logo SDS
Dnešní datum: 20. 01. 2025   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 3
Prům. 3
21 denni
Max. 635
Prům. 182.2

Nyní si čte web : 65 uživ.

11. Nezařazeno - tisk

* Levice zabránila zákazu propagace komunismu

Vydáno dne 12. 03. 2006 (8035 přečtení)

Sněmovna rozhodla až napodruhé
Hlasy komunistických a soc. dem. poslanců včera Sněmovna zamítla novelu trestního zákona, jíž Senát chtěl zakázat propagaci komunismu. Pokud by zákon prošel, mohlo by to v praxi vést k přejmenování KSČM a zřeknutí se některých jejích programových zásad.

Proti zákonu se postavili všichni přítomní komunisté a 32 členů ČSSD, celkem 68 hlasů. To byl přesně počet, který byl k zamítnutí předlohy včera potřeba. Zamítnout se však zákon podařilo až napodruhé, poprvé chybělo třináct hlasů. Revizí hlasování ČSSD získala čas, aby někteří její členové dorazili do sálu. Poslanci ostatních stran zákon podpořili.

Po zamítnutí předlohy jeden z navrhovatelů Martin Mejstřík (Cesta změny) řekl novinářům, že po volbách předloží novelu opět. Chce ji ještě rozšířit o zákaz propagace symbolů. Jeho úsilí podporuje petice, kterou podepsalo 11 519 lidí.

Výslovný zákaz komunismu a fašismu již v trestním zákonu byl, když jej schválilo bývalé Federální shromáždění. Ještě federální Ústavní soud však tato slova, která byla uvedena v závorce jako příklad hnutí, jejichž propagace je trestná, v září 1992 ze zákona vypustil.

Výzvy nezabraly

„To, co jsme v roce 1989 nechtěli, byl komunismus. Chtěli jsme ho odsoudit, chtěli jsme potrestat ty, kteří se zpronevěřili ideálům demokracie. Tenkrát jsme to nedokázali, dokažme to nyní,“ vyzval poslance Mejstřík. Podle něho se musí společnost chránit před extremistickými názory, které by mohly ohrozit stávající demokratický řád.

Druhý z autorů zákona Jaromír Štětina (za Stranu zelených) se obrátil především na ČSSD. „Vy teď držíte v rukou zákon, který by mohl být zákonem historickým, a bude se na vás dívat veřejnost. Zvedejte ruku podle svého nejlepšího svědomí a ukažte, jestli jste zakuklení komunisté, nebo jestli jste svébytná evropská levicová politická strana,“ apeloval.

K jeho výzvě se připojil místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Kasal, jenž prohlásil, že se nediví komunistům, že se bijí za svou pravdu, ale diví se soc. dem., kteří je podporují: „Je mi to velmi líto a říkám si, co by asi vaši předchůdci z roku 1948 říkali.“

Urážky a osočování

Hlasování předcházela čtyřhodinová bouřlivá diskuse plná urážek. Poslanci citovali úryvky z komunistických dokumentů minulosti i přítomnosti, na pomoc si vzali i citáty z knih papeže Benedikta XVI., Otto von Bismarcka, ale třeba i Heinricha Himmlera.

Po vystoupení expředsedy KSČM Miroslava Grebeníčka jednání narušil nesouhlasnými výkřiky z galerie antikomunistický aktivista Jan Šinágl. Kasal, který právě schůzi řídil, policista a kancléř jej však upozornili na nevhodnost chování. Diskusi pak sledoval klidně. Šéfka ústavně-právního výboru Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) řekla, že mu takový projev normálního lidského chování závidí a ocenila, že jej ze Sněmovny nevyvedli tak jako z Letné, kde rušil prvomájovou manifestaci KSČM.

Vyčetli si otce

Osobních výpadů se odehrálo více. Grebeníček připomněl bývalého senátora Václava Bendu, který podle něho „obhajoval Pinochetův režim“, jeho syn Marek Benda (ODS) zaútočil na Grebeníčka za to, že jeho otec byl v StB.

