XXXII. sjezd ČSSD vypustil o tomto víkendu za mocných čoudíků na balistickou dráhu kolem českého politického systému své nové jednobarevné vedení. První let má trvat celých 15 měsíců a jeho trajektorie je pevně dána.
Posádka dostala pokyny letět ve formaci nejlépe souběžně se dvěma konkurenčními vesmírnými bárkami (čerňáci a uhelňáci), ale třeba je i opustit, pokud by kvůli nim měl být let nějak zkrácen. Při předstartovní přípravě se posádce připomněla povinnost vyhnout se cestou přímému kontaktu s dlouhodobě sledovanou hvězdou - rudým obrem bez planetární soustavy. Využít její gravitační pole však pokyny nezakazují.
Zvláštní na celém projektu je skutečnost, že si jinak může posádka dělat při letu fakticky co chce. Jedinou sledovanou činností je sběr vesmírného prachu - nebude-li při návratu využita skladová kapacita alespoň ze 30%, nemůže posádka počítat se svým dalším startem.
Řada omezení byla naopak uložena pozemnímu personálu, z nějž někteří o účast na vlastním letu rovněž usilovali. Část pracovníků letového zabezpečení se proto rozhodla založit si zájmový klub, který bude chystat alternativní scénář dalšího hvězdného projektu. Existence klubu je sice pod střechou řídícího střediska možná, ale jeho nutnost je zpochybňována nejen vyslanou posádkou, ale i řadou dalších.
Sama posádka je dnes v nezáviděníhodné situaci. Těsně po startu není zatím jasné, zda se jí podaří únik z aktuálně velmi husté atmosféry. V rámci objektivity je třeba povědět, že se na atmosférických turbulencích sama v období před startem intenzivně podepsala, ale na druhou stranu: myslela to upřímně. Pokud se posádce podaří překonat potíže startu, budeme si muset na první výsledky balistického letu nějakou chvíli počkat.
Posádku nemusíme nijak litovat - rozhodla se pro svou účast sama a při závěrečných testech dělala, co mohla, aby její start nic neohrozilo. Zlí jazykové tvrdí, že tak stejně učinila jenom kvůli výborné chuti stravovací pasty, jejímiž tubami je zásobena bohatě na celou dobu letu.
Milan Neubert, 30. 3. 2005