Kandidát za KSČM do Evropského parlamentu Lubomír Ledl Právu: * Proč jste se jako člen Strany demokratického socialismu rozhodl kandidovat na kandidátce KSČM?
Jednou z nosných idejí naší strany, když byla zakládána, bylo vytvořit možná co největší prostor pro spolupráci komunistické a nekomunistické levice. Intenzívně na tom pracujeme, myslím, že se nám za poslední tři čtyři roky povedlo hodně udělat hlavně v souvislosti s druhým sjezdem Strany evropské levice, jejímž je SDS členem. Z tohoto hlediska i naše účast na kandidátkách v posledních třech čtyřech letech k tomu patří.
* S jakými tématy oslovujete voliče v kampani?
Levice není příliš spokojena s tím, že integrace v Evropě probíhá s jejím malým vlivem. My se domníváme, že je to trochu také vina evropské levice jako celku, protože spíše tento proces odmítáme, než abychom se více věnovali společnému působení a vlivu na něj. Potom levicová témata trochu absentují v procesu evropské integrace, který probíhá bez ohledu na to, jestli se nám líbí nebo nelíbí. Tlak na akční spolupráci, nejen na národní, ale i na evropské úrovni, považujeme za cestu k tomu, aby levicová řešení byla slyšet, aby se mohla prosadit.
* Čemu byste se chtěl v Evropském parlamentu věnovat?
Pokud nás bude dost, abychom si mohli vybírat, tak bych měl nejblíže k otázkám sociálním. Například jde o otázky bydlení, začínajících pracujících a diskriminaci starších. Chtěl bych také využít i obrovské zkušenosti z mládežnické evropské spolupráce. Mám spoustu osobních přátel a známých nejen na levici, ale i v jiných politických směrech, chtěl bych toho využít k tomu, aby se nejen levicová, ale demokratická fronta dávala dohromady i v EP.
* Jste na patnáctém místě kandidátky KSČM. K tomu, abyste se do EP dostal, musíte získat preferenční hlasy. Usilujete o ně?
Samozřejmě o ně usiluji, volební mechanismus tuto možnost dává. Myslím, že každý hlas, který dostane kandidátka, je hlasem pro levici. V tomto smyslu považuji za pozitivní, když volič přijde k volbám proto, že jsem na kandidátce také já.
* Jak vlastně může volič dát svůj preferenční hlas kandidátovi?
Každý volič má možnost dát dva preferenční hlasy komukoliv z kandidátky, pro kterou se rozhodne. V našem konkrétním případě hovoříme o kandidátce číslo 21. Volby přitom nejsou orientovány na kraje, za celou republiku je jedna kandidátka. V okamžiku, kdy kterýkoliv z kandidátů na kterémkoliv místě dostane pět procent kroužků, tak se začínají počítat preferenční hlasy, skáče dopředu a dělá se nové pořadí podle toho, kolik preferenčních hlasů kdo měl. Předpokládám, že na kandidátce KSČM hodně preferenčních hlasů dostanou Miloslav Ransdorf a Vladimír Remek, ale myslím, že od třetího místa je to reálné. Pro příklad, pokud by byly podobné výsledky KSČM v eurovolbách jako před pěti lety, tak stačí v podstatě 20 tisíc kroužků z celé republiky a příslušný kandidát skočí dopředu.
Právo, 29. 5. 2009, Jiří Ovčáček