logo SDS
Dnešní datum: 25. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 18
Prům. 9.3
21 denni
Max. 330
Prům. 217

Nyní si čte web : 132 uživ.

09. Stalo se v minulosti

* Atentát pozvedl prestiž českého národa

Vydáno dne 29. 05. 2006 (17135 přečtení)

Deníky Bohemia přinesly poněkud nestandardní pohled na osmiměsíční působení Reinharda Heydricha v protektorátu Böhmen und Mähren u příležitosti výročí atentátu na něj. Považovali jsme za správné doplnit ho jinými fotografiemi a překladem zachovaného projevu „řezníka z Prahy“ těsně po jeho nástupu, protože jiným možným názvem článku bylo Heydrich by měl mít v Praze pomník.

PRAHA - Ve středu 27. května 1942 provedli Jan Kubiš a Jozef Gabčík atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Čin příslušníků zahraničního odboje měl velký význam pro upevnění role exilové vlády a prezidenta Beneše. Přinesl však popravy tisíců vlastenců a utlumil domácí odboj. O významu atentátu kolují dohady i po více než šedesáti letech.

Stála Heydrichova smrt za tolik obětí z řad elity českého národa? Nebyla poprava spisovatele Vladislava Vančury, generála Aloise Eliáše a tisíců dalších příliš krvavou daní za smrt jednoho SS-Obergruppenführera?

Do země kolaborantů

Heydrich při příchodu do PrahyReinhard Heydrich přiletěl do Prahy 27. září 1941 a den na to vyhlásil v protektorátu výjimečný stav. Dal zatknout předsedu protektorátní vlády generála Eliáše, kterého pak drželi jako rukojmí. Během stanného práva nacisté popravovali vlastence nebo je odváželi do koncentračních táborů. Zatýkáni byli vedoucí domácího odboje. Československou zahraniční vládu v Londýně zatím kritizovali spojenci, kterým vadily poměry v zemi, kde byl oslaben odboj a kde obyvatelstvo kolaborovalo s Němci.

Vláda byla kritizována za loajálnost českého národa vůči okupantům. Napravit reputaci mohl významný čin, jež by ukázal, že Češi se s okupanty nesmířili. Na podzim 1941 měli seskočit vojáci s úkolem provést na území protektorátu atentát. Jenže Karel Svoboda, jenž byl na atentát vybrán s Gabčíkem, se zranil a místo něj šel do akce Kubiš. Dvakrát se letadlo kvůli špatnému počasí vrátilo.

Seskok se podařil až v noci z 28. na 29. prosince. Skupinu Antropoid, kterou tvořili Jan Kubiš s Jozefem Gabčíkem, doprovázelo pět lidí ze skupin Silver A a Silver B. Když se členové domácího odboje dozvěděli, že má být spáchán atentát na Heydricha, navrhovali radši smrt kolaborujícího politika Moravce. Oprávněně se obávali, že pomstychtiví Němci rozpráší odbojové skupiny a popraví rukojmí ve vězení. Začátkem května jde do Londýna depeše sokolské organizace Jindra.

„Žádáme, abyste přes Silver vydali příkaz, aby atentát nebyl vykonán.“ Jenže o Heydrichově osudu bylo již rozhodnuto.

Utíkali kolem nás

Dobový pohled na inkriminovanou zatáčku v Praze27. května dopoledne u zastávky Vychovatelna v Praze-Libni čekají tři muži na Heydricha, jedoucího ze sídla v Panenských Břežanech. Je asi půl jedenácté, když Josef Valčík dává znamenání, že se mercedes blíží. Gabčík skáče proti autu, jenže mu selže zbraň. U automatů stengun se při ostrých střelbách občas stávalo, že se náboj vzpříčil. Kubiš proto háže na auto bombu, a výbuch Heydricha těžce zraní. Na následky zranění a komplikace při léčbě pak 4. června umírá.

Po atentátu byl vyhlášen výjimečný stav a byly obnoveny stanné soudy. Jednotky SS, wehrmachtu a policie pátraly po pachatelích. Pochytaly tisíce osob a popravily je pro schvalování atentátu.

Na události vzpomíná Hana Randáková, která bydlí pár metrů od místa atentátu v ulici V Holešovičkách. „Tenkrát mi bylo jedenáct roků. Pustili nás ze školy, ale tady už to bylo zahrazený, takže jsem tudy nemohla domů a musela všechno obcházet. Dozvěděla jsem se, co se stalo, a že parašutisti utíkali kolem nás. Pořád chodily kontroly. Přicházely každou noc a stále někoho hledaly. Několikrát byly i u nás doma. Báli jsme se, protože Němci tenkrát vyhrožovali, že vystřílejí všechny Čechy v okolí,“ dodává Randáková.

