logo SDS
Dnešní datum: 29. 02. 2020   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 24
Prům. 23.3
21 denni
Max. 2192
Prům. 658.5

Nyní si čte web : 30 uživ.

Počet zobrazených článků: 27 (z celkem 77 nalezených)

|0-50|50-77|

Úvaha o vývoji ľudskej spoločnosti
(Andrej Sablič, 08. Od naąich čtenářů, 05.03.2006)
Ľudská spoločnosť sa podľa marxizmu vyvíja podľa tých istých zákonov a zákonitostí ako aj ostatné živé organizmy. Ako ten vývoj teda prebiehal? Dodnes poznáme dve skupiny spoločnosti. Rodové zriadenie a spoločensko-ekonomické formácie.

Bude nový řád sociálnější?
(Miroslav Tejkl, 08. Od naąich čtenářů, 03.03.2006)
Problém levice spočívá – mimo jiné – i v tom, že si myslí, že to, co snad jednou nahradí kapitalistické uspořádání, bude nějak prvoplánově od počátku „sociálně vlídnější“ než kapitalismus.

Zopakuje veřejný sektor 400 let starou zkušenost?
(Miroslav Tejkl, 08. Od naąich čtenářů, 28.02.2006)
Kapitalismus je proklínán a zatracován od svého vzniku. Přesto tu stále je a ona pověstná skutečně už „poslední zahnívající fáze“ je stále nějak posouvána do budoucnosti. I ti největší odpůrci kapitalismu poté, co zdůrazní všechny zločiny tohoto řádu, přiznají, že od svého vzniku znamenal do té doby nevídanou dynamiku rozvoje výrobních sil.

Genetický kód (základná formula) kapitalistickej spoločnosti
(Andrej Sablič, 08. Od naąich čtenářů, 27.02.2006)
Opravme si marxizmus vrátane Kapitálu
Doteraz som sa venoval politickej ekonómii socializmu. Politickú ekonómiu kapitalizmu som považoval v Marxovom podaní za niečo objektívne, nevyvrátiteľné a niečo popri čom sa nedá zarobiť ani na slanú vodu. Život ma však donútil k problematike sa vrátiť, a tak to, čo teraz budem písať, môže byť čiastočne v rozpore s tým, čo som písal doteraz. Neovplyvní to však podstatu mojich doterajších postojov.

Marxizmus, socializmus, komunizmus a politické rozprávky o týchto pojmoch, alebo ako prebiehala kastrácia marxizmu
(Andrej Sablič, 08. Od naąich čtenářů, 05.02.2006)
K napísaniu tohoto článku ma vyprovokoval chaos vo vyjadrovaní sa politikov, novinárov, diskusia okolo rezolúcie Parlamentného zhromaždenia Rady Európy o komunizme, marxistická zmätočnosť „Modelu socializmu pre 21 storočie“ z dielne Teoreticko-analytického pracoviska (TAP) KSČM, ale aj ďalšie prejavy a skutočnosti v politickom, ekonomickom a vedeckom živote tohoto sveta.

Zemřela vize, do hrobu dána, metoda po ní zůstala…(1)
(Miroslav Tejkl, 08. Od naąich čtenářů, 19.01.2006)
„Buržoazie vznikala jako avantgarda nových sociálních a výrobních sil UŽ za feudalismu. Vzniká něco podobného v současném pozdním kapitalismu?“

Možnosti podle Zemana
(Oldřich Průąa, 08. Od naąich čtenářů, 04.01.2006)
Využití preferenčních hlasů při volbách a vznik menšinové vlády by měly být základními úkoly ČSSD.

Otevřený dopis Radě České televize, Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a ministrovi kultury
(Tomáą Franke, 08. Od naąich čtenářů, 01.01.2006)
Věc: Návrh na vytvoření nového veřejnoprávního kanálu a uspořádání připravovaného veřejnoprávního multiplëxu DVB-T

Světová ekonomika a globální problémy lidstva
(Stanislav Heczko, 08. Od naąich čtenářů, 28.12.2005)
POZNÁMKA: administrace těchto stránek byla upozorněna na nápadnou shodu mezi textem tohoto článku a myšlenkami, publikovanými o dva roky dříve v knize Vladimíra Jeníčka a Jaroslava Foltýna "Globální problémy a světová ekonomika" (C.H. Beck, Praha 2003), tento zdroj přitom není v úvaze ani citován. Za tento fakt se autorům knihy dodatečně omlouváme a citaci doplňujeme za text (28.4.2009).

