logo SDS
Dnešní datum: 05. 06. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 35
Prům. 22.5
21 denni
Max. 647
Prům. 459.4

Nyní si čte web : 46 uživ.

03. Rozhovory, diskuse

* Je třeba spojit se do jednoho silného proudu

Vydáno dne 01. 10. 2011 (5213 přečtení)

Rozhovor Haló novin se senátorkou a zastupitelkou Znojma Martou Bayerovou (KSČM) a předsedou SDS Milanem Neubertem. Oba se 21. září zúčastnili Festivalu za demisi vlády, oba na něm aktivně vystoupili. Proto jsme tak trochu netradičně položili oběma několik otázek.

* U vědomí toho, jaký negativní dopad mají kroky pravicové vládní koalice na většinu obyvatel v České republice, na mnohahodinovém Festivalu za demisi vlády, ale i na jiných protivládních demonstracích, nevidím velké zástupy protestujících. Čím si to vysvětlujete?

Bayerová: Mne rovněž překvapila tak malá účast. Těšila jsem se, že se pražským Klárovem povalí davy lidí, a ti budou provolávat hesla jako »Pryč s vládou!«. Mám pocit, že se lidé bojí na veřejnosti vyjádřit svůj názor. Mají obavu, že ztratí práci, že budou mít problémy.

Už jsem se zúčastnila jiných akcí, třeba demonstrace rodičů s dětmi před Úřadem vlády ČR, a rovněž nás nebylo až tak moc. Tehdy jsem jako jediná parlamentní politička do megafonu vyzývala vládu, aby se vyjádřila k antisociálním zákonům, ke zkrácení mateřské dovolené a mateřského příspěvku, ale okna vládní budovy zůstala zavřená, nikdo neměl ani tu slušnost lidem odpovědět.

Možná byla nízká účast dána malou propagací této akce.

Neubert: Nižší účast skutečně nejdříve zarazila organizátory Festivalu, ale já sám neustále říkám, že je to obrovský úspěch, že je to více, než jsem třeba já sám očekával.

Těch důvodů je samozřejmě víc. Lidé nejsou po dlouhé generace, možná od Bílé hory, zvyklí pořádně hájit své zájmy a bojovat za ně. Stále čekáme, co ostatní, co okolní, a jsme jako Češi až nadmíru opatrní. A pak je tu ještě jeden faktor - řekl bych, že samotné projednávání asociálních zákonů na lidi ještě nijak moc nepůsobí. Nějakou informaci sice mají, ale málokdo si asi dokáže představit dopad reforem na jednoho každého. A strach? Ten je asi taky kouskem přítomen.

* Hovoříte o strachu. V listopadu 1989 lidé, kteří byli v ulicích, strach neměli? Anebo jinak: Desetitisíce, statisíce nyní manifestujících Evropanů – ti se o svá pracovní místa, a tedy živobytí, nebojí?

Neubert: Ale samozřejmě se lidé báli i před 21 lety. Vždyť protesty postupně narůstaly. Důležité asi bylo, že tehdejší režim evidentně nekladl žádný odpor. A lidem také začalo docházet, že ve všech okolních zemích probíhají podobné procesy a že je to úplně normální, ale hlavně bezpečné a navíc úspěšné.

Teď je ale situace jiná. Jinde se stávkuje, demonstruje, ale lidé u nás jsou neinformovaní, žijí v pocitu, že v těch jiných zemích je asi situace složitější, a navíc – kdoví jak to dopadne, zas tak špatně nám přece není...

Bayerová: Lidé zřejmě ještě nepadli úplně na dno. Nebo je to naše národní povaha, že vyčkáváme, až co kdo vyřeší za nás? Možná je to i nedůvěra v možnost něco změnit a hlavně - nezájem mladých. U mladé generace bych předpokládala přece jen největší revolučnost.

Neubert: Já osobně si myslím, že klíč ke změně neleží na mládeži nebo studentech, neleží ani na důchodcích. Podstatné je, jak se k celé věci postaví ta část populace, která produkuje hodnoty.

* Objevují se také názory, že důvodem nezájmu o veřejné dění je i ta skutečnost, že mnozí jsou vytěsňováni na okraj společnosti, propadají depresím a uzavírají se do sebe. Jaký je váš názor?

