
říká předseda ČSSD Jiří Paroubek v rozsáhlém rozhovoru vedeném Alexandrem Kramerem v Právu dne 5. 1. 2008• Pane předsedo, začnu osobně. Do roku 2008 jste vstoupil s novou manželkou. Změnil se tím hodně váš život?
Určitě se změnil, ale jak, to v této chvíli nedokážu definovat. Když se omezím na rovinu, která se týká mé práce, tak si myslím, že na tu se teď mohu koncentrovat mnohem více.
• To je zajímavé, protože mnoha lidem se v takové situaci změní i jejich zájmy... Vás nenapadlo začít žít úplně jinak - vykašlat se na politiku a dělat něco jiného?
No, víte, já jsem dost flexibilní člověk... Takže mě to samozřejmě napadlo, ale jenom na okamžik. V budoucnu to nevylučuji, ale zatím o tom vážně neuvažuji.

• Sdílí vaše nová paní vaši politickou ctižádost?
Moje paní by určitě dala přednost soukromému životu. Ale ani v mém případě i nejsem jistý, zda ctižádost je opravdu to správné slovo. Já politiku beru jako službu veřejnosti, což znamená, že ten můj výběr je velice jednoduchý: pokud budu moci sloužit veřejnosti, budu jí sloužit. Pokud lidé - sociální demokraté a voliči - o mé služby stát nebudou, tak se budu zabývat něčím jiným.
• A jste přesvědčen, že vás sociální demokraté příští rok zase zvolí svým předsedou?
Především slovo zase není úplně přesné, protože ta volba bude poprvé přímá. A mně je jasné, že všechny sdělovací prostředky v zemi před ní spustí proti mně bubnovou palbu. Takže to určitě bude tvrdý boj.
• Boj s kým? Čekáte, že o tu funkci budou usilovat i jiní?
Myslím, že pro průběh té volby by bylo dobré, aby byl minimálně jeden protikandidát.
• Jaký podle vás bude rok, do kterého vstupujeme, pro vaši stranu?
V žádném případě to pro nás nebude rok oddechový. Kromě toho, že nás v něm samozřejmě zase čekají desítky dílčích střetů s vládou, proběhnou v něm i dvě velké bitvy, ta první, volba prezidenta, už za několik týdnů. A pak na podzim krajské a senátní volby. Nemluvě o tom, že jsme si předsevzali pracovat v tomto roce usilovně sami na sobě, na modernizaci sociální demokracie.
• A jaký rok to bude pro občany téhle země?
Pro velkou většinu bude nepochybně obtížný, každopádně obtížnější než ten předchozí, především proto, že pocítí dopady té takzvané reformy veřejných financí.
• „Reforma“ je hlavní věcné téma, o které už skoro rok s vládou bojujete. První, parlamentní kolo jste spolu s komunisty prohráli. Co myslíte, jak dopadnete ve druhém, u Ústavního soudu?
Já samozřejmě nechci mluvit ústavnímu soudu do toho, jak se má rozhodnout..., ale osobně jsem přesvědčen, že řada věcí v té tzv. reformě je v rozporu s Ústavou České republiky. Proto věřím, že to naše podání bude minimálně částečně úspěšné - že i kdyby Ustavní soud nevyhověl žádné jiné z našich námitek, tak přinejmenším zruší ty přímé poplatky ve zdravotnictví!
• Před třemi týdny jste veřejně podpořil Výzvu k občanské neposlušnosti, jejíchž 58 signatářů vybídlo občany, aby až do konečného rozhodnutí ústavního soudu ty poplatky odmítali platit. Říkáte tedy teď taky: Občané, neplaťte!?
Ne, neříkám..., protože si myslím, že trvat v této chvíli na té výzvě by znamenalo vnášet do společnosti velký zmatek, navíc k tomu, který do ní vnáší vláda svým počínáním, které je v rozporu nejen s logikou, ale často i s politickou slušností.
