logo SDS
Dnešní datum: 30. 11. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 30
Prům. 16.3
21 denni
Max. 604
Prům. 352.5

Nyní si čte web : 84 uživ.

11. Nezařazeno - tisk

* Jakou levici potřebujeme

Vydáno dne 06. 02. 2006 (6213 přečtení)

Konference Strany za práci a spravedlnost - volební alternativy (WASG) odmítla rychlé spojení s Levicovou stranou.PDS

Berlínská organizace WASG svolala otevřenou konferenci na téma „Nová levice a účast ve vládě“, která se konala koncem ledna v budově oblastní organizace odborového svazu kovoprůmyslu (IG Metall). Přijeli členové WASG z celé země, byli zváni jak představitelé Levicové strany.PDS z Berlína i zástupci společného parlamentního klubu WASG a Levicové strany.PDS, ale ti možnost obhájit společnou kandidaturu v zemských volbách v Berlíně nevyužili.

Berlínská organizace WASG, spojující aktivisty z různých sociálních hnutí, diskutuje o otázce voleb a velmi vážně staví proti „jednotné levicové kandidátce“ potřebu kandidátky nespojené a opoziční proti současné zemské vládě v Berlíně, kterou tvoří sociální demokraté s Levicovou stranou.PDS.

Levicová strana.PDS, která otevřela své volební kandidátky členům WASG (některým a několika), získala díky tomu mnohem více hlasů (více jak 4 miliony), než by získala sama. Otevřela se tak možnost nové levicové síly na východě i na západě země. Většina vedení WASG, stejně jako zvolení poslanci usilují o urychlené spojení WASG a Levicové strany.PDS a jejich společnou kandidátku. Regionální výbor WASG v Berlíně (v něm jsou i dva zástupci SAV, členské organizace Výboru za dělnickou internacionálu) je pro jednotnou kandidátku jen za předpokladu společné a principiální politiky. Spojení s Levicovou stranou.PDS, která byla součástí vládnoucí koalice a jako taková je zodpovědná za pokles platů a životní úrovně, důvěryhodnost nové levice neposílí. Proto od voleb vyzývá místní vedení WASG Levicovou stranu.PDS k odchodu z vlády a ke změně politiky, což je arogantně odmítáno a koalice se sociální demokracií je vydávána za úspěšnou.

Zkušenosti z Berlína

Hans Modrow, čestný předseda Levicové strany.PDS a poslední nekapitalistický předseda bývalé Německé demokratické republiky (NDR), byl jediným představitelem, který přijal pozvání na konferenci a vystoupil na ní. Ve svém příspěvku vyjádřil nesouhlas s politikou své strany v Berlíně a souhlasil s Oskarem Lafontainem, jedním z představitelů levicového parlamentního klubu, který vyhlásil potřebu ukončit privatizace. Modrow vyzval k pokračování diskuse mezi stranami a řekl, že doufá, že obě strany společně budou bojovat za sociální politiku v Berlíně. I když kritizoval svou vlastní stranu, že nevyužila pozvání k diskusi, varoval před oslabením levice, pokud budou proti sobě stát dvě kandidátky.

Lucy Redler, členka Berlínského vedení WASG a členka SAV vysvětlovala základní principy pro vytvoření nové levicové síly napříč zemí. Odmítla podporovat další „stranu menšího zla“. Nová strana musí být něco víc než jen pouhé spojení WASG a Levicové strany.PDS: Musí spojit a získat aktivisty odborů a sociálních hnutí. Musí povzbudit a zorganizovat ty, kteří nemají žádné politické zastoupení. Aby byla úspěšná, musí zastupovat zájmy pracujících.

V samotném Berlíně to není žádná abstraktní otázka. Personál nemocnice Charité, jedné z největších evropských nemocnic s 15 tisíci zaměstnanci, se chystá do stávky proti Berlínské zemské vládě. Zaměstnancům je vyhrožováno a mají na „výběr“ mezi snížením platů anebo propuštěním 1500 zaměstnanců. Tyto plány prosazuje senátor za Levicovou stranu.PDS.

