „Člověk nemusí být chudý, aby byl levičákem“ je jeho standardní věta - díky tomu nemusí světák Lafontaine poslouchat stále otázky o soukromém tryskáči a luxusní dovolené. „Dělám to rád“, ujišťuje Gysi. Vše pro cíl nové politické síly nalevo od SPD.

„Po volbách to nebude fungovat ani dva měsíce“, říká Peter Leipziger. Spoluzakládal dnes s Levicovou stranou spolupracující „Volební alternativu za práci a sociální spravedlnost“ (WASG) - a už z ní vystoupil: „Jde přece jen o něj“, říká a ukazuje na tribunu, na níž Lafontaine se zarudlou hlavou vysvětluje právě lidem svůj svět.

Gysi mezitím stojí vedle tribuny a komentuje šprýmovně Lafontainův projev, jako by byli právě ve škole rétoriky a naslouchali svému mistrovi: jak přetáhnu na svou stranu spoustu lidí? Když Sárčan opětovně slibuje „každému zlaté hodinky“, když vyvrátil sebe a své rozpočty, Gysi se chechtá: „Měl bych si pro jedny dojít?“ Lafontainův sklon k populismu je Gysimu podezřelý - také mu ho ale trochu závidí. „Na takové věty se musí teprve přijít“, říká.

Kde používá Gregor Gysi ironický fleret, tam pracuje Lafontaine s basebalovou pálkou. Když útočí na „fakticky vládnoucí koalici všech stran“, jde řeč o choromyslných, kteří „buď neumějí počítat do tří“ nebo „nezvládají pracovat s procenty“. Ke standardům patří od výroků „äh, äh, Edi Stoiber“ a „Ääinschie Merkel“ přes „hází páté přes deváté brutto a netto“ až po upozornění, že „u nás v Sársku znamená Kirchhof hřbitov“ (Slovní hříčka Kirchhof=Friedhof - Paul Kirchhof je stínový ministr CDU/CSU, který přišel během volebního boje se spornými návrhy - pozn. překl.)

Také Gysi vyrazil do nové etapy, ale jinak než Lafontaine, a bojuje v berlínském volebním obvodě Treptow-Köpenick o svůj přímý mandát. Absolvuje ve svém volebním okrsku 20 vystoupení. Tak sedí na barové stoličce před padesáti důchodci na nádvoří pečovatelského domu a raději rovnou říká, že se „neuchází o post obvodního starosty“, nýbrž že chce dělat spolkovou politiku. A pak mluví před sedmdesátníky o poplatcích za studium - a tři metry od něj padá jedna unavená paní o berlích.

S projevy před malými skupinkami se naproti tomu Lafontaine nezdržuje. Ten míří na velké masy, na všechny ty, kteří už nedokážou držet krok a kteří zmizeli ze stínítka radaru politiky nového středu. Nadšeně volají „to je ono“, když z Mallorky opálený král Slunce ze Sárska vytáhne do boje proti „hanbě ponížení starších pracujících“ a „vyvlastnění jejich příspěvků na sociální pojištění“, které způsobila politika Hartz IV (součást německé „reformy veřejných financí“ - pozn. překl.).

Dokonce i prodavač časopisu pro bezdomovce „Bodo“, kterému jdou kšefty během Lafontainova projevu v Dortmundu nejlépe, bere kandidáta pod ochranu: „Je to jedinej boháč, kerej je na naší straně. Nebejt jeho, tak bysme neměli vůbec nic“. Kandidát, kterého už silou táhnou k limuzíně, děkuje s laskavými úsměvy a žoviálně kyne davu.

Při kritických otázkách se však může Oskar docela změnit. Když se ho v Siegenu ptal jeden televizní redaktor, zda je pravda, že jako primátor Saarbrückenu seškrtal podporu mladým příjemcům sociální podpory, poté co odmítli obecně prospěšné práce, bylo vidět, jak mu naběhla krev do hlavy. Pak tomu muži vyrazil mikrofon z ruky - zbytek už vyřídila jeho ochranka, ta žurnalistu vyšoupla zpátky do davu. V éře nové levice se urážka majestátu trestá okamžitě.

