logo SDS
Dnešní datum: 01. 12. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 16
Prům. 3.8
21 denni
Max. 604
Prům. 344.1

Nyní si čte web : 29 uživ.

08. Od naąich čtenářů

* Srdcem Evropy obchází strašidlo

Vydáno dne 05. 12. 2005 (6886 přečtení)

Minulý týden jsem pro web Strany demokratického socialismu napsal pár řádků o mém pohledu na současnou úlohu evropské levice. Byl jsem rád, když se na mne Milan Neubert obrátil se s tím, zda bych nevyslovil svůj názor. Uvádím to i proto, že to bylo na základě jednoho z mých příspěvků do Britských Listů.

Nechci článek nikterak citovat a proto uvedu pouze, že abych naplnil zadání,  formuloval jsem dva základní úkoly, jako první budování stabilizujícího institucionálně bohatého prostoru pro setkávání levicového a pravicového myšlení a jako druhý péči o dostatečnou robustnost sítí sociálního kapitálu. A tyto dva základní úkoly jsem shrnul pod heslo péče o tradice a rozvoj evropského sociálního státu.

Článek jsem poslal tradičně několika známým, abych získal odezvu od lidí, kteří mne znají a vědí jak uvažuji a píšu. To, proč znovu usedám k počítači je motivováno odpovědí jednoho z nich. Uvádím ji v plném znění i s překlepy a vynechanou interpunkcí:

Evropská levice má tu výhodu, že zde nelze provést terminologicky takzv. "Kalouskův posun"  : lustrace = KSČM = StB = levice  : lustrace = KSČM = StB = levice, čili kdo je pro levici je buďto estébák nebo komunista, ale každý estébák je také komunista nebo naopak...

Konec, šmytec neboli sláčik. Ten člověk je zralý a zkušený muž a je skutečně vzdělaný. Nemyslím tím, že má několik vysokých škol( v jeho případě tři), myslím tím něco, co dává lidem v rozhovoru s ním ten krásný pocit jistoty, že to, co jim říká, vychází z něho, že neslyší jen nějaký tlampač slyšeného, přečteného nebo viděného, ale krásný a hodnotný originál. Názor přímo od pramene se tomu říkalo. To vše je doprovázeno hlubokou pokorou a skromností, které jsou snad největší Popelkami současnosti. Ten člověk se pohybuje již desítky let v politice i ve světě kolem ní. Nepije. A přesto mi ve všední den ve 20.15 poslal takovýto výkřik… První, co mne napadlo, je, že ho to asi hodně bolí. A došlo mi, že mě to bolí také…

Uvědomil jsem si, že otázku zda jsem na levici nebo na pravici, jsem dostal v poslední době při setkáních s lidmi, kteří mne neznají, hned několikrát. Jednou byla doprovázena hned napomenutím, ať nekontruji otázkou, co je to pravice nebo levice. Ať řeknu jasně, kam patřím. Každý, kdo mne zná, ví, že ze všeho nejradši patřím sám sobě, ale , když už se krabičkuje, tak samozřejmě patřím do té nalevo. Na jasnou otázku jasnou odpověď. Ale teprve těch pár řádků v e-mailu mně připomenulo, jaký je dnes do slova levice vkládán význam.

Nejde přitom jenom o pana Kalouska. Musím se přiznat, že strategie lidovců, kteří zdůvodňují své politické a lidské prohřešky proti všemu možnému tím, že těmito malými hříchy brání nevědomý lid této země před návratem komunismu a že se tak vlastně obětují svou dnešní popularitu na oltář vyššího poslání budoucí spásy země, byla pro mne vždy zdrojem obveselení. Ale v poslední době mi úsměv trochu tuhne. Hysterie, která se kolem všeho, co zavání levicovým, rozpoutává, začíná být nebezpečná, protože může vyvolávat vášně a nenávist proti blíže neurčené skupině obyvatel. Lidovci navíc divočí o to více, že se jim může stát, že vypadnou po volbách z vlády.

A v tom to možná bude. Když se podíváme na hlavní protagonisty tažení proti levici, které se dávají nejrůznější hanlivé přídomky a posouvá se někam , kde není a nikdy nebyla, vidíme, že mají něco společného. Na koně je vynesla nenávistná kampaň. Nemají žádný pozitivní program. Ale dovedou vyjádřit a pojmenovat frustraci lidí a dát jim obraz nepřítele. Umí odpovědět na otázku, kdo za to může a umí ukazovat prstem. Je to strašná zbraň proti všemu a všem. A teď mají strach, že jim přestane fungovat.

Najednou se totiž začíná zdát, že lidé už nechtějí naslouchat jenom nenávistným výkřikům, vědí, že je to neuživí. Lidé nejsou tak hloupí, aby si mysleli, že si dnes můžeme pomoci tak, že se budeme starat každý jen sám o sebe a že nemusíme vlastně ty politické žvásty poslouchat. Chleba prý kvůli tomu dražší nebude, říkají někteří. Bude, byl dražší, je dražší a bude dražší a znovu bude a bude hůř, křičím já. Věci kolem nás nejsou dražší jen kvůli tomu, že jsme otevřená ekonomika, jak zní obvyklá fráze nejrůznějších zaklínačů a šamanů a kejklířů s ekonomickými křivkami a agregáty.