• Chápu správně, že kdybyste začátkem prosince tu Výzvu podepsal - o což jste se podle svých vlastních slov snažil - tak byste dnes svůj podpis vzal zpátky?
To nevím... ale podívejte, ta výzva je v podstatě deklaratorní -
• Podle mne je velice konkrétní.
- a já se prostě nedomnívám, že by teď něčemu pomohla. Ve chvíli, kdy jsem jí vyjádřil svou podporu, jsem předpokládal, že Ústavní soud o té věci rozhodne do konce roku.
• Aha. Tak pojďme dál. Ústavní soud bude brzy rozhodovat taky o Zákoníku práce; na ten si stěžuje pro změnu ODS. Jak tipujete výsledek téhle pře?
Doufám, že bude rozhodnuta ve prospěch pracujících.
• Doufáte?
Myslím, že Ústavní soud to podání ODS zamítne.
• V Poslanecké sněmovně se patrně už v první polovině tohoto roku bude rozhodovat o radaru. Máte nějaký důvod věřit, že to nedopadne stejně, jako to dopadlo s „reformou“ - že prostě nebudete zase přehlasováni?
Tak podívejte, já nejsem jasnovidec, ale nevěřím, že se najde nějaký sociální demokrat, který bude hlasovat pro to, proti čemu je velká většina národa. Komunisté se jednoznačně vyjádřili, že jsou proti radaru, a z logiky věci by proti němu měli hlasovat i zelení. Totéž samozřejmě platí pro pány Melčáka a Pohanku, ale jak to skutečně dopadne, na to si musíme počkat.
• Už jste se zmínil o tom, že na podzim proběhnou volby do Senátu a do krajských samospráv. Jakých výsledků by v nich měla ČSSD dosáhnout, abyste to považoval za úspěch?
Pokud jde o Senát, asi bych měl považovat za úspěch, když získáme sedm mandátů jako v posledních doplňovacích volbách, protože to byl dosud náš nejlepší výsledek. Ale já si myslím - mimo jiné i na základě průzkumů, které jsme si nechali dělat - že bychom měli mít trošku větší ambice: řekněme 10-12 křesel. To je ovšem možné jen za předpokladu, že se vyhneme chybám, které jsme dělali v minulosti. A někteří naši funkcionáři, jak se zdá, ty chyby opakují.
• Jaké chyby?
Takové, že se nechávají unést lokálním patriotismem a prosazují na kandidátky lidi, kteří sice mají dobrou pozici v rámci stranické organizace, ale nemají jasnou podporu ve veřejnosti. Takový přístup nemůže vést k dobrému volebnímu výsledku!
• A co ty krajské volby?
Ty pro nás minule skončily katastrofou, ale teď máme v řadě krajů velmi slušné šance na úspěch. Dokonce bych řekl, že v moravských krajích bychom měli považovat za svou povinnost zvítězit; a i v krajích, jako jsou Středočeský, Pardubický, Ústecký a Vysočina, bychom měli dosáhnout velice slušných výsledků, které by nám za určitých okolností umožnily prosadit sociální demokraty do funkcí hejtmanů.
• Na kolik těch hejtmanských postů si tedy děláte zálusk?
Vzhledem k tomu, že zatím nemáme žádný, byl by úspěchem třeba i jeden či dva; já si ale i v tomto případě myslím, že bychom měli mít vyšší ambice.
• Do třetice se vraťme k Ústavnímu soudu - tentokrát v souvislosti se stížností proti zákonu o vzniku Ústavu pro studium totalitních režimů, kterou podali společně vaši a komunističtí poslanci. Proč tu instituci považujete za protiústavní?
Protože nám je jasné, že to bude instituce fungující pod kuratelou ODS a dalších konzervativních sil. A protože jsme přesvědčeni, že politizovat vědu - v tomto případě historiografii - je špatné.