V den atentátu přijel do Prahy z Českých Budějovic Jaroslav Vačkář, který mířil na nucené práce do Německa. „Měl jsem dvoudenní dovolenou,“ vzpomíná Vačkář. „Přijeli jsme na nádraží do Vršovic, kde vlak zastavil. Čekala tam spousta ozbrojených německých vojáků, kteří každého kontrolovali. Kdo neměl správné papíry, okamžitě ho zatkli a vyvedli z nádraží ven do přistaveného nákladního auta. Já naštěstí papíry v pořádku měl. Co se stalo se zadrženými, nevím,“ říká Vačkář. „Nerad na to ale vzpomínám, neboť to bylo opravdu zlé,“ vybavuje si tehdejší strach Čechů a nenávist Němců hned po atentátu.

Smrt sedmi statečných

Němci chtěli dopadnout pachatele a vypsali odměnu za informace vedoucí k jejich odhalení. Mstili se na nevinných a na těch, na nichž ulpěl stín podezření.

„Trestu neušli ani školáci,“ vzpomíná člen odbojové skupiny Obrana národa Miroslav Kácha, který v době heydrichiády končil střední školu. „Maturoval jsem dva dni poté čili 29. května. Předsedou byl německý profesor a třetina maturantů propadla z němčiny. I tak trestali za atentát. Němci pátrali, jak mohli. V kinech běžely v týdenících obrázky nalezených předmětů, které patřily parašutistům,“ pokračuje Kácha. Teror se Němcům osvědčil. Po vypálení Lidic se přihlásil na pražském gestapu jeden z parašutistů Karel Čurda. Na základě jeho udání gestapáci zatkli odbojáře a mučením si vynutili prozrazení úkrytu parašutistů. 18. června pro ně přijeli do kostela Karla Boromejského v Resslově ulici, kde sedm statečných po hrdinném boji padlo.

Možná však mohli přežít. „Kdyby Němci přijeli o den později, hrdinové by se zachránili, neboť by je z kostela odvezli,“ tvrdí Kácha. „Byla to smůla, ukazující, že i maličkosti hrají velkou úlohu. V kriminále jsem se později sešel s Jaroslavem Smržem, kterého komunisti zavřeli na dvacet let. Jeho rodina měla v Praze na Proseku pohřební ústav. Smrž vzpomínal, že už byli připraveni odvézt parašutisty z kostela v rakvích. Chyběl jediný den.“

Odbojářská závist

Češi si byli vědomi, že odstranění Heydricha bude stát mnoho obětí, a měli pravdu. Jenže atentát na jednoho z nejvyšších představitelů Říše měl upevnit postavení prezidenta Beneše, vylepšit pověst českého národa a dosáhnout uznání od spojenců. Úspěšný atentát znamenal mnoho. V evropském kontextu byla akce považována za největší událost boje proti nacismu, která měla obrovský význam z politického hlediska. Spojenci uznali čs. vládu v zahraničí a byly uznány i předmnichovské hranice země.

Domácí odboj byl ale atentátem zaskočen. „Čin střelců na Heydricha doma mezi odbojovými pracovníky vyvolal pocit lítosti a do určité míry i zahanbení a závisti, že to nemohli udělat sami,“ vzpomíná příslušník domácího odboje Karel Veselý-Štainer v knize Cestou národního odboje (Praha 1947). Atentát byl povzbuzením, aby se odbojáři zaměřili na bojové úkoly.

„Naráželi jsme však na odpor národa, který byl ve své aktivní odbojové činnosti heydrichiádou úplně zastaven nebo podlomen. Bylo tehdy dosti Čechů, kteří akci proti Heydrichovi odsuzovali pro veliké oběti. Není se možno divit, vždyť to byla doba vyhlazení Lidic a Ležáků a doba denních poprav stovek českých občanů jen pro pouhé nepatrné podezření z ilegální činnosti.“

Smrt jednoho grázla

Miroslav Kácha se po válce ve vězení setkal s generálem Toussaintem, velitelem německých jednotek v Praze. „Řekl mi, že Heydrichův život nestál za všechny ty životy Čechů, kteří za jeho smrt zaplatili. Po téhle stránce prý nebyl atentát správný, ačkoliv bylo o jednoho grázla méně.“ Kácha říká, že atentát měl zabránit rostoucí kolaboraci českého národa.