Jaroslav Gongol (KSČM) se obul do obou navrhovatelů. O Mejstříkovi řekl, že ještě „nic v životě nedokázal“, „nedokončil vzdělání“, „trpí pocity méněcennosti“ a „svými životními zkušenostmi na funkci senátora objektivně nedosáhl“.

O Štětinovi prohlásil, že se „poněkud nestandardně potuloval po cizích krajích a dnes má výčitky svědomí a chce se zavděčit dnešnímu režimu“.

Podle Zdeňka Jičínského (ČSSD) má trestní právo upravovat jen konkrétní trestné činy, které jsou v rozporu s hodnotami dané země. Postavil se na stranu odpůrců zákona a text nazval hloupým. Šéfka mandátového a imunitního výboru Eva Dundáčková (ODS) poté citovala z jeho děl z padesátých let. Před deseti lety totéž udělal Jiří Payne (ODS).

Tak jako tehdy i nyní Jičínský prohlásil, že každý má právo na vývoj. „Myslím, že můj další život ukázal, že jsem toto právo použil pozitivně,“ bránil se a dodal, že se nemá za co stydět, neboť mládí bývá radikálnější. „Připomínám to některým mladým radikálním pravičákům, aby o tom sami časem uvažovali,“ prohlásil doyen Sněmovny.

Omluva senátorům

Senátoři Mejstřík a Štětina se ve Sněmovně nakonec dočkali omluvy za Gongolovy výpady. „Chci vyjádřit hluboké politování, že jsou sprostě uráženi členové Senátu. Prosím je za odpuštění a o pochopení,“ řekl šéf lidovců Miroslav Kalousek a vysloužil si za to posměch z lavic KSČM.

Jeho stranický kolega Tomáš Kvapil uvedl výrok svého otce, podle něhož „komunismus je v teorii lež a v praxi zločin“. Další lidovec Josef Janeček zpochybnil, že by KSČM byla jiná než její předchůdkyně, když „tváří v tvář obětem komunistického režimu hájíte a držíte na podstavci národních hrdinů masové vrahy a lidi, kteří zneužívali neuvěřitelným způsobem svého postavení, kteří se dopouštěli toho nejhoršího způsobu mučení!“. Podle Janečka to, že někdo byl zvolen demokratickým způsobem ještě z nikoho nedělá demokrata. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik reagoval slovy, že spor rozhodne ten, „kdo nám jako komunistům dlouhodobě dává podstatně více hlasů než vám jako křesťanským demokratům“.

* * *

O čem poslanci hlasovali

„Kdo podporuje nebo propaguje komunismus, nacismus nebo jiné podobné hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod člověka, nebo hlásí národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť, nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.“ (Označený text senátoři navrhli doplnit)

Právo, 11. 3. 2006, Naďa Adamičková


Zaslechli jsme ve sněmovně

MIROSLAV GREBENÍČEK (KSČM): Co platno některým, kdyby si sněhobílou košili navlékli, když z pod ní prosvítá hnědé tričko. Vskutku nelze kázat o protikomunistickém tažení a nenasávat přitom nacistické splašky. Ne, nehodlám nadále dráždit senátory Mejstříka a Štětinu. Mohlo by jim rupnout v kouli a nasadili by na mne po mašínovsku nástroje, které zabíjejí.

* * *

MIROSLAV BENEŠ (ODS): Já se nebojím nacistů, nebojím se komunistů. Já jsem se vždycky bál těch, kteří sloužili nacistům, kteří sloužili komunistům. Já se dneska bojím těch, kteří slouží, jako sluhové, nikoliv jako lidé, kteří mají rozumnou sílu. Nebojím se mutace komunisty, nebojím se mutace nacisty tak, jak tady říká paní poslankyně, na rozdíl od ní já se nebojím ptačí chřipky. Já se bojím mutace viru ptačí chřipky. A proto si dejme pozor na všechny ty viry, které mohou vzejít ať už z komunismu, nebo z nacismu.