Věci jsou u nás dražší především proto, že jsme už dávno rezignovali na to, že máme od námi zvolených politiků nárok na 3 a půl roku tvrdé týmové práce v náš prospěch, přerušovaných půlrokem na předvolební kampaň a povolební vyjednávání. Od těch vládních i opozičních máme právo na odpovědnost za naši zemi. Ten, kdo pokřikuje na voliče něco o nulové toleranci nebo o tom, že teď nemůže nic dělat, protože musí uklízet doma ve straně, ten by si neměl v příštích volbách ani škrtnout. Totéž platí o těch, kteří říkají, že se musí chovat pasivně a nemorálně, aby nedošlo k mesalianci vyššího řádu, a ještě to vydávjí za projev odpovědnosti. Dokud bude v naší politice platit , že stačí dosáhnout toho, že chcípne koza sousedovi a že je to stejně dobré, jako když ji získáme my sami, do té doby bude pro nás všechno drahé a dražší.

Naše politická scéna působí poněkud uhoněně a upracovaně, ale jediným jejím výsledkem je velká, ale opravdu velká nula. Nula jako symbol shnilého kompromisu, nula jako výsledek řady jednání a her s nulovým efektem, usilujících o zachování status quo. Nejkřiklavějším výsledkem je jednání o snižování platů poslanců, které v důsledku tohoto přístupu neustále utěšeně rostou. A ani hypertrofovaná imunita neklesá. A ceny v Parlamentu stagnují. V rámci tohoto přístupu je logické, že ceny musí růst nám ostatním. A abychom nezkoumali proč, tak na nás politici a média pouštějí strašidlo levice. Kdo si stěžuje, je komouš, estébák, stará struktura, levičák. Přesně podle „Kalouskova posunu“. Je to smutné, ale je to pravda.

Možná, že současná antilevicová hysterie je reakcí na nástup osobností, které příliš nezajímá, kdo je kdo, ale kdo co umí a čeho je schopen dosáhnout. Jakmile bychom se měli vrátit k prostému hodnocení lidí podle výsledků jejich skutků, pak by z čela politických hitparád rychle odpadli ti, kteří vědí, že nejlepší je nedělat nic, protože, kdo nic nedělá, ten nic nezkazí a bývá povýšen. Skončili by ti, kteří si myslí, že stačí být hlídači pravověrnosti. Skončili by i ti, kteří si myslí, že stačí škodit a tím dosahovat všeobecné pasivity, kterou vydávají za těžko vydobytou stabilitu. Je samozřejmé, že všichni tito ohrožení, nyní musí ještě více mávat strašidlem levice a využívat přitom „Kalouskova posunu“. Strašidlo levice tedy není kladivem na komouše, estébáky, staré struktury nebo na nějaký jiný „Kalouskův“ projev levičáctví. Je to kladivo na všechny, kteří chtějí dosáhnout reálných posunů a změn a vytěžit z nich něco  pro lidi. Lhostejno, zda jsou z pravicového nebo levicového těsta nebo je jim to jedno. Takovým je třeba zabránit v cestě k moci, protože by jejich činy mohly ukázat na to, že jiní náhodně či úmyslně nedělají nic nebo dokonce programově škodí.

To všechno mi prochází hlavou, když čtu ty řádky o „Kalouskově posunu“. K tomu si připočítávám boj s komunismem v Senátu a antikomunistické paragrafy v trestním zákoně. To nemluvím o žvástech o tom, že ten, kdo odmítá nechat rozkrást v penzijní reformě peníze na důchody stejným způsobem jako na zdravotnictví, je zakuklený komouš. Říkám si, že volební kampaň je proti levici tady v téhle zemi  vedena již 15 let. Poslední volební období jsme ale svědky permanentní volební kampaně všech proti všem, která prakticky nedala šanci na to posunout aktivně naši zemi kamkoliv, mimo to, že spadla setrvačností do Evropské Unie. Druhé takové období by tato země už nemusela ve zdraví přečkat. Potřebujeme činy, činy a ještě jednou činy. Činy pro tuto zemi, její občany. Ne ty pro politické body, mediální slávu a tučnější osobní konta. A ty od lidí, kteří pouštějí levicové strašidlo, nepřijdou zcela jistě. To nejchytřejší, co můžeme pro sebe a pro naši zemi udělat je to, abychom ve volbách dali hlas těm, co nás nestraší…

Nevím, jestli jsem ty řádky o Kalouskově posunu správně pochopil. V každém případě si ale myslím, že ve mně vyvolaly správný pocit a hlavně mi daly sílu a chuť jít něco udělat. A to stojí vždycky za to.


