logo SDS
Dnešní datum: 20. 03. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 40
Prům. 14.1
21 denni
Max. 515
Prům. 426.9

Nyní si čte web : 61 uživ.

11. Nezařazeno - tisk

* Proti neonacistům politici zleva doprava

Vydáno dne 10. 11. 2007 (5848 přečtení)

PRAHA – Politici napříč politickým spektrem se zúčastní v sobotu pietního shromáždění k uctění památky obětí Křišťálové noci. Chtějí tak podpořit židovskou komunitu a vyjádřit svůj odpor k pravicovým extremistům.

Přijďte také. Zapomeňte na to, co vás rozděluje, a uvědomte si, co vás spojuje!

„Chystám se tam také vystoupit,“ řekl včera na dotaz Práva předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který kvůli tomu zkrátí svou pracovní cestu do Budapešti. Před synagogu přijde i ministr Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) a Svoboda včera řediteli Židovského muzea v Praze Leo Pavlátovi tlumočili odmítavý postoj vlády k plánům neonacistů. Označili je za napadení samých principů demokracie a zásad právního státu.

Odmítavý postoj k akci neonacistů vyjádřil nedávno i prezident Václav Klaus.

„Považuji za vyloučené, aby tento pochod tady byl,“ prohlásil. Za předčasné považoval říci, zda lze počítat i s jeho účastí v židovské čtvrti. Mezitím Hrad oznámil, že prezident se v sobotu zúčastní pohřbu pardubického hejtmana Michala Rabase (ODS).

Vyjádřit solidaritu obětem nacistického násilí se chystají soc. dem. „Máme sraz ve 13 hodin v Liďáku a pak jdeme na sraz Mladých soc. dem. a s nimi před Staronovou synagogu,“ sdělil Právu místopředseda poslanců David Rath.

Účast už přislíbili místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek či místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

S účastí počítají komunisté, například místopředseda KSČM Jiří Dolejš a další jejich poslanci i mladí komunisté. Do ulic se chystají rovněž členové poslanecké platformy ODS, mj. Vlastimil Tlustý, jak potvrdila Právu Eva Dundáčková. Na akci se chystají i poslanci zelených. Jejich šéfka Kateřina Jacques uvedla, že to považuje za svou občanskou povinnost. „Nemohu se smířit s tím, aby kdokoli znesvětil památku nevinných obětí. Děti se mnou nepůjdou, protože se jedná o velkou akci, která by mohla být nebezpečná. Na rozdíl od onoho 1. máje, kde žádné nebezpečí nehrozilo,“ reagovala pro Právo Jacques, kterou tehdy napadl policista.

Také sdružení Romea vyzvalo Romy k účasti a k vyjádření jejich odporu k pravicovým extremistům.

Právo, 9. 11. 2007,  (gö, trj)


Neonacisté to nevzdávají

PRAHA - Zítra bude pravděpodobně v Praze hodně rušno. Proti akci Mladých národních demokratů, kterou nazvali Pochod za svobodu, ostře vystoupili nejen politici, ale především představitelé různých židovských organizací, nově pak i sdružení Romea, které vyzvalo Romy, aby se zúčastnili pietního shromáždění k uctění památky obětí protižidovského pogromu v nacistickém Německu - Křišťálové noci.

Do ulic se chystají také anarchisté a mnoho dalších lidí, kterým se rozrůstající se aktivity a provokace pravicových extremistů nelíbí. Mladí národní demokraté (v ČR se zřejmě může za demokrata prohlásit kdokoliv) však nesmějí 10. listopadu pochodovat Prahou, a to nikde, tedy ani na tzv. náhradních trasách, které předkládali úřadům. Městský soud včera zamítl jejich žaloby na rozhodnutí magistrátu, který jim shromáždění zakázal.

V pozvánce, kterou včera odpoledne zveřejnili na svých internetových stránkách, však uvedli, že budou pochodovat po původní trase, tedy pražským židovským městem. Pokud svůj záměr uskuteční, dá se očekávat, že dojde k ostrým střetům. Demokraté totiž si pozvali na pomoc zástupce stejně smýšlejících seskupení z Německa a ze Slovenska. A dá se předpokládat, že je zpovzdálí nebudou sledovat ani členové dalších neonacistických skupin, kterých v ČR existuje více a státní moc se s nimi dosud nedokázala vypořádat.

Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát si myslí, že záměr pravicových extremistů zneužít výročí Křišťálové noci nakonec přinese kladný efekt. Ukáže se, že občanská společnost a demokratické principy fungují, řekl novinářům po schůzce se členy vlády Alexandrem Vondrou a Cyrilem Svobodou. Kéž by měl pravdu... Sobota bude podle šéfa legislativní rady Svobody testem toho, zda je ČR právním státem. Očekává, že policie splní svou roli a pořádek bude udržen. Pavlát předpokládá, že na shromáždění ke Staronové synagoze, které v sobotu pořádá židovská obec, přijdou neonacistům na provokaci odpovědět tisíce lidí.

Tak praví zákon...

Podle Pavláta, stejně jako Svobody a Vondry, není třeba měnit kvůli podobným excesům zákony. Svoboda míní, že v tomto případě nelze přihlížet pouze k zákonu o shromažďování, ale je nutné řídit se Listinou základních práv a svobod. Toto bylo naprosto jasné od začátku. Nikdo nemůže zneužívat svobodu slova a svobodu shromažďovací k tomu, aby pošlapával principy demokracie a útočil na svobody druhých, uvedl Svoboda. Dodal, že soudce nebo úředník, který toto nedokáže prosadit, má pověsit talár na hřebík, uvedl ve zjevné narážce na předchozí chybné rozhodnutí magistrátu a nečekané rozhodnutí soudu.