Žijeme v ekonomickom stredoveku - tak skúsme niečo spraviť, aby sme si priblížili novovek
(Andrej Sablič, 08. Od naąich čtenářů, 18.12.2005)
Na pozadí diskusie v BL k článku Jozefa Víta: „Ekonomie - věda nebo naboženstvi?“, som niekoľkým diskutujúcim sľúbil, že k predmetnej téme sa vrátim zo širšieho historického i vecného hľadiska. Dnes svoj sľub plním. Andrej Sablič

Srdcem Evropy obchází strašidlo
(Ladislav ®Žák, 08. Od naąich čtenářů, 05.12.2005)
Minulý týden jsem pro web Strany demokratického socialismu napsal pár řádků o mém pohledu na současnou úlohu evropské levice. Byl jsem rád, když se na mne Milan Neubert obrátil se s tím, zda bych nevyslovil svůj názor. Uvádím to i proto, že to bylo na základě jednoho z mých příspěvků do Britských Listů.

Jedna ruka netleská…
(Ladislav ®Žák, 08. Od naąich čtenářů, 28.11.2005)
Když mě Milan Neubert ve velice milém e-mailu požádal, zda bych se na www.sds.cz nevyjádřil své vidění evropské levice, odepsal jsem mu, že to beru jako úkol a že se ho pokusím splnit. Jsem rád, že mě po více než 10 letech někdo zeptal, co si myslím o pojmu, který jsme po sametové revoluci skloňovali ve všech pádech.

Malé vyznání aneb stručná zpráva o stavu mého poznání
(administrator, 08. Od naąich čtenářů, 07.11.2005)
po napsání knihy Adorno: moderna a negativita, studií Sociální stát a emancipační otázka, Politika otevřeného horizontu, Kontextualismus a budoucnost subjektu a jiných textů.

Pohřeb odborové demokracie?
(Petr Jindra, 08. Od naąich čtenářů, 25.10.2005)
Několika poslancům se na jaře podařilo prosadit na jednání sněmovny návrh změny zákona o kolektivním vyjednávání, který popře princip odborové plurality a umožní většinovým organizacím v podnicích po určité lhůtě podepsat kolektivní smlouvu, aniž by musela brát ohled na menšinové organizace.

Ještě „Válka s plky“
(Karel Kříľ, 08. Od naąich čtenářů, 20.10.2005)
99% textů Václava Bělohradského mně mluví z duše a literární úroveň jeho nejrůznějších sdělení mne vždy potěší, takže jen někdy mívám k jeho závěrům svoje pouze malinké a zanedbatelné doplňky. Bohužel to však nemohu říci o jeho „Válce s plky“ (Příloha Práva z 11. srpna 2005). Zde mám výhrady zcela zásadní.

O co skutečně jde při snaze zakázat slovo „komunismus“?
(Josef Heller, 08. Od naąich čtenářů, 19.10.2005)
Je snaha senátorů Štětiny a Mejstříka kriminalizovat „komunistickou“terminologii jen neškodnou exhibicí politického outsidera, který se nutně potřebuje zviditelnit? Nebo zde opravdu promlouvá citlivé nitro humanisty, který nemůže přenést přes srdce užívání symbolů, v jejichž jménu se páchaly i zločiny?

CzechTek ještě jednou
(Zdeněk ©tefek, 08. Od naąich čtenářů, 08.08.2005)
Po diskusích o oprávněnosti zásahu policie proti účastníkům CzechTeku na různých úrovních se lidé rozdělili do dvou hlavních táborů – první říkají, že zákrok policistů byl v pořádku, druzí tvrdí, že pravdu mají teknaři. Problém má ale více úhlů pohledu - pojďme se na ně podívat.

Minulost a budoucnost
(Kateřina Bayerová, 08. Od naąich čtenářů, 31.07.2005)
Přečetla jsem si s velkým zájmem článek Stanislava Holubce, zabývající se problematikou historického pohledu na události roku 1968 v Československu. O tomto tématu je samozřejmě třeba diskutovat, snažit se objektivně analyzovat fakta, příčiny, průběh i důsledky toho, k čemu tehdy došlo. Bohužel se domnívám, že dosud převládá určitým způsobem subjektivně zabarvený pohled těch, kteří události roku 1968 osobně zažili a chápali je tak či onak jako přímí účastníci.