Bayerová: Mé Znojemsko patří již dlouhou dobu k regionům s největší nezaměstnaností. Byl to zemědělský okres a s rozpadem zemědělských družstev zůstalo mnoho lidí bez práce. Kromě toho drobní pěstitelé nemají komu své výpěstky prodat. Výroba se vzhledem k zavlažování, chemickému ošetření a lidské práci silně prodražuje. Pak se stává, že v Praze v sezóně kupujeme meruňky za 59-65 Kč a ve Znojmě za 8-20 Kč anebo pouze za to, že si je sami otrháte. Mnoho obyvatel Znojma je vedeno na pracovním úřadě, ale práce pro ně není. Představte si, že máte vysokoškolské vzdělání, dlouholeté zkušenosti například z práce na některém úřadě a nabízejí vám veřejně prospěšné práce. To, myslím, přináší silné deprese, pocit bezvýchodnosti a nadbytečnosti ve společnosti.

Neubert: Je to tak. Tyhle pocity nepochybně vedou k určité frustraci. Lidé si říkají »vy jste se na nás ‚vykašlali‘, my se ‚vykašleme‘ na vás«. Společnost je stále rozdrobenější, její soudržnost klesá. Ale o to více záleží na těch, kteří nejsou vyloučeni, které kapitál potřebuje (aby vytvářeli nadhodnotu v rámci pracovních kolektivů), aby byli aktivní. Proto podle mne leží klíč k řešení právě u nich.

* Oba se angažujete v občanském sektoru, který se orientuje na společenskou změnu a na předkládání alternativ. Proč toto své angažmá považujete za důležité?

Bayerová: Lidem je potřeba pomáhat. Ne všichni jsou schopni si sami pomoci a sami unést tíhu společenské degenerace a odstavení kamsi na okraj. Toto společenské zřízení není demokratické, natož spravedlivé. Je to boj o moc, postavení a vládu. V celém systému vládnou peníze, ale nikoliv lidská spolupráce, solidarita a soudružnost. Proto jsme ve spolupráci s Alternativou zdola zahájili provoz portálu Občanská právní sebeobrana na adrese www.pravnisebeobrana.cz.

Neubert: Je třeba lidem pomáhat, aby se naučili bojovat za své zájmy. Solidarita není dědičná, ta se musí učit. Organizování odporu se taky musíme učit. Třeba si vezměte tento protest. Festival začali organizovat opravdu lidé zdola, naštvaní politikou vlády, ale bez dlouhodobější zkušenosti jak v politice, tak v organizaci akcí. Tohle všechno ale vykoupili obrovským nadšením, investovali do akce svůj čas, své peníze a nakonec i své tváře. Úplně samotné jsme je v tom nenechali – několik dalších uskupení jim s přípravou i realizací pomohlo. Ale je to jejich »dítě«. Pro mne bylo moc hezké pozorovat, jak se postupně učí za pochodu, jak se pomalu oprošťují od počátečních nerealistických očekávání.

* O změnu společenských poměrů usiluje také parlamentní KSČM. Máte recept, jak propojit všechny subjekty, které směřují stejným či obdobným směrem, aby došlo k násobení síly?

Bayerová: Největší problém vidím v roztříštěnosti levice. KSČM se s ČSSD neustále pře o to, kdo je levicovější, k tomu se přidávají další hnutí a organizace. Je potřeba je spojit do jednoho silného proudu, který se tvrdě postaví proti pravici. A je jasné, že tento levicový proud bude muset najít partnery v celé Evropské unii. Je nutné opustit nepodstatné rozdíly v politických programech a zaměřit se na to, co všechny tyto subjekty spojuje.

Neubert: Souhlasím s Martou, pokud jde o roztříštěnost. Já ale cítím, že je to ještě horší. Roztříštěná názorově je i ČSSD uvnitř, také u KSČM existují různé proudy, které se na sebe zrovna neusmívají. I my ve Straně demokratického socialismu máme různé názory. Hašteří se mezi sebou i nejrůznější iniciativy. Ale mám přece jen jednu dobrou zprávu. Chování dnešní arogantní a asociální vlády způsobilo, že se lidé začínají pomalu povznášet nad bariéry, které je rozdělují. Myslím, že to vládě ještě ani nedochází. Lidé si začínají postupně uvědomovat, že spolupráce s někým, kdo má jiné názory v ne už tak podstatných věcech, je možná, a tedy nezbytná! To je snad jediné pozitivum, které po téhle vládě zůstane.

* Mnozí hovoří o »horkém politickém podzimu«. Není to přehnané hodnocení?