• Já jsem se neptal, proč to považujete za špatné, ale -
- v čem je to protiústavní. Ano. A já odpovídám, že se zde de facto uzákoňuje politizace vědeckého bádání. To je to, co považujeme za protiústavní.
• V souvislosti s blížící se volbou, prezidenta jste napsal předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi otevřený dopis, v němž jeho spolustraníky vyzýváte, aby sociálním demokratům pomohli volbou Jana Švejnara zabránit „modré totalitě“. Co říkáte tvrzení známého publicisty Vladimíra Bystrova, že jste tím de facto KSČM vyzval „k vytvoření společného bloku pro levicovou budoucnost země“?
Říkám, že to je výklad pana Bystrova a že sociální demokracie je samozřejmě připravena spolupracovat v některých věcech i se středovými stranami, tedy se zelenými a s lidovci. A nejednou jsem dokonce řekl, že za určitých výjimečných podmínek si umím představit i naši spolupráci s ODS, nikoli však v tomto volebním období.
Pan Bystrov - pokud to tak myslel - má malé zrníčko pravdy v tom, že náš vztah ke Komunistické straně Čech a Moravy určitě ovlivní i to, jak se tato strana zachová při nadcházející prezidentské volbě, tedy zda v této věci bude, či nebude postupovat společně s námi. Otevřeně říkám, že pro mne osobně to bude významný faktor.
• I v úvahách o možné spolupráci ČSSD a KSČM na vládní úrovni?
K tomu jsem už mnohokrát řekl, že to připadá v úvahu pouze v případě, že KSČM změní své postoje v několika oblastech. Konkrétně: že se definitiv ně rozejde se svou minulostí, a to jak té v padesátých letech, tak v tzv. normalizačním období, že důrazně odsoudí zločiny komunistického režimu, že jednoznačně uzná nedotknutelnost soukromého vlastnictví a že se přihlásí k euroatlantické orientaci naší země, tedy k našemu členství v EU a v NATO.
Musím říct, že pokud jde o vztah KSČM k Evropské unii, tam už značný pokrok vidím; jestli k němu dojde i v těch ostatních oblastech, tak se i náš přístup k ní kvalitativně změní.
• Komunisté ale tvrdí, že všechno to, co od nich chcete slyšet, už dávno řekli, dokonce mnohokrát. S jedinou výjimkou: pořád se jim nezamlouvá naše členství v NATO, ale i to prý respektují jako realitu...
Zřejmě to neřekli tak, aby si toho všimla široká veřejnost - a takovým způsobem, který by lidi přesvědčil, že to říkají upřímně. Tím nemyslím, že o tom musí přesvědčit českou pravici, pro tu samozřejmě žádná jejich omluva nikdy nebude dostatečná. Ale určitě by se měli snažit, aby jim to uvěřila aspoň demokratická levice.
Čili: já bych se na místě komunistů k těm tématům vrátil... ale nemíním jim radit, stejně jako nechci, aby oni radili mně.
• Máte pocit, že by to mohli udělat na svém letošním sjezdu?
Ten sjezd k tomu určitě bude dobrou příležitostí. Pan předseda Filip a jeho nové vedení už dali najevo, že na něm chtějí formulovat určité nové přístupy, které by KSČM umožnily být aktivnější součástí české společnosti. Pokud to myslí vážně, tak by té příležitosti měli využít.
(následuje pasáž zveřejněná na Novinkách 5. 1. 2008 09:03)
• Pane předsedo, proč vlastně vaše strana podporuje prezidentskou kandidaturu Jana Švejnara – pravicového ekonoma, který je například pro poplatky za zdravotní péči a pro školné? Je to proto, že si myslíte, že si ho tím do budoucna zavážete?
Já si nemyslím, že v souřadnicích české politiky je pan Švejnar pravicovým politikem. On sám se považuje za politika středu. Ano, říká, že je pro mírné poplatky u lékaře a pro školné… ale zároveň říká, že z těch poplatků i z toho školného by měli být vyjmuti lidé, kteří jsou v sociální nouzi!