Policisté na hraničních přechodech v západních Čechách se připravují na nápor cizinců, kteří na víkend přijedou do ČR, aby se v Praze připojili ke svým bratrům a sestrám a podpořili jejich pochod v souvislosti s připomenutím Křišťálové noci. Od dnešního rána, jak uvedla ČTK, policie posílí kontroly a podezřelé osoby bude důkladně prověřovat. Opatření potrvají do zítřejšího večera. Helena Fajrajzlová z oblastního ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie v Plzni agentuře řekla, že se policisté zaměří na lidi, u nich bude podle cíle cesty, dopravního prostředku a věcí zřejmé, že se chtějí srazu extremistů zúčastnit a páchat trestnou činnost nebo jinak narušovat veřejný pořádek. Budou hledat i zbraně, střelivo, výbušniny a další nebezpečné věci, včetně těch s nacistickými symboly.

Na bezpečnost v Praze bude údajně dohlížet 1100 státních a 300 městských policistů. Přesto bude zřejmě obtížné v případech možných násilných střetů zajistit bezpečnost všech návštěvníků v centru Prahy. Poprávu tedy policisté vyzývají, aby se občané centru Prahy vyhýbali.

A co na to politici?

Komunističtí pražští zastupitelé, ale i poslanci a další funkcionáři, ale i řadoví členové, z nichž mnozí dobře pamatují nacistické mladíky honící po ulicích občany se žlutou hvězdou na hrudi, jednoznačně jakékoliv pokusy neonacistických skupin po zviditelnění odsoudili. A nejen v tomto mediálně zajímavém případu. Ostře vyhraněný postoj k sobotní akci extremistů vyjádřil prezident Václav Klaus, ale i vláda. Přípravami policie na zakázaný pochod neonacistů se dokonce zabývala Bezpečnostní rada státu, jak jsme informovali ve středu.

Je dobré, že se politici a státní úředníci, ba i soudci na poslední chvíli probudili a rozhodli tak, jak rozhodli.

Podstata problému však nevznikla teď, není nikterak nová. Vzpomeňme desítek akcí českých nacionalistů, kteří pod ochranou policie vyřvávají rasistická a nacistická hesla, mávají černými prapory... Připomeňme, jak snadno se můžou tato sdružení a hnutí registrovat na ministerstvu vnitra. A nezapomeňme, jak tvrdě zasahuje policie proti těm, kteří se snaží neonacistům narušit jejich shromáždění a pochody, které jim stačilo jen oznámit nějakému úředníkovi, který při pohledu na svalovce v černém raději udeřil razítkem na příslušný papír.

Zítra snad v případě potřeby policisté zasáhnou správným směrem. A příště snad i úředníci a soudci budou nad podobnými akcemi více přemýšlet...

Haló noviny, 9. 11. 2007, (jan)


Související články:
(Problémy - extremismus)

Zápalná obě» (03.05.2015)
Vzpomínka na Oděsu 2014 (30.04.2015)
Na lidičky musí být flintičky (06.04.2015)
Vznik faąismu v rozkládající se kultuře (20.12.2014)
Fenomén Bátora (31.08.2011)
Pomatené hlavy? (21.04.2009)
Pozvánka na film Pobaltský fašismus (15.03.2006)
Otevřený dopis voleným zástupcům Orlové (22.12.2005)
17. listopad - aktivizace extrémů? (15.11.2005)
Demonstrace proti setkání pravicových fundamentalistů (17.10.2005)
O zahraniční politice se v Norimberku nemluvilo (14.09.2005)
Proti terorismu a válce (13.07.2005)
NPD a neonacistická scéna v Německu (29.04.2005)
V Brně proběhne slet nacistů. Je vlajka České republiky žido-zednářsko-bolševickým symbolem? (26.04.2005)
Komunismus, církev a čarodějnice (2) (10.04.2005)
Komunismus, církev a čarodějnice (1) (10.04.2005)
Otevřený dopis senátoru Jaromíru Štětinovi (08.04.2005)
Reakce na „Otevřený dopis“ předsedy SDS Milana Neuberta (13.03.2005)
S antikomunizmem je třeba polemizovat racionálně (13.03.2005)
Reakce na článek „Zůstaneme komunisty!“ (12.03.2005)
Otevřený dopis mladým komunistům ze ZO 0551 Praha 5 (11.03.2005)
Reakce ZO 0551, KSČM Praha 5 na petici Pavla Bobka, Ladislava Smoljaka, Jana Urbana a Jakuba Jareše k poslancům a senátorům PČR (09.03.2005)
Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry (15.02.2005)
Osvětim je největší hřbitov na světě (28.01.2005)
Nacistické tábory nejhorší kapitolou dějin (27.01.2005)
Šedesát let po holocaustu: odpuštění? (27.01.2005)
Na Osvětim se zapomenout nedá (27.01.2005)
Zakázat neonacisty? ptají se opět Němci (25.01.2005)
Dělnická strana aneb Republikáni v montérkách (24.01.2005)
Radikální pravice v Německu (08.01.2005)
Tisková zpráva SDS 041015 (15.10.2004)
Historie ještě nad socialismem neudělala kříž (10.02.2003)
Stanovisko SDS k pravicovému fundamentalismu (19.01.2002)
Levice, radikalismus a extremismus (10.10.2001)

[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1627 (1627 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1220 (1220 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1127 (1127 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
817 (817 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1413 (1413 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1072 (1072 hl.)
Prohnilý humanismus !!
820 (820 hl.)

Celkem hlasovalo: 8096


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.