* * *

STANISLAV KŘEČEK (ČSSD): Je všeobecně známo, že obyvatelé Fidži nebyli žádní beránci. Prakticky až do konce 19. století byli Fidžijci náruživí lidojedi... Maso bělochů jim prý sice smrdělo, ale nedalo se nic dělat, když bohové zničili cizincům loď, museli se na ně hodně hněvat, a tak domorodci pouze dokonali vůli bohů. Asi nejzdatnějším kanibalem byl náčelník Udre Udre, umlátil kyjem a snědl téměř stovku lidí. ... Proč to říkám? Protože jde o jistou démonizaci a vy se pokoušíte dnes tady démonizovat KSČM. Já tvrdím, že démonizace protivníka je zřejmý pozůstatek šamanských praktik.

Právo, 11. 3. 2006


Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip: Budeme dál svobodně myslet!

Poslanci odmítli zákaz propagace komunismu
Po sérii lidoveckých návrhů zákonů, jejichž jediným cílem je postavit na druhou kolej komunisty, kteří bojovali proti fašismu, se dostal včera na pořad jednání sněmovny návrh novely trestního zákona, jehož cílem bylo ve svém důsledku zakázat komunistickou stranu v ČR a hlásání jejich myšlenek. A to pod pohrůžkou mnoholetého vězení. Neprošlo to.

Pravicoví poslanci s tím museli počítat. To jim však nezabránilo v tom, aby se předháněli v přestřelce protikomunistických urážek a obviňování. Zvláště populární bylo srovnání nacismu s komunismem. Sněmovna včera opravdu připomínala spíše zablácené předvolební kolbiště, než sbor rozumných zákonodárců. Jak jinak - věcná debata často sklouzávala do osobních útoků a osočování. Lidovci a občanští demokraté omílali stále dokola historii, zejména jim dělalo radost, když mohli vypočítávat, co se stalo během 40 let socialismu v Československu. Polistopadoví komunistobijci, senátoři Martin Mejstřík (za Cestu změny) a Jaromír Štětina (za Stranu zelených) zcela zapomněli na to, jak využívali výhod socialismu a z jejich úst sršela jen zášť. Komunismus je jedním z typů totalitarismu, který používá násilí s cílem totální realizace státní ideologie ve všech oblastech společenského života. Znamená zásadní popření jakéhokoliv pluralismu, občanských práv a svobod, individuální svobody, zákonnosti především s ohledem na jeho základní teze spočívající ve zničení všeho, co ochraňuje a zajišťuje soukromé vlastnictví, realizaci třídního boje, nastolení diktatury proletariátu, zrušení vázanosti státních orgánů zákonem a importování komunistické revoluce do všech koutů světa pro tzv. osvobození veškerého dělnictva, hlásal od mikrofonu Mejstřík.

Na KSČM snesl vše, co snésti mohl. Štětina nechtěl zůstat zahanben, a tak mj. prohlásil KSČM za stranu protiústavní. Pokud by tomu tak skutečně bylo, těžko by mohla být stejně jako ostatní demokratické strany parlamentní stranou. A sotva by mohla v demokratické ČR působit. Tím se však pan senátor z pochopitelných důvodů už nezabýval. Spíš má vztek na to, že iniciativy vyzývající nemluvit s komunisty či zrušit komunisty a jí podobné, u občanů nezabraly.

V rozpravě zazněla vystoupení racionální i hloupá. Ta druhá vynechme. Podobala se jako vejce vejci. Společná jim byla nenávist ke komunistické straně, k myšlenkám socialismu, k ideologii, která je postavena na solidaritě a sociální spravedlnosti. Místopředsedkyně ústavně-právního výboru sněmovny Marie Rusová, která vystoupila jako první z klubu KSČM, nazvala přirovnání nacismu a komunismu nehorázností, její stranický kolega Zdeněk Maršíček pak označil senátní návrh novely trestního zákona za tvrdě nedemokratický čin, jímž by se ČR mohla vážně posunout směrem k novodobému typu fašismu . Bývalý předseda ÚV KSČM, poslanec Miroslav Grebeníček ho nazval nejen protiústavním, směřujícím k omezení svobody myšlení a politické soutěže, ale také kladivem na čarodějnice. Jeho vystoupení v jednu chvíli rušil hlasitý protest pravicového aktivisty Jana Šinágla, který sledoval diskusi z galerie pro hosty. Předseda ÚV KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip zdůraznil, že KSČM není tím, čím ji někteří pravicoví politici nazývají. A rozhodně si nenechá zakázat, aby nadále svobodně uvažovala a prosazovala své myšlenky. Jaroslav Gongol (KSČM) sdělil, že nemůže být lhostejný ke lžím, které slyší z úst pravice, protože by se tím zpronevěřil svým voličům - komunistům a jejich sympatizantům, kteří po celý život poctivě pracovali v těžkých podmínkách - jde především o horníky. Vzkázal jim, že jejich čest a poctivou práci bude vždy obhajovat. Zdeněk Jičínský (ČSSD) se důrazně postavil proti tomu, aby se trestní právo využívalo k ideologickému zápasu. Senátní návrh označil za hloupý.