„Kolaborace obyvatel totiž začala přesahovat únosnou míru. Spojenci nám vyčítali, že v protektorátě jede naplno zbrojní průmysl. Heydrich, který přišel i proto, aby zlikvidoval vojenský odboj, začal v zemi uplatňovat politiku cukrátka a biče. Přijímal k sobě delegace zemědělců a dělníků z fabrik. Byl to právě Heydrich, který u nás zavedl rekreaci i lázně pro pracující,“ dodává Kácha.

Heydrich čekal v Praze osm měsíců na smrt

 • 27. 9. 1941 - do Prahy přiletěl zastupující říšský protektor R. Heydrich, nechal zatknout předsedu protektorátní vlády generála Aloise Eliáše a dal vyhlásit výjimečný stav
 • 29.12.1941 - ráno seskočilo na území protektorátu 7 parašutistů, mezi nimi Jan Kubiš, Jozef Gabčík a Josef Valčík
 • 27. 5. 1942 - parašutisté uskutečnili atentát na Heydricha, po kterém bylo ihned vyhlášeno stanné právo
 • 1. 6.1942 - popraven spisovatel Vladislav Vančura, následovaly další popravy (např. generál Alois Eliáš nebo novinář a atlet Evžen Rošický)
 • 4. 6.1942 - na následky zranění zemřel R. Heydrich
 • 10. 6.1942 - vypálena obec Lidice, jejíž obyvatelé byli obviněni z napomáhání pachatelům atentátu
 • 16. 6.1942 - parašutista Karel Čurda se hlásí na gestapu
 • 18. 6. 1942 - při boji zahynulo v pravoslavném chrámu Karla Boromejského v Resslově ulici sedm parašutistů
 • 24. 6.1942 - Němci zlikvidovali osadu Ležáky
 • 3. 7. 1942 - na Václavském náměstí v Praze se koná statisícová demonstrace občanů protektorátu, slibujících věrnost Hitlerovi
 • 5.8.1942 - vláda Velké Británie odvolala podpis Mnichovské dohody
 • 29. 9. 1942 - Francie oznámila, že pokládá Mnichovskou dohodu za neplatnou

Je to dobře utajené místo

Pomník vybudovaný po smrti Heydricha nacisty v místě atentátu, u něhož stála nepřetržitě čestná stráž SS. Češi pomník s bustou Heydricha zlikvidovali v roce 1945.Místo atentátu je u zastávky Vychovatelna autobusů jedoucích směrem k holešovickému nádraží. „Není tu žádná pamětní deska a nikdy nebyla,“ říká Randáková. To trápí i historika a publicistu Jaroslava Čvančaru, zabývajícího se odbojem.

„Vodím sem zájemce i ze zahraničí a mrzí mě, že zde chybí deska či kámen, který byl čin připomínal. O události se točí filmy a píší knihy, ale místo zůstává stále neoznačené. Snahy se vlečou desetiletí a pořád jsou nějaké záminky, proč to nejde.“ Pamětní desku by mohla nainstalovat radnice Prahy 8. „Už jsme jednali s Akademií věd, které patří budova vedle místa atentátu,“ říká tisková mluvčí Městské části Praha 8 Helena Šmídová.

„Akademie kývla a je otázkou času a domluvy, jak na místo upozornit. Příští rok bude 65. výročí atentátu a my bychom rádi připravili důstojnou připomínku celé události. Na čin, který se zde stal, je třeba upozornit. Atentát přece napomohl k tomu, že mocnosti anulovaly Mnichovskou dohodu,“ dodává Šmídová.

Tak se to klukům povedlo! radovali se Češi v Anglii

„O atentátu na Heydricha a jména těch, kteří ho provedli, jsme se dozvěděli až po akci,“ vzpomíná parašutista Jaroslav Klemeš. Jeho spolubojovník Čestmír Šikola dodává: „Pamatuji si, jak za námi v Anglii přišel kamarád a říkal: Tak klukům se to povedlo. Měl na mysli úspěšný atentát na Heydricha.“

Klemeš pokračuje, že s Kubišem ani Gabčíkem se osobně nestýkal. „Znal jsem ale Josefa Valčíka, který byl výkonným rotmistrem u naší roty. Valčík byl vojáčisko, rázný, ale veselý a srandovní kluk. Bral srandovně i to, že byl jako jeden z prvních vybrán na speciální úkoly. Byl to hezký kluk a měl hodně děvčat. Myslím si, že si v protektorátě vedl velmi dobře. Ostatní kluky jsem osobně neznal. Z těch, co zahynuli v kostele, jsem znal ještě Bartoše. Byl od našeho praporu a velel druhé rotě.“

Šikola vzpomíná, že je tehdy smrt parašutistů velmi zasáhla. Na jejich odhodlání seskočit na území vlasti a bojovat proti nacistům se ale prý nic nezměnilo. „Zda jsem se tehdy bál, či nebál? Nebyla to otázka strachu, jestli jít do akce, nebo ne. Jednou jste se na tu cestu dal, tak jste musel vydržet,“ uzavírá Čestmír Šikola.