• To jsem nezaznamenal.
Já myslím, že to řekl v několika rozhovorech… a každopádně to řekl na schůzi našeho ústředního výkonného výboru, kde na to samozřejmě byl dotazován.
Podívejte, co by se stalo, kdybychom do té prezidentské volby postavili vysloveně levicového kandidáta? Stalo by se to, že ten kandidát by ve třetím kole, kde je ke zvolení zapotřebí 141 hlasů, získal maximálně 114 hlasů. V osobě profesora Švejnara je tu k dispozici kandidát, k jehož podpoře jsou schopni se spojit volitelé z mnohem pestřejší palety politických formací… a když se k téhle alianci připojí i komunisté, tak tento kandidát může v té volbě vyhrát!
• Jenže vy jste mi pořád neřekl, proč chcete, aby vyhrál.
Především proto, že od něj očekávám, že se bude chovat jako ústavní prezident – na rozdíl od Václava Klause, který si ústavu vykládá po svém. Všichni si přece pamatujeme, jak Václav Klaus záměrně protahoval povolební jednání o nové vládě, že při tom evidentně měl na mysli především zájmy ODS a dokonce i své vlastní…
Nemluvě o tom, že ve prospěch občanských demokratů zasahoval už předtím do volební kampaně. Já nechci, aby se to všechno opakovalo, a proto nechci, aby byl dalších pět let naším prezidentem. Nechci to proto, že Václav Klaus pro mne není zárukou, že prezident této země bude vždy postupovat ústavně, čistě, správně!
• Vy jste současnému prezidentovi nedávno napsal dopis, ve kterém jste na něj apeloval, aby přijal výzvu Jana Švejnara k veřejné debatě. On vám mj. odpověděl, že, „profesor Švejnar není takovou osobou, jež by splňovala nároky na prezidentského kandidáta, mimo jiné proto, že v naší zemi nežije, neúčastnil se v ní politického života a jeho postoje, názory a skutky nejsou většině naší veřejnosti téměř vůbec známy“. Není tohle, pane předsedo, skutečně velký handicap vašeho kandidáta?
Já vám odpovím otázkou: co je známo o Václavu Klausovi? Je o něm známo, že v čele vlády provedl transformaci, v jejímž průběhu se v Čechách kradlo tak, jako se tu kradlo naposledy po Bílé hoře, takže v kapsách šejdířů zmizely stovky miliard! Transformaci, jíž dominovali „podnikatelé“ typu pana Koženého… a která skončila krizí let 1997–98. Takže, když se budeme bavit o tom, co je o kom známo či neznámo z minulosti, tak si myslím, že pan prezident Klaus by měl raději sedět v koutku a skromně mlčet!
• Jste si jistý, že pro profesora Švejnara budou hlasovat všichni poslanci a senátoři ČSSD?
Podívejte, to hlasování bude zkouškou politické inteligence každého z těch hlasujících. A já jsem přesvědčen, že naši zákonodárci jsou politicky inteligentní… že mezi nimi není žádný, který by si přál, aby jeho strana znovu zažila taková ponížení, jaká od současné hlavy státu zažila v minulém období.
• Co jste tím myslel, když jste v rozhovoru s Hospodářskými novinami řekl: „Chci vás ujistit, že ČSSD už nebude přistupovat k prezidentské volbě naivně.“?
Myslel jsem tím to, že si o nás nikdo nemůže myslet, že jsme hlupáci, kteří se nedokážou poučit ze svých minulých chyb. Že když si nebudeme jisti stanoviskem komunistické strany – tedy pokud KSČM bude taktizovat ještě mezi prvním a druhým kolem té volby – tak zvolíme specifický postup.
• Jaký?
O tom zatím nechci mluvit.
• Raději pronášíte tajnosnubné věty jako: „Já budu postupovat zcela demokraticky a tak, aby bylo zřejmé, kdo koho volil. To je možné udělat i velmi demokraticky.“ Jak to chcete udělat, pane předsedo?
