![](gifs/pravo.gif)
![](gifs/nonazi.gif)
PRAHA – Politici napříč politickým spektrem se zúčastní v sobotu pietního shromáždění k uctění památky obětí Křišťálové noci. Chtějí tak podpořit židovskou komunitu a vyjádřit svůj odpor k pravicovým extremistům.
Přijďte také. Zapomeňte na to, co vás rozděluje, a uvědomte si, co vás spojuje!„Chystám se tam také vystoupit,“ řekl včera na dotaz Práva předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který kvůli tomu zkrátí svou pracovní cestu do Budapešti. Před synagogu přijde i ministr Cyril Svoboda (KDU-ČSL).
Vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) a Svoboda včera řediteli Židovského muzea v Praze Leo Pavlátovi tlumočili odmítavý postoj vlády k plánům neonacistů. Označili je za napadení samých principů demokracie a zásad právního státu.
Odmítavý postoj k akci neonacistů vyjádřil nedávno i prezident Václav Klaus.
„Považuji za vyloučené, aby tento pochod tady byl,“ prohlásil. Za předčasné považoval říci, zda lze počítat i s jeho účastí v židovské čtvrti. Mezitím Hrad oznámil, že prezident se v sobotu zúčastní pohřbu pardubického hejtmana Michala Rabase (ODS).
Vyjádřit solidaritu obětem nacistického násilí se chystají soc. dem. „Máme sraz ve 13 hodin v Liďáku a pak jdeme na sraz Mladých soc. dem. a s nimi před Staronovou synagogu,“ sdělil Právu místopředseda poslanců David Rath.
Účast už přislíbili místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek či místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
S účastí počítají komunisté, například místopředseda KSČM Jiří Dolejš a další jejich poslanci i mladí komunisté. Do ulic se chystají rovněž členové poslanecké platformy ODS, mj. Vlastimil Tlustý, jak potvrdila Právu Eva Dundáčková. Na akci se chystají i poslanci zelených. Jejich šéfka Kateřina Jacques uvedla, že to považuje za svou občanskou povinnost. „Nemohu se smířit s tím, aby kdokoli znesvětil památku nevinných obětí. Děti se mnou nepůjdou, protože se jedná o velkou akci, která by mohla být nebezpečná. Na rozdíl od onoho 1. máje, kde žádné nebezpečí nehrozilo,“ reagovala pro Právo Jacques, kterou tehdy napadl policista.
Také sdružení Romea vyzvalo Romy k účasti a k vyjádření jejich odporu k pravicovým extremistům.
Právo, 9. 11. 2007, (gö, trj)
Neonacisté to nevzdávají
PRAHA - Zítra bude pravděpodobně v Praze hodně rušno. Proti akci Mladých národních demokratů, kterou nazvali Pochod za svobodu, ostře vystoupili nejen politici, ale především představitelé různých židovských organizací, nově pak i sdružení Romea, které vyzvalo Romy, aby se zúčastnili pietního shromáždění k uctění památky obětí protižidovského pogromu v nacistickém Německu - Křišťálové noci.
Do ulic se chystají také anarchisté a mnoho dalších lidí, kterým se rozrůstající se aktivity a provokace pravicových extremistů nelíbí. Mladí národní demokraté (v ČR se zřejmě může za demokrata prohlásit kdokoliv) však nesmějí 10. listopadu pochodovat Prahou, a to nikde, tedy ani na tzv. náhradních trasách, které předkládali úřadům. Městský soud včera zamítl jejich žaloby na rozhodnutí magistrátu, který jim shromáždění zakázal.
V pozvánce, kterou včera odpoledne zveřejnili na svých internetových stránkách, však uvedli, že budou pochodovat po původní trase, tedy pražským židovským městem. Pokud svůj záměr uskuteční, dá se očekávat, že dojde k ostrým střetům. Demokraté totiž si pozvali na pomoc zástupce stejně smýšlejících seskupení z Německa a ze Slovenska. A dá se předpokládat, že je zpovzdálí nebudou sledovat ani členové dalších neonacistických skupin, kterých v ČR existuje více a státní moc se s nimi dosud nedokázala vypořádat.
Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát si myslí, že záměr pravicových extremistů zneužít výročí Křišťálové noci nakonec přinese kladný efekt. Ukáže se, že občanská společnost a demokratické principy fungují, řekl novinářům po schůzce se členy vlády Alexandrem Vondrou a Cyrilem Svobodou. Kéž by měl pravdu... Sobota bude podle šéfa legislativní rady Svobody testem toho, zda je ČR právním státem. Očekává, že policie splní svou roli a pořádek bude udržen. Pavlát předpokládá, že na shromáždění ke Staronové synagoze, které v sobotu pořádá židovská obec, přijdou neonacistům na provokaci odpovědět tisíce lidí.
Tak praví zákon...
Podle Pavláta, stejně jako Svobody a Vondry, není třeba měnit kvůli podobným excesům zákony. Svoboda míní, že v tomto případě nelze přihlížet pouze k zákonu o shromažďování, ale je nutné řídit se Listinou základních práv a svobod. Toto bylo naprosto jasné od začátku. Nikdo nemůže zneužívat svobodu slova a svobodu shromažďovací k tomu, aby pošlapával principy demokracie a útočil na svobody druhých, uvedl Svoboda. Dodal, že soudce nebo úředník, který toto nedokáže prosadit, má pověsit talár na hřebík, uvedl ve zjevné narážce na předchozí chybné rozhodnutí magistrátu a nečekané rozhodnutí soudu.
Policisté na hraničních přechodech v západních Čechách se připravují na nápor cizinců, kteří na víkend přijedou do ČR, aby se v Praze připojili ke svým bratrům a sestrám a podpořili jejich pochod v souvislosti s připomenutím Křišťálové noci. Od dnešního rána, jak uvedla ČTK, policie posílí kontroly a podezřelé osoby bude důkladně prověřovat. Opatření potrvají do zítřejšího večera. Helena Fajrajzlová z oblastního ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie v Plzni agentuře řekla, že se policisté zaměří na lidi, u nich bude podle cíle cesty, dopravního prostředku a věcí zřejmé, že se chtějí srazu extremistů zúčastnit a páchat trestnou činnost nebo jinak narušovat veřejný pořádek. Budou hledat i zbraně, střelivo, výbušniny a další nebezpečné věci, včetně těch s nacistickými symboly.
Na bezpečnost v Praze bude údajně dohlížet 1100 státních a 300 městských policistů. Přesto bude zřejmě obtížné v případech možných násilných střetů zajistit bezpečnost všech návštěvníků v centru Prahy. Poprávu tedy policisté vyzývají, aby se občané centru Prahy vyhýbali.
A co na to politici?
Komunističtí pražští zastupitelé, ale i poslanci a další funkcionáři, ale i řadoví členové, z nichž mnozí dobře pamatují nacistické mladíky honící po ulicích občany se žlutou hvězdou na hrudi, jednoznačně jakékoliv pokusy neonacistických skupin po zviditelnění odsoudili. A nejen v tomto mediálně zajímavém případu. Ostře vyhraněný postoj k sobotní akci extremistů vyjádřil prezident Václav Klaus, ale i vláda. Přípravami policie na zakázaný pochod neonacistů se dokonce zabývala Bezpečnostní rada státu, jak jsme informovali ve středu.
Je dobré, že se politici a státní úředníci, ba i soudci na poslední chvíli probudili a rozhodli tak, jak rozhodli.
Podstata problému však nevznikla teď, není nikterak nová. Vzpomeňme desítek akcí českých nacionalistů, kteří pod ochranou policie vyřvávají rasistická a nacistická hesla, mávají černými prapory... Připomeňme, jak snadno se můžou tato sdružení a hnutí registrovat na ministerstvu vnitra. A nezapomeňme, jak tvrdě zasahuje policie proti těm, kteří se snaží neonacistům narušit jejich shromáždění a pochody, které jim stačilo jen oznámit nějakému úředníkovi, který při pohledu na svalovce v černém raději udeřil razítkem na příslušný papír.
Zítra snad v případě potřeby policisté zasáhnou správným směrem. A příště snad i úředníci a soudci budou nad podobnými akcemi více přemýšlet...
Haló noviny, 9. 11. 2007, (jan)