Mejstřík chce novelu trestního zákona předložit po sněmovních volbách znovu a rozšířit ji o zákaz propagace symbolů komunismu.

* * *

Z vystoupení poslanců KSČM

Marie Rusová:

Ať už sledujeme jakékoli hledisko, vždy se jeví srovnávání komunismu a fašismu jako ryze politicky účelová záležitost. S objektivním hodnocením nemá pranic společného. Chtěla bych dodat, že senátní návrh zákona nebo neustálé snahy o vsouvání paragrafů, v nichž je komunismus srovnáván s fašismem, nejsou namířeny jen proti komunistům, ale proti těm, jejichž zájmy komunisté zastupují. A navíc má ochromit opozici vůbec. Demokracie nemůže zakazovat žádné názory, natož slova! Kriminalizace určitých myšlenek vychází z nedůvěry v soudnost občanova myšlení - důvěra v jeho soudnost je však základní podmínkou demokracie. Přijetím zákona o zákazu propagace komunismu či jiných tomu podobných paragrafů by mohlo Českou republiku vážně posunout směrem k novému prototypu fašismu.

Zdeněk Maršíček:

Nebudu blíže rozebírat důvody předkladatelů. Nemyslím si, že by osobní zapšklost jednoho člena Socialistického svazu mládeže a druhého vášnivého cestovatele po uzavřených oblastech v bývalém Sovětském svazu, jsou těmi pravými argumenty, o kterých bych měl hlouběji přemýšlet...Myslím si, že demokratická politika vychází z konkurence názorů, i těch protikladných, které v dané skutečnosti protestují proti zažitým či uměle vytvářeným schématům. Tam, kde je toto popíráno, tam je zpravidla popírána politika, a kde je popírána politika, tam může být ohrožena i demokracie. Senát, který si neoprávněně uzurpuje označení pojistka demokracie, zjevně nechápe, že občané mají Ústavou zajištěné právo na svobodu projevu, politického názoru, i přesvědčení. Zdá se, že schizofrenní situace české polistopadové politiky jako by neměla konce. Někteří politici se totiž na veřejnosti tváří, že v levé části spektra zeje jen jakási rudá díra, jejímž směrem se slušný člověk ani nepodívá. Ale KSČM není nedemokratická extremistická strana a už 15 let zcela respektuje zásady demokratického prostoru a je jako taková v Poslanecké sněmovně i na veřejnosti přijímána.

Miroslav Grebeníček:

Podle Ústavy a podle mezinárodních úmluv snaha těch, kdo chtějí zakazovat ideály socialistického myšlení a přesvědčení, neobstojí. Neobstojí podle měřítek právního státu ani ideologicky motivované a politicky směrované úpravy trestněprávních norem o genocidě a násilí. Ústavní soud v obdobné věci se už, jak je všeobecně známo, svého času vyjádřil.

Nechceme žádné návraty. Ani k první republice, která řešila občanskou stabilitu na úkor zbídačování pracujících, ani k předlistopadovému režimu, jenž řešil ekonomické otázky na účet některých občanských svobod. Tvrdím také, že lež zůstane lží, ať lže kdokoliv. Podobně pomluva, křivé svědectví, justiční vražda. Justiční vražda zůstane hanebnou skvrnou, ať jde o Husa, Rosenbergovy, Slánského či Horákovou, ať se kryje zájmy církve, zájmy kapitalismu nebo zájmy komunismu. Skutečný zájem pokroku nemůže nikdy spočívat na cynismu vůči osudům jedinců, na systematickém lhaní, na machiavelistickém taktizování, na zásadě, že vůči odpůrci je vše dovoleno.