Víte, co je zajímavé, pane Kramere? Proč se v souvislosti s tou volbou všichni novináři strachují pouze o to, jak demokratické jsou poměry v sociální demokracii? Proč se na to nikdo neptá představitelů ODS, která stojí před stejným problémem?!
• Já teď nemluvím s předsedou ODS, mluvím s předsedou ČSSD.
A já vám k tomu neřeknu víc, než jsem už řekl: že samozřejmě budeme postupovat zcela demokraticky.
• Jak?
To nechte to na nás.
• Tak fajn, uděláte to demokraticky. Ale k čemu pak bude ta tajná volba?
Já jsem neřekl, že se chystáme narušit její tajnost.
• Ne – pouze jste řekl, že zařídíte, aby bylo zřejmé, kdo koho volil.
Ano.
• Podle vás tohle není protimluv?
Ne, není. Ale opakuji, že k tomu přistoupíme jen tehdy, když nás k tomu přinutí konkrétní situace.
• Troufnete si předpovědět, jak ta volba dopadne?
Pokud komunisté podpoří Jana Švejnara, tak si troufnu věštit, že se stane prezidentem.
• Sázkové kanceláře na tu volbu přijímají sázky – nevsadíte si tam na ten svůj tip nějakou slušnou částku?
Ne, protože nemám ve zvyku se sázet. Ale kdybych to ve zvyku měl, tak bych si na to vsadil – za předpokladu, který jsem uvedl.
• A jak tedy odhadujete ty komunisty, jak se rozhodnou?
To odhadnout neumím… a je dokonce možné, že to v této chvíli neumí odhadnout ani jejich předseda.
• Pojďme ještě mluvit o té modré totalitě, o níž jste se zmínil v tom dopisu panu Filipovi. Nevracíte se, pane předsedo, ke slovníku svého prvního povolebního projevu, který jste později – shodou okolností na téhle stránce – sám označil za chybu?
Pane Kramere, pokud jde o ten můj povolební projev, tak se zdá, že většina toho, co jsem v něm řekl, se potvrzuje.
• Takže odvoláváte, co jste odvolal? .
Ne, neodvolávám – už proto, že jsem snad jediným českým politikem, který se tu a tam za něco dokáže omluvit. Celkový tón toho mého tehdejšího vystoupení asi skutečně stál za omluvu a obsahově byl ten projev předčasný; obávám se ale, že teď by už předčasný nebyl.
• Tak mi tu svou obavu z modré totality vysvětlete – proč si myslíte, že nám hrozí?
Vy tu hrozbu necítíte například v tom, když prezident republiky není ochoten jít debatovat se svým protikandidátem?!
• V tom cítím leccos, ale totality bych se začal obávat teprve v okamžiku, kdy by se Václav Klaus snažil Jana Švejnara umlčet.
A není to, že Jan Švejnar nedostává ve sdělovacích prostředcích stejný prostor jako Václav Klaus, první krok k tomu umlčování?
(zde končí část převzatá Novinkami)
• Já mám pocit, že toho prostoru má minimálně stejně.
Tak to se asi nedíváme na stejné televize a nečteme stejné noviny.
Ale dobrá, nemluvme o panu Klausovi a panu Švejnarovi, mluvme o ODS a o sociální demokracii. Oba přece víme, že ČSSD už řadu měsíců čelí mediální blokádě, podobnou té, s níž se dlouhodobě potýkají komunisté... že do tištěných médii se dnes sociální demokraté se svými názory prakticky nedostanou.
A nalijme si čistého vína, pane redaktore: vždyť i vaše noviny píší, že „sociální demokracie kulhá na Paroubka“ a vracejí mi mé články s odůvodněním, že se nehodí k otištění... Přitom to jsou články, které, když je pak umístím na svůj blog, patří k těm nejčtenějším!
• Takže modrou totalitu provozuje Právo?!
