logo SDS
Dnešní datum: 03. 06. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 37
Prům. 23
21 denni
Max. 647
Prům. 455.7

Nyní si čte web : 63 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Levice: rozkol, který se nekonal

Vydáno dne 15. 07. 2009 (5118 přečtení)

Katastrofa byla téměř jistou věcí. Skoro všechna německá média, pokud se vůbec rozhodla o Levicové straně diskutovat, si byla jista, že na stranickém sjezdu ve dnech 20. a 21. června dojde k většímu rozkolu.

Všechna s rozkolem počítala a všechna byla tak laskavá, že pomáhala k tomu, aby se to stalo. Ještě než se 500 delegátů v Berlíně sešlo, počala hovořit o podrobnostech nadcházejícího boje mezi levicovým a pravicovým křídlem. Levicové křídlo, líčené obvyklými experty jako blázni, sektáři a stalinisté, kteří vznášejí nemožné požadavky, včetně socialismu, se v myslích médií snažilo zmocnit kontroly, zatímco citlivější straníci, byť také začlenění do všeobecného mediálního odsouzení, se ocitli ve smrtelném nebezpečí a téměř si zasloužili sympatie. Rozkol by znamenal vážné oslabení, ne-li rozpad této mladé strany založené teprve přede dvěma roky, když se bývalá, povětšině východoněmecká Strana demokratického socialismu (PDS) - odnož staré vládnoucí strany v NDR - připojila k WASG, sloučenině militantních západoněmeckých odborářů, rozladěných sociálních demokratů a různých levicových hnutí.

Lafontaine
Hlavním mediálním ničemou byl jeden ze tří předáků strany, Oskar Lafontaine, kdysi vrcholový muž západoněmecké sociální demokracie, ministerský předseda státu Sársko a schopný řečník, který měl v jakékoliv debatě naprostou převahu ve faktech, držel si chladnou hlavu a smál se, zatímco na hlavu porážel nejagresivnější oponenty z jiných stran. Pravděpodobně více než kdokoliv jiný dokázal, že Levice prolomila ve východoněmeckých státech izolaci a spěla i na Západ.
První národní volby nové strany před čtyřmi roky jí přinesly více než osm procent hlasů a více než 50 křesel v Bundestagu, což byl ve srovnání s předchozími dvěma poslanci veliký úspěch. Nyní jej média obviňovala z autoritářství, oportunismu, nacionalismu, nebezpečné levicové militantnosti a z čeho dalšího ještě, co si stačila vymyslet. Tito experti čichali krev a téměř slyšitelně si mnuli ruce v představě, že se strana ve víkendové bitvě sama zničí.

Neúspěch v eurovolbách
To není žádné popírání problémů. O dva týdny dříve Levice shromáždila pouze 7,5 % ve volbách do Evropského parlamentu, daleko méně než 10 %, ve které doufala. Trvalé mediální odstřihávání mělo určitě svoje účinky, obzvláště v západním Německu. A jasně existovaly často ostré diference uvnitř strany, některé odrážející naprosto odlišné politické pozadí lidí ve východním a západním Německu. Zatímco západní Němci měli tradici stávek a bojovných akcí v ulicích, východní Němci až do posledních měsíců takové zkušenosti nikdy neměli (a členové Levicové strany se zřídkakdy zúčastnili těchto závěrečných sociálních výbojů). Lafontainova prohlášení, že by se němečtí pracující měli učit francouzsky a myslet v termínech možných generálních stávek, přestože politické stávky a sympatizující stávky jsou v Německu zakázány, některé východní Němce znervóznila. Požadavky na minimální mzdu ve výši 10 eur/hodinu se zdály být příliš přemrštěné, než aby byly brány vážně, původní požadavky Levice na osm eur nutily sociální demokraty a potom i další hovořit o 7,5 eura... Výzva k zvyšování míry blahobytu - poté, co byla kompenzace pro nezaměstnané vyčerpána - nikoliv 435, ale 500 eur - se rovněž zdála nerealistická.
Rozdíly nepochybně existovaly striktně na základě Východ-Západ. Malá, ale aktivní komunistická platforma uvnitř strany, jedna z řady zvláštních skupin představujících zvláštní názory a zájmy ve výslovně pluralistické straně, trvale hrozila, že mnozí východní straničtí předáci si jakoby přáli dosáhnout kompromisu v zásadách, jako je znárodnění veřejných služeb nebo dokonce ideál socialismu, v naději, že se spojí se sociálními demokraty a možná se Zelenými k vytvoření vlády s příjemnými vládními posty. Ve vnitřních konfliktech byly o těchto a jiných otázkách přílivy a odlivy, několik pravicových předáků poskytlo o těchto rozdílech příliš horlivě interview nepříznivému tisku a dva skutečně prominentní levicoví funkcionáři nedávno stranu opustili. To vše bylo chtěnou náplní pro elektronické a obzvláště tištěné mediální mlýny a napjaté očekávání vzrostlo.