Mojenoviny.cz, 27. 5. 2006, Radek Gális


Související články:
(ČR - historie)

Československo od Května do Února (1945-1948) (20.02.2018)
Největąí český disident – Jan Hus (07.07.2017)
Mír! Suverenitu! Demokracii! (11.11.2016)
14. říjen (29.10.2016)
Ako to s rozbitím Československa popravde bolo (29.10.2016)
Dík praľské německé university (16.03.2016)
Praha v noci na čtvrtek (15.03.2016)
Německo přijímá ochranu nad českými zeměmi (15.03.2016)
Mistr Jan Hus a Svobodova trilogie (04.06.2015)
Československo pod nacistickým panstvím (1939-1945) (18.05.2015)
Co lze nyní napsat (21.04.2015)
Odsun Němců z Československa (22.03.2015)
Sejdeme se 15. března v 15 hodin (12.03.2015)
Tabulky - Svět a Československo ve 20. století (17.01.2015)
První Československá republika (2) (17.01.2015)
První Československá republika (17.01.2015)
Odsun Němců z Československa (3) (19.08.2014)
Pietní akt u Hlávkovy koleje (10.11.2013)
Odsun Němců z Československa (2) (20.08.2013)
Nepřepisujme dějiny (10.05.2012)
Ustavující sjezd KSČ a výtky Kominterny (11.07.2011)
Třetí odboj v "Politickém spektru" (22.10.2010)
Fenomén Rusko (07.05.2010)
Sněhová bouře v polovině března (15.03.2010)
Masarykovi k narozeninám. (09.03.2010)
Dvacátý první srpen potřetí (21.08.2009)
Nástup mladé levice (06.04.2008)
Výnos Vůdce a říšského kancléře Adolfa Hitlera, kterým se vyhlašuje "Protektorát Čechy a Morava" (17.03.2008)
Všechno je relativní, pane nadporučíku! (05.03.2008)
Beseda o tématu národní identity (13.03.2007)
Setkání v Českém Krumlově (20.10.2006)
Protokol o ukončení platnosti Varšavské smlouvy podepsán (01.07.2006)
Vyhlazení Lidic (10.06.2006)
Projev Reinharda Heydricha o plánech na likvidaci českého národa (29.05.2006)
Volby v roce 1946 vyhrál favorit (27.05.2006)
O zlém brouku Bramborouku (12.05.2006)
Pražské květnové povstání roku 1945 (08.05.2006)
Český lid povstal proti okupantům (07.05.2006)
Zemřel bývalý diplomat Rudolf Slánský (18.04.2006)
Zpráva ÚV KSČS o činnosti strany od mimořádného sjezdu KSČ (2) (09.04.2006)
Podpisy pod prezidentskými dekrety (27.03.2006)
Zánik první republiky (1933–1939) (14.03.2006)
Cesty podivných reforem (11.03.2006)
Cesty podivných reforem (2) (11.03.2006)
Svět a Československo ve 20. století (04.03.2006)
Dopis Závodnímu výboru ROH (22.02.2006)
TK ministra zahraničních věcí ČSSR (14.12.2005)
Císař a král František Josef I. zemřel (20.11.2005)
Národní výbor ujímá se vlády v Československém státě! (28.10.2005)
Projev po podpisu mnichovské smlouvy (14.10.2005)
Nobelova cena J. Seifertovi (12.10.2005)
Peněžní reforma a zrušení lístků - cesta k dalšímu rozvoji našeho hospodářství (31.05.2005)
Fakta nejsou důležitá (28.04.2005)
Američané mohli dobýt Prahu (26.04.2005)

[Akt. známka (jako ve škole): 0,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Mojenoviny.cz

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1767 (1767 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1352 (1352 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1378 (1378 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
890 (890 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1519 (1519 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1313 (1313 hl.)
Prohnilý humanismus !!
894 (894 hl.)

Celkem hlasovalo: 9113


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.