To netvrdím; jenom říkám, že na tom „zasklívání“ sociální demokracie se v poslední době v jisté míře podílí i váš list, a já dost dobře nechápu proč.
• Pane předsedo, copak jsme neotiskli desítky vašich článků? Považujete Právo za věstník sociální demokracie, který vás nikdy nebude kritizovat, ať uděláte cokoli? A který musí automaticky publikovat všechno, co mu pošlete?
Pane redaktore, nic takového jsem neřekl, to mi teď podsouváte! A opakuji, že teď mluvíme o poslední době, kdy mi Právo naopak téměř všechny mé články vrací. Kdybyste aspoň řekl, že nejsou napsány tak kvalitně, jako ty jiné příspěvky, které tisknete -
• Já příspěvky nerediguju; předpokládám, že kolegové, kteří je redigují, měli k odmítnutí těch vašich věcné důvody.
Dobrá, nechme toho - vy jste se mne ptal, proč se obávám modré totality, a já v této souvislosti zkrátka konstatuji, že přístup opozice do sdělovacích prostředků je nesrovnatelně menší než přístup vlády. Do pravicových médií se prakticky nedostaneme, takže kdyby nás přestali do svých pořadů zvát i pan Moravec z ČT a pan Šimůnek z Primy, tak by lidé naše názory vůbec neznali.
• Když si stěžujete na „síť stabilních spolupracovníků ODS v médiích“ -
- tak samozřejmě nemluvím o vás, ani o nikom jiném z Práva.
• - myslíte tím placené spolupracovníky, nebo pravicové novináře, kteří za ODS kopou z přesvědčení? Pokud ty druhé, co na tom vidíte nepatřičného?
Podívejte, já nemám chuť chodit do nějakých detailů, zvláště když jde o věci, o kterých nemám - a ani nemohu mít - důkazy. Já si prostě myslím, že lidé jako pan Tuna nebo pan Hrbáček dlouhodobě spolupracují s Občanskou demokratickou stranou; na jaké bázi ta spolupráce probíhá, to nevím, a je mi to srdečně jedno.
• Pan Tuna, pokud vím, pracuje v soukromém rádiu -
- s celoplošnou působností, což znamená, že podle zákona se i na toto rádio vztahuje požadavek vyváženosti. Co mi řeknete, pane redaktore, na obranu pana Boušky, který ve veřejnoprávním Českém rozhlasu dlouhou dobu publikoval komentáře zcela jednoznačně stranící ODS? Pan Bouška je nyní tiskovým mluvčím Občanské demokratické strany - není to zvláštní náhoda?
Když už jsme u toho, co je a co není nepatřičné... Připadají vám, pane redaktore, patřičné ty osobní útoky na mne a na moji rodinu, jimž jsme dlouhodobě vystavováni? Tohle vám přece nemohlo uniknout. Když dovolíte, tak v této souvislosti složím poklonu české veřejnosti: analýzy, které máme k dispozici, ukazují, že ty útoky nemají na veřejné mínění žádný vliv.
• Pokročme v tomhle tématu o další krok. Jste skutečně přesvědčen o tom, z čeho jste mnohokrát obvinili špičky ODS - že to byli oni, kdo „zorganizoval“ takzvanou Kubiceho zprávu, že úplatkem nebo vydíráním zkorumpovali poslance Melčáka a Pohanku a že nepatřičně zasáhli do trestního stíhání Jiřího Čunka?
Ano, o tom všem jsem pře svědčen. A nejsem zdaleka sám, průzkumy ukazují, že je o tom přesvědčena většina obyvatel té to země. Zeptáte se teď, zda mám nějaké důkazy? Na to, abyste v těchto „kauzách“ došel ke správným závěrům, nejsou žádné velké důkazy zapotřebí, na to stačí logika.
• Uvědomujete si, pane předsedo, že tím říkáte, že nám vládnou političtí gangsteři?