Jaroslav Gongol:

Nemohu mlčet, když se nám zde takovýmto způsobem reprezentuje výplod dvou senátorů, který bohužel posvětila i velká část členů horní komory. Kdyby to byl jen výplod těchto dvou, něčím zasažených mozků, dalo by se to ještě pochopit. Ten jeden ještě v životě nic neprožil, nedokázal ani dokončit své vzdělání a trpí tedy určitým pocitem méněcennosti a potřebuje si posílit své sebevědomí a nikoliv jen svůj domácí rozpočet, jak se chystal na úkor povodní. Přesto, že dosáhl fyzického věku potřebného pro zvolení do Senátu Parlamentu České republiky a ústava počítala s tím, že by do Senátu měli být voleni lidé vyzrálejší, svými životními zkušenostmi na tuto funkci objektivně nedosáhl. Ten druhý však po zemském povrchu šlape již delší dobu, což mu umožňoval dřívější režim, protože poněkud nestandardně se potuloval po cizích krajích a on má dnes výčitky svědomí a chce se zavděčit dnešnímu režimu. To samo o sobě svědčí o charakteru tohoto člověka. Mě volili lidé tvrdé práce a pevných charakterů. To jste asi nezažili, vážení přátelé. Prožili jsme spolu dobré i zlé a to charaktery dotváří a tvoří pevná pouta.

Vojtěch Filip:

Dovolte mi říci moje osobní krédo, které vychází z toho, že když se chce někdo odepsat, ať se odepíše sám. Toho likvidovat není potřeba. Komunistickou stranu Čech a Moravy jste si představovali jako skupinu staříků, nostalgiků, kteří nemají jiný názor než ho měla ta minulost. Výhodou KSČM v České republice je to, že ve svých řadách má více členů v produktivním věku, než je všech členů politických stran v této republice. Výhodou KSČM je to, že má dostatek mladých lidí, kteří možná, až budou otlučeni zápasy, které je jistě čekají, až my tady nebudeme - ať už jenom tím, že odejdeme z politické scény, nebo jestli nás zakážete, tak samozřejmě nebudou používat demagogii, nebudou si plést obsah a formu, a budou vědět, že jev je podstatný a podstata se jeví. Mně se jeví v této sněmovně, že tolik demagogických slov v úvodním vystoupení a tolik hloupostí v odůvodňování zkreslené historie člověk může vyslechnout jen málokde. Možná, že by to byla dobrá debata k pivu; alespoň bychom se pobavili. Tady si myslím, že se bavíme o tom, že někomu chceme zakázat myslet. A my se tomu budeme bránit, protože nejsme jako oni a nejsme jako vy. My prostě budeme dále svobodně myslet.

Václav Exner:

Pan poslanec Josef Janeček (KDU-ČSL) hovořil o tom, že když byl někdo právník v padesátých letech, měl pravděpodobně konat proti těm věcem, které se mu jevily jako špatné. Nezbývá než s ním souhlasit. Ale na druhou stranu se samozřejmě musím ptát, jestli právníci dnes konají ve věcech, které jsou velmi srovnatelně špatné. Musím se dnes ptát, jestli jeho stranický kolega dr. Cyril Svoboda zasahuje se stejnou vervou v situacích, kdy je jasně porušováno mezinárodní právo, kdy se dokonce znovu objevují koncentráky v Iráku, v Afghánistánu, Guantánamu a případně také v Evropě, v Kosovu. Jestli to, když se chceme poučit z minulosti, sami opravdu dokážeme učinit svou politickou praxí a tím, co bychom v dané chvíli opravdu měli.

Pokud jde o vystoupení pana poslance Miroslava Kalouska (KDU-ČSL), rád bych mu ještě jednou zopakoval, že komunismus jako teorie i jako hnutí je opravdu něco jiného než nacismus. Zkuste si to případně všichni prostudovat, když vám případné vysokoškolské studium v Československé socialistické republice nedalo toto poměrně základní poznání.