Carsten Becker, představitelka odborové organizace veřejného sektoru ver.di v Charité, řekla, že by ráda pozvala kohokoliv, kdo by dokázal zaměstnancům vysvětlit, proč by měli volit Levicovou stranu.PDS. Nebyli by příliš vřele přijati. V tomto střetu stojí na druhé straně. Proto Carsten Becker argumentovala pro udržení kreditu a samostatnou kandidaturu WASG. Levicová strana.PDS je považována a často se považuje za stranu lidí z východního Německa. Charité je tradiční východoněmecká nemocnice. Třetina zaměstnanců původem z východu pracuje se starými smlouvami za nižší platy a snadnější vyhazov z práce.

I další řečníci potvrzovali ničivou roli Levicové strany.PDS v zavádění neoliberálních útoků v Berlíně. Odborář vysvětloval, že „rudo-rudá“ vláda v Berlíně privatizovala 66% . Je zodpovědná i za privatizaci školních jídelen. Rodiče teď často musí platit 2.20€ (přibližně 66 korun) za jídlo. Lidé na podpoře v nezaměstnanosti ale mohou utratit za jídlo pro každé dítě 2,80 €. Celkem 530 tisíc lidí v Berlíně žilo na hranici životního minima 600€ v roce 2003 (každý šestý). 34 tisíc je nuceno k tzv. „euro jobům“ (práce za 1€ na hodinu), jinak přijdou o veškeré podpory. Pravděpodobně 40 tisíc lidí se bude muset stěhovat v důsledku nezaměstnanosti do levnějších podnájmů. To je dennodenní realita za vlády sociální demokracie a Levicové strany.PDS. Další řečník dodal, že WASG musí stát na straně lidí nucených se stěhovat a tam, kde je možné, organizovat proti vystěhovávání odpor.

I řečníci z dalších míst v Německu, kde je Levicová strana.PDS součástí vládní koalice, potvrzovali zkušenosti z Berlína. Členka SAV a zastupitelka z Rostocku Christine Lehnert poukázala na to, že PDS ztratila hlasy mezi rokem 1994 a 2003. Hlavní důvod pro nárůst hlasů v posledních volbách bylo založení WASG a postavení Oskara Lafontainea do jejího čela.

Sebevědomé členstvo

Mezi částí nezaměstnaných, pracujících a mladých lidí roste vztek. WASG by chtěl být jejich hlasem, hlasem těch, kteří žádný politický hlas nemají. Kvůli tomu byl založen. Malá část na konferenci byla skeptická a říkala, že bez Levicové strany.PDS není nová levicová síla uskutečnitelná. Tak ve jménu levicové jednoty je potřebná i jednotná kandidátka v zářijových městských volbách. Přesto většina je mnohem sebevědomější. Většina delegátů zdůraznila, že chce pokračovat v diskusi s PDS, ale jednotná kandidátka i strana mohou vzniknout jen na základě politické dohody. Zastupitel za WASG a člen SAV Claus Ludwig uvedl příklad z Kolína nad Rýnem, kde vznikl společný klub na základě dohody o odmítnutí politiky škrtů a privatizace.

Většina konference byla přesvědčena, že WASG je schopen získat dostatečnou podporu na zvolení do Berlínského zemského parlamentu samostatně. Siemen Dalman, člen Berlínské WASG, shrnul diskusi tím, že prohlásil: „Raději budu součástí strany, která dostane ve volbách 4,9 %, bude hájit své principy, ale neuspěje překročit 5% hranici, než být stranou, která se tam dostane a zradí své voliče.“

Regionální konference WASG se uskuteční na konci února. Po ní proběhne hlasování všech členů Berlínské WASG o tom, zda kandidovat samostatně nebo s Levicovou stranou.PDS.

Perspektivy

Levice dosáhla konferencí úspěchu. Vysoká účast, podpora z dalších regionů zvýšila sebevědomí těch, kteří dnes odmítají neprincipiální spojení s Levicovou stranou.PDS. Další období otestuje WASG v praxi, především jak bude schopná pomoci zaměstnancům Charité Berlín, stejně jako jak se zapojí do kolektivního vyjednávání ve veřejném sektoru a v kovoprůmyslu. Dá se očekávat horké jaro v Německu a WASG může růst a získávat vliv.

