
Pokračováním
důchodové reformy se zabývala Rada ČMKOS na svém zasedání dne 9. 7. 2007. Mj. reagovala
na tiskovou konferenci ministra práce a sociálních věcí, která se konala 26. 6.
2007. Na ní ministr práce Petr Nečas znovu prezentoval záměry vlády zvýit důchodový
věk pro mue i eny na 65 let a prodlouit dobu pojitění z 25 na 35 roků.
Tyto hlavní změny, které mají být součástí I. etapy důchodové reformy, znovu potvrdil i v nedělním pořadu Václava Moravce 15. 7. 2007 na ČT 1. Rada ČMKOS tyto záměry na zasedání v červenci znovu důrazně odmítla. Stejně jako některé dalí připravované změny. Mezi ně např. patří započítávání náhradní dob do doby pojitění pro vznik nároku na starobní důchod pouze v rozsahu 80%, co můe mít při prodlouení minimální doby pojitění na 35 roků za následek, e někteří zaměstnanci, zejména v regionech s vysokou nezaměstnaností, minimální dobu pojitění nezískají a nevznikne jim proto nárok na důchod.
Jinou změnou, která by výrazně sníila úroveň důchodů, má být zruení zápočtu doby studia jako náhradní doby pro důchod. V souvislosti se zvyováním důchodového věku znovu zazněl v nedělní debatě na ČT 1 argument, e se v České republice za posledních 15 let zvedla střední délka ivota o čtyři roky a e lze předpokládat, e by se za kadých dalích 6 let prodlouila zhruba o jeden rok. Nedodalo se vak ji, jak na to opakovaně upozorňuje ČMKOS, e se sice průměrná střední délka ivota v ČR prodlouila, ale přesto v ní stále o několik roků zaostává za původními členskými státy EU, které mají zaveden důchodový věk 65 let.
A také se neřeklo, e Česká republika má v rámci EU jeden z nejvyích ročních fondů skutečně odpracované doby, co představuje vyí fyzickou i psychickou opotřebovanost českých zaměstnanců. Přitom není ani dostatečně řeen problém zaměstnanců, kteří pracují dlouhodobě ve fyzicky náročných pracovních podmínkách a ze zdravotních důvodů mají problém setrvat v zaměstnání a do dosaení zvýeného důchodového věku ji dnes. To se týká např. horníků a některých dalích profesí. Jak také zaznělo na Radě ČMKOS, byla by Česká republika skutečnou raritou ve světě, kdyby horníci odcházeli do důchodu a v 65 letech.
Za nedostatek ČMKOS rovně povauje, e dosud nebyl návrh zákona, kterým se mění zákon o důchodovém pojitění, rozeslán do vnějího připomínkového řízení, aby se k jeho konkrétním ustanovením mohli vyjádřit také sociální partneři. V této souvislosti byla kritizována skutečnost, e ministr práce a sociálních věcí prezentuje záměry vlády v důchodové reformě bez předchozího projednání s nimi.
Na základě usnesení vlády z května 2007 byla sice ustavena politická komise pro důchodovou reformu, sloená ze zástupců politických parlamentních stran, ale jak zaznělo i v neděli 15. 7. 2007 v diskusním pořadu na ČT1, konkrétními výhradami a protinávrhy k ministerstvem zpracovanému návrhu paragrafovaného znění zákona se má tato komise zabývat a v srpnu. Navíc i kdyby dolo k politické dohodě, co je nepravděpodobné pro značně odliné názory na některé navrhované úpravy nejen v opozici, ale i uvnitř koalice, jak bylo připomenuto i v uvedené debatě na ČT 1, hledat je třeba současně celospolečenský konsensus. Ten by měl být základem kadé reformy, která se tak zásadním způsobem dotkne občanů, jako důchodová reforma.
Českomoravská konfederace odborových svazů, Praha, 24. 7. 2007