Související články:
(ČR - politika obecně)

Vzpomínka Ondřeje Neffa (10.05.2016)
Slovo o pluku Hamáčkově (28.11.2014)
Ještě Amazon a demokracie "po brněnsku" (či po "jihomoravsku"?) (24.03.2014)
Amazon a demokracie - jak Brno! (20.03.2014)
K hlasování o důvěře Rusnokově vládě (07.08.2013)
Druhé kolo rozhoduje! (18.10.2012)
Mimoparlamentní levice v Politickém spektru (13.04.2012)
Otázky (11.04.2012)
Hierarchie zpupnosti (27.03.2012)
"V této chvíli nevím a tak vám ani neodpovím ..." aneb "I obráceně !" (11.02.2012)
Místo nekrologu ... (21.12.2011)
Parlamentní obstrukce v Politickém spektru (21.11.2011)
SPaS za těch pár měsíců udělal hodně práce (25.10.2011)
Čekání na Jánošíka, nebo Kozinu? (24.06.2010)
Co bylo ukradeno, mělo by být vráceno! (27.05.2010)
Politické spektrum se zástupcem SDS (11.01.2010)
Na levici jednotně? (15.09.2009)
Bez žalobce není soudce? (07.09.2009)
Den poté (26.03.2009)
To jsem zvědav (11.09.2008)
Minulost změnit nemůžeme, ale můžeme a musíme se z ní poučit (19.05.2008)
O pocitu ponížení a nezamýšleném účinku (10.04.2008)
Citát pro tento den aneb život tropí hlouposti (15.02.2008)
Příspěvky vyplacené politickým stranám a hnutím v roce 2007 (14.02.2008)
Volební řád pro volby konané Poslaneckou sněmovnou a pro nominace vyžadující souhlas Poslanecké sněmovny (08.02.2008)
Novoroční projev prezidenta republiky 1. 1. 2008 (01.01.2008)
Unser Traum ist eine vereinigte Linke (19.10.2006)
Naším snem je sjednocená levice (19.10.2006)
Když dva dělají totéž? (22.09.2006)
Volební kampaň s otazníky? (07.09.2006)
NE základnám! (16.08.2006)
Společně to dokážeme (27.03.2006)
Senátor chce kvůli stíhání měnit zákon (22.03.2006)
Dokopec, skopec (07.03.2006)
Ta naše politika česká (05.02.2006)
Idea vs. strategie vs. taktika (29.01.2006)
Novoroční projev prezidenta republiky 1. 1. 2006 (01.01.2006)
Novoroční projev předsedy vlády 1. 1. 2006 (01.01.2006)
Projev na IV. sjezdu Svazu dramatických umělců (21.12.2005)
Beze sporu zajímavá otázka (11.11.2005)
Odtikávání mesaliance, když kapitál uzavírá mocenské sňatky z rozumu s lumpenproletariátem (04.11.2005)
CVVM: Ve volbách by získala většinu levice (02.11.2005)
Etický kodex politika (17.10.2005)
Komunistická idylka dle Václava Žáka (07.10.2005)
S komunisty se nemluvilo a už se mluví (05.10.2005)
K čemu je dobrá mobilizace proti rudnutí ČSSD (04.10.2005)
Stav a možnosti české levice před volbami 2006 (02.10.2005)
Technohrátky politické scény (02.08.2005)
Orientace a perspektivy (28.06.2005)
Pomáhá Paroubek KSČM z ghetta? (22.06.2005)
ÚVV se usnesl, že krize skončila - a krize to nevzala na vědomí (25.04.2005)
Gross s Kalouskem před Gottwaldem (21.04.2005)
Komunisté a antikomunisté (13.04.2005)
Česko pohltilo Evropu (12.04.2005)
Neptej se, komu zvoní hrana - zvoní tobě (11.04.2005)
Pohled z galerie (07.04.2005)
Nemusíme spolu souhlasit, ale musíme se respektovat (23.03.2005)
Sektářství mírotvůrců (22.03.2005)
Vyzýváme KSČM, aby ukončila nátlak na občanskou společnost (22.03.2005)
Mantinely a zákony (22.03.2005)
Jak jsem se mýlil v politice (03.03.2005)
2. kapitola DDP ČSSD (29.01.2005)
Ideologie v současné české společnosti (29.01.2005)
K Masarykově „České otázce“ (25.01.2005)
Poznámky - Dvě o radikalismu (25.01.2005)
Odstup nade všechno (15.01.2005)
Nestojím o pochopení (12.01.2005)
Novoroční projev prezidenta republiky 1. 1. 2005 (01.01.2005)
Pravidla korupčního trhu (04.12.2004)
Pravdy každému přejte (10.02.2003)
Česká cesta k zavřené společnosti (14.09.2000)
Je politika vždycky svinstvo? (30.04.1994)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Ladislav ®Žák | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1882 (1882 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1435 (1435 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1484 (1484 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
964 (964 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1587 (1587 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1433 (1433 hl.)
Prohnilý humanismus !!
966 (966 hl.)

Celkem hlasovalo: 9751


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.