Hrozbu zažehnali
Ale co den nepřinesl? Rozkol se nekonal. Lafontaine i Gregor Gysi - ti dva jsou spolupředsedy frakce Levého křídla v Bundestagu, jakož i stranický předseda Lothar Bisky, se namísto kousání a škrábání zjevně spojili k rozhovoru s předáky různých frakcí a přesvědčili je o potřebě držet pohromadě a dosáhnout dobrých výsledků ve volbách ve čtyřech státech a ve velkých volbách do Bundestagu v srpnu nebo září. Jejich pokus byl úspěšný. Když byl před týdny otevřen volební program k diskusi, bylo dodáno více než tisíc doplňků. Ale v průběhu stranické konvence, zatímco někteří řečníci vyjadřovali rozličné názory a kritizovali věci, které se jim nelíbily, oni všichni odmítli jakékoliv hlasité útoky na ty, kdož měli odlišné názory, a namísto toho přispěli k sjednocení strany. Bisky (aktuálně rovněž předseda frakce GUE/NGL v novém EP) řekl tisku: Přišel-li sem kdokoliv v očekávání, že uvidí jatka, měl by odejít a hledat jiný řeznický krám! Gysi řekl, že je mnohem důležitější bojovat za práva lidí než proti oponentům uvnitř strany. Lafontaine zdůraznil, že relativně malá strana Levice tím, že se zastávala pracujících lidí, penzistů a studentů, přinutila jiné strany zaujmout postoje směrem nalevo, což oni kdysi doporučovali, zatímco sociální demokraté a Zelení se nestydatě stavěli proti týmž antisociálním opatřením, která sami zavedli, když vytvořili vládu - jako krácení pomoci nezaměstnaným, zvýšení důchodového věku ze 65 na 67 let, radikální snížení daní velkým korporacím a superbohatým a vysílání vojáků do války v rozporu s německou ústavou. Jejich současné volební sliby byly vyvolány velkou obavou z růstu Levice.

Kompromis
A tak stranický sjezd schválil kompromis o kontroverzních bodech a odložení argumentování o zásadách, dokud nebude zpracován oficiální stranický program. Pro současnost se dohodli postavit se proti vysílání vojenských oddílů do Afghánistánu, zastavit úprk majetku od chudých k superbohatým cestou zvyšování daní bohatým, včetně finančních spekulantů, znárodnit velké banky a současně zlepšovat život těm, kdož čelí rostoucí chudobě a nejistotě, a to uspíšením ekologických opatření, péče o děti, vzdělání, zdravotnických služeb.
Volební program prošel s pouze sedmi nesouhlasnými hlasy a čtyřmi absencemi. Lafontaine a Gysi se navzájem srdečně objali (byť poněkud neobratně, Gysi je malé postavy). Volební období bylo pro Levici oficiálně zahájeno s cílem dosáhnout 10 % plus X, pokud to půjde. Nekonání rozkolu se pak ovšem ve většině médií dostalo minimální pozornosti...

Haló noviny,8. července 2009, Viktor GROSSMAN. Přeložil (jumr), (mezititulky redakce HaNo)

Původní zdroj: http://politicalaffairs.net/article/articleview/8693/

Poznámka admina: anglický originál článku v Berlíně žíjícího amerického publicisty Victora Grossmana si můžete přečíst také na webu Z-Net ( http://www.zmag.org/znet/viewArticle/21805 ) nebo také na našem webu ZDE .

