Rozhovor Haló novin, který podle otázek a odpovědí vznikal
pravděpodobně v průběhu sobotního jednání sjezdu ČSSDDiskuse na sjezdu na mě dělala dojem, že ČSSD je až příliš zahleděna do sebe, do svých vnitřních problémů. Méně se už hovořilo o tom, co je třeba teď a zítra udělat, aby si zase upevnila postavení ve společnosti. Nebo se mýlím?
To je problém politických stran, že jsou zahleděny do sebe. Myslím, že tato strana je zralá na to, aby skutečně přehodnotila svá východiska a zajímala se, nakolik její činnost odpovídá tomu správnému heslu, které je uvedeno nad vchodem i v záhlaví dlouhodobého programu ČSSD - Otevřenost novým výzvám - věrnost tradici. Jde tedy o to, že by měla být připravena na nové výzvy a umět řešit problémy, které před ní jsou. Obávám se, že se spíše stále více podvoluje tlaku pravicových stran, než aby rozvíjela vlastní program. V tom vidím problém.
Před sjezdem zaznělo od mnoha předních funkcionářů ČSSD, že strana bude po sjezdu stmelená a jednotná jako nikdy. Věříte tomu?
Tomu samozřejmě nikdy nikdo nevěřil. To je pouze heslo - zejména těch, kterým už se podařilo vyhnat ty, kteří nejsou jejich příznivci. Takže stmelují pomocí vylučování. To tak některé strany dělají, že když se dostanou do krize, začnou dělat různé čistky, takže vybírají delegáty a kandidáty podle jejich přízně k sobě samým. Sociální demokracie je teď hluboce rozdělená, opravdu tak, jak to v pátek charakterizoval Miloš Zeman. To znamená, že jedněm jde o koryta a druhým o program. Náš program s koryty principiálně spojen není, oni tedy hledají ke svým korytům program, nikoli že by se prostřednictvím programu chtěli uplatnit.
V této chvíli spolu mluvíme těsně před volbou nového předsedy sociální demokracie. Zvítězit může Stanislav Gross nebo Zdeněk Škromach. Co bude pro stranu znamenat vítězství prvního nebo naopak druhého?
Opakovaně jsem jak na ústředním výboru, tak i v pátek na sjezdu záměrně Stanislavu Grossovi položil otázku, na kterou mi ani v jednom případě neodpověděl. Zeptal jsem se, zda je opravdu přesvědčen, že strana s ním v čele má šanci na volební úspěch.
A podle vás?
Samozřejmě nemá. Jenže jemu o volební úspěch ČSSD nejde. Jemu jde o sebezáchovu. V tom vidím ten problém.
A pokud jde o Zdeňka Škromacha?
Ten se jako člen vedení strany dlouhodobě podílí na problémech, které máme. On to ostatně sám přiznal. Na sjezdu řekl, že svou chybu vidí v tom, že se mu nepodařilo prosadit, co prosazeno být mělo. A nezabránil tomu, aby se vedení odchýlilo od programu strany. Bude-li zvolen Škromach, lze očekávat, že to není plané, ale že se k tomu zavazuje. Lze očekávat, že ČSSD bude jednat více v souladu se svým programem. Více - a nikoli absolutně - říkám proto, že žijeme v politickém prostoru, kde je třeba vyvažovat zájmy. Ale to neznamená jednoznačně ustupovat pravici jako dosud.
Jak jsou podle vás před volbou rozložené šance?
Řekl bych, že právě teď ti vyžírkové a jejich podporovatelé tady mají mírnou většinu. Ale rád bych se mýlil.
Teď je pár minut po volbách, v nichž získal necelých 53 procent hlasů Stanislav Gross, a stal se předsedou ČSSD. Co to podle vás znamená pro sociální demokracii, pro vládu a pro celou společnost?
Domnívám se - a to je ze všeho nejhorší, že to znamená realizaci Modré šance. Ti, kteří ji nečetli, možná nechápou, o co jde. Ale měli by se seznámit s tím, co se děje na Slovensku, aby si to uměli představit. Měli by si všimnout, že předseda slovenské strany Smer Robert Fico na našem sjezdu konstatoval, jak dopadla jeho země s Modrou šancí. K tomu mohlo dojít jen proto, že levicové strany tam měly slabé postavení a pravice společně s několika, údajně devíti, podplacenými poslanci prosadila reformy, které povedou k nepříznivým důsledkům pro voliče i sociální demokracii. Na sjezdu v Brně jsem upozorňoval na opakovaná vystoupení místopředsedy vlády ČR Martina Jahna - což není úplně stejné jako je to na Slovensku, ale je to varianta téhož.
Růžová Modrá šance?
Ne, to není růžová Modrá šance, to je možná nějaká bleděmodrá nebo v budoucnu černomodrá. Prostě jde o to, aby tu někdo měl trvalý prospěch z vlastnictví veřejných služeb. A aby se někdo zmocnil a soukromě manipuloval veřejnými fondy. To je cíl a toho se podaří dosáhnout. Někdo tu bude vést řeči, jak je to pro občany výhodné, ale povede to k růstu cen, k růstu nákladů na zdravotnictví a zhoršení kvality. Protože ti, kteří budou vlastnit zdravotnická zařízení a kteří budou ovládat veřejné fondy, se budou snažit maximalizovat svůj zisk.
Na sjezdu zvítězila varianta, před kterou v pátek Miloš Zeman delegáty varoval. Co to znamená pro levici v Čechách?
Nepochybně to znamená oslabení levice. Ale tady nejde o oslabení politické strany, nýbrž o oslabení reprezentace zájmů lidí, kteří volí levici.
Stanislav Gross zůstává tedy premiérem, lidovci ho nechtějí. Neobáváte se, že Miroslav Kalousek splní svoji hrozbu?
Bude muset vyjednávat s tím, aby si nepodrazil vlastní židli, vždyť úřady zaměstnávají spoustu lidoveckých lidí, kteří živí mnoho početných lidoveckých rodin. Takže v jejich očích nese odpovědnost za jejich blaho.
Takže neočekáváte, že lidovci vystoupí z vlády?
Osobně si myslím, že to určitě neudělají tak, aby okamžitě nezískali šanci být zastoupeni například v nějaké úřednické vládě.
Haló noviny, 29. března 2005, Marie Kudrnovská