Tanja Niemeier, WASG a Sozialistische Alternative (německá sekce Výboru pro dělnickou internacionálu)

SAB, 5. 2. 2005; základem článku je zkrácený překlad originálu „Facing the challenges of building a genuine new left party“ (Vstříc výzvám vybudovat skutečně novou levicovou stranu) z 1. února, který naleznete na stránce http://www.socialistworld.net/eng/2006/02/01germany.html.


Související články:
(EU - země: Německo)

Za Lotharem Bisky (14.08.2013)
Informace z Německa (28.05.2010)
Další úspěch německé Levice (10.05.2010)
Volby v Německu - úspěch LEVICE, ale vítězství pravice? (27.09.2009)
Nepodstatné volby v Německu (07.09.2009)
Úspěch německé LEVICE (02.09.2009)
Lafontainismus (15.07.2009)
The Missing Split in the German Left Party (15.07.2009)
Levice: rozkol, který se nekonal (15.07.2009)
Aktuálně: Bisky a Lafontaine znovu předsedy německé LEVICE (24.05.2008)
Tato sociální demokracie je už jen slupka (26.02.2008)
Za útoky na levici jsou také její vlastní selhání (18.02.2008)
K zemským volbám v německých Brémách (14.05.2007)
Úspěch levice na regionální konferenci WASG v Berlíně (16.12.2005)
Müntefering kritizuje ukecané soudruhy (05.11.2005)
Velká koalice pod vedením Angely Merkelové brání změně politiky (12.10.2005)
Zveřejněny konečné výsledky voleb v Německu (08.10.2005)
Německé volby 2005 - mnoho povyku pro nic? (05.10.2005)
Příští vláda? Stále není nic jisté (05.10.2005)
Poselství německých voleb (19.09.2005)
„Jde jen o něj“ (11.09.2005)
Levicová strana táhne do boje proti „koalici všech stran“ (01.09.2005)
Marnotratný levičák a sjezd Levicové strany (28.08.2005)
Lafontaine se cítí být dědicem Brandta (11.08.2005)
Wowereit trvá na rudo-rudé vizi (07.08.2005)
Německá PDS si změnila jméno na Levicovou stranu (18.07.2005)
PDS se přejmenovala na Levicovou stranu (17.07.2005)
Levicový blok si dále polepšuje (16.07.2005)
Členové WASG hlasují pro blok s PDS (15.07.2005)
PDS Sasko se přejmenovala na „Levicovou stranu“ (11.07.2005)
Rozhovor s Katjou Kipping (PDS) (05.07.2005)
Schröderova vláda nezískala důvěru, cesta k volbám otevřena (01.07.2005)
Do SPD se vrátila dialektika (29.06.2005)
Německá radikální levice před volbami (26.06.2005)
Lafontaine doufá, Gysi se obává (19.06.2005)
Lothar Bisky a Klaus Ernst vyhlašují: (16.06.2005)
PDS spolu s Lafontainem (13.06.2005)
Trauma USPD (02.06.2005)
Problematický vztah (01.06.2005)
Bisky: Před námi je "osudová volba" (29.05.2005)
K debatě o levicovém volebním bloku (29.05.2005)
PDS se radí o spolupráci s WASG (28.05.2005)
Náhoda, nutnost nebo prostě jen historická šance pro levici? (25.05.2005)
Schröderův kritik Lafontaine odchází na protest z SPD (24.05.2005)
V Německu padla bašta SPD (23.05.2005)
Německo se rozhodlo pro „Den osvobození“, rány ale mokvají (27.04.2005)
Odpadlíci od SPD a PDS se rozhodli založit stranu (24.11.2004)
PDS zahájila v Postupimi svůj 9. sjezd strany (02.11.2004)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: SAB

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1881 (1881 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1434 (1434 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1484 (1484 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
964 (964 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1587 (1587 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1433 (1433 hl.)
Prohnilý humanismus !!
966 (966 hl.)

Celkem hlasovalo: 9749


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.