37 let od pražského jara
(Stanislav Holubec, 08. Od naąich čtenářů, 15.07.2005)
Letos uplyne už  neuvěřitelných 37 let od 21. srpna 1968. Přesto i dnes, když se pohybuji v zahraničí, slýchám stále otázky po československém modelu socializmu s lidskou tváří. Skoro bych řekl, že západní levice (především italská a německá) si váží odkazu roku 1968 více než levice česká.

Úvod do teorií světového systému
(Stanislav Holubec, 08. Od naąich čtenářů, 07.07.2005)
Teorie světového systému představují asi nejvýznamnější pokus o vytvoření ucelené teorie vzniku a fungování kapitalizmu, jaký zazněl ve 20. století. Jejími nejvýznamnějšími představiteli jsou Immanuel Wallerstein, Andre Gunder Frank a Christopher Chase-Dunn.

Jaká ekonomika bude ekonomikou budoucnosti?
(Jiří Martiąek, 08. Od naąich čtenářů, 30.06.2005)
Coby dítě jsem miloval sci-fi knížky o krásné budoucnosti, v níž všechnu těžkou práci budou dělat stroje a roboti, výrobu budou obstarávat plně automatické továrny schované někde pod zemí a lidé, žijící uprostřed krásné přírody, se budou zabývat prací, která je baví a přináší jim uspokojení. Už dávno nejsem dítě, ale pořád si myslím, že k něčemu takovému by lidstvo mělo směřovat.

K modelu socializmu IV. (písané pre SDS)
(Andrej Sablič, 08. Od naąich čtenářů, 03.06.2005)
O vývoji a súčasnom stave svetovej spoločnosti v politicky nedeformovanej reči, alebo „ekonomický vírus zvaný TOVAR“
(O spoločenských formáciách dnes trocha ináč. Socializmus je spoločenská choroba a zatiaľ nebol odstránený, pretože „človek“ vôbec nevie, čo to ten socializmus je, a už vôbec nie to, ako by mal byť odstránený. Spoločenské vlastníctvo bola bariéra pred návratom kapitalizmu a nie socializmus.)

K diskusii o modelu socializmu III (písané pre SDS)
(Andrej Sablič, 08. Od naąich čtenářů, 30.05.2005)
Další část příspěvku Andreje Sabliče k problematice socialismu

K diskusii o modelu socializmu II. (písané pre SDS)
(Andrej Sablič, 08. Od naąich čtenářů, 08.05.2005)
V tejto časti by som chcel reagovať uceleným spôsobom na diskusné príspevky (3), upresniť pojmy a definovať závery ako podklad pre ďalšiu diskusiu. (předchozí část naleznete ZDE - pozn. redakce)

Několik úvah o směru cesty…
(Miroslav Tejkl, 08. Od naąich čtenářů, 03.05.2005)
Nabízíme vám k četbě rozsáhlejší materiál, jehož základní myšlenkou je nejen starý problém nezaměstnanosti, který dnes vystupuje do popředí, ale i pokus vzepřít se instinktivnímu způsobu řešení kapitalistického rozporu generováním koupěschopné poptávky. Plnění bezedné studny by mohlo mít pro naší planetu dost závažné následky.

K diskusii o modelu socializmu (pro SDS)
(Andrej Sablič, 08. Od naąich čtenářů, 24.04.2005)
Text Andreje Sabliče věnovaný Straně demokratického socialismu jako příspěvek do diskuse o socialismu.

Marxista?
(Andrej Sablič, 08. Od naąich čtenářů, 07.07.2002)
E-mail priateľa ma donútil sa zamyslieť nad tým či sa považujem za marxistu, leninovca, alebo komunistu. Možno, že by som prijal termín (s výhradami) „komunista“ a to z toho dôvodu, že mojim cieľom je teoretický sa dopracovať k „sociálne spravodlivej spoločnosti“.

|0-50|50-77|

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme.

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich část). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
363 (363 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
337 (337 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
298 (298 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
284 (284 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
469 (469 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
317 (317 hl.)
Prohnilý humanismus !!
258 (258 hl.)

Celkem hlasovalo: 2326


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.