... a poslechni si, co ti dnes budou říkat, když k nim konečně dorazíš.
Určitě si vzpomenou na to, že před rokem jste společně ve volbách zvolili vládu odpovědných. A také ti možná připomenou, že oproti tobě, který tvrdí, že nemáš vůbec žádný čas, natož aby ses občas objevil, oni mají v důchodu na přemýšlení času dost.
Tu a tam si něco přečtou, posedí s lidmi, přinejmenším v ordinacích lékařů, případně ve frontě v lékárně. Také občas postávají na autobusové zastávce s lidmi, kterých je víc, protože jim některé linky zrušili. Poslouchají rádio a digitální televizi se settopboxem, který jsi jim před volbami přivezl jako dárek. Připomenou ti mnoho ze tvých slov, které je s tebou zavedly k volbám. A budou se ptát.
Hochu, pro který pilíř penzijního pojištění se rozhodneš? Nevíme, jaký máš plat, ale koupil jsi nám ten televizní přístroj za čtyři stovky, tak si myslíme, že to žádná síla není. Nějaký pan Bezděk z komise říká, že si budete muset odkládat na penzi alespoň sedm procent od prvého čistého platu měsíčně. Jak jsme se dočetli, tak do dvaceti tisíc čistého měsíčně bere více jak polovina všech zaměstnanců, asi dva miliony pracujících. Máš dvacet tisíc čistého platu? To bys musel odložit na důchod tisíc čtyři sta korun měsíčně ještě mimo povinnou srážku z hrubého platu?
Jeden z těch pilířů je prý kapitalizační, máš se prý rozhodnout do roku 2013. Četli jsme, že ...jestliže penzijním fondům dáme šanci vytvořit jen pro ně výhodný povinný kapitalizační pilíř, využijí v budoucnu každé příležitosti, aby těch pět procent ze mzdy zvedly o další procentní body, třeba až na 10%. Tak to ve světě chodí – a tady jde o velký byznys. Potřeby a zájmy pojištěnců jdou stranou... To je nějaké podivné, před volbami jsi nám říkal, jak to budeš mít s penzí bezvadné, když dáš peníze do fondů. Jak to je? Ty o tom nic nevíš?
Ty volby byly tvé první. Víš, že možná půjdeš do důchodu, až když se ve zdraví dožiješ 69 let? Že se prodlužuje lidský věk? To ale málo říká o tom, jestli do šedesáti devíti budeš schopen pracovat. Dědeček odešel do důchodu v šedesáti dvou letech, do šedesáti čtyř ještě pracoval. Nebyl nikdy dlouhodobě nemocný a prakticky nestonal. Od šedesáti čtyř let do šedesáti sedmi let přestal dobře slyšet na obě uši, přestál nutnou závažnou operaci, svoji práci by již vykonávat nemohl. V šedesáti sedmi letech ho z ničeho nic začaly bolet oba kyčle, špatně se mu chodí. Oba chodíme ke kardiologovi jednou za čtvrt roku, chlopně, tlak atd. Není to ani laciná záležitost, nemluvě o doplatcích a poplatcích, na které jste se vy mladí tvářili jako na cenu jednoho piva.
Víš hochu, divné je na tom to, že se o tyto záležitosti zajímáme my důchodci, že nám dělá starost vaše budoucnost. Nás už se to ani netýká.
Nějak mlčíš, loni jsi byl hovornější.
Víš co? K příštím volbám půjdeš ty s námi.
Vít Stanislav, SDS Praha 4