Victor Grossman, původním jménem Stephen Wechsler, jako americký komunista (sympatie ke komunismu získal zejména během studií na Harvardu v době války a těsně po ní) narukoval k posádce v západním Německu (v Norimberku). V roce 1952, když se obával stíhání v rámci McCarthyho protikomunistických vyšetřování, jako 24 letý dezertoval do Rakouska a přeplaval u Lince Dunaj do sovětské zóny. Později ( s novu identitou) pracoval v NDR, kde nakonec vystudoval žurnalistiku. O svých zážitcích napsal vzpomínkovou knihu Crossing the River: A Memoir of the American Left, the Cold War, and the Life in the East Germany (University of Massachusetts Press, 2003).


Související články:
(EU - země: Německo)

Za Lotharem Bisky (14.08.2013)
Informace z Německa (28.05.2010)
Další úspěch německé Levice (10.05.2010)
Volby v Německu - úspěch LEVICE, ale vítězství pravice? (27.09.2009)
Nepodstatné volby v Německu (07.09.2009)
Úspěch německé LEVICE (02.09.2009)
Lafontainismus (15.07.2009)
The Missing Split in the German Left Party (15.07.2009)
Aktuálně: Bisky a Lafontaine znovu předsedy německé LEVICE (24.05.2008)
Tato sociální demokracie je už jen slupka (26.02.2008)
Za útoky na levici jsou také její vlastní selhání (18.02.2008)
K zemským volbám v německých Brémách (14.05.2007)
Jakou levici potřebujeme (06.02.2006)
Úspěch levice na regionální konferenci WASG v Berlíně (16.12.2005)
Müntefering kritizuje ukecané soudruhy (05.11.2005)
Velká koalice pod vedením Angely Merkelové brání změně politiky (12.10.2005)
Zveřejněny konečné výsledky voleb v Německu (08.10.2005)
Německé volby 2005 - mnoho povyku pro nic? (05.10.2005)
Příští vláda? Stále není nic jisté (05.10.2005)
Poselství německých voleb (19.09.2005)
„Jde jen o něj“ (11.09.2005)
Levicová strana táhne do boje proti „koalici všech stran“ (01.09.2005)
Marnotratný levičák a sjezd Levicové strany (28.08.2005)
Lafontaine se cítí být dědicem Brandta (11.08.2005)
Wowereit trvá na rudo-rudé vizi (07.08.2005)
Německá PDS si změnila jméno na Levicovou stranu (18.07.2005)
PDS se přejmenovala na Levicovou stranu (17.07.2005)
Levicový blok si dále polepšuje (16.07.2005)
Členové WASG hlasují pro blok s PDS (15.07.2005)
PDS Sasko se přejmenovala na „Levicovou stranu“ (11.07.2005)
Rozhovor s Katjou Kipping (PDS) (05.07.2005)
Schröderova vláda nezískala důvěru, cesta k volbám otevřena (01.07.2005)
Do SPD se vrátila dialektika (29.06.2005)
Německá radikální levice před volbami (26.06.2005)
Lafontaine doufá, Gysi se obává (19.06.2005)
Lothar Bisky a Klaus Ernst vyhlašují: (16.06.2005)
PDS spolu s Lafontainem (13.06.2005)
Trauma USPD (02.06.2005)
Problematický vztah (01.06.2005)
Bisky: Před námi je "osudová volba" (29.05.2005)
K debatě o levicovém volebním bloku (29.05.2005)
PDS se radí o spolupráci s WASG (28.05.2005)
Náhoda, nutnost nebo prostě jen historická šance pro levici? (25.05.2005)
Schröderův kritik Lafontaine odchází na protest z SPD (24.05.2005)
V Německu padla bašta SPD (23.05.2005)
Německo se rozhodlo pro „Den osvobození“, rány ale mokvají (27.04.2005)
Odpadlíci od SPD a PDS se rozhodli založit stranu (24.11.2004)
PDS zahájila v Postupimi svůj 9. sjezd strany (02.11.2004)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Václav Jumr | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1684 (1684 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1276 (1276 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1228 (1228 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
847 (847 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1467 (1467 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1175 (1175 hl.)
Prohnilý humanismus !!
849 (849 hl.)

Celkem hlasovalo: 8526


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.