Bayerová: Jestli bude podzim horký, to opravdu nevím, ale jisté je, že nespokojenost občanů vrcholí. Je potřeba najít vůdce, ať již jedince, skupinu aktivistů, či organizaci. Je potřeba podchytit nespokojenost občanů, využít antisociálních návrhů zákonů, které procházejí sněmovnou, a dokázat vládnoucí garnituře, že se jich lidé nebojí. Určitým ukazatelem bude i účast na generální stávce. Je čas se přestat bát a dát svůj názor najevo veřejně.

Neubert: Zde mám trochu jiný názor - možná je to dáno tím, že jsem Pražák. Já bych asi nemluvil o vrcholící nespokojenosti občanů, ale rozhodně vidím zřetelný posun směrem k ochotě jít v jednom šiku i s jinak myslícími proti společné vládě. Lidem to začíná docházet. A až narazí na skutečné následky reforem, pak to bude evidentní každému. Na vrchol nemá cenu čekat, musíme vyrazit na kopec. Protože každá vydařená akce přesvědčí další, že tudy vede cesta.

Haló noviny, 30. 9. 2011, Monika Hoření


Související články:
(ČR - neoliberální reforma)

Parlamentní demokracie a odbory (29.04.2012)
Sobotní pražská demonstrace byla školou demokracie (22.04.2012)
Stanovisko CV SDS k návrhům ministra školství, mládeže a tělovýchovy Dobeše (06.02.2012)
SPaS vás zve na Staroměstské náměstí (08.11.2011)
Zúčtujem spolu (23.10.2011)
Zbavme se této vlády! (19.10.2011)
Řekněte své NE politice proti zájmům lidí! (18.10.2011)
Festival za demisi vlády v Praze 21. září (14.09.2011)
Ustavující akt Spojenectví Práce a Solidarity (11.07.2011)
Co dělat teď a co potom ? (22.06.2011)
Pouze na první pohled (20.06.2011)
Prohlášení Spojenectví práce a solidarity (SPaS) k postupu vlády vůči odborářské stávce (12.06.2011)
Stačil jeden rok?! (11.06.2011)
Výzva SPaS k vaření vlády 25. května 2011 (24.05.2011)
Spojenectví práce a solidarity vyzývá občany k podpoře odborářské demonstrace 21. 5. (16.05.2011)
Vezmi dědka a bábu za ruku... (14.05.2011)
»Vařit vládu« budeme i 11. května (06.05.2011)
Uvaříme vládu! (05.05.2011)
Demonstrace 7. května 2011 (05.05.2011)
Akci »Uvařte vládu« zopakujeme (29.04.2011)
Vaření vlády - happening nebo politika? (28.04.2011)
Uvaříme vládu! (18.04.2011)
Natvrdlou vládu je třeba povařit (16.04.2011)
O důchodové reformě pohledem zdola (28.03.2011)
Solidarita, spravedlnost, důchody (10.06.2010)
Nebát se a nekrást? (20.04.2010)
Sjezd ODS aneb Talleyrand by si smlsnul (08.12.2008)
Privatizace veřejného sektoru útokem na střední třídu (13.10.2008)
Nejen o ČSSD a demokratickém socialismu (28.06.2008)
Do pytle! (18.03.2008)
Odbory vyhlásily kvůli reformám stávkovou pohotovost (03.03.2008)
... o to se vláda nestará (22.02.2008)
Jsme si rovni? (29.01.2008)
Otevřená Pandořina skříňka státního rozpočtu (24.10.2007)
Rozpočty domácností čeká od ledna zemětřesení (14.10.2007)
Vládní reformní balík je útokem na sociální stát a vede k rozpadu české společnosti (06.08.2007)
Připravujeme generální stávku (06.08.2007)
Neúspěšná generální stávka by byla dvojnásobná prohra (01.08.2007)
Základem důchodové reformy by měl být celospolečenský konsensus (31.07.2007)
Čtení situace (12.07.2007)
Zeptali jsme se Čeňka Miloty (03.04.2007)
Vláda se dohodla na detailech daňové a sociální reformy (03.04.2007)
Politika frustrace (12.02.2006)
Hop na modrý špek (02.01.2006)
Důchodová reforma trochu jinak (22.04.2005)
Hartz po česku (20.01.2005)
Tušení nechutné budoucnosti (15.12.2004)
Stanovisko SDS k připravované reformě (06.09.2003)

[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Milan Neubert | Počet komentářů: 69 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1685 (1685 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1276 (1276 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1231 (1231 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
847 (847 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1467 (1467 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1177 (1177 hl.)
Prohnilý humanismus !!
849 (849 hl.)

Celkem hlasovalo: 8532


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.