Zdeněk Maršíček:

Cítím se oprávněn považovat tyto aktivity za součást politické kampaně, jejímž cílem je vyvolat antikomunistickou hysterii stejně jako odvrátit pozornost občanů od krize a rozkladu stávajícího politického systému. Tento návrh zákona je tvrdě nedemokratický čin, jímž by se Česká republika mohla vážně posunout směrem k novodobému typu fašismu. Skutečná demokracie totiž nemůže zakazovat žádné názory, natož slova.

Jaroslav Gongol:

Traduje se známý příběh, že Caligula chtěl udělat ze svého milovaného hřebce Incitata římského senátora. Byl to zřejmě politický výrok, kterým vyjádřil pocit, že jeho kůň je stejně kvalifikovaný pro práci v Senátě jako kterýkoli jiný úředník. Tím se zřejmě Caligula chtěl pomstít Senátu. Tady jsem našel odpověď na otázku, proč si Pražané zvolili tyto dva senátory. Oni totiž tím chtěli naznačit, že úroveň některých senátorů je taková, že je možné, aby ji vykonávali i jiní živočichové. Zatímco kůň Incitata pravděpodobně uměl jenom řehtat a sem tam ze sebe vytlačil nějakou mírně zapáchající hmotu, oni štěkají a ze sebe vytlačí hromádky dvě. Zápach je ale intenzivnější.

Haló noviny, 11. března 2006, Marie Kudrnovská


Levice smetla antikomunistický zákon

PRAHA Pouhý jeden hlas včera ve sněmovně rozhodl mimo jiné o tom, že čeští komunisté mohou zřejmě i nadále beztrestně propagovat svou ideologii. Poslanci KSČM a ČSSD těsnou většinou hlasů odmítli Senátem navrhovanou novelu trestního zákona.

Novela měla do paragrafu o podpoře a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka vložit pouhá dvě slova - komunismus a nacismus. Drobná změna, ale poslanci o ní před závěrečným hlasováním dokázali hovořit přes čtyři hodiny. Jejich diskuse se přitom často měnila v tvrdé osobní výpady a urážky.

„KSČM je KSČ v bledě rudém... Je mi hanba, že KSČM může stále existovat,“ horlil jeden z předkladatelů novely a senátor za Cestu změny Martin Mejstřík.

Expředseda komunistů Miroslav Grebeníček vzápětí Mejstříka označil za „zastydlého svazáckého ideologa“, kterému zpod „bílé košile prosvítá hnědé tričko“.

Grebeníček se následně pohádal i s poslancem za ODS Markem Bendou. Oba dva si vzájemně vyčetli minulost svých zemřelých otců - komunistického vyšetřovatele Aloise Grebeníčka a disidenta Václava Bendy.

Dramatické bylo nakonec i hlasování. Nejdříve novela dokonce prošla. Hlasování se ale muselo kvůli technické chybě opakovat a během pouhé minuty změnilo několik sociálních demokratů názor. Na místo zdržení se zvedli ruku pro zamítnutí novely.

Mejstřík i jeho senátní kolega Jaromír Štětina ze Strany zelených věří, že zákon by vedl k přejmenování KSČM. „Jméno by se muselo změnit. Při přeregistraci by strana byla vystavena tlaku a přišla by o voliče,“ vysvětluje Štětina.

Někteří odborníci ovšem takový optimismus nesdílejí a tvrdí, že by se nezměnilo zřejmě vůbec nic. „Pokud nebude v trestním zákoně definováno slovo komunismus, bude zákon gumový stejně jako dnes,“ myslí si například známý právník Oldřich Choděra.

Souhlasí i odborník na ústavní právo Vladimír Balaš. „Není jasné, o jaký komunismus jde - ten prvotní křesťanský, nebo ten z 50. let,“ tvrdí Balaš. Paragraf podle něj navíc už v nynějším znění postihuje třídní zášť. „KSČM by šlo kvůli tomu rozpustit teoreticky už dnes. Muselo by se to ale prokázat,“ tvrdí Balaš.