Já nevím, jestli bych použil tenhle výraz. Ale samozřejmě si uvědomuji, jaké lidi máme proti sobě - co byli ochotni udělat, aby se dostali k moci. A že jsou ochotni udělat úplně všechno pro to, aby si ji udrželi!
• Ještě k té Kubiceho zprávě. Mně v souvislosti s ní v poslední době vrtá hlavou otázka: jak to, že plukovník Kubice, místo aby byl náležitě odměněn, odchází od policie? Máte pro to vysvětlení?
Těch vysvětlení by se určitě dalo najít víc; jedno z nich se může skrývat třeba ve známém rčení o mouřenínovi... Fakt je, že pan Kubice setrval u policie rok a půl po té aféře, kterou vyvolal, a že tam neměl zůstat ani minutu! Myslím, že i můj ministr Bublan udělal chybu, když ho vzápětí nevyhodil.
• Pokusí se ČSSD letos vládu ve Sněmovně svrhnout, jako se o to dvakrát pokusila loni?
Já nechci předbíhat - uvidíme, jaký ten letošní rok bude a co ta vláda bude dělat. Pokud bude chytrá, tak se letos nebude pouštět do žádných velkých „reformních“ kroků. Ale všechno je možné - třeba ODS nalezla v těch svých padajících preferencích zalíbení...
• Nepřipustíte, že k tomu nynějšímu náskoku v preferencích před ODS přišla ČSSD dost lacino - díky zdražování, za které vláda nemohla, protože je způsobily vnější faktory?
Myslím, že faktorů, které způsobily ten vývoj preferencí, je několik.
To zdražování k nim jistě patří, a samozřejmě k nim patří i obavy, které mají lidé z budoucnosti. Dál určitě i to, že ODS nesplnila prakticky žádný ze svých předvolebních slibů, přičemž se těžko může omlouvat tím, že ty sliby byly většinou nesplnitelné; to určitě věděla už v okamžiku, když je dávala. K tomu si připočtěte ještě celkový způsob vládnutí, který si lidé srovnávají s naším vládnutím, aféry pana Čunka...
Tohle všechno jsou faktory, jimž sociální demokracie „vděčí“ za pokles preferencí ODS. Pokud jde o druhou složku toho náskoku, tedy o vzestup našich preferencí, jsem přesvědčen, že za tu vděčíme své aktivní opoziční politice.
• Počítáte s tím, že existující spory ve vládní koalici i uvnitř jednotlivých koaličních stran se letos ještě víc přiostří?
Ano, myslím si, že ty konflikty a rozpory se budou prohlubovat - to logicky vyplývá z toho, jak ta koalice byla sestavena a jakým způsobem funguje.
• Přežije podle vás vládní koalice případné nezvolení Václava Klause prezidentem?
Myslím že ano, pokud k tomu dojde. Mnohem horší to pro ni bude, jestli ODS na podzim neuspěje ve volbách do krajských zastupitelstev.
• A co když Václav Klaus v té volbě naopak s velkou převahou vyhraje? Neotřese to sociální demokracií i vaší osobní pozicí?
Tak podívejte, já myslím, že všichni vědí, jaký je v dnešním parlamentu poměr sil - že ODS má dohromady 122 senátorů a poslanců, zatímco ČSSD jich má celkem 85. Jestli pan profesor Švejnar i za této konstelace v té volbě zvítězí, tak to bude asi tak stejné překvapení, jakým bylo vítězství Václava Klause před pěti lety.
• Já tu otázku zopakuju: co se stane, když to Klaus vyhraje s velkou převahou?
Myslím, že pokud se budeme chovat rozumně, tak ani to naší pozicí neotřese. Dokonce je možné, že nás to naopak posílí, protože Češi mají rádi rovnováhu a jestli ODS opět obsadí i tenhle post, tak to možná v těch podzimních volbách budou chtít vybalancovat.
Právo, 5. 1. 2008, Alexandr Kramer