Spiegel-online, 11. září 2005 (Spiegel 12. září 2005)
Originál článku „Es geht nur um ihn“ přeložil Milan Neubert


Související články:
(EU - země: Německo)

Za Lotharem Bisky (14.08.2013)
Informace z Německa (28.05.2010)
Další úspěch německé Levice (10.05.2010)
Volby v Německu - úspěch LEVICE, ale vítězství pravice? (27.09.2009)
Nepodstatné volby v Německu (07.09.2009)
Úspěch německé LEVICE (02.09.2009)
Lafontainismus (15.07.2009)
The Missing Split in the German Left Party (15.07.2009)
Levice: rozkol, který se nekonal (15.07.2009)
Aktuálně: Bisky a Lafontaine znovu předsedy německé LEVICE (24.05.2008)
Tato sociální demokracie je už jen slupka (26.02.2008)
Za útoky na levici jsou také její vlastní selhání (18.02.2008)
K zemským volbám v německých Brémách (14.05.2007)
Jakou levici potřebujeme (06.02.2006)
Úspěch levice na regionální konferenci WASG v Berlíně (16.12.2005)
Müntefering kritizuje ukecané soudruhy (05.11.2005)
Velká koalice pod vedením Angely Merkelové brání změně politiky (12.10.2005)
Zveřejněny konečné výsledky voleb v Německu (08.10.2005)
Německé volby 2005 - mnoho povyku pro nic? (05.10.2005)
Příští vláda? Stále není nic jisté (05.10.2005)
Poselství německých voleb (19.09.2005)
Levicová strana táhne do boje proti „koalici všech stran“ (01.09.2005)
Marnotratný levičák a sjezd Levicové strany (28.08.2005)
Lafontaine se cítí být dědicem Brandta (11.08.2005)
Wowereit trvá na rudo-rudé vizi (07.08.2005)
Německá PDS si změnila jméno na Levicovou stranu (18.07.2005)
PDS se přejmenovala na Levicovou stranu (17.07.2005)
Levicový blok si dále polepšuje (16.07.2005)
Členové WASG hlasují pro blok s PDS (15.07.2005)
PDS Sasko se přejmenovala na „Levicovou stranu“ (11.07.2005)
Rozhovor s Katjou Kipping (PDS) (05.07.2005)
Schröderova vláda nezískala důvěru, cesta k volbám otevřena (01.07.2005)
Do SPD se vrátila dialektika (29.06.2005)
Německá radikální levice před volbami (26.06.2005)
Lafontaine doufá, Gysi se obává (19.06.2005)
Lothar Bisky a Klaus Ernst vyhlašují: (16.06.2005)
PDS spolu s Lafontainem (13.06.2005)
Trauma USPD (02.06.2005)
Problematický vztah (01.06.2005)
Bisky: Před námi je "osudová volba" (29.05.2005)
K debatě o levicovém volebním bloku (29.05.2005)
PDS se radí o spolupráci s WASG (28.05.2005)
Náhoda, nutnost nebo prostě jen historická šance pro levici? (25.05.2005)
Schröderův kritik Lafontaine odchází na protest z SPD (24.05.2005)
V Německu padla bašta SPD (23.05.2005)
Německo se rozhodlo pro „Den osvobození“, rány ale mokvají (27.04.2005)
Odpadlíci od SPD a PDS se rozhodli založit stranu (24.11.2004)
PDS zahájila v Postupimi svůj 9. sjezd strany (02.11.2004)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Spiegel

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1767 (1767 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1352 (1352 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1378 (1378 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
890 (890 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1519 (1519 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1313 (1313 hl.)
Prohnilý humanismus !!
894 (894 hl.)

Celkem hlasovalo: 9113


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.