Lidové noviny, 11. března 2006, Václav Drchal


Související články:
(Problémy - vyrovnání s komunismem)

Za Josefem Mečlem (07.12.2014)
Gramsci: komunismus jako integrální humanismus (03.12.2014)
Lustrace jako ochrana státu nebo vyrovnání s minulostí? (17.11.2013)
Studentské protesty: pomůže dialog? (10.02.2013)
Vyznamenávat? (07.09.2011)
Jeden historický neúspěch není porážkou (06.04.2011)
Štamgast Šinágl nám v Mostě nechyběl (03.05.2009)
Soudružská sebekritika po dvaceti letech (09.04.2009)
Pražská deklarace (09.06.2008)
Neodbytná pachuť hrdinství (06.04.2008)
Glorifikace politického násilí narazila (25.03.2008)
Prohlášení Českého helsinského výboru (03.03.2008)
Dost hloupostí (20.09.2007)
Hleďme si víc toho, co nás spojuje (II.) (12.07.2007)
Poučení z Belfastu (14.05.2007)
Vandalský akt netolerance (03.05.2007)
Český ideál (16.11.2006)
I myslet je třeba bez playbacku (06.07.2006)
Duchů, jež jsi zplodil… (23.05.2006)
Antikomunistický útok v České republice (14.05.2006)
Anti-communist attack in the Czech Republic (14.05.2006)
Očima druhých (02.05.2006)
Opravdová nevinnost (29.04.2006)
Blíží se noc dlouhých nožů? (29.04.2006)
On-line rozhovor se zbitým poslancem Dolejšem (28.04.2006)
Násilníci zbili poslance KSČM Jiřího Dolejše (26.04.2006)
Chvála antikomunismu (09.04.2006)
Komunismus v nás (05.04.2006)
Jde o následovníky, nikoliv pamětníky (05.02.2006)
Odsuzování komunismu jde ztuha (01.02.2006)
Moje čtení Lindbladova memoranda (29.01.2006)
Poprask kolem rezoluce odsuzující komunismus (26.01.2006)
Noční můra KSČM (25.01.2006)
Prohlášení SDS k rezoluci Parlamentního shromáždění Rady Evropy o komunismu (21.01.2006)
Stanovisko VV ÚV KSČM k návrhu rezoluce Parlamentního shromáždění Rady Evropy (21.01.2006)
Prohlášení k antikomunistickému memorandu (17.01.2006)
Komunisty popudila snaha EU odsoudit komunistické zločiny (16.01.2006)
EL Declaration on a resolution on communism (15.01.2006)
Prohlášení SEL k rezoluci o komunismu (15.01.2006)
„Ne“ evropskému McCarthyismu (10.01.2006)
Lindbladovo memorandum (10.01.2006)
Flašinet pana Kalouska aneb Stále stejná písnička (03.01.2006)
O účelových tvrzeních a historických faktech (27.12.2005)
Být viděn za každou cenu (09.12.2005)
Proti komunistům se musejí postavit i občané (07.12.2005)
Dějiny se opakují dvakrát: poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška (02.11.2005)
O co skutečně jde při snaze zakázat slovo „komunismus“? (19.10.2005)
Dialog je více než klatby (14.10.2005)
Zákaz propagace nacismu a komunismu se mi zdá správný (14.10.2005)
KSČM chce měnit svět pomocí násilí (11.10.2005)
Fascinace zlem a útok na stíny (08.10.2005)
Většina poslanců ODS zákaz propagace komunismu podpoří (08.10.2005)
Senát zakázal slovo „komunismus“ (08.10.2005)
Špatná zpráva pro komunistobijce (15.04.2005)
Otázky pro komunistobijce (04.03.2005)
Zákazem komunistů se to nespraví (09.02.2005)
Veřejná odpověď na petici „Zrušme komunisty“ (07.02.2005)
Vladimír Iljič „vy víte který“ (04.02.2005)
Zakázat neonacisty a komunisty, nebo ne? (25.01.2005)
Nejúčinnější „vyrovnání s komunismem“ (19.04.2004)
„Morální selhání“ a skutečnost (10.02.2003)
Komunizmus nie je fašizmus (23.08.2002)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Právo, HaNo, Lidovky

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1905 (1905 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1456 (1456 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1542 (1542 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
979 (979 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1606 (1606 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1493 (1493 hl.)
Prohnilý humanismus !!
982 (982 hl.)

Celkem hlasovalo: 9963


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.